Ką būtina žinoti apie vaikų higieną?

2024 m. birželio 13 d., ketvirtadienis

Vaikų ir paauglių higieną apima tam tikros taisyklės, kurios skirtos jų sveikatai palaikyti ir stiprinti. Vaikų ir paauglių higienos pagrindai - tai tinkama kūno, burnos ertmės bei lytinių organų priežiūra, taip pat teisingas asmens higienos priemonių, drabužių ir avalynės naudojimas. Vaikams ir paaugliams asmeninė higiena yra ypač svarbi, nes jų kūnas dar tik vystosi ir nėra toks atsparus išoriniams veiksniams, kaip suaugusiųjų. Taigi, higiena yra vienas iš pagrindinių sveikos gyvensenos elementų.

Kodėl higiena vaikams tokia svarbi?

Asmeninės higienos taisyklių laikymasis yra būtinas vaiko sveikatai ir daugelio ligų prevencijai. Jauname amžiuje vaikai dažnai kontaktuoja su įvairių bakterijų ir virusų nešiotojais. Tad laikantis tinkamos higienos vaikas sumažina tikimybę susirgti virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis, odos bei kitomis ligomis.

Asmeninė vaikų higiena taip pat vaidina svarbų vaidmenį formuojant gerus įpročius. Jei tėvai vaiką moko laikytis higienos taisyklių nuo pat mažens, tai šis įprotis išliks vaikui iki pilnametystės. O be to, jei vaikas nesirūpina savimi ir nesilaiko tam tikrų higienos taisyklių - jis gali atstumti kitus bendraamžius, o tai, savo ruožtu, gali turėti įtakos jo savivertei ir psichinei sveikatai. Kalbame apie blogo burnos kvapo atsiradimą, nešvarius nagus ar plaukus.

Asmeninė higiena yra gana plati sąvoka: ji apima ne tik rūpinimąsi savo kūnu ir žinojimą kaip išsirinkti bei naudoti tinkamą vaikišką kosmetiką, bet ir drabužių bei batų priežiūrą, švaros palaikymą namuose, tinkamų miego sąlygų kūrimą, sveiką mitybą ir gyvenimo būdą apskritai. Viso to išmokyti vaiką yra svarbiausias tėvų uždavinys, nes ateityje jis turės su tuo susitvarkyti pats.

Taigi, reguliarus elementarių higienos taisyklių laikymasis apsaugo vaiką nuo daugelio sveikatos problemų: viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, odos ligų, karieso, dantenų ir burnos gleivinės ligų, urogenitalinės sistemos uždegiminių procesų ir „nešvarių rankų ligų“ (rotavirusinės infekcijos, dizenterijos ir kt.). Vaikų higiena veikia imuninę sistemą: rankų plovimas, reguliarus patalpų vėdinimas ir šlapias valymas, dažni pasivaikščiojimai gryname ore, taip pat sveika mityba ir pakankamas miegas daro žmogaus organizmą mažiau imlų virusams.

Higienos taisyklės naujagimiams

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais naujagimiams reikia ypatingos tėvų priežiūros ir dėmesio. Vienas iš svarbių kūdikio priežiūros aspektų – stebėti jo higieną. Tinkamos higienos procedūros padeda išvengti daugelio vaiko sveikatos problemų, taip pat sustiprina ryšį tarp tėvų ir naujagimio

Pirmas ir svarbiausias dalykas, kurį reikia žinoti apie naujagimio higieną, yra reguliarus maudymas. Naujagimį maudyti reikia kartą per dvi ar tris dienas. Svarbu atsiminti, kad vanduo vonioje turi būti šiltas, apie 37°C. Būtina naudoti hipoalerginius prausiklius be kvapiųjų medžiagų. Kūdikį maudyti reikia atsargiai, geriausia specialioje vonelėje. Jūsų vaiko drabužiai turi būti pakeisti iš karto po maudymosi, kad išvengti odos sudirginimo. Be to, labai svarbi intymios higienos priežiūra po kiekvieno sauskelnių keitimo. Rinkitės švelnias, vaikams skirtas intymios higienos priežiūros priemones.

