Kaip ištraukti erkę?
Pavasario ir vasaros laikotarpis - erkių aktyvumo metas. Žinoma, daugelis jų yra nekenksmingos, kadangi užkrėstos yra ne visos erkės, tačiau kai kurios gali pernešti ypač pavojingas ligas. O pastebėti erkę išties labai sunku - jos ilgis siekia vos kelis milimetrus. Bet prisisiurbusi kraujo, ji gali užaugti iki 1-2 cm. Pastebėjus erkę ant savęs ar šeimos nario, ją būtina kuo greičiau pašalinti.
Kokias ligas platina erkės?
Erkės yra mažos kraujasiurbės parazitės, kurios gali sukelti įvairias ligas žmonėms ir gyvūnams. Viena iš dažniausiai pasitaikančių ligų, perduodamų erkių įkandimo metu, yra Laimo liga. Tai yra lėtinė liga, pažeidžianti įvairius organus bei sistemas - odą, vidaus organus, sąnarius, nervų sistemą. Praėjus maždaug 7-14 dienų po erkės įsisiurbimo ant odos gali atsirasti viena ar net kelios raudonos dėmės, ryškiais kraštais. Toje vietoje oda gali būti ypač jautri, o ją palietus jaučiama šiluma. Be to, per kelias dienas toks paraudimas gali išplisti iki 5 cm diametro ir netgi daugiau. Tiesa, šis paraudimas gali pranykti, tačiau liga progresuoja toliau. Gali pasireikšti ir tokie simptomai kaip galvos skausmai, nuovargis ar nerimas. Negydoma ši liga gali tapti lėtine ir tuomet ji gali išplisti ir paveikti nervų sistemą, sąnarius ir/ar širdį, raumenis ar akis.
Kitas pavojingas erkių platinamas susirgimas yra erkinis encefalitas, sukeltas erkinio encefalito viruso, kuris pažeidžia galvos smegenis ar jų dangalus. Erkinis encefalitas yra viena iš pavojingiausių virusinių žmogaus ligų, kuri gali sukelti siaubingas komplikacijas, pavyzdžiui, neįgalumą. Šios ligos gali turėti sunkių pasekmių sveikatai, todėl svarbu imtis prevencinių priemonių, tokių kaip tinkama apranga gamtoje, specialios priemonės nuo uodų, erkių bei kitų vabzdžių bei reguliari kūno apžiūra po buvimo gamtoje. Erkinio encefalito simptomai neretai gali būti panašūs į gripo.
Ko jums prireiks norint pašalinti erkę?
Norėdami saugiai pašalinti erkę, pasiruoškite šias priemones:
- Gumines pirštines arba plastikinį maišelį. Šios priemonės apsaugos odą nuo infekcijos erkės pažeidimo atveju;- Dezinfekavimo priemonės ir vata. Žaizdai dezinfekuoti tinka alkoholis, antiseptikas, jodo tirpalas ar vandenilio peroksidas. Dezinfekavimo priemonė užtepama ant pažeistos vietos vatos diskeliu;
- Erkės šalinimo įrankis. Šį parazitą galite pašalinti naudojant pincetą, erkių traukiklį ar siūlą.
- Drėgnos servetėlės arba muilas. Prieš ir po procedūros reikia gerai nusišluostyti arba nusiplauti rankas.
Kaip ištraukti erkę savarankiškai?
Visų pirmą, prieš pašalindami erkę, nusiplaukite rankas ir užsimaukite vienkartines pirštines (taip pat galite apvynioti pirštus tvarsčiu ar naudoti plastikinį maišelį). Taip apsisaugosite nuo galimo užsikrėtimo infekcija. Tuomet pasirinkite jums patogų šio parazito ištraukimo būdą. Erkę reikia išimti labai atsargiai, be staigių judesių, kad jos nesutraiškytumėte ir jos galvutė neliktų įsisiurbimo vietoje. Štai, keletas būdų, kaip galite ištraukti erkę savarankiškai:
Naudojant pincetą
Galite naudoti specialų pincetą su spaustuku, įsigytą vaistinėje, ar bet kurį kitą, turimą namuose. Suimkite erkę kuo arčiau įsisiurbimo vietos, pincetą būtinai laikykite statmenai įkandimo paviršiui ir pasukite erkės kūną aplink savo ašį. Tokiu būdu erkė netrukus turėtų išsitraukti iš odos. Jei neturite pinceto, galite pabandyti ištraukti ją pirštais, naudojant tokią pat techniką. Svarbiausia mūvėti apsaugines pirštines.
Naudojant siūlą
Atkirpkite šiek tiek stipraus siūlo, tuomet suriškite mazgą kuo arčiau odos, ant erkės kūno, ir bandykite tvirtai ją traukti į viršų. Siūlą reikėtų užrišti kuo arčiau erkės galvutės, kad ši lengviau išsitrauktų.
Naudojant erkių traukiklį
Tai, ko gero, patogiausias būdas. Todėl tikrai pravartu įsigyti erkių traukiklį ir turėti jį savo namuose, ar pasiimti su savimi išvykus į gamtą. O erkės traukimas naudojant šį įrankį yra labai paprastas. Pridėkite traukiklį prie kūno taip, kad parazitas būtų tarp dviejų dantų. Tuomet sklandžiai judinkite sukimo rankenėlę aplink savo ašį, kol pilnai pašalinsite erkę iš odos.
Ir visiškai nesvarbu, kokį būdą naudojant traukėte erkę - po procedūros nedelsiant kruopščiai nusiplaukite rankas su muilu ir dezinfekuokite įkandimo vietą.
Ką daryti ištraukus erkę?
