Gerklės skausmas - kaip numalšinti?
Gerklės skausmas yra itin dažna problema, ypač šaltuoju metų laiku. Dažnai jis pasireiškia kaip pirmasis peršalimo ar virusinės infekcijos simptomas, tačiau gali kilti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, alergijų, sauso oro ar net rūkymo. Gerklėje skausmas gali varijuoti nuo lengvo diskomforto iki stipraus dirginimo, kurį lydi sunkumai ryjant, kosulys, balso užkimimas ar netgi karščiavimas.
Gerklės skausmas gali paveikti kasdienę veiklą, sumažinti produktyvumą bei bendrą savijautą, todėl svarbu žinoti, kaip greitai ji numalšinti. Nors dažniausiai gerklės skausmas praeina savaime, tam tikros priemonės gali padėti sumažinti diskomfortą ir pagreitinti sveikimo procesą. Kadangi už lango orai vis žvarbesni ir rizika susirgti vis didesnė, pakalbėkime apie pagrindines gerklės skausmo priežastis, dažniausiai pasitaikančius simptomus ir veiksmingas namines bei medicinines priemones, padedančias numalšinti nemalonius simptomus.
Gerklės skausmo priežastys
Virusinės ir bakterinės infekcijos
Daugeliu atvejų gerklės skausmas yra virusinės infekcijos, tokios kaip peršalimas ar gripas, pasekmė. Virusai plinta oro lašeliniu būdu ir taip užkrečia viršutinius kvėpavimo takus, sukeldami gerklės dirginimą ir uždegimą. Kita dažna priežastis – bakterinės infekcijos, ypač streptokokinė angina, kuri gali sukelti stipresnį skausmą bei reikalauti gydymo antibiotikais. O dažniausiai pasitaikantis bakterinės infekcijos simptomas yra stiprus gerklės skausmas vienoje pusėje ryjant. Šios infekcijos itin dažnai sukelia gerklės skausmą vaikams. Be to, atminkite, kad virusinėms infekcijoms gali būti taikomas tik simptominis gydymas, o bakterinės - gydomos antibiotikais.
Alergijos ir aplinkos veiksniai
Alergijos dulkėms, žiedadulkėms, pelėsiui ar naminių gyvūnų kailiui taip pat gali sukelti gerklės dirginimą. Alerginė reakcija sukelia gleivinės paburkimą, kuris gali dirginti gerklę. Be to, sausas oras, ypač žiemą, kai dėl šildymo sumažėja drėgmė patalpose, taip pat dirgina gleivinę, sukeldamas gerklės sausumą ir diskomfortą. Tokiais atvejais padėti sumažinti nemalonius simptomus gali drėgmės palaikymas patalpose ir alergenų kontrolė.
Kitos priežastys
Gerklės skausmas gali kilti ir dėl gyvenimo būdo ar tam tikrų žalingų įpročių. Pavyzdžiui, rūkymas dirgina kvėpavimo takus ir gali sukelti gerklės dirginimą. Taip pat šaukimas, garsus kalbėjimas ar dainavimas – gali sukelti balso stygų uždegimą ir keistą gerklės skausmą. Kita ganėtinai dažna priežastis – gastroezofaginis refliuksas, kai skrandžio rūgštis kyla į stemplę ir dirgina gerklės gleivinę, sukeldama skausmą ir deginimo pojūtį.
Kokie simptomai gali lydėti gerklės skausmą?
Virusinės infekcijos sukeltas skausmas dažnai būna lengvesnis ir lydimas bendro peršalimo simptomų, o bakterinės infekcijos, pavyzdžiui, streptokokinė angina, dažniausiai sukelia itin stiprų skausmą, kurio malšinimui gali prireikti ir nereceptinių vaistų nuo skausmo bei antibiotikų.
