Kaip suderinti: karštas oras ir širdies veikla?
Šiltuoju metų laiku besilepinant maloniais orais ir saulės spinduliais, svarbu ypatingą dėmesį skirti pagrindiniam organizmo varikliui – širdžiai. Anot specialistų, šiuo laikotarpiu vaistines užplūsta daugybė klientų, besiskundžiančių sutrikusia širdies veikla. Karštas oras – pavojingiausias kardiologiniams ligoniams, nes gali lemti širdies ligų paūmėjimą. Kokių veiksmų imtis, kad išvengtume nelaimės, pataria „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Edita Stankevičiūtė.
– Dėl kokių sveikatos sutrikimų žmonės dažniausiai kreipiasi į vaistininkus atšilus orams?
– Šiltuoju metų laiku padaugėja žmonių, kurie skundžiasi virškinimo problemomis, apsilanko ir tie, kurie gavo per daug meilės iš saulės – perkaito ar nudegė. Kai termometro stulpelis gerokai šokteli į viršų, padaugėja besiskundžiančių galvos svaigimu, širdies ritmo sutrikimais, sutrikusiu kraujospūdžiu, koordinacijos praradimu, tinstančiomis galūnėmis (tai gali būti širdies arba inkstų ligų požymis). Jeigu žmogus jaučia pernelyg greitą ar lėtą širdies plakimą, neįprastą virpėjimą krūtinėje ar kakle, skausmą širdies plote, dusulį, silpnumą, tai gali būti rimtas įspėjimas, kad reikia kardiologo pagalbos.
– Kodėl būtent šiltuoju metų laiku reikėtų skirti ypatingą dėmesį širdies būklei ir išskirtinai tiems, kurie turi sveikatos problemų, susijusių su širdimi?
– Kai lauke yra karšta, organizmas bando atvėsinti kūną – širdis ima varinėti kraują dažniau, dėl ko padažnėja pulsas ir išsiskiria prakaitas. Dėl padažnėjusio širdies pulso atsiranda bendras silpnumas, nuovargis, galvos skausmas. Jeigu žmogus nežino, kad jo kraujagyslėse ar širdyje yra tam tikrų pakitimų, esant karštam orui, rizika būti ištiktam insulto ar infarkto, padidėja. Besimėgaujant vasara, svarbu gerti pakankamai skysčių, nes šiltuoju metų laiku kraujo krešumas yra didesnis. Sutirštėjus kraujui, gali susidaryti trombai, dėl kurių ir ištinka infarktas ar insultas. Tie, kurie žino, kad serga tam tikromis širdies ligomis, turėtų nenutraukti paskirtų vaistų vartojimo, o iškilus klausimams nebijoti konsultuotis su specialistais.
– Vasarą gausiau prakaituojame, tad netenkame ir tam tikrų medžiagų. Kokios medžiagos yra reikalingos normaliai širdies veiklai palaikyti?
– Prakaitas iš organizmo pašalina šilumos perteklių ir suteikia jam aušinimo poveikį. Tiesa, kartu su prakaitu žmogus netenka ir gyvybiškai svarbių elementų: magnio, kalio ir kt. Jeigu šių elementų ima trūkti, gali atsirasti širdies ritmo sutrikimai. Jei jus kankina nuovargis, naktimis vargina mėšlungis, o galiausiai viską vainikuoja širdies ritmo problemos, ko gero, jums trūksta kalio ir magnio.
– Prakalbote apie tai, kad medikų paskirtų vaistų nereikėtų nutraukti, o kaip dėl vaistų suderinamumo, į ką derėtų atkreipti dėmesį?
– Visų pirma, reikėtų pradėti nuo taisyklingo vaistų užgėrimo. Savo klientams nuolatos primename, kad visus vaistus reikia užgerti vandeniu. Jeigu vaistai bus užgeriami netinkamai, gali dingti vaisto gydomasis poveikis. Pavyzdžiui, spanguolių sultys labai stiprina kraujo krešėjimą veikiančių vaistų poveikį, netgi gali sukelti kraujavimą skrandyje, o greipfrutuose esančios cheminės medžiagos, furanokumarinai, neutralizuoja fermentus, kurie skaido kai kurias vaistines medžiagas. Netinka ir kava, pienas, arbata ir ypač alkoholis. O kalbant apie vaistų suderinamumą, netinkamai juos vartojant galima taip ir nesulaukti poveikio. Kiekvienoje „Gintarinėje vaistinėje“ galite nemokamai patikrinti vaistų suderinamumą, todėl labai svarbu prieš pradedant gerti vaistus perskaityti informacinį lapelį bei visada kalbėtis su farmacininkais ar medikais.
Naudingi patarimai, kad vasarą galėtume džiaugtis stipria ir sveika širdimi
1. Šiltuoju metų laiku skysčiai organizmui yra būtini. Jei jų ims trūkti, kraujas gali sutirštėti ir žmones, turinčius širdies problemų, gali ištikti infarktas ar insultas. Norėdami atsigaivinti, rinkitės vandenį, bet ne sultis ar limonadus, kuriuose yra daug pridėtinio cukraus.
2. Venkite alkoholio. Išgėrus, šilumos smūgio tikimybė padidėja net 15 kartų. Be to, alkoholis inkstus skatina šalinti skysčius, netenkame svarbių mineralinių medžiagų, tai lemia širdies ritmo sutrikimus.
3. Nors taisyklingai maitintis reikia visus metus, šiltuoju metų laiku mitybai turėtume skirti ypatingą dėmesį. Organizmui svarbu gauti visų reikalingų medžiagų, tad reikėtų atrasti balansą tarp augalinio maisto ir mėsos ar žuvies. Augalinis maistas palengvina kraujagyslėms ir širdžiai tenkančius krūvius.
4. Jeigu turite problemų, susijusių su širdimi, nepamirškite kontroliuoti kraujospūdžio. Jeigu medikai yra paskyrę vaistų, savavališkai nenutraukite jų vartojimo (net jeigu jūsų širdies būklė pagerėjo).
5. Gudobelės ir česnakai – naudingos širdžiai. Juose esančios medžiagos normalizuoja kraujospūdį, reguliuoja širdies ritmą, gerina kraujotaką širdies bei periferinėse kraujagyslėse.
6. Vartokite produktus, kuriuose yra magnio. Jo trūkumas kraujyje didina širdies ligų ir padidėjusio kraujospūdžio riziką.