Kas yra aknė? Kaip ją gydyti?

2024 m. rugsėjo 23 d., pirmadienis

Aknė – tai odos būklė, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje, o ypač jauni žmonės paauglystėje. Ši problema gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir psichologinį, pavyzdžiui, sumažėjusį pasitikėjimą savimi. Nors aknė dažnai yra laikoma natūralia brendimo dalimi, ji gali neišnykti ir suaugus, todėl svarbu suprasti šios būklės priežastis ir žinoti kaip tinkamai ją valdyti. Tad aptarkime kas yra aknė, kodėl ji atsiranda, ir kokie yra veiksmingi būdai kovoti su šia odos problema.

Kas yra aknė?

Aknė - kas tai ir kaip su ja kovoti? Aknė yra lėtinė, uždegiminė odos liga, kurią sukelia padidėjęs riebalinių liaukų aktyvumas. Riebalų perteklius, negyvos odos ląstelės ir bakterijos gali užkimšti plaukų folikulus, sukeldami inkštirų, spuogų ir cistų atsiradimą. Dažniausiai pasireiškia aknė ant veido, kaklo, krūtinės, kur riebalinės liaukos yra labiausiai aktyvios. Aknė ant nugaros taip pat pakankamai dažnai pasitaikantis atvejis. Ji gali būti tiek lengvos formos, kai atsiranda tik keli spuogai, tiek sunkesnės formos, kai juntamas skausmas, atsiranda paraudimas ir uždegimas. Nors aknė dažniausiai pasireiškia paauglystėje, ji visvien gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir paveikti įvairias žmonių grupes. Kartais ši būklė gali būti kontroliuojama naudojant tinkamas odos priežiūros priemones ir laikantis tam tikrų odos priežiūros taisyklių.

Aknės priežastys

Hormoniniai pokyčiai

Aknės atsiradimui įtakos turi lytiniai hormonai - androgenai. Padidėjus jų kiekiui, riebalinės liaukos gamina daugiau sebumo (odos riebalų), kuris gali užkimšti poras ir sudaryti sąlygas spuogų formavimuisi. Be to, moterys dažnai pastebi, kad bėrimai atsiranda prieš menstruacijas arba jų metu. Tai susiję su hormonų lygio svyravimais, ypač su progesterono padidėjimu, kuris gali paskatinti riebalų gamybą ir porų užsikimšimą. Taip pat ir nėštumo metu hormoniniai pokyčiai gali sukelti aknės pablogėjimą arba pagerėjimą, priklausomai nuo organizmo reakcijos. Be to, kai kurių rūšių hormoniniai kontraceptikai gali padėti sureguliuoti hormonų pusiausvyrą ir sumažinti aknę, tuo tarpu kiti – priešingai – gali pabloginti odos būklę.

Genetika

Aknė gali būti paveldima liga. Jei vienas ar abu tėvai kentėjo nuo aknės, tikėtina, kad jų vaikai taip pat turės polinkį į šią odos problemą. Genetika gali lemti riebalinių liaukų dydį ir aktyvumą, taip pat odos jautrumą hormoniniams pokyčiams.

Odos riebalų (sebumo) perteklius

Riebalinės liaukos odoje gamina sebumą – natūralų aliejų, kuris padeda apsaugoti ir drėkinti odą. Tačiau per didelis sebumo kiekis gali užkimšti poras, ypač jei kartu su juo susimaišo ir negyvos odos ląstelės. Užsikimšusios poros tampa palankia terpe bakterijoms daugintis ir uždegiminiams procesams vystytis, kurie veda prie spuogų formavimosi.

Bakterijos (Propionibacterium acnes)

Propionibacterium acnes yra natūraliai odoje esanti bakterija, kuri paprastai nėra kenksminga. Tačiau, kai poros yra užsikimšusios, šios bakterijos pradeda daugintis greičiau, o tai sukelia uždegimą ir spuogų susidarymą. Uždegiminiai spuogai yra skausmingi, paraudę ir dažnai palieka randus.

Mityba  

Tam tikri maisto produktai gali pabloginti odos būklę. Pavyzdžiui, maistas, turintis aukštą glikemijos indeksą (cukraus turintys produktai, balti miltai), gali padidinti gliukozės kiekį kraujyje ir taip paskatinti uždegimą.

Stresas

Stresas gali neigiamai paveikti odos būklę, nes jis padidina hormonų, tokių kaip kortizolis, kiekį organizme. Kortizolis gali sukelti riebalų liaukų aktyvumo padidėjimą ir taip suaktyvinti aknę.

Aplinkos veiksniai  

Aplinkos tarša, dulkės ir nešvarumai gali prisidėti prie porų užsikimšimo ir uždegimo. Taip pat, drėgnas ir karštas klimatas gali skatinti riebalų gamybą odoje, didindamas spuogų atsiradimo riziką.

