Dantų balinimas - kokie yra pliusai ir minusai?

2024 m. gruodžio 12 d., ketvirtadienis

Juk kiekvienas nori turėti baltą ir spindinčią šypseną, todėl dantų balinimas yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Dantų balinimas gali padėti pašalinti dėmes ir pašviesinti dantų atspalvį, kuris su laiku kinta dėl kavos, arbatos, raudonojo vyno ar tabako vartojimo, o taip pat ir dėl natūralaus senėjimo proceso.

Vis dėlto, nors dantų balinimas atrodo patrauklus sprendimas estetinei išvaizdai pagerinti, svarbu suprasti, kad ši procedūra turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų. Balinimas gali sukelti tam tikrų nepageidaujamų pojūčių, tokių kaip dantų jautrumas ar dantenų sudirginimas, o procedūros poveikis ne visada būna ilgalaikis. Todėl prieš nusprendžiant balinti dantis, reikėtų įvertinti visus pliusus bei minusus. Taigi, norėdami jums padėti, šiame straipsnyje aptarsime, kas yra dantų balinimas, kokie yra pagrindiniai šios procedūros privalumai ir trūkumai bei į ką būtina atkreipti dėmesį norint išlaikyti baltus dantis ilgesnį laiką.

Kas yra dantų balinimas ir kodėl jo gali prireikti?

Dantų balinimas – tai procedūra, kurios tikslas yra pašviesinti dantų spalvą ir sumažinti įvairias dėmes ar patamsėjimus naudojant specialias medžiagas bei technikas. Dantų spalvos pokyčiai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip maistas, gėrimai, rūkymas, taip pat dėl netinkamos higienos ar su amžiumi susijusių pokyčių. Dantų spalva su amžiumi keičiasi todėl, kad  dantų paviršių dengiantis emalis tampa plonesnis, ir ima matytis dentinas (jis yra tamsesnis, gelsvos spalvos), esantis po emaliu. Tai sukelia natūralų dantų spalvos patamsėjimą.

Dantų balinimo metodai

Profesionalus balinimas klinikoje. Dantų balinimas atliekamas odontologo kabinete dažniausiai suteikia greitus ir ryškius rezultatus. Procedūros metu naudojamos stiprios balinamosios medžiagos, kurios veiksmingai pašalina dėmes ir suteikia ilgalaikį efektą. O kadangi procedūrą atlieka specialistas - rizika pakenkti dantims ar dantenoms yra minimali. Vienas populiariausių ir veiksmingiausių būdų šiuo metu yra ZOOM dantų balinimas.

Namų balinimo priemonės. Žinoma, yra ir efektyvių dantų balinimo būdų, kuomet naudojant profesionalias priemones dantis galite balinti namuose. Odontologas jums duoda individualiai pritaikytas dantų balinimo kapas bei specialią balinamąja medžiagą, kurią turite atsakingai naudoti namuose kelias savaites. Šis metodas leidžia pasiekti ilgalaikį rezultatą, tačiau efektas pasiekiamas palaipsniui, per ilgesnį laikotarpį.

Balinamosios dantų pastos ir kitos priemonės. Šios priemonės turi silpną balinamąjį poveikį, todėl yra labiau tinkamos dantų spalvos palaikymui nei pačiam balinimui. Bet visgi, balinamosios dantų pastos gali šiek tiek pašviesinti dantų spalvą, nors jos ir nėra tokios veiksmingos kaip profesionalūs dantų balinimo metodai. Bet žinoma, kiekvienas metodas turi savo privalumų ir trūkumų, o jo pasirinkimas priklauso nuo žmogaus poreikių, norimų rezultatų bei biudžeto.

Dantų balinimo pliusai

- Estetiška išvaizda. Pagrindinė priežastis, kodėl žmonės renkasi dantų balinimą, yra išvaizda – balti dantys suteikia šypsenai spindesio, atjaunina ir suteikia veidui daugiau gyvybingumo. O be to, balta šypsena asocijuojasi su gera sveikata.

- Pasitikėjimas savimi. Dantų balinimas gali ženkliai pagerinti žmogaus savijautą ir pasitikėjimą savimi. Šviesesnė šypsena skatina drąsiau šypsotis, bendrauti su kitais žmonėmis, todėl dažnai žmogus jaučiasi patogiau ir laisviau socialinėje aplinkoje.

- Greiti rezultatai. Profesionalios dantų balinimo procedūros klinikoje leidžia pasiekti matomus rezultatus vos per vieną vizitą. Tai ypač naudinga tiems, kurie nori greito ir efektyvaus rezultato.

