Efektyvi ir saugi balinamoji dantų pasta. Kaip išsirinkti?
Norint išsirinkti saugią ir veiksmingą balinamąją dantų pastą, verta skirti laiko ir išanalizuoti rinkoje esančius produktus, atsižvelgiant į jų abrazyvumą, sudedamąsias dalis ir produkto paskirtį. Kurią balinamąją dantų pastą rinktis?
Kas yra balinamoji dantų pasta?
Balinamoji dantų pasta, pirmiausia, skirta tiems, kurie nori pašviesinti arba išbalinti dantis. Reikia pabrėžti, kad natūrali dantų spalva nėra sniego baltumo. Dažniausiai ji šiek tiek gelsva, artima dramblio kaulo spalvai arba net kiek oranžinė ar rusva.
Dantis galima balinti, jei dažnai geriate kavą, juodąją arbatą, raudonąjį vyną ir (arba) rūkote cigaretes. Nepakankamas dantų valymas ir netaisyklinga burnos higiena taip pat gali lemti pastebimą dantų spalvos tamsėjimą.
Balinamojoje dantų pastoje turėtų būti apnašas šveičiančių ir dėmes šalinančių medžiagų, tačiau joje taip pat neturėtų trūkti komponentų, kovojančių su dantų ėduonį sukeliančiomis bakterijomis. Koeficientas, rodantis tam tikros balinamosios dantų pastos abrazyvumą, yra RDA. Balinamosios dantų pastos RDA turėtų būti ne mažesnis nei 45. Rūkaliams skirtose dantų pastose RDA paprastai siekia 80 ir daugiau. Kartu verta paminėti, kad tokie labai abrazyviniai produktai turėtų būti naudojami periodiškai arba pakaitomis su, pavyzdžiui, įprasta fluoro turinčia dantų pasta. Taip yra todėl, kad šveičiant apnašas taip pat pažeidžiamas dantų emalis, todėl dantys tampa jautresni išorės poveikiui.
Balinamosios dantų pastos sudedamosios dalys
Dantų pasta dantis gali balinti dviem būdais: mechaniniu arba cheminiu. Mechaniniu būdu danties paviršius poliruojamas pastoje esančiomis granulėmis ir veiksmingai pašalinamos apnašos. Tačiau dėl to gali atsirasti emalio pažeidimų. Tokie mechaniniai balinamosios dantų pastos komponentai daugiausia yra silicio dioksidas ir pirofosfatai.
Kita vertus, cheminės balinamosios dantų pastos tik suminkština arba ištirpdo ant danties susikaupusias apnašas. Šis procesas yra švelnus ir daug saugesnis dantims nei mechaninis, nes apnašų šalinimas vyksta naudojant chemines medžiagas ir vandenilio arba karbamido peroksidus. Šiai grupei taip pat priklauso dantų pastos, turinčios abrazyvinių medžiagų, kurios neardo emalio, o tik šalina apnašas.
Neseniai burnos priežiūros produktų rinkoje pasirodžiusi naujovė – juoda dantų pasta su aktyvintosiomis anglimis. Pastą palikus ant dantų apie minutę, apnašos kruopščiai pašalinamos.
Kokią balinamąją dantų pastą pasirinkti?
Balinamąją dantų pastą reikia rinktis atsižvelgiant į savo lūkesčius ir jautrumą tam tikriems ingredientams (įskaitant abrazyvines medžiagas). Tie, kurie labai jautrūs abrazyvinėms medžiagoms, turėtų rinktis mažiausio abrazyvumo (30-40 RDA) dantų pastas, kad nepažeistų emalio. Taip pat patartina rinktis cheminiu būdu balinančias dantų pastas ir (arba) naudoti jas pakaitomis su įprastomis dantų pastomis. Be to, rekomenduojama naudoti balinamąsias dantų pastas, kurių sudėtyje yra dantų kaklelius saugančių ingredientų, pavyzdžiui, kalio nitrato, stroncio arba alavo fluorido.
Kita vertus, rūkaliams ir asmenims, kuriems dantų spalva kelia daug rūpesčių, rekomenduojamos balinamosios dantų pastos, kurių RDA yra 80–100 ar net didesnė.
Naminė balinamoji dantų pasta
Yra teigiančių, kad geriausia balinamoji dantų pasta yra ta, kuri pagaminta iš natūralių sudedamųjų dalių. Naminės balinamosios dantų pastos receptuose galima rasti šiuos ingredientus:
- geriamąją sodą;
- ciberžolę;
- aliejus;
- aktyvintąsias anglis;
- citrinų rūgštį;
- mentolio aliejų ir kt.
Norėdami pasigaminti naminę dantų pastą, paprasčiausiai paimkite šaukštą ciberžolės, šaukštą kokosų aliejaus ir kelis lašus pipirmėčių aliejaus, tada išmaišykite ingredientus iki vientisos konsistencijos. Šiuo mišiniu patrinkite dantis, po procedūros išvalykite juos įprasta dantų pasta ir gerai išskalaukite.
Kai kurie rekomenduoja burnos ertmę tepti aliejumi, kad išvalytumėte dantis nuo apnašų ir dėmių, bakterijų ir t. t. Šiam tikslui naudojami įvairūs aliejai, pavyzdžiui, linų sėmenų, rapsų, saulėgrąžų arba kokosų.
Populiariąją juodąją dantų pastą su aktyvintosiomis anglimis taip pat galima pasigaminti namuose. Kaip tai daroma? Paprasčiausiai į įprastą dantų pastą arba į kokosų aliejų įberkite aktyvintųjų anglių ir naudokite šią priemonę kartą kas 3–4 dienas. Tačiau žmonės, kurių dantys jautrūs, turėtų būti atsargūs.
Kaip dar galima balinti dantis?
Dantis balinti galima ir profesionaliomis procedūromis, tokiomis kaip:
- dantų balinimas kapomis;
- dantų balinimas lazeriu;
- negyvų dantų balinimas.
Odontologas gali užtepti ant paciento dantų specialų gelį, kuris veikiamas specialios šviesos per maždaug valandą ne tik pašalina apnašas, bet ir išbalina net pilkus, negyvus dantis.
Kita galimybė – naudoti individualiai pritaikytas kapas su balinamuoju geliu arba pasta, kurią odontologas paruošia konkrečiam pacientui. Šias priemones reikia naudoti kelias savaites, kad būtų pasiektas norimas rezultatas.
Be abejo, svarbi reguliari ir kruopšti dantų higiena, būtina reguliariai lankytis pas odontologą (nepaisant apsilankymų, kai tvarkomos esamos problemos ir t. t.).
Taip pat galite pasinaudoti Dantų balinimo sistema su LED šviesa, kurių galima įsigyti net internetu. Juos sudaro elastingos kapos, balinamasis gelis ir speciali LED lempa, kuri pagreitina dėmių šalinimą. Procedūra paprastai trunka kelias dienas, o kapas reikia nešioti tik keliolika minučių per dieną. Tokie profesionalūs rinkiniai yra pigesni nei balinimas pas odontologą.
ŠALTINIS
Wagner Leopold, Profesjonalne wybielanie zębów, Bestroom, 1, Lodzė, 2007, ISBN 978-83-924564-2-1.