-10% papildoma nuolaida krepšeliui. Rinkitės >> čia

Kepenų cirozė. Ligos priežastys ir simptomai.

2024 m. gruodžio 5 d., ketvirtadienis

Kepenų cirozė – tai sunki lėtinė kepenų liga, kuri atsiranda dėl ilgalaikio kepenų audinio pažeidimo ir jo randėjimo. Dėl randėjimo procesų sutrinka normalus kepenų funkcionavimas – kepenys nebegali efektyviai atlikti savo svarbių funkcijų, tokių kaip toksinų šalinimas, virškinimo fermentų ir baltymų gamyba, vitaminų kaupimas ir dar daug kitų. Ilgainiui, jei liga progresuoja, kepenų pažeidimai tampa nepataisomi, o žmogaus gyvenimo kokybė ir sveikata smarkiai pablogėja.

Kepenų cirozę dažniausiai sukelia alkoholio vartojimas arba virusai, o kartais ir tam tikros paveldimos ligos. Kadangi ši liga iš pradžių dažnai neturi aiškių simptomų, kepenų cirozė dažnai diagnozuojama tik tada, kai kepenų funkcijos jau yra rimtai pažeistos. Dėl šios priežasties ypač svarbūs yra reguliarūs sveikatos patikrinimai, kad liga būtų pastebėta ir gydymas pradėtas kuo anksčiau.

Taigi, šiame straipsnyje aptarsime kepenų cirozės priežastis ir simptomus, pakalbėsime apie tai, kaip atrodo gyvenimas su šia liga ir kokios yra gydymo bei prevencijos galimybės. Taip pat, aptarsime klausimus, kurie dažnai kyla pacientams ir jų artimiesiems, pavyzdžiui, ar pagydoma kepenų cirozė, kiek ilgai galima gyventi su šia liga, ir kaip pagerinti kepenų sveikatą, kad būtų sumažinta komplikacijų rizika.

Kas yra kepenų cirozė?

Kepenų cirozė – tai lėtinė kepenų liga, kurią sukelia ilgalaikis kepenų audinio pažeidimas. O tuomet pažeistas kepenų ląstelių vietas užpildo jungiamasis audinys ir kepenys ima „randėti“. Surandėjęs audinys blokuoja normalų kraujo pratekėjimą per kepenis ir trukdo atlikti gyvybiškai svarbias funkcijas.

Kepenys atlieka daugybę skirtingų funkcijų, kurios yra būtinos organizmo sveikatai, todėl jų pažeidimai gali turėti sunkių padarinių. Jos gamina baltymus, reikalingus kraujo krešėjimui, šalina toksinus iš organizmo, dalyvauja metabolizme ir saugo svarbias maistines medžiagas, tokias kaip vitaminai ir mineralai. Taigi, kepenų cirozės progresavimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant kepenų nepakankamumą, skysčių kaupimąsi pilve, kraujo krešėjimo sutrikimus, infekcijas ir kt.

Kepenų cirozės priežastys

Viena pagrindinių šios ligos priežasčių yra ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu. Kita dažna priežastis – virusinės hepatito B ir C infekcijos. Taip pat cirozę gali sukelti kepenų suriebėjimas, atsirandantis dėl nutukimo ar kitų priežasčių. Retesniais atvejais kepenų cirozės priežastimis tampa autoimuninės ligos, paveldimi medžiagų apykaitos sutrikimai, tokie kaip hemochromatozė (geležies apykaitos sutrikimas organizme) ar Vilsono liga (vario apykaitos sutrikimas), taip pat ilgalaikis toksinių medžiagų, vaistų ar cheminių junginių poveikis. Be to, kai kuriems žmonėms kepenų cirozė gali išsivystyti dėl tulžies latakų ligų, kurios trikdo tulžies nutekėjimą ir sukelia kepenų audinio pažeidimus.