- Individualūs sprendimai. Skirtingos balinimo metodikos leidžia rasti geriausiai tinkančią procedūrą kiekvienam asmeniui. Vieniems gali būti tinkami švelnesni metodai, o kitiems – intensyvesni balinimo būdai, priklausomai nuo dantų jautrumo ir kitų veiksnių.

- Geresnė dantų sveikata. Nors dantų balinimas yra estetinė procedūra, tai gali būti naudinga ir sveikatai, nes balinimo metu pašalinamos kai kurios paviršinės dėmės, kurios laikui bėgant galėtų sukelti emalio pažeidimus. Be to, dažnai balinimo procedūra skatina žmogų labiau rūpintis savo burnos higiena.

Dantų balinimo minusai

- Dantų jautrumas. Vienas dažniausių dantų balinimo šalutinių poveikių yra padidėjęs dantų jautrumas. Procedūros metu naudojamos stiprios balinamosios medžiagos gali paveikti dantų emalį, o tai sukelia trumpalaikį ar net ilgalaikį jautrumą šalčiui ar karščiui. Dantų jautrumas dažniausiai sumažėja po kelių dienų ar savaičių, tačiau kai kuriems žmonėms jis gali išlikti ilgesnį laiką.

- Trumpalaikis efektas. Dantų balinimo rezultatai, ypač naudojant neprofesionalias priemones, nėra ilgalaikiai. Po kurio laiko dantų spalva gali vėl patamsėti, ypač jei žmogus vartoja dažančius gėrimus (pavyzdžiui, kavą, arbatą, raudonąjį vyną) arba rūko. Na, o tam tikri balinimo metodai, kurie užtikrina ilgalaikį rezultatą, kaip taisyklė, yra brangesni.

- Galimos komplikacijos. Dantų balinimas gali sukelti dantenų sudirginimą ar net dantų pažeidimus, ypač jei naudojamos nekokybiškos arba neprofesionalios balinimo priemonės. Todėl dantų balinimo procedūras geriau atlikti odontologijos klinikoje, arba naudoti tik tas balinimo priemones, kurias rekomendavo specialistas.

- Aukšta kaina. Profesionalus dantų balinimas yra pakankamai brangus, ir tai gali būti kliūtis daugeliui žmonių. Bet žinoma, yra pigesnių alternatyvų, tokių kaip balinanti dantų pasta ar balinančių namų rinkinių naudojimas.

Kada dantų balinimas nerekomenduojamas?

Dantų balinimas yra saugi ir efektyvi procedūra daugeliui žmonių, tačiau kai kuriais atvejais ji gali būti nerekomenduojama. Yra situacijų, kai balinimas gali sukelti daugiau žalos nei naudos, todėl prieš nusprendžiant atlikti procedūrą būtina įvertinti savo dantų ir burnos sveikatos būklę bei pasitarti su odontologu. Štai pagrindiniai atvejai, kai dantų balinimo procedūra gali būti kontraindikuotina:

- Žmonėms su jautriais dantimis ir dantenų problemomis. Jei jūsų dantys yra jautrūs arba turite dantenų ligų (pavyzdžiui, gingivitą), dantų balinimas gali padidinti jautrumą ir sukelti diskomfortą. Šiems asmenims rekomenduojama rinktis švelnesnius metodus arba apsvarstyti dantų balinimo alternatyvas.

- Nėščioms ir maitinančioms moterims. Dauguma odontologų rekomenduoja vengti šios procedūros nėščioms ir maitinančioms moterims, kadangi esant hormonų pokyčiams procedūra gali padidinti jautrumą.

- Žmonėms su dantų pažeidimais. Dantų balinimas nėra rekomenduojamas žmonėms, kurių dantys pažeisti ėduonies, turi įtrūkimų ar nuskilimų. Pirmiausia reikėtų išspręsti esamas dantų problemas, o tik tada atlikti balinimo procedūrą.

- Žmonėms su daug plombų ir dantų protezais. Balinimo priemonės neveikia plombų, karūnėlių ar kitų dantų protezų, todėl po balinimo šie dirbtiniai dantų komponentai gali likti tamsesni už natūralius dantis. Tokiu atveju dantys gali atrodyti neestetiškai. Tad norint pašvisinti dantis turint plombų ar protezų, odontologas gali rekomenduoti alternatyvius estetinius sprendimus, pavyzdžiui, dantų laminates ar estetinį plombavimą.

- Vaikai ir jaunimas iki 18 metų. Jauni žmonės gali būti jautresni balinimo procedūrai, nes jų dantys dažniausiai dar nėra iki galo susiformavę.

Kaip palaikyti dantų balinimo efektą?

Po dantų balinimo procedūros svarbu laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad rezultatas išliktų kuo ilgiau.

