Gausus prakaitavimas: priežastys ir sprendimai

2019 m. kovo 25 d., pirmadienis

Prakaitavimas – tai natūrali ir gyvybiškai svarbi organizmo reakcija, kurios metu kūnas atsivėsina. Taip pat prakaituojant iš organizmo pasišalina toksinės medžiagos. Visgi būna atvejų, kai pasireiškia gausus prakaitavimas, kuris nėra malonus ir sukelia nepatogumų. Didelis prakaitavimas gali įspėti apie tam tikras ligas ir duoti signalą, jog reikėtų imtis tinkamų priemonių.

Yra išskiriamas pirminis ir antrinis gausus prakaitavimas. Pirminis prakaitavimas gali būti židininis ir generalizuotas. Židininio prakaitavimo metu stipriai drėksta delnai, pėdos, pažastys, veidas. Generalizuoto prakaitavimo metu gausiai prakaituoja visas kūnas. Antrinis prakaitavimas kyla dėl tam tikros priežasties. Tai gali būti liga – neurologinė, onkologinė, infekcinė arba vaistų vartojimas.

Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Gausus prakaitavimas priežastys ir sprendimai 1

Prakaitavimo priežastys

  • Įtampa, nervingumas, susijaudinimas.

  • Aktyvus sportas. Ar žinote, kad aktyviai sportuojant galima išprakaituoti daugiau nei 10 l prakaito per dieną?

  • Moterys gausiau prakaituoja menopauzės metu ar prieš mėnesines ir tai lemia greitesnė jų medžiagų apykaita.

  • Imuninės sistemos nusilpimas, antibiotikų vartojimas.

  • Kartais pernelyg stiprus naktinis prakaitavimas gali būti onkologinių plaučių, kraujo, skydliaukės ar kitų ligų simptomas. Jeigu prakaitavimas vargina miegant, vertėtų atlikti sveikatos tyrimus.

  • Labili nervų sistema. Gausus prakaitavimas priklauso nuo mūsų organizmo nervinės – endokrininės reguliacijos. Jei žmogus nervinasi, pavyzdžiui, artėja svarbus egzaminas, tai ši organizmo reguliacinė sistema aktyvuojama ir išsiskiria didesnis kiekis prakaito.

  • Gausiau prakaituoti gali paaugliai, kurių endokrininė sistema dar nevisiškai išsivysčiusi.

  • Viso kūno prakaitavimą gali sukelti vartojami vaistai (antihipertenziniai arba antidepresantai).

Gausus prakaitavimas priežastys ir sprendimai 2

Kojų prakaitavimas

Kojų prakaitavimas gali atsirasti dėl sintetinės avalynės ar sinteninio pluošto kojinių, plokščiapėdystės, sutrikus hormonų pusiausvyrai, taip pat nusilpus nervų sistemai.

Pėdos ir delnai dažnai prakaituoja linkusiems į neurozes žmonėms. Tokiam asmeniui spausdami ranką, galime jausti, kad rankos šaltos ir drėgnos. Labai daug lemia atskirų žmonių nervų sistemos labilumas. Žmonės, patiriantys nuolatinį stresą, prakaituoja gausiau.

Gausus prakaitavimas priežastys ir sprendimai 3

Kaip išvengti kojų prakaitavimo?

  1. Reikėtų rinktis natūralios odos avalynę, taip pat mūvėti medvilnines, pusvilnones kojines, jas būtina skalbti ir keisti kasdien.

  2. Didelį kojų prakaitavimą mažina ir įvairios vonelės. Pavyzdžiui, rekomenduojama kojas mirkyti vėsiame vandenyje su valgomąja ar jūros druska; naudinga įlašinti mėtų, arbatmedžio ir alavijo aliejaus.

  3. Reikėtų kasdien naudoti vėsinamuosius pėdų purškiklius, specialius pabarstus, dezodorantus nuo gausaus prakaitavimo. Jie gaivina ir saugo kojas nuo prakaitavimo bei blogo kvapo. Naudokite specialius kremus, akmenis ar dezodorantus. Naudingi ir antiperspirantai, kurie stabdo kojų prakaitavimą. Galima švarias pėdas barstyti vaikiška pudra, kuri ir džiovina, ir dezinfekuoja odą.

Prakaitavimas pažastyse

Prakaitavimas pažastyse taip pat gali atsirasti dėl streso ar kitų anksčiau minėtų priežasčių, tačiau didelę įtaką daro ir mūsų dėvimi sintetiniai drabužiai.

Kitas svarbus aspektas yra pažastų plaukelių šalinimas. Pažastyse oda yra suspausta, prakaitas yra pašalinamas ir išgarinamas tik per plaukelius. Dažnas pažastų plaukelių šalinimas sudaro sąlygas, jog pažastys drėksta ir susidaro palanki terpė kauptis bakterijoms, sukeliančioms nemalonų kūno kvapą.

Gausus prakaitavimas priežastys ir sprendimai 4

Kaip išvengti prakaitavimo pažastyse?

Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos poliklinikos vedėja Daiva Stanienė pataria dėvėti lengvus nevaržančius judesių rūbus iš natūralaus pluošto – lino, medvilnės.

Kasdienei priežiūrai galima naudoti antiperspirantus, kurie slopina prakaito liaukas ir taip sumažina prakaito gamybą, ar dezodorantus, slopinančius prakaito kvapą.

D. Stanienė teigia, jog kiekvienas žmogus turi išbandyti ir išsirinkti sau tinkamą priemonę nuo prakaitavimo. Pasiūla gausi – losjonai, kremai, pabarstai, aerozoliai, tepamieji pieštukiniai ir pan.

Hiperhidrozė

Tai sutrikimas, kai be priežasties nuolat gausiai prakaituojama. Jis vargina apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai prakaituoja veidas, pažastys arba pėdos.

Hiperhidrozės priežastys

Padidėjęs prakaitavimas skirstomas į fiziologinį ir patologinį. Fiziologinis prakaitavimas būna dirbant sunkų fizinį darbą, sportuojant, karštą dieną, geriant karštus gėrimus. Taip iš organizmo pašalinama šiluma ir organizmas neperkaista.

Gausus prakaitavimas priežastys ir sprendimai 5

Patologinio prakaitavimo priežastys būna įvairios: sergant tuberkulioze, skydliaukės ligomis (tireotoksikoze arba padidėjusia skydliaukės veikla), cukriniu diabetu (periferine neuropatija, kai pažeidžiami periferiniai nervai), mažakraujyste ir kt.

Ribą tarp fiziologinio ir patologinio prakaitavimo žmogus turi pajusti pats, kai prakaituoja be priežasties. Hiperhidrozės priežasčiai nustatyti atliekami įvairūs tyrimai: kraujo, krūtinės ląstos rentgenologinis, grybelių paieškos. Vis dėlto 80 proc. atvejų prakaitavimo priežastis nėra nustatoma.

Gausaus prakaitavimo pasekmės: diskomfortas ir odos iššutimai

Žmogui, kuris nuolat gausiai prakaituoja, gali atsirasti socialinių problemų, tokių kaip bendravimas su kitais žmonėmis. Žmogus pradeda vengti įvairių susitikimų, nes kompleksuoja dėl gausaus prakaitavimo ir kartu jo sukeliamo nemalonaus kūno kvapo. Todėl gali atsirasti depresija ar nerimo sutrikimų. Hiperhidrozė gali sukelti nepasitikėjimą savimi.

Gausus prakaitavimas sukelia diskomfortą ir odos iššutimus, kurie gali paskatinti bakterinės ir grybelinės infekcijos atsiradimą. Odos iššutimai dažniausiai atsiranda po krūtimis, kirkšnių srityse. Jei šlaunys labai storos, tai kirkšnių srityse gali atsirasti grybelių. Kirkšnių grybelis aptinkamas gana dažnai, nes kirkšnyse susidaro palankios sąlygos daugintis minėtiems organizmams.

Hiperhidrozės gydymas

  • Į pažastis, delnus arba pėdas gali būti leidžiama botulino toksino. Šis vaistas veiksmingai mažina prakaitavimą, blokuodamas neurotransmiterį (acetilcholiną). Botulino toksino poveikis trunka nuo keturių iki aštuonių mėnesių. Jei prakaituojama gausiai, vėliau reikia gydyti pakartotinai.

  • Galima vartoti vaistus, turinčius atropino.

  • Geriamieji vaistai nerekomenduojami, nes gali sukelti daugiau šalutinių poveikių nei naudos.

  • Kai prakaitavimą sukelia nuolatinis stresas, gali būti naudingi, pavyzdžiui, beta blokatoriai (propranololis).

  • Retais atvejais indikuotinas ir chirurginis gydymas.

Kaip pašalinti gausų prakaitavimą?

  • Svarbu palaikyti asmens higieną ir praustis kelis kartus per dieną.

  • Taip pat naudoti priemones nuo prakaitavimo – dezodorantus ir antiperspirantus. Rekomenduojama jais nepiknaudžiauti, nes intensyvus naudojimas gali sukelti infekcijas pažastyse ar odos pažeidimus. Rinkdamiesi kosmetikos priemonę nuo prakaitavimo, panagrinėkite sudėtį. Pirmenybę geriau teikti tokioms priemonėms, kuriose yra terminio vandens, augalinio ekstrakto, alantoino ar pantenolio – medžiagų, raminančių ir saugančių odą. Svarbu atsiminti, kad antiperspirantai, dezodorantai purškiami ant sausos, švarios odos.

  • Kalbant apie maistą, venkite vartoti perdirbtus produktus, aštraus kvapo prieskonius, svogūnus, česnakus, šokoladą, alkoholį bei kavą, nes šie produktai didina prakaito išsiskyrimą.

  • Skiriami specialūs tirpalai, kuriais trinamos labiausiai prakaituojančios kūno vietos. Tirpalai prakaito liaukas sutraukia, todėl žmogus mažiau prakaituoja.