Elektrolitai - kas tai?

2024 m. gruodžio 4 d., trečiadienis

Daugeliui vis kyla klausimas, kas yra elektrolitai ir kodėl mums jų reikia? Mityboje tai reiškia mineralus, kurie atlieka itin svarbų vaidmenį mūsų organizme, užtikrindami, kad gyvybinės funkcijos veiktų sklandžiai. Jie padeda palaikyti optimalų skysčių balansą, perduoda nervinius impulsus, skatina raumenų susitraukimus bei reguliuoja pH lygį. Elektrolitai yra esminė kraujo, šlapimo ir kitų kūno skysčių dalis, todėl jų trūkumas arba perteklius gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Kasdien elektrolitai prarandami per prakaitą, šlapimą ir kitus natūralius organizmo procesus, todėl būtina nuolat palaikyti jų pusiausvyrą. Tai ypatingai svarbu sportininkams, žmonėms, kurie dirba fizinį darbą bei tiems, kurie susiduria su įvairiomis sveikatos problemomis, sukeliančiomis skysčių praradimą, pavyzdžiui, dehidratacija dėl vėmimo ar viduriavimo. Tad pakalbėkime apie tai, kodėl elektrolitai tokie svarbūs organizmui, kokie yra pagrindiniai jų šaltiniai mityboje bei kaip atpažinti elektrolitų disbalansą.

Mūsų organizme esantys elektrolitai

Natris. Natris yra vienas svarbiausių elektrolitų, atsakingas už skysčių balansą organizme. Jis padeda reguliuoti kraujospūdį ir palaikyti normalų ląstelių funkcionavimą. Natrio pusiausvyros sutrikimai gali sukelti kraujospūdžio svyravimus, galvos skausmus ir net raumenų spazmus.

Kalis. Kalis yra itin svarbus širdies sveikatai – jis reguliuoja širdies ritmą ir padeda perduoti nervinius impulsus. Kalis taip pat svarbus raumenų funkcijoms, todėl jo trūkumas gali sukelti raumenų silpnumą, nuovargį ir širdies ritmo sutrikimus.

Kalcis. Kalcis plačiai žinomas dėl svarbos kaulams ir dantims, tačiau jis taip pat yra gyvybiškai svarbus raumenų susitraukimams ir kraujo krešėjimui. Kalcio trūkumas gali sukelti osteoporozę, raumenų spazmus ar net rimtesnes sveikatos problemas. 

Magnis. Magnis yra svarbus energijos gamybai, raumenų atpalaidavimui ir nervų sistemos funkcijoms. Jis prisideda prie daugiau nei 300 biocheminių procesų organizme. Magnio trūkumas gali sukelti raumenų spazmus, nemigą, dirglumą ir net kraujospūdžio problemas. 

Kaip elektrolitai veikia organizmą?

Elektrolitai atlieka kelias esmines funkcijas organizme:

Nervinių impulsų perdavimas 

Elektrolitai yra nepaprastai svarbūs nervinių signalų perdavimui. Nervai perduoda signalus, siųsdami elektros impulsus, kuriuos palaiko elektrolitų jonų judėjimas tarp ląstelių membranų. Šie impulsai leidžia reaguoti į išorinius dirgiklius ir koordinuoti kūno judesius.

Raumenų susitraukimai  

Elektrolitai taip pat yra būtini raumenų susitraukimams. Raumenys susitraukia, kai elektrolitai skverbiasi į raumenų ląsteles, o atpalaidavimo metu jie iš šių ląstelių pašalinami. Be tinkamo elektrolitų kiekio raumenys gali pradėti veikti netinkamai, o taip pat gali pasireikšti raumenų spazmai. 

Skysčių ir pH balansas  

Elektrolitai reguliuoja skysčių pasiskirstymą organizme, kuris yra gyvybiškai svarbus kiekvienai ląstelei. Natris ir chloras reguliuoja vandens kiekį, o kalis, esantis ląstelių viduje, padeda išlaikyti vidinį ląstelės spaudimą. Elektrolitai taip pat reguliuoja pH lygį, palaikydami rūgščių ir šarmų balansą kraujyje, kuris yra būtinas sveikam organizmo funkcionavimui.

