Kolageno įtaka mūsų odai ir sveikatai
Kolagenas – kokia jo įtaka mūsų odai ir sveikatai? Nors kolagenas dažnai suvokiamas kaip įvairių odos kremų sudėtinė dalis, tai nėra visiškai tiesa. Yra ir daugiau mitų, susijusių su kolagenu.
Dažniausiai sutinkami kolageno tipaiEgzistuoja maždaug 28 kolageno tipai, iš kurių dažniausiai susiduriame su 2–3.
I tipo kolageno mūsų organizme yra gausiausiai – jis sudaro apie 90 % viso kolageno. Jo galima rasti tiek odoje, tiek kauluose, jungiamajame audinyje, sausgyslėse bei dantyse.
Kolagenas turi nemažai savybių, jo randama net randų audiniuose, o tai reiškia, kad jis prisideda ir prie žaizdų gijimo. Kolagenas lėtina senėjimo procesus odoje, ją lygina, drėkina, mažina raukšles, gerina elastingumą bei stangrumą. Kolageną taip pat galima pasitelkti kovojant su celiulitu.
II tipo kolagenas dažniausiai būna kremzlėse. Jo poveikis yra koncentruotas į sąnarius, jis gerina sąnario būklę ir ne tik jį apsaugo, bet ir stabdo tam tikrų sąnarių ligų progresavimą.
III tipo kolagenas yra antras iš gausiausių kolagenų organizme. Jo randama raumenyse, organų arba kraujagyslių sienelėse. Jis atlieka svarbią funkciją trombocitų sintezės ir kraujo krešėjimo procesuose.
Kolageno mažėjimą organizme lemiantys veiksniai
Kolageno organizme pradeda sparčiai mažėti jau nuo 25 metų. Tačiau, nepaisant žmogaus amžiaus, jo mažėjimą gali lemti ir gyvenimo būdas, žalingi įpročiai. Pavyzdžiui, prastėja rūkančių žmonių žaizdų gijimo procesai, jiems atsiranda daugiau raukšlių. Kolageno atsinaujinimui trukdo ir nesaikingas cukraus bei angliavandenių vartojimas, o kolageno sintezę lėtina per didelis pomėgis saulės vonioms. Dar patartina vartoti kuo mažiau kofeino, mat šis irgi trikdo kolageno gamybą. Svarbu paminėti ir tai, kad vitamino A stoka organizme ir kai kurios ligos gali lemti tam tikro kolageno trūkumą bei sutrikdyti jo gamybą.
Kolagenas maisto produktuose
Įvairaus kolageno galima rasti kaulų sultinyje, šaltienoje ar želėje. Šie patiekalai turi labai stiprų poveikį ir tikrai ne veltui yra tokie mylimi mūsų močiučių.
Kolagenas gali būti tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės, tačiau didesnį poveikį žmogaus organizmui turi pastarasis.
Siekiant, kad mūsų organizmas su maistu kuo geriau pasisavintų kolageną, reikėtų naudoti ir tam tikrus vitaminus, tokius kaip cinkas ar varis, kurie skatina kolageno sintezę. Taip pat vitaminą C, skatinantį kolageno sintezę. Rekomenduojama vartoti daug baltymų turintį maistą, nes tai yra tam tikrų medžiagų šaltinis, reikalingas kolageno sintezei.
Kolagenas nėra tik kosmetikos produktas
Kolageną galime panaudoti įvairiais būdais. Jis yra naudojamas maisto pramonėje, gaminant želatiną, guminukus, įvairius desertus ar netgi įvyniojant dešras. Anksčiau kolagenas buvo naudojamas ir klijams – kolagenas graikų kalba reiškia klijus. Kolagenas dar naudojamas grožio ir nudegimų chirurgijos bei odontologijos srityse. Įdomus faktas – kolagenas gali būti naudojamas net styginių instrumentų stygoms gaminti.
Geriamasis ir tepamasis kolagenas turi skirtingą poveikį
Kolagenas susidaro iš didelių dalelių, todėl jį dažniausiai hidrolizuoja, t. y. pasmulkina į smulkesnes daleles. Tačiau net ir geriausios kokybės hidrolizuotas kolagenas nepraeitų viršutinio odos sluoksnio.
Todėl kremų sudėtyje esančio kolageno dalelės yra vis vien per didelės, kad visai sustabdytų senėjimą, išlygintų raukšles ar sustangrintų odą. Išoriniai kolageno produktai, tokie kaip kremai, suteiks gerą drėkinimą, o, siekiant sulėtinti senėjimo procesus, reikėtų vartoti kolageną su maistu arba papildų pavidalu. Tokiu būdu kolageno pasisavinimas ir jo efektas bus žymiai geresnis.