Kodel džiūsta burna ir lūpos?
Burnos ir lūpų sausumas yra dažna problema, su kuria susiduria nemažai žmonių, tačiau dažnai į ją nekreipiama pakankamai dėmesio. Ši būklė gali būti sukelta įvairių priežasčių – nuo paprasčiausio vandens trūkumo organizme iki rimtesnių sveikatos sutrikimų. Sausa burna ne tik kelia diskomfortą, bet ir gali sukelti rimtesnes pasekmes, tokias kaip dantų ėduonis ar infekcijos. Taigi, aptarkime dažniausias burnos ir lūpų sausėjimo priežastis bei būdus, kaip šią problemą spręsti ir užkirsti jai kelią.
Kas yra burnos džiūvimas?
Burnos džiūvimas reiškia, kad jūsų kūnas negamina pakankamai seilių, kad palaikytų tinkamą drėgmės lygį burnoje. Jei burnos sausumas yra nuolatinis, tai ne tik nemalonu, bet ir gali sukelti kitų sveikatos problemų ar net būti rimtesnės sveikatos būklės simptomu. Taip yra todėl, kad seilės atlieka daug daugiau nei tiesiog palaiko drėgmės lygį burnoje. Jos padeda virškinti maistą, apsaugo dantis nuo dantų ėduonies bei užkerta kelią infekcijoms, nes kontroliuoja bakterijas burnoje, o taip pat leidžia lengviau sukramtyti ir nuryti maistą. Burnos sausumą, dar vadinamą kserostomija, gali sukelti įvairios priežastys. Štai dažniausios:
Dehidratacija. Burnos sausumas gali atsirasti dėl skysčių trūkumo organizme. Tai gali būti dehidratacijos rezultatas, kurią sukelia nepakankamas vandens suvartojimas, per didelis prakaitavimas, viduriavimas arba vėmimas.
Tam tikrų vaistų vartojimas. Daugelis vaistų gali sukelti burnos sausumą kaip šalutinį poveikį. Tai dažnai nutinka vartojant antihistamininius vaistus, vaistus nuo depresijos, aukšto kraujospūdžio ar diuretikus.
Kvėpavimas per burną. Kvėpuojant per burną, ypač miegant naktį, gali išsausėti burnos gleivinė. Tai gali būti susiję su nosies užgulimu, alergijomis arba miego apnėja.
Ligos ir sveikatos sutrikimai. Tam tikros ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, Sjogreno sindromas, Alzheimerio liga, gali būti burnos sausumo priežastis. Šios ligos paveikia seilių liaukas ir mažina seilių išsiskyrimą.
Vėžio gydymas. Chemoterapija arba spindulinė terapija taip pat gali paveikti seilių liaukas ir taip sumažinti seilių gamyba.
Rūkymas ir alkoholis. Žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti burnos sausumą, nes šios medžiagos sutrikdo natūralų seilių gamybos procesą.
Amžius. Vyresniame amžiuje burnos sausumas tampa dažnesnis dėl natūralaus seilių liaukų veiklos sumažėjimo arba dėl įvairių ligų bei vaistų vartojimo.
Stresas ir nerimas. Stresinės situacijos, nerimas ir ilgalaikė įtampa gali sukelti laikiną burnos sausumą dėl sumažėjusios seilių gamybos, susijusios su organizmo streso reakcijomis.
Menopauzė. Hormonų lygio pokyčiai neigiamai veikia seilių liaukų sekreciją, todėl moterims menopauzės metu ir po jos atsiranda burnos sausumo jausmas.
Kaip gydomas burnos sausumas?
Vienintelis būdas išgydyti burnos sausumą yra pašalinti ligos priežastį. Jei sausumas yra šalutinis paskirtų vaistų poveikis, gydytojas gali pakeisti dozę arba paskirti naują vaistą. Taip pat jei seilių liaukų veikla sutrikusi, jums gali būti paskirti vaistai, gerinantys seilių liaukų sekreciją.
