Kas yra pienligė? Kaip ją gydyti?
Pienligė, dar žinoma kaip kandidozė, yra dažna grybelinė infekcija, kurią sukelia Candida genties grybeliai, ypač Candida albicans. Šis grybelis yra natūraliai aptinkamas žmonių organizme ir, esant normalioms sąlygoms, nesukelia jokių problemų. Tačiau tam tikromis sąlygomis, kai sutrinka natūrali organizmo pusiausvyra, Candida pradeda intensyviai daugintis ir sukelia nemalonius simptomus. Pienligė paveikia makšties gleivinę bei išorinę moters lytinių organų dalį.
Makšties pienligė gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių: hormoninių pokyčių, susijusių su menstruacijų ciklu, nėštumu ar menopauze, ilgalaikio antibiotikų vartojimo, nusilpusio imuniteto ar net dėl streso. Be to, nors dažniausiai pienligė pasireiškia moterims - kartais ja gali susirgti ir vyrai. Pienligės simptomai yra nemalonūs ir gali smarkiai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę. Bet laimei, yra veiksmingų gydymo būdų ir priemonių, kurios padeda ne tik sumažinti simptomus, bet ir užkirsti kelią infekcijos pasikartojimui.
Pienligės simptomai
Pienligė makštyje gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie dažniausiai sukelia diskomfortą ir paveikia kasdienį gyvenimą. Moterims pagrindiniai makšties pienligės simptomai apima intensyvų niežėjimą, deginimo pojūtį, paraudimą ir patinimą išorinėje lytinių organų srityje. Kartais atsiranda baltos, tirštos išskyros, primenančios varškę. Taip pat gali pasireikšti skausmas šlapinantis arba lytinių santykių metu. Šie pienligės simptomai gali būti lengvi arba intensyvūs, priklausomai nuo infekcijos sunkumo.
Pienligė vyrams gali sukelti odos paraudimą, niežėjimą ir deginimo pojūtį. O taip pat gali atsirasti ir baltos dėmės išilgai varpos. Nors vyrams simptomai gali būti lengvesni, jie taip pat gali sukelti nemalonų diskomfortą. O jei simptomai tęsiasi ilgą laiką ar kartojasi, svarbu kreiptis į gydytoją dėl tinkamo gydymo.
Kas gali sukelti pienligę?
Pienligę gali sukelti įvairūs veiksniai, kurie sutrikdo natūralią organizmo mikrofloros pusiausvyrą. Dažniausiai tai:
Hormoniniai pokyčiai. Estrogenų lygio svyravimai menstruacijų ciklo metu, nėštumo ar menopauzės laikotarpiu gali padidinti riziką susirgti pienlige. Ypač nėštumo metu moterų organizmas yra jautresnis infekcijoms, todėl makšties pienligė nėštumo metu tampa gana įprasta problema.
Antibiotikų vartojimas. Antibiotikai naikina bakterijas, kurios palaiko natūralią mikroflorą ir padeda apsisaugoti nuo grybelio dauginimosi. Tad dėl antibiotikų vartojimo gali susidaryti palanki terpė Candida grybelio vystymuisi.
Silpnas imunitetas. Žmonėms su silpnu imunitetu, pavyzdžiui, sergantiems lėtinėmis ligomis ar vartojantiems imunitetą slopinančius vaistus, pienligės rizika taip pat yra didesnė.
Netinkama mityba ir stresas. Per didelis cukraus vartojimas, stresas ir netinkama higiena taip pat gali padidinti pienligės riziką, nes Candida grybelis sparčiau dauginasi, kai organizmas yra išsekęs ar patiria stresą.
Ar pienligė praeina savaime?
Dažnas klausimas, ar pienligė praeina savaime, be gydymo. Retai, lengvais atvejais, kai simptomai yra vos juntami arba per trumpą laiką susilpnėja, pienligė gali praeiti ir savaime. Tačiau daugeliu atvejų pienligė linkusi kartotis arba tapti lėtine, jei nėra tinkamai gydoma. Todėl, vos tik pajutus pirmuosius simptomus reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą, kuris patvirtins diagnozę ir skirs reikiamus vaistus efektyviam grybelio gydymui.
