Kaip žinoti, kada reikia keisti lęšius?
Kontaktiniai lęšiai yra puiki alternatyva regėjimo korekcijai vietoje akinių. Kontaktinius lęšius galima nešioti tiek turintiems trumparegystę ar toliaregystę, tiek astigmatizmą. Taip pat galite įsigyti ir spalvotų lęšių, kurie leidžia paryškinti ar pakeisti akių spalvą. Lęšiai skiriasi dėvėjimo trukme. Vieni skirti nešioti vieną dieną, kiti 14 dienų, tačiau yra ir lešių, kuriuos užtenka pasikeisti kartą per mėnesį ar net kartą per 3 mėnesius. Pagrindinės rekomendacijos visiems nešiojantiems kontaktinius lęšius yra lęšių keitimas laiku bei tinkama jų priežiūra.
Kaip dažnai reikia keisti kontaktinius lęšius?
Pradėkime nuo to, kad kontaktinių lęšių keitimas yra būtinybė. Tai padeda išvengti įvairių infekcinių akių ligų bei akių sudirgimo atsiradimo. Net jei lęšiai atrodo nepažeisti, yra švarūs, nedeformuoti ir nekelia diskomforto dėvint, juos vis tiek reikia pakeisti pasibaigus nešiojimo laikui. Nesvarbu, ar dėvite vienadienius, ar ilgesnio nešiojimo gaminius. Ši taisyklė yra bendra visiems. Tad visiškai nesvarbu, kokius lęšius nešiojate - juos reikia keisti taip dažnai, kaip nurodo gamintojas. Tačiau kartais nutinka taip, kad lęšiai yra pažeidžiami dar nepasibaigus laikotarpiui, kurį juos galite nešioti. Tokiu atveju lęšius reikia nedelsiant pakeisti naujais, kadangi pažeisti lęšiai akims tikrai nėra saugūs.
Kas atsitiks, jei nepakeisite lęšių laiku?
Tai, kad reikia keisti lęšius, tikrai nėra rinkodaros triukas. Visi kontaktiniai lęšiai gaminami taip, kad užtikrintų tam tikrą “gyvenimo” trukmę. Tad kai jų galiojimo laikas pasibaigia, jų dėvėjimas gali tapti ne tik nenaudingas, bet ir pavojingas. Po tam tikro laiko, veikiant įvairioms reakcijoms, kontaktiniai akių lęšiai patiria tam tikrus pokyčius. Ant jų paviršiaus susidaro nuosėdų sluoksnis, dėl kurio lęšiai kietėja. Šios apnašos trukdo akiai kvėpuoti. Tai taip pat tampa palankia terpe patogeninei mikroflorai daugintis. Dažnai pasitaiko atvejų, kai dėl tokios dangos organizmas lęšį pradeda suvokti kaip svetimkūnį, o tokiu atveju gali išsivystyti uždegiminė reakcija.
Kodėl reikia keisti lęšius?
Pagrindinė taisyklė – laikytis gamintojo rekomendacijų. Jei ant pakuotės parašyta, kad tai vienadienis gaminys, nereikia bandyti likimo ir nešioti jų antrą dieną. Tik griežtas taisyklių laikymasis užtikrins malonią lęšių nešiojimo patirtį. Ir atvirkščiai, nesilaikant tam tikrų naudojimo ir priežiūros taisyklių padidėja komplikacijų rizika.
Kita priežastis, kodėl reikia keisti kontaktinius lęšius – diskomforto jausmas akyse. Jei praėjus kuriam laikui po lęšių užsidėjimo jaučiate ašarojimą, „smėlį“ akyse, akys paraudo ar aplinkiniai objektai matomi neryškiai - lęšius reikėtų išsiimti. Net jei jų galiojimo laikas dar nepasibaigęs, pastaruosius vis tiek reikėtų pasikeisti. Jie gali sukelti diskomfortą dėl netinkamos priežiūros arba tiesiog jums netikti (tokiu atveju vertėtų apsilankyti pas oftalmologą, kuris parinktų jums tinkamus lęšius). Be to, lęšius reikėtų pakeisti naujais jei jie nukrito ant grindų, ar suplyšo, kadangi pažeisti aštrūs kraštai gali sužeisti rageną.
Kokie simptomai rodo, kad laikas keisti lęšius?
Akių sudirgimas, niežulys ar smėlio akyse pojūtis, neryškus matymas, ragenos paraudimas bei padidėjęs ašarojimas gali būti rimtas įspėjimas, nurodantis, pavyzdžiui, konjunktyvito išsivystymą. Pastarasis gali atsirasti dėl netinkamos kontaktinių lęšių priežiūros. Taigi, jei pajutote minėtus simptomus, tuomet turėtumėte nedelsiant išsiimti lęšius, nepaisant to, kiek dienų dar galite juos naudoti. Taip pat nereikia skubėti įsigyti naujų. Tokiose situacijose rekomenduojama leisti akims pailsėti, atlikti reikiamą gydymą ir tik tada toliau naudoti lęšius.
Kaip dažnai turėtumėte keisti lęšių tirpalą?
