Kokį maitinimo buteliuką pasirinkti?

2024 m. birželio 12 d., trečiadienis

Turėti bent vieną maitinimo buteliuką būtina visiems tėvams, net jeigu kūdikis nuolat žindomas krūtimi. Juk kartais gali nutikti taip, kad mamai reikės išeiti kiek ilgesniam laikui, tad tokiu atveju pieną galima nutraukti ir palikti buteliuke, kad mažylį pamaitintų kitas šeimos narys. Kita vertus, be maitinimo buteliukų neapsieina ir kūdikiai, kurie jau pradėjo ragauti naujus maisto produktus - buteliukai gali būti naudojami vaisių ir daržovių tyrėms, sriuboms ar tiesiog vandeniui gerti.

Tinkamo buteliuko pasirinkimas jūsų kūdikiui

Itin svarbu tinkamai parinkti maitinimo buteliuką, kadangi jis turi įtakos kūdikio komfortui ir sveikatai. Renkantis reikia atsižvelgti į tokius veiksnius kaip dizainas, naudojamos medžiagos ir saugumas. Kadangi pasiklysti tarp didelės pasiūlos gali būti išties lengva, svarbu žinoti, į ką atsižvelgti ir kokį maitinimo buteliuką pasirinkti.

Išsirinkite buteliuko medžiagą

Galite rinktis iš stiklo, plastiko ar silikono. Pasirinkimas priklauso nuo jūsų ir kūdikio poreikių.

Stikliniai. Stiklas iš tiesų laikomas ekologiškiausia medžiaga iš kurios gaminami buteliukai kūdikiams: jis gali atlaikyti bet kokią temperatūrą, ilgai išlaiko šilumą, nekeičia spalvos ir nesugeria kvapų. 

Tačiau taip pat turi ir trūkumų. Akivaizdžiausias yra trapumas: vienas neatsargus judesys ir stiklinis buteliukas gali sudužti. Be to, pats stiklas yra sunkus: kūdikiui tikrai nebus lengva laikyti tokį buteliuką savo rankytėmis, o tėveliams nebus patogu stiklinį buteliuką neštis su savimi į pasivaikščiojimą. Štai kodėl didžioji dauguma mamų ir tėčių visame pasaulyje renkasi buteliukus iš plastiko ar silikono. Tačiau nepaisant to, stikliniai buteliukai kūdikiams vis dar gaminami iki šių dienų.

Plastikiniai. Šiuolaikinis kokybiškas plastikas, naudojamas buteliukams gaminti - neturi bisfenolio A, todėl yra visiškai saugus net naujagimiui. Bisfenolio nebuvimą rodo ženklas “be BPA”, tad pirkdami plastikinį buteliuką būtinai patikrinkite, ar jis yra. Pavyzdžiui, Medela buteliukai kūdikiams pagaminti iš plastiko be BPA ir yra mėgstamas mamų pasirinkimas. Plastikiniai maitinimo buteliukai nedūžta ir yra labai lengvi. Tačiau laikui bėgant ant jų gali atsirasti įbrėžimų ir net įtrūkimų, todėl reikia stebėti buteliuko būklę ir, pastebėjus nusidėvėjimo žymes, pirkti naują.

Silikoniniai. Tokie buteliukai kūdikiams turi visus plastiko privalumus ir nebijo aukštos temperatūros. Šiandien tai pakankamai moderni medžiaga. Tačiau turi ir nedidelį trūkumą: silikoniniai buteliukai nusidažo nuo maisto. Todėl yra didelė tikimybė, kad silikoninis buteliukas, kuriame buvo, pavyzdžiui, morkų tyrė ar sultys, nusidažys oranžine spalva.

Išsirinkite žinduko medžiagą

Maitinimo buteliuko žindukas gali būti lateksinis arba silikoninis. Lateksinis žindukas yra minkštesnis už silikoną ir panašesnis į mamos krūtį, todėl puikiai tinka naujagimiams. Tačiau lateksas, deja, yra trumpalaikis ir po kelių savaičių naudojimo tokį žinduką teks keisti. Silikoniniai speneliai yra praktiškesni, nors ir šiek tiek kietesni. Specialistai rekomenduoja juos naudoti vaikams nuo antrojo gyvenimo mėnesio.

Atkreipkite dėmesį į žinduko formą

Klasikinė žindukų forma yra patikrinta laiko ir yra ko gero populiariausias pasirinkimas, tačiau šis žindukas tinka ne visiems kūdikiams, todėl kai kuriose situacijose turėtumėte pasirinkti kitus variantus. Jei vaikas maitinamas mišriu maistu ir svarbu, kad jis neatprastų nuo mamos krūties, verta rinktis anatominius modelius, imituojančius mamos spenelį. Dar vienas variantas yra ortodontinis žindukas. Jis yra išskirtinės formos, su nuožulniu kraštu. Toks žindukas skatina taisyklingą žandikaulio vystymąsi, taip pat užtikrina teisingą sąkandžio formavimąsi. Šį modelį dažniausiai skiria gydytojas, pastebėjęs kūdikio žandikaulio vystymosi nukrypimų.

Atkreipkite dėmesį ar yra apsauga nuo pilvo dieglių

Visi tėvai žino, kad pilvo diegliai - rimtas iššūkis ne tik kūdikiui, bet ir visai šeimai. Todėl kad išvengti šių nemalonumų ir kūdikis maitinimo iš buteliuko metu neprarytų oro pertekliaus, geriausias pasirinkimas yra specialūs buteliukai naujagimiams su vožtuvu nuo pilvo dieglių.