Vaiko oda taip pat turi būti kruopščiai prižiūrima kasdien, naudojant hipoalerginius kremus ir aliejus, kuris padės išlaikyti odą švelnią ir sudrėkintą. Vaiko drabužiai turi būti pagaminti iš natūralių audinių, kad nesukeltų dirginimo. Taip pat svarbu pasirinkti kokybiškas, „kvėpuojančias“ sauskelnes, tinkančias mažyliui pagal dydį: jos neturėtų spausti kūdikio kojyčių ir pilvo, kitu atveju gali sukelti iššutimus. Sauskelnes rekomenduojama keisti kas 3 valandas arba prireikus dažniau. Taip pat reikia daryti pertraukas oro vonioms. Be to, svarbi ir nagų priežiūra, kadangi vaikų nagai auga labai greitai. Rekomenduojama nagus kirpti bent kartą per savaitę specialiomis žirklėmis. Kirpti nagus geriausia po maudynių. Po procedūros reikia patikrinti, ar nėra aštrių kampų, kurie galėtų subraižyti kūdikio odą.

Vaikų asmeninės higienos taisyklės

Asmeninė higiena nuo vaikystės yra vienas iš sveikos gyvensenos kriterijų. Svarbu atminti, kad vaikystėje įskiepyti higienos įgūdžiai išliks visam gyvenimui ir padės išvengti daugelio sveikatos problemų. Bendrosios vaikų higienos taisyklės apima kasdienį maudymąsi, drabužių keitimą, odos ir kūno priežiūrą, dantų valymą, nagų ir plaukų priežiūrą. Be to, labai svarbu rinktis vaikams skirtas kūno priežiūros priemones.

Burnos higienos priežiūra būtina dar prieš atsirandant pirmiesiems dantims. Kūdikio burnytę reikia nuvalyti sterilia minkšta servetėle, suvilgyta virintu vandeniu. Tai turėtų būti daroma ryte ir vakare. O kai atsiranda pirmieji dantukai, reikia įsigyti specialų dantų šepetėlį ir dantų pastą pagal vaiko amžių. Tėvai turi valyti vaikams dantis kasdien, du kartus (ryte ir vakare). O vyresniame amžiuje, kai vaikas pradeda valytis dantukus pats, jam reikia paaiškinti dantų valymo techniką ir išmokyti išsiskalauti burną. Tačiau iki maždaug 6 metų vaikui reikės pagalbos ir jo veiksmų kontrolės, nes iki šio amžiaus greičiausiai jis pats negalės tinkamai išvalyti burnos ertmės.

Jei pastebite, kad po maudynių vaiko oda išsausėja, kreipkitės į savo pediatrą, kuris parinks drėkinamąsias priemones. Vaiką būtina prausti po kiekvieno sauskelnių keitimo. Vaikui augant jį reikia išmokyti taisyklingai naudotis puoduku, kaip nusirengti ir apsirengti. Paaiškinkite, ką reikia daryti po šlapinimosi ir tuštinimosi. Iš pradžių šį procesą turi kontroliuoti tėvai, tačiau pamažu vaikas išmoks pasirūpinti savimi.

Vyresni vaikai, kurie jau yra pakankamai savarankiški, turėtų nusiprausti kasdien - tai gali būti greitas nusiprausimas po dušu. Taip pat kiekvieną dieną reikia keisti apatinius. Be to, mergaitei pradėjus eiti ant puoduko, reikia paaiškinti, kad reikia naudoti tualetinį popierių ir valyti reikia iš priekio į galą, kad bakterijos nepatektų į makštį.

Asmeninės higienos taisyklės paaugliams

Paauglystėje įvyksta staigūs hormoniniai pokyčiai, todėl paauglys turi būti psichiškai pasiruošęs pokyčiams, kurie įvyks jo kūne. Neretai paauglystėje ant veido gali atsirasti spuogų (dažnai tai yra kompleksų priežastis), todėl paaugliui odos higienos palaikymas tampa labai svarbus. Norėdami tinkamai prižiūrėti odą, galite pasikonsultuoti su kosmetologu, kuris rekomenduos tinkamą kosmetiką paaugliams. Be to, paaiškinkite savo paaugliui, kad negalima pačiam spausti spuogų, kadangi gali įnešti infekciją. Taip pat paauglystėje prakaito liaukos pradeda sunkiai dirbti, todėl svarbu dažnai praustis, kad išvengti nemalonaus prakaito kvapo. Praustis po dušu reikia ryte ir vakare, taip pat pasportavus, ypatingą dėmesį skiriant lytiniams organams.

Paauglystėje didelę reikšmę įgyja intymi higiena ir tinkamas lytinis švietimas. Turėtumėte pasikalbėti su savo paaugliu apie fiziologinius pokyčius, kurie lydi brendimo pradžią. Svarbu, kad paauglys kuo daugiau reikalingos informacijos gautų iš savo tėvų, o ne iš vyresnių draugų ar bendraamžių. Taip paauglys žinos, kad susidūrus su bet kokia problema gali kreiptis į tėvus.