Dažnai gerklės skausmą lydi kiti simptomai, kurie gali padėti atskirti skausmo priežastį. Pavyzdžiui, karščiavimas dažniau pasitaiko bakterinių infekcijų metu, tačiau gali kilti ir esant virusinėms infekcijoms, tačiau tokiu atveju temperatūra gali būti žemesnė. Bet visgi, kartais pasireiškia ir gerklės skausmas be temperatūros. O sausas ar drėgnas kosulys dažnai atsiranda kartu su gerklės skausmu sergant peršalimu ar bronchitu. Virusinės infekcijos atveju taip pat dažnai pasireiškia ir kvėpavimo takų gleivinės patinimas (sloga). Be to, jei skausmą sukelia virusinė infekcija, galite užkimti, arba balsas gali visai pranykti. Tačiau jei pasireiškia stiprus gerklės skausmas ryjant - greičiausiai tai bus bakterinė infekcija.
Kaip numalšinti gerklės skausmą namų sąlygomis?
Vartokite daugiau skysčių. Gerklės drėkinimas yra itin svarbus, kadangi tai padeda sumažinti gleivinės dirginimą. Rekomenduojama gerti daug šiltų skysčių – vandens, žolelių arbatos su medumi ir citrina, sultinio ar kitų šiltų gėrimų. Jie padeda nuraminti gerklę, sumažinti dirginimą ir palengvinti skausmą. O be to, sušvelninti sudirgusią gleivinę ir atverti kvėpavimo takus padeda inhaliacijos ir garų terapija. Galima naudoti karšto vandens garus, įlašinus kelis lašus eterinių aliejų (pavyzdžiui, eukalipto ar pipirmėtės), kurie turi antiseptinių savybių ir padeda lengviau kvėpuoti. Patalpų drėkinimas taip pat yra labai svarbus – sausas oras gali tik sustiprinti gerklės skausmą, tad oro drėkintuvai gali būti labai naudingi, ypač žiemą.
O viena paprasčiausių ir seniausiai žinomų priemonių gerklės skausmui mažinti – šiltas druskos tirpalas. Druska padeda sumažinti gerklės gleivinės patinimą ir veikia kaip natūralus antiseptikas. Galite skalauti gerklę šiltu vandeniu, kuriame ištirpinta pusė arbatinio šaukštelio druskos, kelis kartus per dieną. Medus taip pat turi natūralių priešuždegiminių ir antiseptinių savybių, kurios padeda sumažinti gerklės skausmą ir ramina sudirgusią gleivinę. O citrina yra puikus vitamino C šaltinis, kuris stiprina imuninę sistemą. Šių dviejų ingredientų mišinys yra vienas iš populiariausių naminių gydymo būdų gerklės skausmui malšinti.
Preparatai gerklės skausmui numalšinti
Nors gerklės skausmą dažnai galima numalšinti ir namų sąlygomis, kartais gali prireikti ir specialių preparatų gerklei, kuriuos galite rasti vaistinėje.
- Vaistai nuo uždegimo ir skausmo. Kai gerklės skausmas yra stiprus, gali būti naudojami nereceptiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo, tokie kaip ibuprofenas ir paracetamolis. Tačiau labai svarbu laikytis rekomenduojamų dozių ir prieš vartojant pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
- Gerklės purškalai ir pastilės. Gerklės purškalai gali turėti antiseptikų, kurie padeda kovoti su bakterijomis ir virusais, taip pat medžiagų, laikinai sumažinančių skausmą. Be to, dažnai gerklės skausmo malšinimui naudojamos pastilės, kurios drėkina gleivinę, padeda numalšinti skausmą ir sumažina diskomfortą. O kai kurios pastilės gali turėti antiseptinių ar priešuždegiminių savybių, padedančių kovoti su infekcijomis. Tokie preparatai veikia tiesiogiai gerklėje, todėl jų poveikis dažnai būna greitas. Tačiau svarbu nepersistengti su pastilių vartojimu, nes per dažnas jų naudojimas gali dirginti gleivinę.
