Kokia yra plauko sandara?
Plaukai yra svarbi žmogaus kūno dalis, atliekanti daugybę įvairių funkcijų. Nuo įvaizdžio kūrimo iki apsaugos nuo išorinių veiksnių. Plaukai yra odos darinys, sudarytas iš keratino baltymo, kuris suteikia jiems tvirtumo ir elastingumo. Iš viso turime apie 5 milijonus plaukų ir tik apie 120-150 tūkst. iš jų yra ant plaukuotos galvos dalies. Taigi, išsiaiškinkime plauko sandarą, jo augimo ciklus ir fiziologinius procesus, vykstančius plauko viduje.
Kodėl mums reikalingi plaukai?
Be abejo, plaukai yra vienas iš svarbiausių žmogaus išvaizdos akcentų. Tačiau jie taip pat atlieka daugybę kitų funkcijų, tokių kaip:
- Apsaugo galvos odą nuo saulės spindulių ir kitų išorinių aplinkos faktorių.
- Palaiko kūno termoreguliaciją.
- Skatina prakaito garavimą.
- Dalyvauja jutiminėse reakcijose.
- Jie sukuria įvaizdį ir pabrėžia individualumą.
- Apsaugo jautrias kūno vietas, pavyzdžiui, nosį, ausis bei akis, nuo dulkių ir pan.
Plauko sandara
Plaukai - tai odos darinys, susidedantis iš sukietėjusių keratino ląstelių ir apimantis beveik visą žmogaus kūną, išskyrus delnus, padus ir lūpas, pirštų pagalvėles ir šonus bei kai kurias intymių vietų dalis. Žmogaus plaukai skiriami į ilguosius - tai plaukai augantys ant galvos, pažastų, lytinių organų. Šerinius - tai antakių, ausų ir nosies landų, blakstienų, vyrų barzdos ir ūsų plaukeliai. Ir pūkelius - tai trumpi, ploni, mažai pigmento turintys plaukai, augantys ant veido, rankų, kojų, nugaros, krūtinės bei pilvo odos.
Žmogaus plaukų struktūra šiek tiek primena medį, kur "kamienas" yra plauko stiebas, o "šaknys" yra plaukų folikulas. Kiekvienas plaukas susideda iš šaknies (folikulo), kuris yra po oda, ir stiebo, kuris yra virš odos. Plauko stiebas (matoma plaukų dalis) yra negyva jų dalis. Gyvoji dalis yra šaknis (folikulas), kurioje vyksta maistinių medžiagų suvartojimas ir ląstelių dalijimasis. Plaukų stiebo struktūrai ir būklei įtakos turi aplinka, mechaninis ir terminis poveikis, saulė, vanduo, įvairios procedūros ir priežiūra namuose.
Plauko šaknis
Nematoma plauko dalis yra jo šaknis (folikulas). Plaukų šaknis supa riebalinės ir prakaito liaukos, kurios sukuria apsauginę plėvelę odos paviršiuje aplink plauką. Šaknis yra gyvoji plauko dalis, esanti dermos viduje ~ 3mm gylyje. Plauko šaknis turi sudėtingą struktūrą ir yra atsakinga už daugybę funkcijų. Ji užtikrina maistinių medžiagų tiekimą, plaukų augimą. Joje taip pat yra ląstelės, gaminančios melaniną, kurios lemią plaukų spalvą. O riebalinės ir prakaito liaukos - gamina riebalus, kurios galvos odos paviršiuje suformuoja apsauginę plėvelę, kuri neleidžia teršalams patekti į folikulą, o taip pat apsaugo nuo išsausėjimo bei ultravioletinių spindulių poveikio. Be to, šaknyse yra ir raumenys, galintys pakelti plauko stiebą.
Plauko stiebas
Stiebas yra matoma “negyva” plauko dalis, kurią sudaro keratinizuotos (negyvos) epidermio ląstelės. Plauko stiebas susideda iš trijų sluoksnių: kutikulės (išorinis sluoksnis), kortekso (vidurinis sluoksnis) ir medulos arba šerdies (vidinis sluoksnis). Centrinė plauko stiebo dalis yra šerdis arba medula, sudaryta iš negyvų keratino ląstelių ir oro burbuliukų. Ši stiebo dalis yra atsakinga už temperatūros palaikymą, tačiau šią funkciją turi ne visi plaukai.
