Geriausi buteliukai kūdikiams nuo dieglių?
Dažnas, užsitęsęs ir intensyvus kūdikio verksmas ar nerimastingumas be jokios aiškios priežasties - būtent taip pasireiškia kūdikių diegliai. Toks verksmas gali trukti kelias valandas, dažnai netgi pereiti į riksmą, kūdikis ima lankstyti kojas, gniaužti kumštukus, taip pat gali parausti jo veidukas. Pilvo diegliai gali atsirasti dėl virškinimo problemų, jautrumo tam tikroms maistinėms medžiagoms mišinyje arba dėl to, kaip maitinasi mama. Dažniausiai tokie priepuoliai ištinka po pietų ar vakarop ir įprasti kūdikio raminimo būdai būna neveiksmingi arba rezultatas būna labai trumpalaikis. Dieglių sukelti priepuoliai dažniausiai trunka ne mažiau kaip 3 valandas per dieną ir kartojasi bent 3 kartus per savaitę. Dažniausiai pilvo diegliai kūdikiams praeina sulaukus 3-4 mėnesių amžiaus.
Taigi, buteliukai kūdikiams nuo dieglių yra sukurti taip, kad maitinimo metu oras nepatektų į kūdikio skrandį ir taip padėtų sumažinti pilvo dieglių simptomus. Jie turi ventiliacijos sistemą, kuri leidžia orui išeiti iš buteliuko, o ne jį praryti.
Kaip išsirinkti geriausią buteliuką nuo dieglių savo kūdikiui?
Norint išsirinkti, kokie gi buteliukai kūdikiams nuo dieglių yra geriausi, atsižvelkite į jo individualius poreikius ir pageidavimus. Kai kuriems kūdikiams svarbi žinduko forma ar tekėjimo greitis, tuo tarpu kitiems gali būti svarbi medžiaga ar dizainas. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į tai, kaip lengva valyti ir surinkti buteliuką.
Iš kokios medžiagos pagamintas buteliukas?
Be jokios abejonės, kiekvienas variantas turi savo privalumų ir trūkumų, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš perkant.
Stikliniai buteliukai. Gaminant stiklinius buteliukus, naudojamas patvarus, ugniai atsparus stiklas. Tokie modeliai gali tarnauti daugelį metų. Juos galima sterilizuoti, o be to, stikliniai buteliukai yra higieniški ir nekenksmingi aplinkai. Juos lengva valyti ir prižiūrėti. Tarp trūkumų reikėtų pažymėti stiklo trapumą ir didelį svorį.
Plastikiniai buteliukai. Šiuos buteliukus paprasta naudoti. Jie yra lengvi (palyginti su stikliniais modeliais). Kokybiškas plastikas gali atlaikyti aukštą temperatūrą, todėl galima naudoti netgi verdantį vandenį. Plastikiniai buteliukai kūdikiams nuo dieglių gali būti įvairiausių formų. Prie plastiko trūkumų galima priskirti tai, kad laikui bėgant ant buteliuko gali atsirasti mikro įtrūkimų, o buteliuko paviršius gali pasidengti dėmėmis nuo dažančių maisto produktų. Taip pat žemos kokybės plastikiniuose buteliuose gali būti pavojingos medžiagos bisfenolio A – todėl prieš perkant būtina patikrinti jų sudėtį.
Silikoniniai buteliukai. Minkšta, lengva, maloni liesti medžiaga – jūsų kūdikiui patiks laikyti šį buteliuką rankose. Silikoniniai modeliai saugūs, neišskiria kenksmingų medžiagų ir yra hipoalergiški. Tačiau sterilizuojant silikoninius buteliukus turite būti labai atsargūs: ši medžiaga jautri aukštai temperatūrai. Be to, tokie buteliukai gali lengvai nusidažyti nuo ryškaus maisto ar sulčių, todėl greitai praranda savo išvaizdą.
Svarbu! Jei jūs mėgstate naudoti stiklinius buteliukus, neduokite jų kūdikiui, nes buteliukas jam gali būti per sunkus ir jis gali šį numesti. Geriausi buteliukai kūdikiams, kurie mėgsta valgyti savarankiškai gaminami iš plastiko ar silikono.
Kokio dydžio buteliuką pasirinkti naujagimiui?
Svarbus veiksnys, nuo kurio priklauso kūdikio buteliuko pasirinkimas, yra jo tūris. Gamintojai siūlo įvairių dydžių buteliukus, atsižvelgdami į vaiko amžių. Kadangi pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis vienu metu gali išgerti iki 90 ml pieno, jam užteks 100-150 ml buteliuko. Kiek paaugusiems vaikams reikėtų rinktis didesnius buteliukus – iki 330 mililitrų talpos. Taigi, geriausi buteliukai kūdikiams turi būti parenkami pagal jų amžių bei individualius poreikius.