- Skalikliai gerklei. Skalikliai gerklei taip pat yra populiarios priemonės, padedančios sušvelninti gerklės skausmą ir sumažinti uždegimą. Be to, skalikliai padeda sudrėkinti gerklės gleivinę, o tai ypač svarbu esant sausam orui patalpose ar kai kankina sausas kosulys.
- Antibiotikai. Jie reikalingi tik tuo atveju, jei gerklės skausmą sukelia bakterinė infekcija, pavyzdžiui, streptokokinė angina. Tačiau antibiotikus gali paskirti tik gydytojas, įvertinęs, ar infekcija yra tikrai bakterinė. Be to, būtina laikytis paskirto gydymo kurso iki pat galo, net jei skausmas ir kiti simptomai praeina anksčiau.
Kada vertėtų kreiptis į gydytoją?
Nors daugeliu atvejų gerklės skausmas praeina savaime ar gydantis namų priemonėmis, yra situacijų, kai būtina kreiptis į gydytoją. Pavyzdžiui, jei skausmas nepraeina ar net stiprėja po kelių dienų, tai gali reikšti, kad problema yra rimtesnė, ypač jei skausmas yra itin intensyvus. O ilgai trunkantis karščiavimas (daugiau nei 38°C) gali reikšti bakterinę infekciją, kuriai reikalingas specifinis gydymas antibiotikais. Jei karščiavimas kartu su gerklės skausmu tęsiasi ilgiau nei tris dienas, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
O jei skausmas yra toks stiprus, kad net sunku ryti seiles, arba jei kyla kvėpavimo problemų, tai gali būti rimtos infekcijos arba kitų sveikatos problemų požymis. Kreiptis į gydytoją vertėtų ir tokiu atveju, jei limfmazgiai kakle yra stipriai padidėję ir skausmingi, kadangi tai gali būti bakterinės infekcijos ar rimtesnio sveikatos sutrikimo požymis. Tokiu atveju gali prireikti antibiotikų arba kitokio gydymo.
Ką daryti jei kankina kosulys?
Neretai kartu su gerklės skausmu atsiranda ir kosulys. Todėl svarbu suprasti šių simptomų atsiradimo priežastį - ar tai peršalimo, virusinės infekcijos, alergijos, ar rimtesnės sveikatos problemos, tokios kaip bronchitas ar plaučių uždegimas, pasekmė. Norint palengvinti simptomus, svarbu užtikrinti tinkamą oro drėgnumą kambaryje, nes sausas oras gali dar labiau dirginti kvėpavimo takus. Naudinga gerti daug šiltų gėrimų, kurie drėkina gerklę ir mažina kosulio intensyvumą.
Jei kosulys sausas ir dirginantis, galima išbandyti nereceptinius vaistus ar maisto papildus atsikosėjimui. Taip pat rekomenduojama daryti inhaliacijas – tai padeda sudrėkinti kvėpavimo takus ir sumažinti gleivių kaupimąsi. Jei kosulys nepraeina ilgiau nei savaitę, sustiprėja arba pasireiškia papildomi simptomai, tokie kaip karščiavimas, krūtinės skausmas ar apsunkintas kvėpavimas, būtina kreiptis į gydytoją. Štai keletas nereceptinių vaistų bei maisto papildų, kurie gali padėti palengvinti atsikosėjimą ir palaikyti kvėpavimo takų funkciją:
- AFLUBIN PLUS sirupas nuo kosulio
- ACC LONG šnypščiosios tabletės
- LOTOS PHARMA BRONCHONORM skystasis maisto papildas
- AMBIO BRONCHO COMPLEX skystasis maisto papildas
Kaip apsisaugoti nuo gerklės skausmo?