Elektrolitų disbalanso priežastys

Elektrolitų disbalansas gali kilti dėl įvairių priežasčių, ir jo padariniai gali būti pakankamai rimti. Štai dažniausios priežastys, sukeliančios elektrolitų pusiausvyros sutrikimus:

- Dehidratacija. Kūno dehidratacija, kai prarandama daug skysčių prakaituojant, vemiant, viduriuojant ar kitais būdais - gali sukelti elektrolitų trūkumą.

- Mitybos įpročiai. Nereguliari ar nesubalansuota mityba gali lemti tam tikrų elektrolitų trūkumą. O be to, elektrolitų trūkumą gali sukelti ir įvairios dietos, kuriose ribojamas tam tikrų maisto produktų vartojimas.

- Ligos ir sveikatos būklės. Inkstų, kepenų ligos ar hormonų sutrikimai gali sutrikdyti elektrolitų balansą. 

- Vaistai. Kai kurie vaistai, ypač diuretikai, skirti pašalinti skysčių perteklių iš organizmo, gali sumažinti elektrolitų kiekį, nes kartu su skysčiais iš organizmo pasišalina ir svarbios medžiagos.

Elektrolitų disbalanso simptomai

Elektrolitų disbalanso simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kurio elektrolito trūksta ar yra per daug. Pakankamai dažnas elektrolitų disbalanso simptomas yra raumenų spazmai, ypač kai trūksta kalcio, magnio ar kalio. Šie spazmai dažnai pasireiškia kojose ar rankose ir gali būti lydimi bendro silpnumo. Be to, elektrolitų disbalansas gali lemti energijos lygio sumažėjimą, todėl žmogus gali jaustis pavargęs net ir atlikdamas paprastus darbus. Ypač magnio trūkumas gali sukelti nuolatinį nuovargį. O kalis ir natris yra svarbūs normaliam širdies ritmui palaikyti, todėl jų disbalansas gali sukelti širdies ritmo sutrikimą, vadinamą aritmija. 

Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai gali sukelti galvos svaigimą, ypač kai prarandamas didelis kiekis skysčių ir kartu elektrolitų. Tai gali įvykti po stipraus prakaitavimo, viduriavimo, vėmimo arba vartojant diuretikus. Taigi, visi šie simptomai gali signalizuoti, kad būtina atkurti elektrolitų balansą, todėl nevertėtų jų praleisti pro akis, kadangi ilgalaikis elektrolitų disbalansas gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Elektrolitų šaltiniai mityboje

- Natrio šaltiniai. Natūralūs elektrolitai gali būti randami įvairiuose maisto produktuose. O pavyzdžiui, natris yra vienas lengviausiai pasiekiamų elektrolitų, ir daugiausiai jo yra įprastoje valgomojoje druskoje. O be to, gausu natrio yra perdirbtuose sūriuose produktuose, tokiuose kaip konservuoti produktai, rūkyta mėsa, sūriai, sūdyti užkandžiai ir įvairūs padažai. Tačiau svarbu vartoti natrį saikingai, nes jo perteklius gali lemti aukštą kraujospūdį ir kitus sveikatos sutrikimus.

- Kalio šaltiniai. Kalis yra gyvybiškai svarbus širdies ir raumenų veiklai, o jo gausu vaisiuose, daržovėse ir riešutuose. Bananai, avokadai, pomidorai, apelsinai, bulvės ir špinatai yra puikūs kalio šaltiniai. Taip pat kalio galima rasti ankštinėse daržovėse, tokiuose kaip lęšiai ir pupelės.

- Kalcio šaltiniai. Kalcis yra svarbus ne tik kaulams, bet ir raumenų funkcijai bei kraujo krešėjimui. Jo daugiausiai galima gauti iš pieno produktų, tokių kaip pienas, sūris, jogurtas. Kalcio taip pat yra žaliose lapinėse daržovėse (pavyzdžiui, kopūstuose, brokoliuose), riešutuose, tokiuose kaip migdolai, ir žuvyje.

- Magnio šaltiniai. Magnis padeda palaikyti energijos gamybą ir raumenų sveikatą, o jo galima rasti lapinėse daržovėse, žuvyje, riešutuose, sojos pupelėse ir įvairiuose grūduose, ypač avižose ir ruduosiuose ryžiuose. Magnis taip pat gaunamas iš moliūgų sėklų, kuriose jo kiekis yra itin didelis.