Netinkama odos priežiūra

Netinkamos odos priežiūros priemonės, kurios yra per riebios tekstūros arba turi poras kemšančių ingredientų (pavyzdžiui, mineralinis aliejus, lanolinas), gali prisidėti prie spuogų atsiradimo. Be to, per dažnas ar per intensyvus odos valymas taip pat gali sukelti problemų, nes tai gali sukelti odos dirginimą ir padidinti riebalų gamybą kaip atsaką į per didelį odos sausumą.

Vaistų poveikis

Vartojant kai kuriuos vaistus aknė gali pasireikšti kaip šalutinis poveikis. Tarp tokių vaistų yra tam tikri antidepresantai ir kai kurie kontraceptikai. Šie vaistai gali paveikti hormonų pusiausvyrą ir paskatinti aknės atsiradimą.

Kaip gydyti aknę?

Vietinio gydymo būdai

Benzoilo peroksidas. Tai viena populiariausių vietinio gydymo priemonių. Benzoilo peroksidas veikia kaip antibakterinė medžiaga, mažinanti Propionibacterium acnes bakterijų skaičių odoje. Jis taip pat padeda sumažinti uždegimą ir atkimšti poras. Dažniausiai naudojamas kremų ar gelių pavidalu, kuriuos reikia tepti tiesiogiai ant pažeistos odos. Tačiau naudojant benzoilo peroksidą gali pasireikšti odos išsausėjimas, pleiskanojimas ar paraudimas, todėl turint itin jautrią odą jo vartoti nerekomenduojama.

Retinoidai. Tai vitamino A dariniai, kurie skatina odos ląstelių atsinaujinimą ir padeda išvalyti užsikimšusias poras. Jie taip pat mažina uždegimą ir neleidžia susidaryti naujiems spuogams. Retinoidų naudojimas gali sukelti odos sudirginimą, todėl gydymą reikia pradėti nuo silpnos retinolio koncentracijos.

Azelaino rūgštis. Tai natūraliai randama rūgštis, kuri turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių. Azelaino rūgštis padeda išvalyti poras ir sumažinti pigmentacijos problemas, kurias gali sukelti aknė. Dažniausiai naudojama jautriai odai arba tiems, kurie netoleruoja stipresnių gydymo priemonių.

Gydymas geriamaisiais vaistais

Antibiotikai. Antibiotikai gali būti skiriami siekiant sumažinti bakterijų skaičių ir uždegimą. Dažniausiai jie skiriami trumpalaikiam gydymui ir gali būti vartojami kartu su kitais gydymo būdais.

Hormoniniai kontraceptikai. Kai kurioms moterims aknė gali būti susijusi su hormonų pokyčiais, pavyzdžiui, padidėjusiu androgenų kiekiu. Hormoniniai kontraceptikai gali padėti reguliuoti hormonų pusiausvyrą ir sumažinti spuogų atsiradimą. Yra kelios skirtingos kontraceptikų rūšys, tačiau ne visos jos tinkamos aknės gydymui, todėl tik gydytojas gali rekomenduoti tinkamiausią variantą kaip gydyti hormoninę aknę.

Izotretinoinas. Tai stiprus retinoidas, kuris skiriamas sunkios aknės formoms, kurios nepasiduoda kitiems gydymo būdams. Izotretinoinas mažina riebalinių liaukų aktyvumą, sumažina bakterijų skaičių ir uždegimą. Tačiau dėl galimų stiprių šalutinių poveikių, šis preparatas turi būti vartojamas labai atsargiai, nuolat prižiūrint gydytojui.

Procedūriniai gydymo būdai

Cheminis odos šveitimas. Cheminis odos šveitimas atliekamas siekiant pašalinti viršutinį odos sluoksnį ir skatinti naujų ląstelių augimą. Jis gali būti naudingas tiek aknės gydymui, tiek randų mažinimui. Šveitimas gali būti atliekamas su skirtingomis rūgštimis, pavyzdžiui, salicilo ar glikolio rūgštimi, priklausomai nuo odos tipo ir problemos sunkumo.

Lazerio terapija. Lazerio terapija yra vienas iš moderniausių aknės gydymo būdų, kuris taikomas siekiant sumažinti bakterijų kiekį, riebalų gamybą ir uždegimą odoje. Lazeris taip pat gali padėti mažinti po aknės likusius randus. Ši procedūra dažnai naudojama kaip papildoma terapija šalia kitų gydymo būdų.

Fotodinaminė terapija. Ši terapija apima specialių šviesos šaltinių ir fotosensibilizatorių naudojimą. Fotosensibilizatoriai tepami ant odos, o po to veikiami šviesa, jie sukelia chemines reakcijas, kurios sunaikina aknės bakterijas ir mažina riebalų gamybą.

