Cholesterolio kiekis kraujyje: bendrasis cholesterolis, DTL ir MLT
Didelis cholesterolio kiekis kraujyje nebūtinai reiškia, kad jums gresia rimtos sveikatos problemos. Tai lemia tik „gerojo“ cholesterolio (DTL) ir „blogojo“ cholesterolio (MTL) santykis. Norint jį sužinoti, reikia atlikti lipidogramą – bendro cholesterolio, „gerojo“ ir „blogojo“ cholesterolio bei trigliceridų tyrimą.
Didelis cholesterolio kiekis
Normalus cholesterolio kiekis neturėtų viršyti 200 mg/dl. „Blogojo“ cholesterolio (MTL) kiekis neturėtų viršyti 130 mg/dl, „gerojo“ cholesterolio (DTL) kiekis neturėtų būti mažesnis kaip 35 mg/dl vyrams ir 40 mg/dl moterims, o trigliceridų kiekis kraujyje neturėtų viršyti 180 mg/dl.
Verta žinoti, kad bendras cholesterolio kiekis tiriamas iš kraujo, o trigliceridai atskiriami nuo cholesterolio. Jis skirstomas į jau minėtą MTL, paprastai vadinamą „bloguoju“ cholesteroliu, ir DTL, t. y. „gerąjį“ cholesterolį.
Padidėjęs MTL cholesterolio kiekis
MTL cholesterolio frakcijos koncentracija kraujyje yra geresnis išeminės širdies ligos ir infarkto rizikos rodiklis nei bendrojo cholesterolio koncentracija. Žmonės, kurie turi kitų insulto ar širdies priepuolio rizikos veiksnių, turėtų žinoti savo MTL koncentraciją.
Jei cholesterolio kiekis yra didelis, jo perteklius pradeda kauptis ant kraujagyslių sienelių paviršiaus ir ilgainiui sukelia aterosklerozę. „Blogojo“ cholesterolio perteklius didina kraujo klampumą ir skatina susidaryti kraujo krešulius, kurie gali užkimšti susiaurėjusią arteriją bei sukelti širdies priepuolį ar insultą.
Bendras didelis cholesterolio kiekis organizme didina aterosklerozės ir jos komplikacijų – išeminės širdies ligos – riziką.
Kaip sumažinti cholesterolio kraujyje kiekį?
Pasižiūrėkite, kokie maisto produktai įtraukti į „juodąjį“ sąrašą ir nėra rekomenduojami žmonėms, turintiems didelį cholesterolio kiekį. Kokios cholesterolio kiekį kraujyje mažinančios dietos taisyklės? Pirmiausia, iš valgiaraščio reikia išimti tokius produktus:
- gruzdintas bulvytes ir aliejuje keptas bulves;
- mėsainius;
- riebų pieną;
- grietinę;
- sviestą;
- sutirštintą pieną;
- kavos grietinėlę;
- riebius sūrius (daugiau kaip 40 proc. rieb. s. m.);
- antieną;
- žąsieną;
- šoninę;
- riebią mėsą;
- dešras;
- dešreles;
- saliamį;
- paštetus;
- taukus;
- lašinius;
- kietą margariną;
- riebius mėsos sultinius.
Nevalgykite riebių padažų ir pagardintų grietine sriubų. Taip pat cukraus ir saldumynų, kurie yra sočiųjų riebalų rūgščių šaltiniai ir didina trigliceridų kiekį kraujo serume. Taigi pamirškite šokoladą, kreminius pyragaičius, vaflius, šokoladinius sausainius, batonėlius, tortus, sūrio pyragus, ledus, plaktą grietinėlę.
Be to, atsisakykite kavos su pienu, majonezo ir visų padažų, kuriuose yra riebalų, taip pat sūdytų riešutų. Draudžiama vartoti didelius kiekius valgomosios druskos. Deja, daugelis mėgstamų maisto produktų patenka į draudžiamų produktų sąrašą, tačiau verta rinktis sveiką mitybą, kad jaustumėtės geriau.
Taip pat gali pagelbėti ir maisto papildai, kurie padeda palaikyti normalų cholesterolio kiekį kraujyje.