Jei burnos džiūvimo priežasties neįmanoma visiškai pašalinti arba ją galima pašalinti tik laikui bėgant, yra keletas būdų, kaip padidinti burnos drėgmės lygį. Jūsų odontologas gali rekomenduoti specialų skalavimo skystį, ar drėkinamąjį gelį. Tačiau venkite burnos skalavimo skysčių, kuriuose yra alkoholio. Taip pat reikėtų gerti daug vandens ir vengti gėrimų su cukrumi, bei gėrimų, kuriuose yra kofeino – kavos, arbatos ir kai kurių gazuotų gėrimų. Galite kramtyti gumą arba čiulpti becukrius saldainius, kurie skatina seilių išsiskyrimą. Nustokite rūkyti ir gerti alkoholinius gėrimus, kadangi jie sumažina drėgmės lygį burnoje. Taip pat vertėtų apriboti aštraus ir sūraus maisto vartojimą. O miegamajame naudokite oro drėkintuvą.
Kodėl išsausėja lūpos?
Lūpų oda yra labai gležna ir pažeidžiama. Todėl daugelio išorinių ir vidinių veiksnių poveikis gali sukelti lūpų sausumą, jos ima šerpetoti, keičiasi lūpų spalva, susidaro įtrūkimai ir gali atsirasti kraujavimas. Vėjas, saulė, šaltis, užterštas oras yra tarp išorinių veiksnių, kurie neigiamai veikia lūpas. Tačiau yra ir daugybė vidinių veiksnių, tokių kaip:
Vitaminų ir makroelementų trūkumas. Jei jūsų organizmui trūksta baltymų ir riebalų, tai gali sukelti lūpų sausumą, kadangi šie makroelementai yra atsakingi už naujų ląstelių ir audinių „konstravimą“ ir dalyvauja visuose medžiagų apykaitos procesuose. O vitaminai A, B, C ir E skatina kolageno gamybą bei saugo odą nuo išorinių veiksnių poveikio.
Lėtinės ligos. Tokios ligos kaip cukrinis diabetas, inkstų ligos, taip pat kasos funkcijos sutrikimas, gastritas ir tulžies akmenligė gali sukelti padidėjusį lūpų sausumą.
Nuolatinis stresas. Jei nuolat nervinatės ir nerimaujate, organizme pradeda gamintis streso hormonai. O dėl šių hormonų išsiskyrimo padidėja dehidratacija ir tuo pačiu mažėja odos elastingumas.
Alerginės reakcijos. Dantų pasta, odos priežiūros priemonės ir dekoratyvinė kosmetika, maistas ir gėrimai – visa tai gali sukelti alergiją. Tokiu atveju oda aplink burną ir lūpas tampa paraudusi, patinsta ir išsausėja.
Dantų problemos. Jei pažeidžiama burnos gleivinė, liežuvis ir dantys, tai gali sutrikdyti seilių liaukų veiklą. Tokiais atvejais padidėjęs lūpų ir sričių aplink burną sausumas yra dažnas reiškinys.
Prevencinės priemonės sausoms lūpoms
Jei išsausėjusios lūpų odos priežastis slypi ne lėtinėse ligose, tuomet yra keletas rekomendacijų, kurios gali padėti išspręsti šią problemą. Tarp jų:
Reguliarus drėkinimas. Kasdien naudokite drėkinančius lūpų balzamus, kuriuose yra natūralių ingredientų, tokių kaip alavijas, bičių vaškas ar kokosų aliejus. Venkite lūpų priežiūros priemonių su alkoholiu ar stipriais kvapais, kurie gali dar labiau išsausinti odą. Puikus pasirinkimas gali būti BIODERMA ATODERM LEVRES, intensyviai maitinantis ir atkuriantis lūpų balzamas. Jo sudėtyje yra intensyvūs maitinamieji ingredientai, tokie kaip avokado aliejus ir taukmedžio sviestas, kurie biologiškai atkuria ir pamaitina išsausėjusias lūpas. Galite išsirinkti jums patinkantį lūpų balzamą ar pieštuką iš klientų labiausiai pamėgtų prekės ženklų, tokių kaip: Uriage, Neutrogena, Carmex, Bioderma, Eucerin ir kt.
Vandens vartojimas. Pakankamas skysčių vartojimas padeda palaikyti organizmo ir lūpų drėgmės balansą.
Apsauga nuo saulės ir šalčio. Lūpos yra itin jautrios temperatūros pokyčiams, todėl svarbu jas saugoti nuo žalingų UV spindulių naudojant lūpų balzamus su SPF apsauga. Taip pat šaltuoju metų laiku naudokite apsaugines priemones, kurios apsaugos lūpas nuo vėjo ir šaltų oro sąlygų. Tam, kad apsaugoti lūpas, galite naudoti BIODERMA ATODERM drėkinamąjį lūpų pieštuką. Pastarasis maitina, drėkina ir apsaugo lūpas nuo išorinių aplinkos veiksnių.