Kadangi gerklės skausmas dažniausiai kyla dėl infekcijų ir kitų dirgiklių, tinkamos prevencijos priemonės gali padėti sumažinti jo atsiradimo riziką. Štai keletas patarimų, kaip galite apsisaugoti nuo gerklės skausmo:
Imuniteto stiprinimas. Subalansuota mityba, kurioje gausu vitaminų ir mineralų, geras poilsis bei fizinis aktyvumas stiprina organizmo atsparumą infekcijoms. Vitaminas C, D, cinkas ir kiti mikroelementai palaiko imuninę sistemą ir padeda efektyviau kovoti su peršalimo virusais. Tad papildomai galite vartoti vitaminus imunitetui stiprinti.
Rankų higiena. Reguliarus rankų plovimas su muilu padeda išvengti bakterijų ir virusų plitimo. O visuomet turėti su savimi rankų dezinfekcinę priemonę taip pat gali būti labai naudinga, ypač lankantis vietose arba po kontakto su dažnai liečiamais paviršiais.
Atsisakykite rūkymo. Tabako dūmai stipriai dirgina kvėpavimo takus ir mažina organizmo atsparumą infekcijoms. Tad rūkantieji ir tie, kurie dažnai būna aplinkoje kur rūkoma, turi didesnę riziką susirgti.
Naudokite oro drėkintuvą. Žiemą, kai oras patalpose tampa sausas dėl šildymo, rekomenduojama naudoti oro drėkintuvus. Drėgnas oras nedirgina kvėpavimo takų gleivinės ir sumažina gerklės skausmo riziką.
Venkite alergenų. Jei žinote, kad turite alergiją, venkite kontakto su alergenais, o esant reikalui naudokite specialius vaistus nuo alergijos, kad sumažintumėte gleivinės dirginimą ir uždegimą. Be to, ypač svarbu reguliariai valyti namus nuo dulkių ir kitų alergenų, pavyzdžiui, augintinių plaukų.
Venkite kontakto su sergančiais asmenimis. Peršalimo sezono metu venkite artimo kontakto su sergančiais žmonėmis ir naudokite kaukes, ypač uždarose patalpose. Tokios priemonės padeda apsisaugoti nuo oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų.
Šaltiniai:
- Krüger K, Töpfner N, Berner R, Windfuhr J, Oltrogge JH; Guideline group. Clinical Practice Guideline: Sore Throat. Dtsch Arztebl Int. 2021 Mar 19;118(11):188-94. doi: 10.3238/arztebl.m2021.0121. PMID: 33602392; PMCID: PMC8245861.
- ESCMID Sore Throat Guideline Group; Pelucchi C, Grigoryan L, Galeone C, Esposito S, Huovinen P, Little P, Verheij T. Guideline for the management of acute sore throat. Clin Microbiol Infect. 2012 Apr;18 Suppl 1:1-28. doi: 10.1111/j.1469-0691.2012.03766.x. PMID: 22432746.
- Sadeghirad B, Siemieniuk RAC, Brignardello-Petersen R, Papola D, Lytvyn L, Vandvik PO, Merglen A, Guyatt GH, Agoritsas T. Corticosteroids for treatment of sore throat: systematic review and meta-analysis of randomised trials. BMJ. 2017 Sep 20;358:j3887. doi: 10.1136/bmj.j3887. PMID: 28931508; PMCID: PMC5605780.
- Banting J, Meriano T. Sore throat. J Spec Oper Med. 2014 Winter;14(4):124-128. doi: 10.55460/7KVU-PP2L. PMID: 25399381.
- Stelter K, Dellian M. Die Tonsillitis im Kindes- und Erwachsenenalter [The sore throat: tonsillitis in children and adults]. MMW Fortschr Med. 2019 Mar;161(Suppl 1):31-39. German. doi: 10.1007/s15006-019-0007-9. PMID: 30912061.
- Smilek P. Léčba bolesti v hrdle [Sore throat treatment]. Cas Lek Cesk. 2017 Summer;156(4):203-204. Czech. PMID: 28862011.