Sinusitas: simptomai ir gydymo būdai
Užsikimšusių ir spaudžiančių sinusų pojūtis, galvos skausmas pasilenkus ir tiršta geltona sloga, kuri tęsiasi ilgiau nei 10 dienų, – tai gali būti sinusų uždegimo, paprastai vadinamo sinusitu, simptomai. Negydomas jis gali sukelti sudėtingų komplikacijų.
Neverta nekreipti dėmesio į slogą. Teigiama, kad negydoma ji trunka septynias dienas, o gydoma – savaitę, tačiau šiame sarkastiškame posakyje tiesos nėra. Negydoma sloga gali atnešti nemalonių ir net rimtų komplikacijų. Viena iš jų yra sinusitas.
Nenuvertinkite sinusito
Galima sakyti, kad sinusitas pasireiškia, kai dėl infekcijos paburksta gleivinė ir dėl to užsikemša sinusų žiotys. Taip gali atsitikti, pavyzdžiui, dėl ūminio ir lėtinio rinito. Užsikimšus sinusų žiotims, sinusuose kaupiasi gleivės. Jos negali pasišalinti, todėl jaučiamas sinusų užsikimšimo jausmas. Šios gleivės yra gera terpė daugintis bakterijoms, o kai pasireiškia bakterinė infekcija – prireikia antibiotikų.
Sinusito simptomai
Sunku nepastebėti momento, kai rinito infekcija virsta sinusitu. Jį lydi galvos skausmas pasilenkus, spaudimas sinusuose, sloga iš vandeningos tampa žalia, tiršta ir pūlinga.
Svarbus rodiklis yra ir slogos trukmė – jei ji tęsiasi ilgiau nei 10 dienų, tikrai reikia kreiptis į gydytoją. Tikėtina, kad išsivystė bakterinė infekcija ir prireiks antibiotikų.
Kaip gydyti slogą?
Kad taip neatsitiktų, būtina palaikyti organizmą kovoje su virusais ir pradėti gydyti net ir lengvą slogą.
Puikus būdas kovoti su sloga yra inhaliacijos. Jos veiksmingos, saugios ir neturi šalutinio poveikio. Jas galima naudoti net kūdikiams – prekyboje esama modernių inhaliatorių su vaikams pritaikytais antgaliais. Fiziologinio tirpalo inhaliacijas be baimės gali atlikti ir nėščios moterys. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems nereikia naudoti profesionalių inhaliatorių – pakanka dubens su karštu vandeniu, rankšluosčio ant galvos ir kelių lašų eterinio aliejaus (pavyzdžiui, čiobrelių) arba specialios priemonės.
Taip pat nepamirškite, kad kovojant su virusais svarbi ir nosies higiena. Vis dažniau kalbama, kad nosies pūtimas į nosinaitę nėra geriausias būdas kovoti su sloga – tai sukelia sekreto, kuris, beje, turi baktericidinių savybių, perteklių.
Gera išeitis – naudoti hipertoninius jūros druskos tirpalus aerozolio pavidalu. Jie ne sausina, o drėkina gleivinę, suteikdami palengvėjimo pojūtį. Panaudojus jį lengviau išvalyti nosį – nuo skysčio, kuris savaime išteka iš nosies. Todėl nereikia stipriai pūsti, kad nebūtų pažeistos, pavyzdžiui, ausys.
Vaikams, pasitarus su vaikų gydytoju, galima naudoti aspiratorių, t. y. prietaisą sekretui ištraukti. Čia nuomonės taip pat išsiskiria – vieni gydytojai nemato nieko blogo, kiti įspėja, kad jų negalima naudoti per dažnai. Be abejo, prieš miegą ištraukus išskyras, kūdikiui bus lengviau kvėpuoti, taigi ir išsimiegoti. O gerai pailsėjęs organizmas greičiau atgaus visas jėgas.
Ne tik virusai
Sinusų angos užsikimšimą gali lemti ne tik virusinės infekcijos. Pasitaiko atvejų, kai tai sukelia kiti veiksniai, pavyzdžiui, kreiva nosies pertvara, anatominiai sinuso ertmės srities skirtumai arba polipai nosyje ar sinusuose.
Labai svarbu stebėti ligos eigą, o iškilus gydymo sunkumams apsilankyti pas otorinolaringologą. Specialistas galės diagnozuoti problemos priežastį. Negydomas sinusitas gali sukelti pavojingų komplikacijų, tokių kaip bronchitas ar regos nervo uždegimas.