Galvos skausmas - ką daryti?

2024 m. spalio 21 d., pirmadienis

Galvos skausmas – tai vienas iš dažniausiai pasitaikančių negalavimų, su kuriuo susiduria beveik kiekvienas žmogus. Nors daugeliu atvejų galvos skausmas yra laikinas ir lengvai numalšinamas vaistais, jis gali labai paveikti mūsų kasdienę veiklą, darbingumą ir nuotaiką. Skausmas gali būti įvairaus pobūdžio – nuo lengvo spaudimo iki intensyvaus, pulsuojančio ar duriančio skausmo. Priežastys taip pat gali būti labai skirtingos: nuo pervargimo, dehidratacijos ar streso iki rimtų sveikatos problemų, tokių kaip migrena ar kitos ligos. Todėl svarbu suprasti, kodėl kyla galvos skausmas ir žinoti, kokios priemonės padeda jį palengvinti.

Galvos skausmo priežastys

Kartais galvą gali skaudėti ir visiškai sveikiems žmonėms, o kartais tai gali būti pavojingų ligų simptomas, kurio ignoruoti nevertėtų. Dažniausios galvos skausmo priežastys yra šios:

  • - stresas
  • - nuolatinis miego trūkumas
  • - kraujospūdžio sutrikimai
  • - netinkama mityba
  • - dehidratacija
  • - infekcinės ligos
  • - piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas
  • - hormoniniai sutrikimai
  • - stuburo patologijos
  • - per didelis fizinis aktyvumas

Kokius vaistus vartoti, kai skaudą galvą?

Kai galvos skausmas tampa sunkiai pakeliamas, dažniausias sprendimas yra vaistai. Tačiau svarbu suprasti, kokie vaistai gali būti veiksmingi galvos skausmui malšinti. Nereceptiniai vaistai nuo skausmo, tokie kaip ibuprofenas, paracetamolis ar aspirinas, yra greitas ir dažnai efektyvus sprendimas norint palengvinti lengvus ar vidutinio sunkumo galvos skausmus. Tačiau esant stipresniems galvos skausmams, gydytojai gali skirti stipresnius, receptinius vaistus.


Be to, vaistai nuo uždegimo ir skausmo gali būti įvairių formų. Pavyzdžiui, vaikams rekomenduojama rinktis vaistus suspensijos arba žvakučių pavidalu. O suaugusiesiems patogiausia vartoti vaistus tablečių ar kapsulių pavidalu.


Nepamirškite, kad nereceptiniai vaistai nuo skausmo yra dažniausiai skiriami ūminiam skausmui malšinti, tad jei skausmas kamuoja jau ilgesnį laiką - tai gali būti lėtinės ligos simptomas, todėl reikėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta skausmo priežastis ir paskirtas tinkamas gydymas. Be to, svarbu prisiminti, kad ne visi vaistai ar gydymo būdai tinka kiekvienam, todėl būtina rasti tai, kas padeda būtent jums, ir pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei galvos skausmai kartojasi dažnai ar yra labai stiprūs.

Kaip atsikratyti galvos skausmo be vaistų?

Galvos skausmas gali stipriai sutrikdyti kasdienę veiklą ir sumažinti gyvenimo kokybę. Nors dažniausiai pasirenkamas ir greičiausias sprendimas yra vaistai, tačiau daugelis žmonių ieško natūralių būdų, kaip palengvinti skausmą. Taigi, kokie jie?

Pamiegokite

Galvos skausmas dažnai atsiranda dėl pervargimo ar miego trūkumo, tad galite pabandyti nusnūsti. Miegas iš tiesų yra puikus galvos skausmo malšinimo būdas. Tačiau labai svarbu, kad miego metu kambaryje būtų vėsu ir gaivu, todėl einant miegoti atidarykite langą. Žinoma, svarbiausia neužsnūsti per ilgam, kadangi per daug miego taip pat gali sukelti galvos skausmą. Todėl jei gerai miegate naktimis, bet nuolat jaučiatės pavargę, problema gali slypėti kitur.

