Kodėl apie kontracepciją vaistinėse vis dar klausiama pašnibždomis?
Vaistininkai atkreipia dėmesį, kad dar nemažai visuomenės vengia apie kontraceptines priemones klausti vaistinėse, tačiau šių kontracepcijos pardavimai ypač padidėja prieš Valentino dieną. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos šalimis, kontraceptines tabletes vartoja tik 12-13 proc. moterų. Pasak vaistininkės, tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas, bet ir tikėjimas įvairiais mitais.
“Nors jaunesnio amžiaus žmonės darosi vis labiau sąmoningesni – drąsiai klausia apie kontraceptikų naudojimą, šalutinį jų poveikį, tuo tarpu vyresnio amžiaus klientams šie klausimai vis dar kelia nepatogumų. Kai kurie kontraceptinių priemonių prie kasos įsidrąsina paprašyti tik sulaukę kai šalia nėra kitų pirkėjų“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Edita Stankevičiūtė.
Kas yra kontracepcija?
Kontracepcija – tai priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią nėštumui arba sumažinti pastojimo tikimybę, visuma. Žodis „kontracepcija” kilęs iš lotyniškų žodžių: „contra” – prieš ir „conceptio” – pastojimas. Populiariausios kontracepcijos priemonės yra prezervatyvai ir geriamieji hormoniniai preparatai. Prie kontracepcijos nėra priskiriama abortas bei nėštumo nutraukimo tabletės (angl. day - after - pill).
Kontracepcijos būdai:
- Barjerinė kontracepcija
- Cheminė kontracepcija
- Hormoninė kontracepcija
- Gimdinė kontracepcija
- Chirurginė kontracepcija
- Natūrali kontracepcija
Ką svarbu žinoti apie kontracepciją moterims?
Šiandien galime pasidžiaugti, kad XX amžiuje išplitę kontracepcijos būdai bei sukurtos naujos kontracepcijos priemonės, dabartinių mokslininkų ištobulinti taip, kad būtų efektyvūs ir nekeltų nepageidaujamų šalutinių poveikių.
- Neigiamas hormoninės kontracepcijos poveikis vaisingumui yra vienas iš labiausiai paplitusių mitų. Pavyzdžiui, remiantis statistikos duomenimis, nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, per pirmuosius 12 mėnesių pastoja nuo 70 iki 95 proc. moterų. Tyrimų rezultatai taip pat rodo, jog net ilgalaikis kontraceptikų vartojimas nesumažina tikimybės pastoti.
- Vienas dažniausių mitų, kad kontraceptines hormonines tabletes, kad jas vartojant – moterys priauga svorio. Vaistininkės teigimu, vartojant kontraceptines tabletes užsilaiko skysčiai ir svoris šiek tiek šokteli į viršų, bet vartojant nuo nuosekliai, organizmas prisitaiko ir svoris stabilizuojasi.
- Dar vienas klaidingas įsitikinimas, kad kontraceptikai sukelia krūties vėžį. Iš tikrųjų, didžiausią riziką susirgti vėžiu turi moterys su BRCA1 ir BRCA2 genais, kurie yra paveldimi, todėl prieš vartojant bet kurias kontraceptines tabletes, pirmiausia, reikėtų pasidaryti tyrimą dėl šių genų. Taip pat reikėtų pasidomėti ar kitos šeimos moterys nėra turėjusios vėžinių susirgimų. Tuomet reikėtų ieškoti kitų kontraceptinių priemonių, kurių sudėtis skiriasi.
- Moterims, kurios turi aukštą kraujospūdį, serga širdies ir kraujagyslių ligomis bei migrena yra būtina gydytojų konsultacija dėl tinkamos kontracepcijos pasirinkimo, nes kontraceptinės hormoninės tabletės gali susirgimus paūminti.
- Klaidinga manyti, kad skubios pagalbos kontracepcija prilygsta abortui. Iš tiesų, skubios pagalbos kontracepcija apsaugo nuo nėštumo, bet nėra nėštumą nutraukianti kontracepcija. Skubiosios kontracepcijos tabletės nenutraukia nėštumo, jos apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau svarbu šią tabletę išgerti ne vėliau kaip 72 val. po lytinio akto.
- Dar vienas mitas, kad kontraceptinės priemonės apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau nuo šių ligų apsaugo tik prezervatyvai.
Baimes apie kontraceptinių priemonių vartojimą išsklaido gydytojų rekomendacijos
„Lietuvoje apie kontracepciją sklando nemažai klaidingų įsitikinimų, todėl neretai moterys jų tiesiog vengia ir bijo. Blogiausia, kad moterys, norėdamos apsisaugoti nuo nėštumo pasikliauja kaimynių ar draugių pasakojimais, informacija, rasta internete. Prieš pradedant vartoti kontraceptines priemones, svarbu apsilankyti pas gydytoją, kuris suteiktų visą reikiamą informaciją ir parinktų individualiai tinkančias apsisaugojimo priemones“, – sako vaistininkė E. Stankevičiūtė.
Pasak specialistų, svarbu suprasti, kad kontraceptikai turėtų būti skiriami ir vartojami individualiai, nes būtent dėl neteisingo vaistų vartojimo gali atsirasti šalutinis poveikis. “Be abejo, kontraceptikų vartojimas turi savo riziką, tačiau tą riziką turi įvertinti gydytojas – ginekologas. Tik ginekologas gali nurodyti, kokius, kaip ir kada galima vartoti kontraceptikus, ir kokią riziką jie sukelia “, – pabrėžė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskienė.
Vartojant kontraceptines priemones, apie tai svarbu perspėti gydančius odontologus ir kitus gydytojus, kurie galėtų įvertinti skiriamą gydymą bei vaistų suderinamumą su kontraceptikais. Vaistininkė pažymėjo, kad labai svarbu yra žinoti apie vaistų suderinamumą kai vartojami keli preparatai.
Kontraceptikų E. Stankevičiūtė nepataria vartoti sergant hepatitu C. Įtakos vaistų veiksmingumui taip pat turi vaistai nuo epilepsijos, tuberkuliozės, ŽIV, vaistai nuo opaligės, skrandžio ligų.
Visi norintys pasitarti dėl kontracepcijos priemonių parduodamų internetu ir išvengti galimų šalutinių poveikių, ypač jei vartojami keli vaistiniai preparatai, nemokamai gali pasitikrinti ir visose „Gintarinės vaistinės“ tinklo vaistinėse.