Buteliuko vožtuvas nuo pilvo dieglių neleidžia praryti oro maitinimo metu ir taip padeda sumažinti pilvo dieglių tikimybę. Jų veikimo paslaptis - specialioje vėdinimo sistemoje, kuri, priklausomai nuo gamintojo, yra paslėpta arba buteliuko apačioje, arba žinduke. Philips Avent buteliukai kūdikiams turi specialų vožtuvą ties žinduko apačia: todėl kūdikiui valgant oras patenka į buteliuką, o ne į jo pilvuką. 

Pasirinkite tinkamą tėkmės greitį

Pasirinkti reikia tarp lėto, vidutinio ir greito tėkmės greičio. Pasirinkimas priklauso nuo kūdikio amžiaus bei individualių poreikių. Tačiau naujagimiams dažniausiai pasirenkamas lėtos tėkmės žindukas, kad mažylis neužspringtų. O vėliau, kūdikiui augant, reikia palaipsniui keisti tėkmės greitį iš lėto į greitesnį, kad mažylis galėtų ištraukti pakankamai maisto. Srautas priklauso ir nuo skysčio konsistencijos: jei buteliuke ne pienas, o tyrelė ar košė, geriau tiks greito tekėjimo žindukas su didele skylute.

Atsižvelkite į buteliuko tūrį ir skersmenį

Buteliuko tūris visiškai priklauso nuo vaiko amžiaus ir poreikių. Jei naujagimiui vienam maitinimui reikia ~100 mililitrų pieno ar mišinio, tai trijų mėnesių kūdikis vieno maitinimo metu gali suvalgyti iki 200 mililitrų. Na, o kalbant apie buteliuko skersmenį - buteliukas su plačiu kakleliu yra patogesnis pilti mišinį ir plauti jį po maitinimo. Pirkdami buteliukus atkreipkite dėmesį ir į papildomas jų savybes. Pavyzdžiui, matavimo skalę. Naudodami matavimo skalę ant buteliuko, visada galite išmatuoti reikiamą mišinio kiekį. Ne mažiau svarbu ir buteliuko dangtelis - jis apsaugo nuo dulkių ir mikroorganizmų patekimo.

Buteliukas turi būti sandarus

Kitas svarbus rodiklis, į kurį turėtumėte atkreipti dėmesį perkant buteliuką yra sandarumas. Ypač jei ketinate jį pasiimti į pasivaikščiojimą ar kelionę. Geras, sandarus buteliukas padės išvengti nemalonių staigmenų - išsiliejusio mišinuko ir šlapių drabužių. 

Kaip sterilizuoti kūdikių buteliukus?

Kad kūdikio maitinimas buteliuku būtų saugus, nepamirškite jo sterilizuoti. Juk naujagimio imuninė sistema dar nesusiformavo ir šiuo laikotarpiu svarbu apsaugoti kūdikį nuo bet kokių infekcijų. Įsigijus gaminį reikia iš karto jį sterilizuoti. Norėdami tai padaryti, panardinkite buteliuką į verdantį vandenį 5 minutėms, tada išimkite ir išdžiovinkite. O vėliau sterilizaciją atlikite reguliariai, bent kelis kartus per savaitę. Patogiausias būdas būtų nusipirkti sterilizatorių. Tokie prietaisai dažniausiai leidžia sterilizuoti visų tipų kūdikių buteliukus, taip pat kitus priedus, reikalingus kūdikio maitinimui. Jie yra paprasti ir patogūs naudoti. Tačiau jei naudojate plastikinius buteliukus, prieš sterilizaciją visgi perskaitykite gamintojo nurodymus.

Kiek maitinimo buteliukų reikia turėti?

Į maitinimo buteliukus galite pilti ne tik vandenį ar mišinį kūdikiams, bet ir sultis, košę ar trintą sriubą. Šiuo atžvilgiu tėvams kyla logiškas klausimas: kiek buteliukų jie turėtų turėti? Tiesą sakant, nėra universalaus atsakymo, nes viskas priklauso nuo kūdikio maitinimo tipo ir taip pat nuo kūdikio amžiaus. Reguliariai maitinant krūtimi, pagal poreikį gali prireikti tik vieno mažo buteliuko, 100-150 ml tūrio, o jei maitinimas mišrus, arba maitinate mažylį tik mišinukais, tokiu atveju jums reikės mažiausiai 4 - 6 skirtingų dydžių buteliukų pienui/mišiniui ir vandeniui.

Kokio dydžio buteliuką įsigyti?

Svarbus kriterijus, nuo kurio priklauso kūdikio buteliuko pasirinkimas, yra jo tūris. Gamintojai siūlo įvairių dydžių ir formų buteliukus, atsižvelgdami į vaiko amžių ir jo „meniu“. Kadangi pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis vienu metu gali išgerti iki 90 ml pieno, jam užteks 100-150 ml buteliuko. O jau paaugusiems mažyliams reikia didesnių buteliukų - jie gali būti iki 330 ml tūrio.

Šaltiniai:

Goyal NK. The newborn infant. In: Kliegman RM, St. Geme JW, Blum NJ, Shah SS, Tasker RC, Wilson KM, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 21st ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2020:chap 113.

Centers for Disease Control and Prevention website. How to clean, sanitize, and store infant feeding items. 

www.cdc.gov/healthywater/hygiene/healthychildcare/infantfeeding/cleansanitize.html

American Academy of Pediatrics website. Practical bottle feeding tips. www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Practical-Bottle-Feeding-Tips.aspx

Siūlomi produktai

Baboo Anti-Colic Stiklinis Maitinimo Buteliukas, Siauro Kaklelio, 120 ml, 0+ Mėn
-30%
Baboo
3,21€ 4,59€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()