Atlikite lengvą mankštą

Mankšta gali būti veiksminga priemonė kovojant su galvos skausmu, nes ji padeda gerinti kraujotaką ir mažinti raumenų įtampą. Fizinis aktyvumas taip pat skatina endorfinų, laimės hormonų, gamybą, kurie gali veikti kaip natūralūs skausmo malšintojai. Be to, reguliarūs pratimai padeda sumažinti streso lygį, kuris dažnai yra viena iš galvos skausmo priežasčių. Net lengva fizinė veikla, pavyzdžiui, vaikščiojimas ar tempimo pratimai, gali padėti sumažinti įtampos sukeltą skausmą ir pagerinti bendrą savijautą.

Pasidarykite masažą

Tam tikrų taškų masažas gali padėti sumažinti įtampą galvoje ir sumažinti galvos skausmą. Reikėtų pradėti nuo kaktos ir judėti pakaušio link, o tada pereiti prie ausų ir kaklo. Taip pat galite pabandyti pamasažuoti sritį tarp antakių ir taškus prie antakių pagrindo abiejose nosies tiltelio pusėse.

Pasivaikščiokite gryname ore

Grynas oras suteikia organizmui daugiau deguonies, kuris būtinas tinkamai smegenų veiklai ir kraujo apytakai. Deguonies trūkumas ar ilgalaikis buvimas uždarose, prastai vėdinamose patalpose gali skatinti galvos skausmus, todėl pasivaikščiojimas lauke gali greitai suteikti palengvėjimą. Be to, pasivaikščiojimas taip pat gali padėti atsitraukti nuo kasdieninio streso šaltinių, leisti mintims "pailsėti", kas ypač svarbu, jei galvos skausmas atsiranda dėl emocinės įtampos. O buvimas gamtoje, pavyzdžiui, parke ar miške, turi papildomą raminantį poveikį, kuris padeda mažinti streso lygį.

Gerkite pakankamai vandens

Pakankamas vandens kiekis yra esminis veiksnys kovojant su galvos skausmais, nes dehidratacija yra viena iš dažniausių jų priežasčių. Reguliarus vandens vartojimas padeda palaikyti optimalų skysčių balansą organizme, gerina kraujotaką ir nervų sistemos veiklą, kas gali padėti išvengti galvos skausmų. Jei žmogus jaučia pirmuosius galvos skausmo požymius, išgėrus vandens dažnai galima palengvinti skausmą arba jį visiškai sustabdyti. Svarbu įsitikinti, kad per dieną išgeriate pakankamai vandens, ypač po fizinio krūvio ar karštu oru, kai skysčių netenkama daugiau. Kita vertus, tinkama hidratacija ne tik padeda išvengti galvos skausmo, bet ir pagerina bendrą sveikatą bei energijos lygį.

Koreguokite savo mitybą

Tinkama mityba yra ne mažiau svarbi kovojant su galvos skausmais, nes tam tikri maisto produktai gali padėti sumažinti skausmo dažnį ir intensyvumą, o netinkami mitybos įpročiai gali tapti viena iš galvos skausmo priežasčių. Maisto produktai, turintys daug magnio, tokie kaip žaliosios lapinės daržovės, riešutai ar sėklos, gali padėti sumažinti migrenos dažnumą, nes šis mineralas padeda reguliuoti nervų funkciją ir kraujotaką. 


O omega-3 riebalų rūgštys, randamos riebiose žuvyse, pavyzdžiui, lašišoje, taip pat turi priešuždegiminį poveikį, kuris gali palengvinti tam tikrų rūšių galvos skausmus. Svarbu vengti maisto produktų, kurie gali sukelti galvos skausmą, tokių kaip perdirbti produktai, per daug kofeino, alkoholis ar rūkytas maistas. Teisingi valgymo įpročiai taip pat padeda išvengti cukraus lygio svyravimų, kurie gali sukelti galvos skausmą. Taigi, subalansuota mityba yra nepaprastai svarbi bendrai organizmo sveikatai, o tuo pačiu yra ir natūralus būdas kovoti su galvos skausmais.