Ištraukę erkę, nedelsiant dezinfekuokite įkandimo vietą. Galite naudoti jodą, alkoholio tirpalą arba vandenilio peroksidą. Tuomet apžiūrėkite įkandimo vietą - jei liko juodas taškas (tai gali būti nuplėšta erkės galva ar burnos dalis), tada sterilia adata jį pašalinkite. O baigę visas procedūras, būtinai kruopščiai nusiplaukite rankas su muilu.
Jokiomis aplinkybėmis negalima išmesti gyvos erkės į šiukšlių dėžę ar nuleisti į kriauklę ar tualetą, kadangi jos yra itin atkaklios. Tad gyvą erkę įdėkite į alkoholį, kad ji jame pražūtų, o tuomet įdėkite į sandarų maišelį arba apvyniokite lipnia juosta ir išmeskite į konteinerį, arba nuleiskite ją į tualetą.
Net jei erkę sėkmingai pašalinote patys, stebėkite savo būklę ir, atsiradus pirmiesiems ligos požymiams, kreipkitės medicininės pagalbos, kadangi laiku pradėtas gydymas gali būti sėkmingas ir nesukelti jokių padarinių. Pajutus tam tikrus simptomus nedelskite ir kuo skubiau keliaukite į gydymo įstaigą. Gydytojas duos siuntimą kraujo tyrimų atlikimui, kad nustatyti ligos buvimą. Ir jei liga pasitvirtins, bus paskirtas gydymas - skiriami antibiotikai.
Kokių klaidų reikėtų vengti šalinant erkę?
Deja, tačiau dažnai traukiant erkes žmonės daro klaidų, kadangi nežino kaip teisingai ir saugiai atlikti šią procedūrą. Tad aptarkime, kokių veiksmų reikėtų nedaryti šalinant šį parazitą:
Nebandykite ištraukti erkės plikomis rankomis. Būtinai mūvėkite pirštines ar užsidėkite ant rankų maišelį.
Nenaudokite skysčių. Jokiu būdų prieš pašalinant erkė nenaudokite saulėgrąžų aliejaus, benzino, alkoholio ar kitų skysčių, kadangi šis metodas yra neveiksmingas, o be to, gali pakenkti sveikatai. Jei skystis ir nužudys erkę, prieš mirtį ji vis vien gali jus užkrėsti.
Nespauskite erkės. Tvirtai paspaudus, jūs galite sutraiškyti erkę, o taip ji irgi gali jus užkrėsti.
Jei erkė įsiskverbia itin stipriai, nebandykite patys ieškoti būdų, kaip ją pašalinti, kadangi tokiu atveju jūs rizikuojate sutraiškyti parazitą ir sukelti infekciją, todėl nedelsdami vykite į gydymo įstaigą, kur erkę jums ištrauks patyręs specialistas.
Kaip apsisaugoti nuo uodų, erkių bei kitų vabzdžių?
Norint apsisaugoti nuo erkių įkandimų, svarbu laikytis keleto prevencinių priemonių. Pirmiausia, planuojant laiką gamtoje, reikėtų rengtis tinkamais drabužiais: ilgomis rankovėmis, ilgomis kelnėmis ir uždaru apavu. Šviesios spalvos drabužiai padeda lengviau pastebėti erkes. Taip pat norint išvengti vabzdžių įkandimų, jums gali padėti įvairūs repelentai, tokie kaip purškalas nuo uodų, erkių bei kitų geliančių vabzdžių. Po buvimo gamtoje būtina atidžiai apžiūrėti kūną ir rūbus, o ypač tokius vietas kaip keliai, alkūnės linkius, kaklas, galvos odą. Aptikus erkę, ją reikia kuo greičiau ir tinkamai pašalinti naudojant tam tikras priemones. Taip pat svarbu dažnai tikrinti savo augintinius ir naudojant jiems skirtas apsaugos priemones. Šių prevencinių priemonių laikymasis padeda žymiai sumažinti erkių įkandimų ir su jais susijusių ligų riziką.
Kada reikia kreiptis į gydymo įstaigą?
Jei nerimaujate ir neturite galimybės savarankiškai ištraukti erkės, galite apsilankyti pas gydytoją, kuris ją ir ištrauks bei tuo pačiu apžiūrės įkandimo vietą. Tačiau jei patys pašalinote parazitą, ir įtariate, kad galėjote užsikrėsti erkių platinamomis ligomis, būtinai tai padarykite gydymo įstaigoje, jei pasireiškė šie simptomai:
- Per 2 savaites po įkandimo pažeistoje vietoje atsirado bėrimas.- Pasireiškė gripo simptomai. Po įkandimo žmogus gali jausti silpnumą, galvos skausmą, raumenų skausmą. Šie simptomai pasireiškia sergant encefalitu.
- Įkandimo vieta yra paraudusi bei jaučiamas deginimo pojūtis.
Šaltiniai:
- American Academy of Family Physicians. Information from your family doctor. Ticks--how to protect yourself. Am Fam Physician. 2005 Jun 15;71(12):2331-2. PMID: 15999871.- Boulanger N, Boyer P, Talagrand-Reboul E, Hansmann Y. Ticks and tick-borne diseases. Med Mal Infect. 2019 Mar;49(2):87-97. doi: 10.1016/j.medmal.2019.01.007. Epub 2019 Feb 6. PMID: 30736991.
- Bartíková P, Holíková V, Kazimírová M, Štibrániová I. Tick-borne viruses. Acta Virol. 2017;61(4):413-427. doi: 10.4149/av_2017_403. PMID: 29186958.
Siūlomi produktai


