Alergija saulei: kaip ji pasireiškia ir kokie gydymo būdai?

2023 m. birželio 11 d., sekmadienis


Susimąstote, ar nesate alergiški saulei? Ar jums, vasarą pamiršus pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės, atsiranda odos bėrimų? Verta pagalvoti, ar tai nėra padidėjęs jautrumas saulei.

Trumpai

- Alergija saulei egzistuoja. Geriausias būdas jos išvengti – susilaikyti nuo sąlyčio su UV spinduliais. Su šia alergija galima gyventi, naudojantis tinkamomis apsaugos priemonėmis ir konsultuojantis su dermatologu.

- Padidėjusio jautrumo saulei priežasčių yra daug. Alerginės reakcijos gali pasireikšti dėl pernelyg mažo melanino kiekio organizme, kai kurių vaistų vartojimo, kosmetikos priemonių ir žolelių, kvapiųjų medžiagų, panašių reakcijų atvejų pasikartojimo šeimoje ir t. t.

- Kuo stipresnė spinduliuotė ir kuo ilgiau jį veikia kūną, tuo stipriau pasireiškia padidėjusio jautrumo saulei simptomai. Alergijos saulei pasekmės priklauso nuo jas sukėlusios priežasties.

- Jei pabuvus saulėkaitoje atsiranda bėrimų, pasikonsultavus su dermatologu galima pradėti gydymą fotochemoterapija, kad būtų užkirstas kelias alergijos paūmėjimui. Taip pat rekomenduojama vartoti maisto papildų, savo sudėtyje turinčių beta karoteno.

 

Nors alergija saulei gal ir skamba kiek keistai, tačiau ji egzistuoja. Nors būtų idealu visiškai susilaikyti nuo sąlyčio su UV spinduliais, su šia alergija visgi įmanoma susigyventi. Tinkamos prevencijos priemonės ir dermatologo priežiūra gali itin veiksmingai sumažinti varginančius simptomus.

Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti

 

Padidėjusio jautrumo saulei priežastys

Alergijos saulei priežastys gali būti kelios, jų simptomai skiriasi.

 

Idiopatinė fotodermatozė

Idiopatinės fotodermatozės simptomai dažniausiai pasireiškia pirmomis ypač saulėtomis dienomis, kai po žiemos laikotarpio mūsų kūnas nesukaupė pakankamo melanino kiekio.

 

Fototoksinė reakcija

Fototoksinę reakciją dažniausiai sukelia kosmetikos priemonės (pavyzdžiui, kvepalai, purškiamieji dezodorantai), vaistai (pavyzdžiui, kai kurie antibiotikai, kontraceptikai, vaistai nuo skausmo) ir žolelės (pavyzdžiui, jonažolės). Deja, tokia alerginė reakcija gali pasireikšti kiekvienam, jei pernelyg didelis spindulių kiekis reaguos su atitinkamomis medžiagomis.

 

Fotoalerginė reakcija

Fotoalerginės reakcijos atveju reaguoja imuninė sistema, veikiama fotohapteno arba UV spinduliuotės. Deja, tačiau ji „įsimena“, kaip veikia jautrinančios medžiagos ir sukelia apsauginę reakciją bet kokio vėlesnio sąlyčio atveju. Fotoalerginę reakciją sukeliančios medžiagos yra šios:

- kai kurie vaistai (sulfonamidai);

- augalinės medžiagos (pavyzdžiui, česnakų sudėtyje esantis dialildisulfidas);

- kvapiosios medžiagos (ambros muskusas).

 

Dėmesio: saulės sukelta dilgėlinė dažniau pasireiškia žmonėms, sergantiems baltme, raudonąja vilklige, porfirija ir turintiems šviesią (I, II ir III fototipų) odą. Didesnę riziką susirgti alergija saulei taip pat turi ir tie, kurių šeima – ypač tėvai – susidūrė su panašios alergijos atvejais.

 

Padidėjusio jautrumo saulei simptomai

Alergijos saulei simptomai stiprėja ypač tada, kai odą veikia UV spinduliai, t. y. kuo daugiau yra šviesos ir kuo ilgiau joje esate, tuo stipriau jie pasirekš. Atsiranda dilbio, pečių, kaklo, dekoltė, pėdų, rečiausiai – veido odos pakitimų.

 

Idopatinės fotodermatozės simptomai

Fotodermatozės simptomai atsiranda jau per kelias minutes po sąlyčio su UV spinduliais tik saulei atidengtose vietose. Pirmiausia yra matomos pūslės: mažos, raudonos, niežtinčios.

- Saulės dilgėlinė

- Bėrimas nuo šviesos

- Vakcininė hidroa

- Vasarinis niežulys

- Jaunimui būdingas bėrimas, pasireiškiantis pavasarį

 

Fototoksinės reakcijos simptomai

Simptomai atsiranda laikotarpiu, trunkančiu nuo kelių minučių iki kelių valandų po sąlyčio su alergiją sukeliančia medžiaga ir saule tik tose vietose, kurias paliečia UV spinduliai. Reakcija yra laikina ir laikui bėgant išnyksta savaime.

