Uodų įkandimai – patinimas, niežėjimas ir net rimtos alerginės reakcijos. Kaip išgyventi vasarą ir iškylas gamtoje?
Tik saulei nusileidus, vasarišką nuotaiką pakeičia įkyrus vabzdžių zvimbesys? Vabzdžių įkandimai – neatsiejama lietuviškos vasaros dalis. Turbūt esate praleidę ne vieną bemiegę naktį gaudydami erzinančius uodus, o ryte atsibudę su raudonomis įkandimų žymėmis. Daugeliui, vabzdžių įkandimai pasireiškia kelias dienas trunkančiu odos niežėjimu ir patinimu, bet alergiškiems žmonėms, uodo įkandimas gali sukelti grėsmę sveikatai.
Šiame straipsnyje apžvelgsime kodėl vieni žmonės stipriau reaguoja į šių vabzdžių įkandimus ir kaip galite mėgautis laiku gamtoje nesijaudindami dėl uodų sukeliamų alerginių reakcijų.
Kaip pasireiškia alergija uodų įkandimams?
Uodo įkandimas sukelia organizmo reakciją, nes prieš siurbdamas kraują, vabzdys suleidžią kraują skystinančių seilių. Šios medžiagos pateikę į organizmą paskatina histamino išsiskyrimą, kas ir sukelia alerginę reakciją.
Skaitykite kaip sumažinti patinimą nuo įkandimo
Beveik visi žmonės yra jautrūs vabzdžių įkandimams, tačiau tik nedaugelis patiria sveikatai ar gyvybei grėsmę keliančią alerginę reakciją. Alerginė reakcija, tai perdėtas imuninės sistemos atsakas į svetimkūnius. Paaštrėjusi alergija uodų įkandimams pasireiškia stipriu pažeistos vietos ir aplinkui esančios odos niežėjimu, patinimu, bėrimu, pūslėmis. Vaikams dėl stipraus niežėjimo gali sutrikti net ir miegas.
Itin stiprią alerginę reakciją turintiems žmonėms gali prasidėti uždegimas limfinėje sistemoje arba ištikti anafilaksinis šokas. Šoko metu ištinsta ir užsiveria kvėpavimo takai ir gerklė, todėl svarbu reaguoti greitai ir suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam.
Kaip gydyti alergiją nuo uodų?
Vabzdžių įkandimai stiprios alerginės reakcijos dažnai nesukelia, tačiau alergiškam žmogui, net uodo įkandimas gali sukelti grėsmę sveikatai ir net gyvybei. Kuo daugiau vabzdžių įkandimų per trumpą laiko tarpą patiriate, tuo stipresnė kūno alerginė reakcija. Vaistų, visam laikui galinčių išgydyti alergijas nėra. Taip pat alergijos gali išsivystyti palaipsniui, tad saugiausia yra vengti sąlyčio su alergenais.
Pasireiškus alerginei būsenai būtinai turėkite vaistų nuo alergijos, kurie blokuotų histamino receptorius. Uodų įkandimams alergiškiems žmonėms patariama su savimi turėti specialų kremą nuo niežėjimo ir odos tinimo. Šalto vandens vonios taip pat gali sumažinti kūno reakciją ir numalšinti tinimą.
Kaip sumažinti patinimą nuo įkandimo?
Įkandus uodui, svarbu nekasyti pažeistos odos vietos, geriau niežtinčias vietas mušti ranka, nes taip sumažinama galima antrinės infekcijos rizika. Nors susilaikyti gali būti sudėtinga, kasydami įkandimo vietą tik padėsite nuodams plisti, kas sukels dar stipresnę reakciją. Odos patinimus galite malšinti šalto vandens voniomis, uždėti ledo. Jei tinimas nedingsta, tuomet vaistinėje galite rasti kremų, skirtų sumažinti histamino reakciją pažeistoje vietoje. Alergijai neslūgstant, jei taip rekomendavo jūsų gydytojas, išgerkite vaistų nuo alergijos.
Ko imtis, jei uodams alergiški vaikai?
Jei jūsų vaikas yra alergiškas uodų įkandimams, pirmiausia pasirūpinkite prevencija nuo vabzdžių. Būdami gamtoje, vakarėjant ir nakties metu dėvėkite drabužius dengiančius odą, kojines ir kepurę. Apsiginkluokite repelentais nuo uodų. Išpurkškite pažeidžiamas kūno vietas ir drabužius, taip atbaidysite uodus ir išvengsite įkandimų.
Kokias priemones naudoti apsisaugojimui nuo uodų įkandimo?
Repelentai nuo uodų, tai patikima priemonė, atbaidanti įkyrius vabzdžius ir padedanti išvengti vabzdžių įkandimų. Repelentų gali būti įvairios konsistencijos ir sandaros – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai. Šie specialią sudėtį ir kvapą turintys preparatai atbaido uodus ir kitus vabzdžius.
Platų repelentų nuo uodų įkandimų pasirinkimą rasite „Gintarinės vaistinės“ internetinėje parduotuvėje arba artimiausioje vaistinėje. „Gintarinė vaistinė“ siūlo įvairių rūšių repelentų – nuo purškalų ir kremų iki apsauginių apyrankių, padėsiančių džiaugtis vasara be nerimo!