Naudojimo patogumui ant buteliuko paviršiaus yra matavimo skalė, leidžianti įpilti reikiamą pieno kiekį, tai ypač patogu norint užtikrinti tikslias pieno mišinio skiedimo proporcijas. Skalė gali būti nupiešta, išgaubta arba reljefinė (verčiau rinkitės buteliukus su antruoju ar trečiuoju variantu, nes nupiešti žymėjimai ilgainiui blunka ir gali nusitrinti).
Žindukai: kokį pasirinkti?
Vaiko maitinimo kokybė priklauso ir nuo žinduko – į jo pasirinkimą reikia žiūrėti taip pat atsakingai, kaip ir perkant buteliuką. Žindukai gali skirtis medžiaga, dydžiu ir forma. Pavyzdžiui, silikoninis kūdikių buteliuko čiulptukas yra tankesnis ir patvaresnis, nei lateksinis. Žinoma, patys kūdikiai dažniausiai renkasi minkštus lateksinius žindukus. Tačiau mamos, praktikuojančios mišrų maitinimą, turėtų teikti pirmenybę silikoniniams žindukams, nes pabandęs minkštą lateksą, kūdikis gali atsisakyti žįsti krūtį, kadangi jam daug lengviau pasiekti pieną per minkštą lateksinį žinduką.
Kalbant apie žindukų formą, jie gali būti apvalūs su paprastu pailgu pagrindu arba su nuožulniu kraštu. Pirmasis variantas – įprasti standartiniai čiulptukai, antrasis – anatominiai modeliai, sukurti atsižvelgiant į fiziologines kūdikių burnos ertmės ypatybes. Neretai tėvams tenka eksperimentuoti su skirtingais modeliais, kol atrandamas konkretus modelis, kuris tinka mažyliui. Žindukų dydžiai taip pat nevienodi (kuo didesnis/vyresnis kūdikis, tuo didesnio žinduko jam reikia).
Be to, svarbu, kad kūdikiui būtų patogu gerti pieną, tam mama turėtų pasirinkti optimalaus tekėjimo greičio čiulptuką. Jei tekėjimo greitis bus per mažas, vaikas negaus pakankamai maisto ir jam bus sunku traukti pieną, o jei per didelis – yra tikimybė užspringti. Slėgis reguliuojamas ant žinduko esančių angų dėka, o tėkmės intensyvumas priklauso nuo jų rūšies ir kiekio.
Patarimai, kaip efektyviai naudoti buteliuką nuo pilvo dieglių
Norėdami įsitikinti, kad buteliukas nuo pilvo dieglių veikia efektyviai, užtikrinkite, kad ventiliacijos sistema surinkta teisingai ir nėra užsikimšusi pieno ar kito maisto likučiais. Buteliuką laikykite kampu, kad žindukas visada būtų pripildytas pieno ir į jį nepatektų oro. Dieglių profilaktikai maitinimo metu dažniau leiskite kūdikiui atsirūgti. Taip pat galite eksperimentuoti su skirtingomis žindukų formomis ir srauto greičiu, kad surastumėte, kas geriausiai tinka jūsų kūdikiui.
Kaip prižiūrėti buteliuką nuo pilvo dieglių?
Kūdikio saugumui užtikrinti, maitinimo buteliuką būtina reguliariai plauti ir sterilizuoti. Tai yra be galo svarbu, nes naujagimių imuninė sistema dar itin silpna. Kūdikiai yra labai jautrūs bet kokioms infekcijoms. Todėl vos tik įsigiję buteliuką, būtinai jį sterilizuokite, vykdant instrukcijas ant pakuotės. Būtinai išplaukite buteliuką po kiekvieno maitinimo. Jei buteliuką plaunate indaplovėje, naudokite tik viršutinę lentyną ir švelnų ploviklį. Nenaudokite agresyvių plovimo priemonių, ar šiurkščių virtuvinių kempinių. Buteliuką nusausinti galite naudojant popierinį rankšluostį, tačiau geriausia palikti jį išdžiūti savarankiškai. Be to, nepalikite švaraus buteliuko ten, kur jį gali pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai.
Šaltiniai:
Cohen-Silver J, Ratnapalan S. Management of infantile colic: a review. Clin Pediatr (Phila). 2009 Jan. 48(1):14-7.
Johnson JD, Cocker K, Chang E. Infantile Colic: Recognition and Treatment. Am Fam Physician. 2015 Oct 1;92(7):577-82. PMID: 26447441.