Kepenų cirozės simptomai

Pradinėse stadijose kepenų cirozė dažnai neturi aiškių simptomų arba jie būna labai lengvi, todėl pacientai gali ilgai nepastebėti ligos. Tačiau ligai progresuojant, simptomai tampa vis labiau pastebimi. Pagrindiniai kepenų cirozės simptomai yra šie:


- Nuovargis ir silpnumas. Vienas pirmųjų požymių yra lėtinis nuovargis ir energijos stoka, kurie pastebimai veikia gyvenimo kokybę.

- Odos ir akių pageltimas (gelta). Kai kepenys nebegali pašalinti bilirubino iš organizmo, atsiranda odos ir akių ir gleivinių pageltimas

- Pilvo pūtimas ir skysčių kaupimasis (ascitas). Progresuojant cirozei, pilve gali kauptis skysčiai, dėl ko pilvas tampa išsipūtęs ir skausmingas.

- Svorio kritimas. Žmonėms, sergantiems kepenų ciroze, gali staigiai imti kristi svoris.

- Mėlynių atsiradimas ir kraujavimas. Kadangi kepenys gamina baltymus atsakingus už kraujo krešumą, jų pažeidimai gali sukelti kraujavimo problemų.

- Kojų tinimas. Skysčių kaupimasis gali atsirasti ne tik pilve, bet ir galūnėse, pavyzdžiui, pėdose ar kulkšnyse.

- Kitos problemos. Sutrikus kepenų funkcijoms, gali kilti ir kitų simptomų, tokių kaip sumišimas, mieguistumas ar neaiški kalba.

Kepenų cirozės stadijos

Ši lėtinė liga skirstoma į 4 stadijas:

- I stadija: nėra varikozės (išryškėjusių pilvo venų tinklo) ir nėra ascito (skysčio kaupimosi pilvo ertmėje).

- II stadija: yra varikozė, tačiau nėra ascito.

- III stadija: yra tiek ascitas, tiek varikozė

- IV stadija: esant kepenų cirozės paskutinei stadijai galimas kraujavimas iš viršutinės virškinamojo trakto dalies (stemplės, skrandžio dugno venų mazgų) bei iš dvylikapirštės žarnos opų.


Sergant I ir II stadija, žmonių mirštamumas siekia nuo 1 - 3,4 procentų. Tuo tarpu sergant III ir IV kepenų cirozės stadija žmonių mirštamumas siekia nuo 20 iki 57 procentų.

Kepenų cirozė - gyvenimo trukmė

Sergant kepenų ciroze gyvenimo trukmė priklauso nuo kelių veiksnių: cirozės stadijos, komplikacijų, gyvenimo būdo bei sveikatos priežiūros kokybės. Ankstyvoje stadijoje su tinkamu gydymu ir gyvenimo būdo pokyčiais gyventi kokybišką ir pilnavertį gyvenimą galima tikrai ilgai, tačiau jei liga diagnozuota jau paskutinėje stadijoje - gyvenimo trukmė priklauso nuo kepenų cirozės komplikacijų, gretutinių ligų, gydymo galimybių. Dažniausiai reikalinga transplantacija.

Gyvenimas su kepenų ciroze

Gyvenimas su kepenų ciroze reikalauja daugybės gyvenimo būdo pakeitimų ir pastangų siekiant apsaugoti likusią sveiką kepenų dalį bei išvengti ligos progresavimo. Kadangi kepenys atlieka daugelį svarbių funkcijų organizme, jų pažeidimai gali paveikti kasdienį gyvenimą, todėl pacientai turi laikytis griežtų gydytojų rekomendacijų, siekdami išvengti galimų komplikacijų. 

