ŽARNYNO VEIKLĄ SUTRIKDANTIS ROTO VIRUSAS

2017 m. liepos 18 d., antradienis

Šaltuoju metų laiku, vis mažiau laiko praleidžiant gryname ore, mūsų namų, darbo ar kitose viešose patalpose susidaro palankios sąlygos vystytis bei plisti roto virusui. Šis daugelį lietuvių kasmet kankinantis virusas pažeidžia žarnyno sistemą, todėl sutrinka virškinimas, gali atsirasti įvairių problemų su skrandžiu. Roto viruso simptomai paprastai kamuoja vaikus. Suaugusių žmonių bei paauglių organizmas turi didesnį atsparumą įvairioms ligoms, jų imuninė sistema yra stipresnė, todėl ir roto virusas jų žarnynuose diagnozuojamas rečiau. 

Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis


Kas yra roto virusas?

Liaudyje paprastai „roto virusu“ vadinamas žarnyno sutrikimas, profesionalių medikų vadinamas rotavirusine infekcija. Šis, vienas iš dažniausiai pasitaikančių virusų, patekęs į žmogaus organizmą, jame ima neigiamai veikti žarnyną. Dėl viruso daugeliui ligonių pakyla temperatūra, jie ima viduriuoti, juos gali varginti pykinimas. 

Unikalios sandaros dalelės yra atsparios įvairiems išorės veiksniams. Dėl tokios ypatybės roto virusai gali išsaugoti nepakitusį savo gyvybingumą net keletą mėnesių. Pastebima, kad per keletą metų roto virusai tapo atsparūs net daugeliui cheminių, buityje naudojamų valiklių. Ypač daug šio viruso randama ligonio išmatose. Mokslininkai yra nustatę, kad užsikrėsti roto virusu pakanka vos 10 viruso dalelių. 

Roto viruso simptomai


Užsikrėtus roto virusu, žmogus labai greitai susiduria su pirmaisiais ligos požymiais. Pagrindiniai roto viruso simptomai yra tokie: pilvo skausmas, pasikeitusi išmatų konsistencija, spalva, kvapas, nuolatinis pykinimas. Į žmogaus žarnyną patekę virusai dažnai lemia pakilusią kūno temperatūrą ir vėmimą. Dažniausiai sėkmingai gydomas virusas žūsta po 4 - 6 dienų. Roto virusas, plintantis per burną (dažnai to priežastis infekuotas maistas ar nešvarios rankos), ypač pavojingas vaikams. Jiems visi ligos požymiai pasireiškia kur kas stipriau nei suaugusiam asmeniui. 

Roto viruso gydymas

Kaip ir kiekviena liga, taip ir roto virusas privalo būti laiku ir tinkamai gydomas. Nors susirgus šia žarnyno infekcija labai svarbu laikytis higienos, taip pat reikėtų žinoti ir keletą kitų aspektų, padėsiančių pasveikti. Bene svarbiausias gydymo būdas – per dieną išgerti daug skysčių. Kiekvienam suaugusiam ligoniui patariama išgerti apie 2,5-3 litrus vandens. Litru mažiau skysčių per dieną turėtų suvartoti vaikai. Žinoma, ne ką mažiau svarbi yra ir mityba. Roto viruso metu žmogui reikėtų valgyti tik lengvai virškinamą maistą, nenaudoti daug prieskonių ar druskų. Taip pat kartais žmonės daro klaidą gerdami daug sulčių. Sergant roto virusu, sulčių, ypač šviežiai spaustų, nederėtų gerti. Nporint greičiau pasveikti, patariama vartoti probiotikus. 

Be to, ne ką mažiau svarbi yra ir švara. Jei kas nors šeimoje ar  darbe susirgo roto virusu, dažnai plauti rankas su muilu turėtų visi nariai.