Nelaižykite lūpų. Dažnas lūpų laižymas dar labiau jas sausina, nes seilės greitai išgaruoja, o tuomet oda tampa dar sausesnė. Tad stenkitės vengti šio įpročio, ypač būdami lauke, vėsiu oru. Jei kyla noras apsilaižyti išsausėjusias lūpas, geresnis pasirinkimas gali būti lūpų pieštukas. Jis ne tik sudrėkins ir apsaugos jūsų lūpas nuo išorinių veiksnių poveikio, bet ir suteiks komforto jausmą.
Tinkama mityba. Subalansuota mityba, turinti pakankamai vitaminų, ypač vitamino E, ir omega-3 riebalų rūgščių taip pat gali padėti išlaikyti lūpų drėgmę.
Naudokite lūpų šveitiklį. Lūpų šveitikliai yra ypač naudingi, nes skatina audinių atsinaujinimą. Tačiau svarbu naudoti priemones su švelniomis abrazyvinėmis dalelėmis. O po procedūros būtinai patepkite lūpas drėkinamuoju kremu ar balzamu.
Efektyvios priemonės lūpų drėkinimui
Efektyvios priemonės lūpoms drėkinti turi derinti drėkinančias ir apsaugines savybes, kad lūpos būtų ne tik pamaitintos, bet ir apsaugotos nuo aplinkos veiksnių. Pirmiausia, drėkinamieji ingredientai, tokie kaip hialurono rūgštis, glicerinas ar alavijo ekstraktas, padeda pritraukti ir sulaikyti drėgmę lūpų odoje, todėl lūpos tampa elastingos ir glotnios. Tuo tarpu natūralūs aliejai, pavyzdžiui, kokosų ar argano, maitina lūpas, suteikia minkštumo ir skatina regeneraciją.
O apsauginiai komponentai, tokie kaip bičių vaškas arba kt., sukuria barjerą, kuris neleidžia drėgmei išgaruoti ir apsaugo lūpas nuo išorinių veiksnių, tokių kaip šaltis, vėjas ir saulės spinduliai. Tad puiki priemonė lūpų drėkinimui, maitinimui ir apsaugai gali būti Bioderma vazelinas. Taip pat svarbu pasirinkti priemones, turinčias SPF apsaugą, ypač vasarą, nes saulės spinduliai gali sausinti ir pažeisti lūpų odą. Be to, vitaminai, ypač vitaminas E, esantis tokių priemonių sudėtyje, veikia kaip antioksidantas, skatinantis odos atsinaujinimą ir apsaugą nuo laisvųjų radikalų žalos.
Šaltiniai:
- Taubert M, Davies EM, Back I. Dry mouth. BMJ. 2007 Mar 10;334(7592):534. doi: 10.1136/bmj.39036.433542.68. PMID: 17347241; PMCID: PMC1819535.
- Hu J, Andablo-Reyes E, Mighell A, Pavitt S, Sarkar A. Dry mouth diagnosis and saliva substitutes-A review from a textural perspective. J Texture Stud. 2021 Apr;52(2):141-156. doi: 10.1111/jtxs.12575. Epub 2020 Dec 15. PMID: 33274753.
- Han P, Suarez-Durall P, Mulligan R. Dry mouth: a critical topic for older adult patients. J Prosthodont Res. 2015 Jan;59(1):6-19. doi: 10.1016/j.jpor.2014.11.001. Epub 2014 Dec 9. PMID: 25498205.
- Isoda K, Nakamura T, Yoshida K, Tamura E, Atsuta N, Ishida K, Takagi Y, Mizutani H. The efficacy of a lip balm containing pseudo-ceramide on the dry lips of sensitive skin-conscious subjects. J Cosmet Dermatol. 2018 Feb;17(1):84-89. doi: 10.1111/jocd.12351. Epub 2017 May 9. PMID: 28488347.
- Napeñas JJ, Brennan MT, Fox PC. Diagnosis and treatment of xerostomia (dry mouth). Odontology. 2009 Jul;97(2):76-83. doi: 10.1007/s10266-008-0099-7. Epub 2009 Jul 29. PMID: 19639449.