- Eritema

- Patinimas

- Pūslės

- Deginimas

- Niežulys

 

Fotoalerginės reakcijos simptomai

Fotoalerginės reakcijos simptomai vadinami fotoalergine kontaktine egzema. Atsiranda per 24–28 valandas po sąlyčio su saule iš pradžių nedidelėje srityje, vėliau išplinta visoje UV spindulių veikiamoje vietoje.

- Deginanti arba niežinti egzema ir papulės.


Kaip gydyti padidėjusį jautrumą saulei?

Jei nuo saulės atsiranda bėrimas, reikalingas gydymas. Šio tipo alergija neišnyksta savaime, o negydoma ir nestebima gali paūmėti, tad vizitas pas dermatologą neišvengiamas.

Jei alergija atsirado dėl fototoksinių ar fotoalerginę reakciją sukeliančių veiksnių, būtina kuo skubiau pašalinti alerginį poveikį turintį veiksnį. Gydymui taip pat yra naudojama fotochemoterapija, t. y. odos švitinimas atitinkamo ilgio bangomis. Visais atvejais, dėl gydymo būtina pasikonsultuoti su dermatologu,

Be to, bėrimų išvengti gali padėti reguliarus maisto papildų su beta karotenu vartojimas.

 

Naminiai gydymo būdai, padėsiantys atsikratyti padidėjusio jautrumo saulei

Alergija saulei turi būti gydoma stebint gydytojui dermatologui, tačiau jei tenka laukti vizito, o simptomai stiprėja, galite pasinaudoti keliais naminiais gydymo būdais.

Padidėjusio jautrumo saulei gydymo priemonės:

- kremas su cinku – turi džiovinantį poveikį pakitusiai vietai;

- preparatai po deginimosi – verta naudoti tada, kai lupasi oda, nes jie pasižymi drėkinamuoju poveikiu;

- kalcis – pasižymi raminamuoju poveikiu;

- kremai su UVA ir UVB filtrais (geriausia su bent 25 SPF filtru) – reikėtų naudoti prevenciškai, jei esate šviesaus gymio arba anksčiau pastebėjote alergijos simptomų;

- beta karotenas ir selenas – turi būti vartojami bent dvi savaites, ypač jei žinote, kad artimiausiu metu patirsite stiprų kaitrios saulės poveikį.

 

Nereceptiniai vaistai nuo padidėjusio jautrumo saulei

Daug žmonių nežino, kuo teptis esant padidėjusiam jautrumui saulei. Pirmiausia patartina atvėsinti kūną specialiomis kosmetikos priemonėmis, kurias rekomenduojama naudoti po deginimosi. Jų sudėtyje yra drėkinamųjų ir padidėjusio jautrumo saulei simptomus malšinančių medžiagų, pavyzdžiui, alavijų.

Kitus varginančius alergijos simptomus, tokius kaip sloga, ašarojimas ar bėrimas, gali padėti įveikti tablečių pavidalo vaistai su bilastinu, pasižyminčiu antihistamininiu poveikiu, slopinančiu pūslių susidarymą ir sumažinančiu odos paraudimą.

Galima ne tik naudotis specialiomis kosmetikos priemonėmis, bet ir vartoti išbandytus nereceptinius vaistus, t. y. antihistamininius vaistus. Žinoma būtina nepamiršti dėl jų vartojimo pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Pasireiškus bėrimui ar dilgėlinei, taip pat rekomenduojama gerti kalcį. Be to, gali pagelbėti atkuriamosios ir raminamosios putos, kurių sudėtyje yra pantenolio.

 

Padidėjęs vaikų jautrumas saulei

Kelias valandas trunkančios saulėkaitos metu vaikams gali pasireikšti alergija saulei, net jei buvo pasinaudota apsauginiu kremu.

Vaikui pasireiškiantis bėrimas nuo saulės yra odos reakcija į UVB spindulius. Intensyvumas priklauso nuo odos storio ir melanino kiekio. Vaikų oda yra plonesnė ir švelnesnė nei suaugusių žmonių, todėl jiems labiau pasireiškia padidėjęs jautrumas saulei.

Vaikams gali padėti apsauginis kremas nuo saulės su SPF 50. Ištepkite visą kūną ir tai darykite kas 2–3 valandas bei po kiekvienų maudynių. Naudokite vaikams skirtus kremus, kurie nedirgina jautrios odos.

Paplūdimyje užtikrinkite vaikui vietą pavėsyje, kad jis nepraleistų viso laiko saulėje.

 

 

Bibliografija

Radosław Śpiewak, Alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy, Alergologia Polska, 2014