- Tinkama burnos higiena. Kasdienis dantų valymas ryte ir vakare bei reguliarus tarpdančių valymas specialiomis priemonėmis padeda pašalinti apnašas ir dėmes, kurios gali susidaryti ant dantų paviršiaus. Be to, rekomenduojama naudoti ir vieno danties šepetėlį, kad efektyviau pašalinti susikaupusias apnašas. Balinimo efektas išties išliks ilgiau jei palaikysite tinkamą burnos ertmės higieną. 

- Venkite dažančių maisto produktų ir gėrimų. Kai kurie produktai turi natūralių pigmentinių medžiagų, kurios gali keisti dantų spalvą. Po balinimo patartina sumažinti kavos, arbatos, raudonojo vyno, gazuotų gėrimų, dažančių daržovių, vaisių bei uogų vartojimą. Jei šių produktų išvengti nepavyksta, po jų vartojimo rekomenduojama skalauti burną, kad kuo mažiau pigmentų patektų ant dantų paviršiaus.

- Naudokite balinamąsias dantų pastas. Balinamoji dantų pasta gali padėti palaikyti balinimo efektą ilgesnį laiką. Jos pašalina paviršines dėmes ir neleidžia naujoms dėmėms susidaryti ant dantų. Tačiau turite žinoti, kad šias pastas naudoti reikia atsargiai, kad nebūtų pažeistas dantų emalis.

- Naudokite balinimo priemones pagal odontologo rekomendaciją. Jei norite ilgiau išlaikyti baltus dantis, galite periodiškai naudoti odontologo rekomenduotas švelnias balinimo priemones, pavyzdžiui, specialias kapas su balinamosiomis medžiagomis. Taip pat odontologas gali pasiūlyti atnaujinti balinimą po tam tikro laiko.

- Reguliariai lankykitės pas odontologą. Reguliari profesionali burnos higiena yra labai svarbi norint išlaikyti tobulą šypseną kuo ilgiau. Profesionalaus dantų valymo metu pašalinamos apnašos ir akmenys, kurie gali pakeisti dantų spalvą. 

- Atsisakykite žalingų įpročių. Rūkymas ne tik kenkia sveikatai, bet ir turi įtakos dantų spalvos pokyčiams. Nikotinas ir dervos lengvai prasiskverbia į danties paviršių, dėl ko dantys tampa gelsvi ar pilkšvi. Tad norint ilgiau išlaikyti balinimo efektą, patartina atsisakyti šio įpročio.

Šaltiniai:

  • Gasmi Benahmed A, Gasmi A, Menzel A, Hrynovets I, Chirumbolo S, Shanaida M, Lysiuk R, Shanaida Y, Dadar M, Bjørklund G. A review on natural teeth whitening. J Oral Biosci. 2022 Mar;64(1):49-58. doi: 10.1016/j.job.2021.12.002. Epub 2021 Dec 13. PMID: 34915121.
  • Carey CM. Tooth whitening: what we now know. J Evid Based Dent Pract. 2014 Jun;14 Suppl:70-6. doi: 10.1016/j.jebdp.2014.02.006. Epub 2014 Feb 13. PMID: 24929591; PMCID: PMC4058574.
  • Lang PJ. Whitening toothpastes. Br Dent J. 1996 Feb 10;180(3):88. doi: 10.1038/sj.bdj.4808984. PMID: 8746138.
  • Li Y, Greenwall L. Safety issues of tooth whitening using peroxide-based materials. Br Dent J. 2013 Jul;215(1):29-34. doi: 10.1038/sj.bdj.2013.629. PMID: 23846062.
  • Buchalla W, Attin T. External bleaching therapy with activation by heat, light or laser--a systematic review. Dent Mater. 2007 May;23(5):586-96. doi: 10.1016/j.dental.2006.03.018. Epub 2006 Jul 3. PMID: 16820199.
  • Goldberg M, Grootveld M, Lynch E. Undesirable and adverse effects of tooth-whitening products: a review. Clin Oral Investig. 2010 Feb;14(1):1-10. doi: 10.1007/s00784-009-0302-4. Epub 2009 Jun 20. PMID: 19543926.

Siūlomi produktai

LACALUT ACTIV, dantų pasta, dantenų apsauga ir švelnus balinimas, 75 ml paveikslėlis
-30%*
Lacalut
6,55€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
SMILEPEN POP JUICY APPLE WHITENING STRIPS, balinimo juostelės, 7x2 vnt. paveikslėlis
-30%*
Pop
15,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
SMILEPEN POP ICED MINT WHITENING STRIPS, balinimo juostelės Smilepen, 7x2 vnt. paveikslėlis
-30%*
Pop
15,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()