Specialios odos priežiūros priemonės

Aknės gydymas reikalauja nuoseklumo ir tinkamų priežiūros priemonių, kurios padeda sumažinti uždegimus, valyti odą ir užkirsti kelią naujų spuogų atsiradimui. Pirmiausia, svarbu pasirinkti švelnų, bet efektyvų veido prausiklį, kuris pašalina nešvarumus, riebalus ir makiažą, nepažeidžiant odos barjero. Aknės gydymui dažnai naudojama salicilo rūgštis, nes ji padeda išvalyti poras ir mažina bakterijų skaičių, tačiau svarbu pradėti nuo mažesnės koncentracijos, kad išvengtumėte odos sudirginimo. Galite išmėginti EUCERIN DERMOPURE atkuriamajį serumą į aknę linkusiai odai

Taip pat būtina naudoti kremą, kuris neturi aliejaus ir neužkemša porų bei reguliuoja sebumo gamybą. Puikus pasirinkimas gali būti AVENE CLEANANCE COMEDOMED koncentruotas kremas aknei. Taip pat svarbu naudoti priemones su ingredientais, tokiais kaip niacinamidas ir hialurono rūgštis, kurie ramina odą ir padeda atkurti jos pusiausvyrą. Reguliariai atliekant švelnų šveitimą galima pašalinti negyvas odos ląsteles ir skatinti ląstelių atsinaujinimą, tačiau reikia vengti per stiprių šveitiklių, kurie gali pažeisti odą ir pabloginti aknę. Dar viena svarbi priežiūros priemonė, kurią vertėtų įtraukti į odos priežiūros rutiną yra EUCERIN DERMOPURE TRIPLE EFFECT, serumas aknės paliktų dėmių mažinimui. Tik naudojant tinkamas priežiūros priemones ir laikantis nuoseklios rutinos, galima veiksmingai valdyti aknę ir pagerinti odos būklę.

Natūralūs aknės gydymo būdai

Arbatmedžio aliejus. Arbatmedžio aliejus yra natūrali antibakterinė medžiaga, kuri gali padėti sumažinti spuogus. Jis veikia panašiai kaip benzoilo peroksidas, tačiau turi švelnesnį poveikį odai. Arbatmedžio aliejus dažniausiai naudojamas atskiestas, nes grynas gali sudirginti odą.

Cinko papildai. Cinkas yra svarbus mineralas, kuris turi priešuždegiminių savybių ir gali padėti mažinti aknę.

Alavijo gelis. Alavijas turi priešuždegiminių ir antibakterinių savybių, kurios gali padėti nuraminti sudirgusią odą ir sumažinti spuogus. Jis gali būti naudojamas kaip natūralus drėkiklis arba kartu su kitais gydymo būdais.

Gyvenimo būdo pakeitimai

Be medikamentinių gydymo būdų, gyvenimo būdo pakeitimai taip pat gali turėti didelę įtaką aknės valdymui. Sveika mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir maistinių skaidulų, gali padėti pagerinti odos būklę. Svarbu vengti perdirbtų maisto produktų, kuriuose gausu cukraus ir transriebalų, kurie gali skatinti spuogų atsiradimą. Be to, svarbu laikytis tinkamos odos priežiūros rutinos, naudojant švelnius prausiklius ir drėkiklius, kurie neskatina porų užsikimšimo.

Gydymo būdas turėtų būti parinktas individualiai, atsižvelgiant į aknės sunkumą, odos tipą ir paciento poreikius. Konsultacija su dermatologu yra būtina norint rasti tinkamiausią gydymo planą ir išvengti galimų komplikacijų.

Šaltiniai:

  • Titus S, Hodge J. Diagnosis and treatment of acne. Am Fam Physician. 2012 Oct 15;86(8):734-40. PMID: 23062156.
  • Fabi SG, Beleznay K, Berson DS, Cohen JL, Lee S, Dayan SH. Treatment of acne in the aesthetic patient: A round table update. J Cosmet Dermatol. 2023 Sep;22(9):2391-2398. doi: 10.1111/jocd.15913. Epub 2023 Jul 4. PMID: 37403516.
  • Perper M, Tsatalis J, Eber AE, Cervantes J, Nouri K. Lasers in the treatment of acne. G Ital Dermatol Venereol. 2017 Aug;152(4):360-372. doi: 10.23736/S0392-0488.17.05641-3. Epub 2017 Mar 28. PMID: 28358185.
  • Dreno B. Acne: physical treatment. Clin Dermatol. 2004 Sep-Oct;22(5):429-33. doi: 10.1016/j.clindermatol.2004.03.017. PMID: 15556730.
  • Zhao J, Wang Y, Jiang L, Mu YZ. The application of skin care product in acne treatment. Dermatol Ther. 2020 Nov;33(6):e14287. doi: 10.1111/dth.14287. Epub 2020 Sep 22. PMID: 32897611.

Siūlomi produktai

BIONIKE
18,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
BIONIKE
18,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
BIONIKE
12,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()