Norint užtikrinti, kad jūsų kontaktiniai akių lęšiai būtų švarūs ir saugūs nešiojimui, svarbu juos tinkamai prižiūrėti. Todėl jie turi būti kasdien apdoroti specialia dezinfekuojančia priemone. Dezinfekuojant specialiu tirpalu, sunaikinama patogeninė mikroflora, pašalinamos įvairios nuosėdos, dulkės, ar dekoratyvinės kosmetikos dalelės. Specialūs skysčiai sterilizuoja kontaktinius lęšius, prisotina juos drėgme ir neleidžia jiems išdžiūti. Tačiau norint, kad tirpalas tinkamai atliktų savo funkcijas, kiekvieną kartą, kai išimate lęšius iš dėklo, tirpalą turite pakeisti. Taigi, tirpalo keitimo dažnumas priklauso nuo to, kaip dažnai jums tenka išsiimti ir įsidėti lęšius. Svarbu: neplaukite lęšių vandeniu ar kitais šiam tikslui netinkamais skysčiais.
Kaip dažnai turėtumėte keisti kontaktinių lęšių dėklą?
Naudojant ilgesnio nešiojimo lęšius, svarbu turėti specialų jiems skirtą dėklą. Net jeigu lęšius nešiojate visą mėnesį jų neišsiimdami - dėklą turėti vistiek būtina. Kadangi gali būti įvairių situacijų, kuomet lęšius teks išsiimti, pavyzdžiui, vandens pramogos ar akių infekcija (jos metu dėvėti kontaktinių lęšių negalima). Kontaktiniai lęšiai laikomi dėkle pripildžius jį specialiu tirpalu. Tad kaip dažnai vertėtų pasikeisti lęšių dėklą? Pasikeisti jį rekomenduojama bent kartą per 4 savaites. Ypač jei lęšius išsiimate ir įsidedate kasdien. Nors lęšių dėklas pripildomas specialiu dezinfekuojančiu skysčiu, kuris sunaikina didžiąją dalį patogeninės mikrofloros, tačiau dalis bakterijų, taip pat įvairūs nešvarumai nusėda ant dėklo sienelių. Ir palaipsniui lęšių konteineriukas tampa bakterijų ar net galimų infekcijų šaltiniu.
Kodėl vienadieniai vienkartiniai kontaktiniai lęšiai yra saugiausi?
Kai lęšius nešiojate ilgą laiką, ant jų paviršiaus ima kauptis dulkės, įvairūs nešvarumai ar dekoratyvinės kosmetikos dalelės, ypač jei lęšiai yra netinkamai prižiūrimi. Tuo tarpu vienadieniai akių lęšiai laikomi saugiausiais, kadangi dėl trumpos nešiojimo trukmės ant jų paviršiaus nespėja susikaupti nuosėdos, kurios gali sukelti akių sudirgimą, uždegimą bei įvairias infekcijas. Be to, vienadieniai lęšiai nereikalauja tokios kruopščios priežiūros, atvirkščiai nei ilgesnio nešiojimo lęšių, jų nereikia plauti, kadangi vakare juos reikia tiesiog išmesti, o kitą dieną įsidėti naujus. Žinoma, išsiskiria vienadieniai kontaktiniai lęšiai kaina. Pirkti juos pastoviam nešiojimui gaunasi brangiau nei mėnesinius lęšius.
Kontaktinių lęšių priežiūra
Be galo svarbu tinkamai prižiūrėti lęšius. Jei išimsite ir užsidėsite lęšius nešvariomis rankomis, atsiranda akių infekcijos ar sudirgimo rizika, tad prieš išsiimant ar užsidedant lęšius visada nusiplaukite rankas su muilu ir vandeniu. O po to nusausinkite rankas švariu, vienkartiniu popieriniu rankšluosčiu. Labai svarbu neleisti lęšiams liestis su vandeniu, kadangi jame yra daug mikroorganizmų, kurie patekę ant gleivinės, gali pakenkti akims.
Visuomet labai svarbu valyti ir dezinfekuoti lęšius. Svarbu tai daryti kasdien, net jei lęšius jau nešiojate ilgą laiką ir prieš tai infekcijų ar sudirgimų nepasireiškė. Visada naudokite tik specialų lęšių tirpalą ir nemerkite jų į kitus skysčius. Be to, nepamirškite plauti ir lęšių konteineriuko. Išpilkite seną tirpalą, išskalaukite indą šiltu vandeniu, tada nuplaukite lęšių skysčiu ir leiskite išdžiūti. Prieš užsidedant ar išsiimant lęšius netepkite rankų kremu ar aliejais. Be to, jei naudojate plaukų laką, ar kitas purškiamas plaukų formavimo priemones - jas naudokite prieš užsidedant lęšius, kadangi jei tai padarysite vėliau, į akis gali patekti priemonių dalelių, o tai gali sukelti akių sudirgimą. Dar vienas svarbus dalykas - jei nešiojate lęšius, jūsų nagai turi būti trumpi ir be aštrių kraštų, kadangi ilgas ar aštrus nagas gali subraižyti lęšį arba pačią akį.
Šaltiniai:
Szczotka-Flynn LB, Pearlman E, Ghannoum M. Microbial contamination of contact lenses, lens care solutions, and their accessories: a literature review. Eye Contact Lens. 2010 Mar;36(2):116-29. doi: 10.1097/ICL.0b013e3181d20cae. PMID: 20168237; PMCID: PMC3482476.
Bloise L. Surveillance, hygiène et entretien des lentilles de contact [Contact lens care and maintenance]. J Fr Ophtalmol. 2017 Apr;40(4):329-337. French. doi: 10.1016/j.jfo.2017.01.004. Epub 2017 Mar 29. PMID: 28365053.
Bloise L. Surveillance, hygiène et entretien des lentilles de contact [Contact lens care and maintenance]. J Fr Ophtalmol. 2017 Apr;40(4):329-337. French. doi: 10.1016/j.jfo.2017.01.004. Epub 2017 Mar 29. PMID: 28365053.