Paauglystėje taip pat reikėtų valytis dantis 2 kartus per dieną bent po 2 minutes. Paaugliui reikėtų paaiškinti šio ritualo ignoravimo pasekmes: kariesą, dantenų uždegimą, apnašas bei blogą burnos kvapą. Taip pat svarbu išmokyti naudoti dantų siūlą, kuris padeda pašalinti maisto likučius ir bakterijas tarp dantų. Dantų šepetėlis neturi būti kietas ar per minkštas. Pirmuoju atveju jis gali pakenkti dantenoms ir dantų emaliui, o antruoju - nesusidoroti su apnašų pašalinimu. Pas odontologą patartina lankytis du kartus per metus: apžiūrai ir profesionaliai higienai.

Paauglystėje berniukams pradeda augti ūsai ir barzda, todėl tėtis turi išmokyti sūnų naudotis skustuvu. Be to, turėtumėte pasakyti berniukui, kad paauglystei būdingi šlapi sapnai ir pirmosios erekcijos. Išmokykite berniuką laiku pasikeisti apatinius ir tinkamai nusiplauti lytinius organus. Paauglys turėtų žinoti, kad šie pokyčiai nėra gėdingi, tai tiesiog brendimas ir iš berniuko jis virsta vyru.

Merginoms reikia žinoti apie menstruacijų pradžią ir su šiuo procesu susijusius pokyčius. Paauglystė - tinkamas metas apsilankyti pas ginekologą, kuris apžiūrės ir plačiau papasakos apie mėnesinių ciklą. Svarbu išmokyti palaikyti išorinius lytinius organus švarius ir naudoti tinkamas asmenines higienos priemones. Be to, mergaitėms paauglysteje pradeda aktyviai augti plaukai pažastų ir bikinio srityje, todėl reikia supažindinti su šių sričių priežiūra. Be to, labai svarbu pasirinkti tinkamą kosmetiką mergaitėms, o ypač intymios higienos priežiūros priemones.

Patarimai ir gudrybės, kaip išmokyti vaiką laikytis higienos taisyklių

Išmokyti vaiką laikytis higienos taisyklių - viena svarbiausių tėvų užduočių. Geri asmeninės higienos įpročiai padeda išlaikyti sveikatą, stiprina imuninę sistemą ir leidžia jaustis gerai. Paaiškinkite vaikui, kodėl jam reikia plauti rankas, valytis dantis, maudytis ir pan. Jis turi suprasti, kad higienos taisyklių nesilaikymas gali sukelti įvairių ligų ir sveikatos problemų.

Parodykite savo vaikui pavyzdį. Kartu su vaiku išsivalykite dantis ir parodykite, kaip tinkamai atlikti tam tikras procedūras. Maži vaikai dažniausiai noriai kartoja suaugusiųjų veiksmus. Taip pat galite sukurti įdomias ir patrauklias sąlygas higienos procedūroms atlikti. Norėdami įtraukti vaiką į rankų plovimo ar dantų valymo procesą, pasistenkite tai daryti žaismingai - galite sugalvoti įvairių žaidimų, kurti daineles. Be to, gali sudominti ir įvairi kosmetika vaikams, su animacinių filmukų herojais ant pakuotės ar malonus priemonių kvapas.

Apdovanokite už pastangas. Pagyrimas yra dar vienas veiksmingas motyvacijos būdas. Svarbu paskatinti vaiką, įvertinti jo pastangas ir pasiekimus. Galite įvesti atlygio už jo pastangas sistemą: tai gali būti mažos dovanėlės ar žvaigždės ant specialios lentos už higienos taisyklių laikymąsi dieną ar savaitę.

Šaltiniai:

Johnstone L, Spence D, Koziol-McClain J. Oral hygiene care in the pediatric intensive care unit: practice recommendations. Pediatr Nurs. 2010 Mar-Apr;36(2):85-96; quiz 97. PMID: 20476510.

Fernandes JD, Machado MC, Oliveira ZN. Children and newborn skin care and prevention. An Bras Dermatol. 2011 Jan-Feb;86(1):102-10. English, Portuguese. doi: 10.1590/s0365-05962011000100014. PMID: 21437530.

Кохреидзе Н. А. и др. Интимная гигиена девочки-подростка: принципы, современные возможности и проблемы внедрения //Педиатр. – 2014. – Т. 5. – №. 3. – С. 42-45. 

Кучма В. Р., Сухарев А. Г. Гигиена детей и подростков как раздел профилактической медицины //Гигиена и санитария. – 2015. – Т. 94. – №. 6. – С. 66-70. 

Siūlomi produktai