Antrasis plaukų sluoksnis, sudarantis iki 80% stiebo tūrio, yra žievė (korteksas). Šiame sluoksnyje yra keratino, kuris lemia plaukų savybes, o be to yra ir pigmento melanino granulių, kurios lemia plaukų spalvą. O korteksą (žievę) patikimai apsaugo viršutinis plauko stiebo sluoksnis - kutikulė. Jo struktūra primena čerpinį stogą ir susideda iš vidutiniškai dešimties keratino žvynų sluoksnių, sandariai prigludusių ir dengiančių vienas kitą. Tarpai tarp žvynų užpildyti lipidais, kurie yra atsakingi už plaukų drėkinimą ir drėgmės sulaikymą plauko viduje. Su amžiumi lipidai ir odelių žvyneliai mažėja, todėl plaukai tampa plonesni ir trapesni. Sveika kutikulė taip pat atspindi šviesą, suteikdama plaukams sveiką blizgesį.
Iš ko susideda plaukai?
Didžiąją dalį plaukų sudaro keratino baltymai (jie sudaro apie 90 proc. viso plaukų tūrio), kurių pagrindiniai komponentai yra aminorūgštys. Pavyzdžiui, tarp jų yra cisteino, kuris skatina plaukų augimą, ir metionino, kuris veikia plaukų stiebo apimtį. Tačiau be baltymų, plaukuose yra kitų elementų. Juose yra vandens, kuris yra būtinas , kad plaukai būtų minkšti ir elastingi. O taip pat lipidų, kurie padeda apsaugoti plaukus nuo pažeidimų. Na ir galiausiai, plaukuose yra pigmentų, kurie lemia plaukų spalvą.
Kas gali turėti įtakos plauko struktūrai?
Plaukų struktūra ir būklė gali keistis dėl įvairių veiksnių. Žinoma, visų pirma, plaukų struktūrą lemia genetika. Pastaroji turi įtakos plaukų tipui, storiui, stiprumui ir spalvai. Na, o su laiku plauko struktūra gali keistis. Tam gali turėti įtakos amžius, kadangi su amžiumi plauko folikulas susitraukia, dėl to sumažėja plaukų storis ir jie tampa trapesni. Be to, senstant, plaukai praranda pigmentą - būtent todėl pražilstama. Hormonai taip pat vaidina svarbų vaidmenį plaukų augimo ir vystymosi procese. Hormonų lygio pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumas, menopauzė ar hormoninių vaistų vartojimas, gali sukelti plaukų slinkimą, jų struktūros ir spalvos pokyčius.
Be jokios abejonės įtakos gali turėti ir prasta mityba. Baltymų, vitaminų ir mineralų trūkumas gali sukelti plaukų išsekimą, blizgesio praradimą ir plaukų slinkimą. Taip pat svarbus ir gyvenimo būdas. Tokie veiksniai kaip stresas, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, miego trūkumas, netinkama ar nekokybiška priežiūra taip pat gali neigiamai paveikti plaukų būklę, sukelti sausumą, trapumą ir plaukų slinkimą. O be viso to, aplinka taip pat gali turėti didelę įtaką plaukų struktūrai. Kai kurie aplinkos veiksniai, tokie kaip tarša, UV spinduliuotė ir vandens kokybė, gali pakeisti plaukų būklę. Taip pat ir netinkama priežiūra gali nulemti plaukų būklės pokyčius, tad labai svarbu naudoti tinkamas priežiūros priemones, tokias kaip šampūnai, kondicionieriai, plaukų kaukės, natūralūs aliejai plaukams ir kt.
Nuo ko priklauso mūsų plaukų spalva?
Mūsų plaukų spalvą lemia pigmentas melaninas ir jo granulių skaičius. Yra dviejų tipų melaninas: eumelaninas nudažo plaukus nuo rudos iki juodos spalvos, feomelaninas – nuo raudonos iki auksinės spalvos.