Pacientams sergantiems kepenų ciroze labai svarbu laikytis subalansuotos mitybos. Svarbu su maistu gauti pakankamai vitaminų, mikroelementų ir baltymų. O be to, rekomenduojama vengti riebaus, kepto, aštraus bei perdirbto maisto, kadangi šie produktai gali dar labiau apsunkinti kepenų darbą. Pacientams svarbu kontroliuoti gyvulinės kilmės baltymų suvartojimą bei riboti druskos kiekį maiste. O taip pat svarbu pasitarti su gydytoju dėl kitų vaistų vartojimo, kadangi dėl kepenų funkcijos sutrikimo gali pasikeisti jų poveikis.

Naudinga gali būti ir vidutinio intensyvumo fizinė veikla, tačiau svarbu vengti per didelių apkrovų ir prieš pradedant užsiimti fizine veikla, rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Gyvenimas su kepenų ciroze gali būti tikrai sudėtingas, tačiau tinkamas gyvenimo būdas, mityba ir medicininė priežiūra padeda išlaikyti geresnę sveikatos būklę ir gyvenimo kokybę. Be to, naudingi gali būti ir įvairūs preparatai kepenims.

Kepenų cirozės gydymo galimybės

Kepenų cirozės gydymas orientuotas į ligos priežasties sprendimą, simptomų kontrolę ir ligos progresavimo stabdymą. Deja, cirozė nėra visiškai išgydoma, tačiau laiku pradėjus gydymą, galima sumažinti komplikacijų riziką ir sulėtinti ligos eigą.

Jei cirozė sukelta virusinio hepatito, skiriami antivirusiniai vaistai. Pacientams, sergantiems kepenų ciroze, rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholio. Taip pat gali būti skiriami vaistai simptomams valdyti. Gydytojai skiria diuretikus (šlapimo išsiskyrimą skatinančius vaistus), siekiant sumažinti skysčių kaupimąsi organizme, taip pat gali būti skiriami vaistai, kurie mažina kraujavimo riziką. O jei kepenų cirozė pasiekia galutinę stadiją ir kiti gydymo metodai nepadeda, kepenų transplantacija gali būti vienintelė išeitis. Tai sudėtinga procedūra, tačiau ji gali užtikrinti pacientui naują, kokybišką gyvenimą, jei organizmas sėkmingai priima donoro kepenis.

Gydymo sėkmė priklauso nuo cirozės priežasties, ligos stadijos ir paciento sveikatos būklės. Ankstyvoje stadijoje diagnozavus ir pradėjus gydymą, pacientai gali gyventi dešimtmečius, laikydamiesi gydytojų nurodymų ir tinkamo gyvenimo būdo. Tačiau vėlyvose stadijose be transplantacijos gyvenimo trukmė gali būti labai ribota. Dėl šios priežasties svarbu ligą kuo greičiau diagnozuoti ir laiku pradėti gydymą.

Kaip atrodo žmogus sergantis kepenų ciroze?

Dažniausiai matomi simptomai yra gelta – odos ir akių ir gleivinės pageltimas, atsirandantis dėl bilirubino kaupimosi. Oda gali tapti plona, su ryškiai matomomis voratinklinėmis kraujagyslėmis, o kai kuriais atvejais pasireiškia ir niežulys. Veidas ir kūnas gali atrodyti išsekę dėl svorio netekimo ir raumenų masės mažėjimo, tačiau pilvas gali būti neproporcingai padidėjęs dėl ascito – skysčio kaupimosi pilvo ertmėje. Dažnai pastebimos patinusios kojos ir kulkšnys (edema). Be to, gali atsirasti kraujavimo požymių, pavyzdžiui, mėlynės ar dantenų kraujavimas. Kepenų ciroze sergantis asmuo gali atrodyti sumišęs, mieguistas, o taip pat gali pasireikšti ir tam tikri elgesio sutrikimai.

Kepenų stiprinimas ir prevencija

Kepenų sveikatos palaikymas yra būtinas tiek siekiant išvengti cirozės, tiek apsaugoti pažeistas kepenis nuo dar didesnių pažeidimų. Kepenų stiprinimas specialiais papildais gali padėti palaikyti likusių sveikų kepenų ląstelių veiklą ir užkirsti kelią komplikacijoms.