Nueikite į šiltą dušą ar vonią

Šilta vonia ar šiltas dušas gali būti labai veiksminga priemonė galvos skausmui malšinti, ypač kai skausmą sukelia raumenų įtampa ar stresas. Šiluma padeda atpalaiduoti įsitempusius kaklo, pečių ir galvos raumenis, kurie itin dažnai ir prisideda prie galvos skausmų. Be to, šiltas vanduo skatina kraujotaką, o geresnė kraujo cirkuliacija padeda sumažinti spaudimą kraujagyslėse, taip palengvinant skausmą. Šiltas dušas taip pat gali turėti raminantį poveikį nervų sistemai, mažinant stresą ir emocinę įtampą. Be to, gulint šiltoje vonioje galite įlašinti eterinių aliejų, levandų ar ramunėlių, kurie dar labiau sustiprins atsipalaidavimą ir padės malšinti skausmą.

Uždėkite šaltą kompresą

Šaltas kompresas yra paprasta, bet veiksminga priemonė galvos skausmui malšinti, ypač kai skausmą sukelia migrena ar įtampa. Šaltis padeda susiaurinti kraujagysles ir sumažinti uždegimą, kuris gali būti skausmo priežastis. Apvyniokite ledą rankšluosčiu ir palaikykite ant galvos, ten kur skauda, 10-15 minučių.

Išbandykite aromaterapiją

Aromaterapija taip pat gali būti efektyvi priemonė galvos skausmui malšinti, nes tam tikri eteriniai aliejai turi raminamųjų ir atpalaiduojamųjų savybių. Pavyzdžiui, levandų, pipirmėčių ir eukaliptų aliejai yra dažnai naudojami skausmui malšinti. Pipirmėčių aliejus gali padėti atpalaiduoti raumenų įtampą ir pagerinti kraujotaką, o levandų aromatas ramina nervų sistemą, mažindamas stresą, kuris dažnai ir sukelia galvos skausmą. Naudojant eterinius aliejus masažuojant smilkinius arba įkvepiant jų garų, galima natūraliai sumažinti skausmą ir pagerinti savijautą be vaistų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Nors galvos skausmas yra dažnas reiškinys, tačiau dažniausiai jis greitai praeina. Bet yra tam tikrų atvejų, kai vertėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų išvengta rimtesnių sveikatos problemų. Jei pasireiškia nepakeliamas ir staigus galvos skausmas, kurio nenumalšina net ir stipriausi vaistai nuo skausmo, tai gali būti rimtas ženklas, bylojantis apie tam tikras sveikatos problemas, pavyzdžiui, insultą, todėl tokiu atveju būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Taip pat kreiptis į gydytoją reikėtų jei skausmą lydi regėjimo sutrikimai, tokie kaip neryškus matymas, dvejinimasis akyse ar dalinis aklumas. Tokie simptomai gali būti migrenos požymis, bet tuo pačiu gali signalizuoti ir apie rimtesnes neurologines problemas. 


Taip pat pavojinga, jei galvos skausmas yra lydimas kaklo sustingimo, karščiavimo ar sąmonės praradimo, nes tai gali būti meningito ar kitos infekcijos simptomai. Jei galvos skausmai pradėjo kamuoti dažnai arba trunka neįprastai ilgai, tai gali būti lėtinių ligų požymis, tad tokiu atveju taip pat reikalinga gydytojo konsultacija. Iš tiesų, dėl bet kokių neįprastų simptomų verta pasitarti su gydytoju, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir pritaikytas tinkamas gydymas.

Šaltiniai:

  • Gallagher RM. Headache diagnosis and treatment. J Am Acad Nurse Pract. 1991 Jan-Mar;3(1):3-10. doi: 10.1111/j.1745-7599.1991.tb01052.x. PMID: 2007059.
  • Arca KN, Halker Singh RB. The Hypertensive Headache: a Review. Curr Pain Headache Rep. 2019 Mar 14;23(5):30. doi: 10.1007/s11916-019-0767-z. PMID: 30874912.
  • Forbes RB. Acute headache. Ulster Med J. 2014 Jan;83(1):3-9. PMID: 24757261; PMCID: PMC3992086.
  • Digre KB. Headaches and other head pain. In: Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2016. http://www.clinicalkey.com.

Siūlomi produktai

Aspirin
3,58€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Aspirin
10,61€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Aspirin-C
4,86€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Paracetamol Zentiva
2,36€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()