Plaukų augimo fazės
Plaukų augimas skirstomas į tris fazes. Pirmoji yra anageno fazė - tai yra pirmoji ir ilgiausia plaukų augimo fazė. Ši fazė trunka nuo 2 iki 7 metų ir sudaro apie 90% viso plauko gyvavimo ciklo. Anageninės fazės metu plauko folikulas padidėja ir plaukai pradeda augti maždaug 0,35-0,45 mm per dieną. Tai reiškia, kad plaukai per metus paauga maždaug 10-15 cm.
Tuomet seka katageno fazė. Tai yra trumpa fazė, pereinanti nuo aktyvaus augimo į ramybės būseną. Ji trunka nuo 2 iki 3 savaičių ir sudaro apie 1% viso plaukų gyvavimo ciklo. Katageno fazėje plauko folikulas susitraukia, jo ląstelės nustoja dalytis, plaukas nusilpsta ir jau nebeauga. Paskutinė yra telogeno fazė. Tai yra poilsio ir plaukų slinkimo fazė. Ji trunka nuo 2 iki 4 mėnesių ir sudaro apie 10% viso plauko gyvavimo ciklo. Telogeno fazės metu plauko folikulas yra ramybės būsenoje. Plaukai visiškai atsiskiria nuo folikulo ir lieka ant galvos, kol iškrenta, ir taip atsiranda vietos naujiems plaukams. Tai savotiškas atostogų laikotarpis, kurio metu folikulas ruošiasi naujam aktyvaus augimo ciklui.
Plaukų augimo greitis priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant genetiką, amžių, mitybą ir sveikatą. O plaukų slinkimas yra natūralus procesas, pasireiškiantis visiems žmonėms. Paprastai per dieną iškrenta apie 50-100 plaukų. Tačiau jei pasireiškia per didelis plaukų slinkimas, tai gali būti sveikatos būklės, pavyzdžiui, alopecijos, ar hormoninių sutrikimų požymis.
Plaukų priežiūra
Dabar, kai jau daugiau žinote apie plaukų struktūrą, galite geriau suprasti, kaip tinkamai juos prižiūrėti. Svarbus plaukų priežiūros aspektas yra sveikos galvos odos ir plaukų odelių (kutikulių) - apsauginio išorinio plaukų sluoksnio - palaikymas. Norint išlaikyti kutikulę nepažeistą, rekomenduojama naudoti švelnius profesionalius šampūnus ir kondicionierius bei kitas priežiūros priemones, vengiant šiurkščių cheminių medžiagų. Taip pat reguliarios drėkinimo procedūros, kaukės plaukams ir vitaminų kompleksai gali padėti išlaikyti gerą jų būklė.
O be to, pačių plaukų sveikata tiesiogiai priklauso ir nuo galvos odos būklės. Kad galvos oda išliktų elastinga ir sveika, bent 1 - 2 kartus per mėnesį rekomenduojama atlikti švelnaus ir gilaus valymo procedūras - šveitimą. Ši procedūra švelniai tirpdo riebalus, formavimo priemonių likučius ir nušveičia negyvas odos ląsteles. Be to, odos ląstelių atsinaujinimo proceso suaktyvėjimui veiksmingas yra ir galvos odos masažas. Taip pat plaukų plovimui nenaudokite per karšto vandens, o šukuojant plaukus - pradėkite nuo galiukų, palaipsniui kildami aukštyn iki šaknų. O kad išsaugotumėte natūralaus pigmento ryškumą, saugokite plaukus nuo ultravioletinių spindulių poveikio - naudokite priemones nuo saulės su UV filtrais, o būnant saulėje taip pat dėvėkite kepurę. Plaukų stiprinimui taip pat gali būti naudojami įvairūs plaukų aliejai.
Šaltiniai:
- Sinclair RD. Healthy hair: what is it? J Investig Dermatol Symp Proc. 2007 Dec;12(2):2-5. doi: 10.1038/sj.jidsymp.5650046. PMID: 18004288.
- Hashimoto K. The structure of human hair. Clin Dermatol. 1988 Oct-Dec;6(4):7-21. doi: 10.1016/0738-081x(88)90060-0. PMID: 2463872.
- O'Connor K, Goldberg LJ. Nutrition and hair. Clin Dermatol. 2021 Sep-Oct;39(5):809-818. doi: 10.1016/j.clindermatol.2021.05.008. Epub 2021 May 24. PMID: 34785008.