Subalansuota mityba. Sveika mityba, kurioje gausu daržovių, vaisių, pilnagrūdžių produktų ir liesų baltymų, padeda išlaikyti kepenų sveikatą. Vengiant riebių, keptų ir perdirbtų maisto produktų, galima sumažinti kepenų apkrovą.

Alkoholio atsisakymas. Visiškas alkoholio atsisakymas yra būtinas sergant kepenų ciroze. Netgi maži alkoholio kiekiai gali sukelti kepenų pažeidimus ir paskatinti ligos progresavimą.

Papildai ir preparatai kepenims. Kai kurie maisto papildai, pavyzdžiui, preparatai kepenims su margainiu, gali padėti palaikyti normalią kepenų funkciją. Tačiau prieš vartojant bet kokius papildus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Skiepijimas. Skiepai nuo hepatito B ir profilaktiniai patikrinimai gali sumažinti riziką susirgti virusinėmis infekcijomis, kurios sukelia kepenų pažeidimus.

Apibendrinant, kepenų sveikatos palaikymas yra ilgalaikis procesas, kuris reikalauja nuoseklaus dėmesio mitybai, fiziniam aktyvumui ir sveikatos priežiūrai. Tačiau prevencija ir tinkamas gyvenimo būdas gali padėti pagerinti gyvenimo kokybę pacientams, jau susidūrusiems su šia liga.

Šaltiniai:

  • Ginès P, Krag A, Abraldes JG, Solà E, Fabrellas N, Kamath PS. Liver cirrhosis. Lancet. 2021 Oct 9;398(10308):1359-1376. doi: 10.1016/S0140-6736(21)01374-X. Epub 2021 Sep 17. PMID: 34543610.
  • Smith A, Baumgartner K, Bositis C. Cirrhosis: Diagnosis and Management. Am Fam Physician. 2019 Dec 15;100(12):759-770. PMID: 31845776.
  • Ge PS, Runyon BA. Treatment of Patients with Cirrhosis. N Engl J Med. 2016 Aug 25;375(8):767-77. doi: 10.1056/NEJMra1504367. PMID: 27557303.
  • Romanelli RG, Stasi C. Recent Advancements in Diagnosis and Therapy of Liver Cirrhosis. Curr Drug Targets. 2016;17(15):1804-1817. doi: 10.2174/1389450117666160613101413. PMID: 27296314.
  • Kumar M, Sarin SK. Is cirrhosis of the liver reversible? Indian J Pediatr. 2007 Apr;74(4):393-9. doi: 10.1007/s12098-007-0067-1. PMID: 17476087.
  • Gross M. Wenn die Leber den Dienst versagt [Liver cirrhosis and the most common complications: diagnosis and treatment]. MMW Fortschr Med. 2015 Mar 26;157 Suppl 1:75-9. German. doi: 10.1007/s15006-015-2550-3. PMID: 26012993.

Siūlomi produktai

AMBIO KEPENIMS, 50 tablečių  paveikslėlis
-35%*
AMBIO
9,98€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
EQUILIBRA maisto papildas kepenims TOP FEGATO
-35%*
Equilibra
12,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
ŠVEDIŠKI LAŠAI SU 40 ŽOLELIŲ EKSTRAKTAIS VIRŠKINIMUI-ŽARNYNUI, KEPENIMS, skystis, 500 ml paveikslėlis
-20%
Elevita
9,59€ 11,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
MARGAINIS PLIUS B1,B2, B3,B5,B6,B12,C,E,Biotinas,folio rūgštis, kepenų veikla, N30  paveikslėlis
-35%*
Elevita
5,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Greenify Detox After party Booster, virškinimo sistemai, skrandžiui, kepenims, 60 ml, N1  paveikslėlis
-30%
Greenify
1,97€ 2,82€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
VedaLab
10,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Carduscaps
33,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()