O be to, netinkamai gydoma grybelinė infekcija ir netinkama priežiūra gali sukelti rimtesnių komplikacijų. Negydoma pienligė gali sukelti ilgalaikį diskomfortą, o be to, didėja rizika infekcijai išplisti ar pasikartoti. Tokiais atvejais gydymas reikalingas ir partneriui. Taigi, bet kokiu atveju rekomenduojama pasitarti su gydytoju, kuris gali padėti nustatyti, ar reikalingas specialus gydymas, ir paskirti tinkamus ginekologinius preparatus.
Pienligės gydymo būdai
Gydymas priklauso nuo infekcijos sunkumo ir trukmės.
Vietiniai preparatai. Tai dažniausiai yra pirmas pasirinkimas gydant makšties pienligę. Specialūs tepalai ir kremai, tokie kaip, pavyzdžiui, tepalas nuo makšties niežėjimo, tepami tiesiai ant pažeistos odos ir padeda sumažinti niežėjimą bei dirginimą. Tepalai veikia lokaliai ir greitai padeda sumažinti nemalonius pojūčius.
Makšties žvakutės. Taip pat dažnai naudojamos priemonės, kurios padeda efektyviai kovoti su šia grybeline infekcija. Makšties žvakutės nuo uždegimo tiesiogiai veikia pažeistoje vietoje, naikindamos Candida grybelį. Jos greitai mažina nemalonius simptomus ir padeda atkurti natūralią mikroflorą.
Nereceptinės priemonės. Daugeliu atvejų pienligė gali būti palengvinama nereceptinėmis lytinės sveikatos priežiūros priemonėmis, kurios padeda sumažinti niežėjimą ir uždegimą. Įvairūs nereceptiniai vaistai nuo niežėjimo lytinių organų yra veiksmingi pradinėse pienligės stadijose, ar kol laukiama vizito pas ginekologą, kad sušvelninti nemalonius pojūčius. Tai gali būti makšties geliai su probiotikais, ovulės ar preparatai su laktobakterijomis.
Gydymas geriamaisiais priešgrybeliniais vaistais. Kai kuriems žmonėms, ypač jei pienligė linkusi dažnai pasikartoti ar pasireiškia sunkesniais simptomais, gydytojas gali skirti geriamuosius priešgrybelinius vaistus, kurie veikia sistemiškai, kovodami su grybelio infekcija visame organizme. Be to, pienligės gydymo metu svarbu laikytis asmens higienos taisyklių ir vengti sintetinės ar per daug prigludusios aprangos, kuri gali skatinti grybelio dauginimąsi.
Pienligė ir intymus gyvenimas
Daugeliui vis dar kyla klausimas - ar galima mylėtis per pienligę? Žinoma, griežtų nurodymų, kad negalima mylėtis esant pienligei nėra, tačiau ši infekcija gali sukelti diskomfortą lytynių santykių metu, todėl pienligės metu intymūs santykiai dažniausiai būna skausmingi ir nemalonūs dėl niežėjimo, deginimo ir makšties gleivinės sudirgimo. O kartais lytiniai santykiai gali pabloginti infekcijos simptomus ir apsunkinti gydymą. Taip pat yra rizika perduoti grybelinę infekciją partneriui.
Taigi, tam kad pienligė būtų efektyviai išgydyta ir išvengta komplikacijų, ko gero, jos gydymo laikotarpiu geriau būtų susilaikyti nuo lytinių santykių, ypač jei infekcija pasireiškia stipriais simptomais. Be to, gydytojas gali rekomenduoti ir partneriui atlikti profilaktinį gydymą, nes pienligė gali kartotis, jei partneriai pakaitomis vienas kitam perduoda grybelį.
Kaip išvengti pienligės?
Žinoma, geriau išvengti pasikartojančios infekcijos ir palaikyti intymią sveikatą nei vėliau ją gydyti. Tad štai keletas veiksmingų būdų, kaip sumažinti šios grybelinės infekcijos atsiradimo riziką:
- Tinkama higiena. Venkite perteklinio makšties prausimo, nes per dažnas prausiklių vartojimas gali sutrikdyti natūralią makšties pH ir mikroflorą. Taip pat vertėtų rinktis bekvapius ir švelnius intymios higienos produktus, kurie palaiko natūralią pusiausvyrą.