O specialių papildų elektrolitų balansui atstatyti galite rasti Gintarinėje vaistinėje.

Kada svarbu atstatyti elektrolitų balansą? 

Po intensyvaus fizinio krūvio  

Intensyvaus fizinio krūvio metu kūnas praranda daug skysčių per prakaitą, o kartu su jais ir elektrolitus. Todėl sportininkai dažnai vartoja specialius gėrimus su elektrolitais, kurie greitai padeda atstatyti prarastus mineralus ir išvengti raumenų spazmų bei nuovargio. Reguliariai sportuojant galite vartoti AMBIO HYDROLIT COMPLEX papildus, kurie padeda palaikyti normalią raumenų bei nervų sistemos veiklą.

Sergant ligomis, sukeliančiomis dehidrataciją  

Sergant ligomis, kurios sukelia stiprų vėmimą, viduriavimą ar karščiavimą, elektrolitų praradimas gali būti labai didelis. Tokiais atvejais, rekomenduojama vartoti specialius gėrimus, turinčius elektrolitų, kurie padeda greitai atkurti skysčių ir elektrolitų balansą.

Dėl ilgalaikio saulės poveikio ar šilumos smūgio 

Ilgalaikis saulės poveikis ar buvimas šiltoje aplinkoje sukelia stiprų prakaitavimą, o kartu su prakaitu prarandami ir elektrolitai. Esant tokioms sąlygoms, būtina gerti daugiau vandens ir elektrolitų turinčių gėrimų, kad būtų išvengta dehidratacijos bei organizmo perkaitimo.

Vartojant tam tikrus vaistus

Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, diuretikai (šlapimą varantys vaistai), gali paskatinti elektrolitų, ypač kalio ir natrio, praradimą. Todėl gydymo metu rekomenduojama stebėti savo mitybą ir esant reikalui vartoti papildus elektrolitų balansui atstatyti.

Susiduriant su sveikatos problemomis, kurios sutrikdo skysčių balansą  

Tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip inkstų nepakankamumas, hormonų sutrikimai ar skydliaukės ligos, gali sutrikdyti elektrolitų balansą. Tokiais atvejais rekomenduojama konsultuotis su gydytoju dėl tinkamų elektrolitų papildų vartojimo arba specialios dietos.

Šaltiniai:

  • CONLEY LR. Electrolytic imbalance. J Am Osteopath Assoc. 1952 Mar;51(7):367-70. PMID: 14907437.
  • BOZLER E. The effect of electrolytes on the contractile elements of muscle. J Gen Physiol. 1952 May;35(5):703-10. doi: 10.1085/jgp.35.5.703. PMID: 14955614; PMCID: PMC2147318.
  • Shirreffs SM, Sawka MN. Fluid and electrolyte needs for training, competition, and recovery. J Sports Sci. 2011;29 Suppl 1:S39-46. doi: 10.1080/02640414.2011.614269. PMID: 22150427.
  • SUBURU JR. Fisiopatología de los electrolitos [Pathophysiology of electrolytes]. Dia Med. 1958 Apr 7;30(19):610passim. Spanish. PMID: 13547948.
  • Hamm LL, DuBose TD. Disorders of acid-base balance. In: Yu ASL, Chertow GM, Luyckx VA, Marsden PA, Skorecki K, Taal MW, eds. Brenner and Rector's The Kidney. 11th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2020:chap 16.
  • Oh MS, Briefel G, Pincus MR. Evaluation of renal function, water, electrolytes, and acid-base balance. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry's Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 24th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2022:chap 15.

Siūlomi produktai

SPORT&CARDIO bioMagnis + bioKalis, elektrolitai + druskos, milteliai, geriamajam tirpalui ruošti, 14 vnt  paveikslėlis
-40%*
Biofarmacija
12,68€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
HYDRO FORTE, milteliai elektrolitų tirpalui ruošti, 6 pakeliai paveikslėlis
-40%*
Biofarmacija
5,09€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
EQUA elektrolitų gėrimas citrinų ir žaliosios arbatos skonio, 90 g, 20 pakelių po 4,5 g paveikslėlis
-30%
EQUA
15,74€ 22,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
EQUA elektrolitų gėrimas mėlynių skonio, 90 g, 20 pakelių po 4,5 g paveikslėlis
-30%
EQUA
15,74€ 22,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()