- Venkite sintetinių drabužių. Sintetiniai ar aptempti drabužiai sukelia drėgmės kaupimąsi, kas yra palanki terpė grybeliui daugintis. Natūralūs, orui pralaidūs audiniai, tokie kaip medvilnė, sumažina šilumos ir drėgmės kaupimąsi bei padeda išvengti pienligės.
- Sveika mityba ir streso valdymas. Grybelio Candida augimą skatina ir per didelis cukraus kiekis organizme, todėl sveika ir subalansuota mityba gali būti naudinga pienligės prevencijai. Be to, stresas gali susilpninti imuninę sistemą, todėl svarbu rasti būdus atsipalaiduoti ir sumažinti kasdienio gyvenimo įtampą.
- Antibiotikų vartojimas. Antibiotikai sunaikina ir naudingas bakterijas, o tai dažnai skatina grybelinės infekcijos vystymąsi. Tad jei tenka vartoti antibiotikus, pasitarkite su gydytoju apie probiotikų vartojimą, kurie gali padėti palaikyti normalią žarnyno ir makšties mikroflorą.
- Imuniteto stiprinimas. Sveikas imunitetas padeda išvengti įvairių infekcijų, įskaitant pienligę. Todėl svarbu rūpintis savo sveikata, vartoti pakankamai vitaminų ir mineralų, kurie palaiko organizmo atsparumą infekcijoms. Tam galite įsigyti papildų imuniteto stiprinimui.
Kada kreiptis į gydytoją ginekologą?
Pasikonsultuoti su gydytoju vertėtų jeigu pienligės simptomai tęsiasi ilgiau nei kelias dienas arba jei simptomai nemažėja naudojant nereceptinius vaistus ir infekcija kartojasi kelis kartus per metus. Pasikartojanti pienligė gali būti ženklas, kad jūsų imuninė sistema yra nusilpusi, o taip pat gali signalizuoti apie kitą sveikatos problemą, kurią būtina nustatyti ir gydyti.
Be to, pasitarti su gydytoju taip pat turėtų ir moterys, kurioms pasireiškia pienligė nėštumo metu. Nors pienligė dažnai pasireiškia nėščiosioms dėl hormoninių pokyčių, savarankiškas gydymas nėštumo metu gali būti rizikingas. Gydytojas galės rekomenduoti saugias priemones, kurios padės išvengti diskomforto ir palaikyti sveiką nėštumo eigą. O be to, jei jaučiate stiprų niežėjimą ar diskomfortą, kurių nesumažina nereceptinės priemonės, gydytojas gali paskirti stipresnius vaistus arba atlikti papildomus tyrimus, kad įsitikintų, ar tai tikrai pienligė, o ne kita infekcija.
Šaltiniai:
- Cooke G, Watson C, Deckx L, Pirotta M, Smith J, van Driel ML. Treatment for recurrent vulvovaginal candidiasis (thrush). Cochrane Database Syst Rev. 2022 Jan 10;1(1):CD009151. doi: 10.1002/14651858.CD009151.pub2. PMID: 35005777; PMCID: PMC8744138.
- Sobel JD. Recurrent vulvovaginal candidiasis. Am J Obstet Gynecol. 2016 Jan;214(1):15-21. doi: 10.1016/j.ajog.2015.06.067. Epub 2015 Jul 9. PMID: 26164695.
- Martin Lopez JE. Candidiasis (vulvovaginal). BMJ Clin Evid. 2015 Mar 16;2015:0815. PMID: 25775428; PMCID: PMC4360556.
- Young GL, Jewell D. Topical treatment for vaginal candidiasis (thrush) in pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2001;(4):CD000225. doi: 10.1002/14651858.CD000225. PMID: 11687074.
- White D. Effective management of vaginal thrush. Practitioner. 1995 Oct;239(1555):612-6. PMID: 7494791.
Siūlomi produktai


