Kokias higienos priemones rinktis po gimdymo?
Gimus vaikui kiekviena moteris privalo laikytis specialių higienos taisyklių, kad išvengti galimų komplikacijų. Gimdymas yra nepaprastai svarbus ir sudėtingas įvykis moters gyvenime, kuris dažnai lydimas didelio fizinio ir emocinio streso. Būtent todėl reikia atkreipti dėmesį į savo kūną, kadangi pagimdžiusios moters imuninė sistema yra itin pažeidžiama. Įprastai maždaug per 6-8 savaites po gimdymo, moters organizmas grįžta į normalią būseną.
Intymios higienos prausikliai
Labai svarbu, kad higienos priemonės po gimdymo būtų pasirinktos teisingai, kadangi šiuo laikotarpiu oda ypač jautri ir pažeidžiama. Taigi, pradėkime nuo intymios higienos prausiklio. Šis produktas turi gerai nuvalyti odą, nesukeldamas dirginančio poveikio, taip pat nesukelti alerginių reakcijų. Kita vertus, intymių vietų higienai pogimdyminiu laikotarpiu galima naudoti ir kūdikių muilą, arba antibakterinių savybių turintį muilą.
Visgi, geriausia būtų naudoti specialias priemones intymiai higienai – įvairūs geliai, putos ir kt. Šios priemonės nesukelia odos dirginimo dėl neutralaus pH, gerai valo bei apsaugo nuo nemalonaus kvapo. Tačiau vertingiausia šių produktų savybė – antibakterinė ir priešuždegiminė apsauga. Intymios higienos priemones po gimdymo, kaip ir kitas kosmetines priemones, reikėtų rinktis tik tas, kurios jau laiko patikrintos ir iki nėštumo nesukėlė alergijos ar kitokių odos reakcijų. Žinoma, dėl imuninės sistemos pasikeitimų po gimdymo, net ir tų pačių higienos priemonių naudojimas gali sukelti alerginę reakciją.
Įklotai po gimdymo - kas tai?
Kraujavimas po gimdymo dažnai būna daug stipresnis nei įprastų menstruacijų metu, ypač pirmąsias 10 dienų. Specialūs įklotai po gimdymo gali padėti sugerti stipresnį kraujavimą, tuo pačiu užtikrinant komfortą ir saugumą, kol atsigausite po gimdymo. Tokie įklotai paprastai būna storesni ir geriau sugeriantys, sulaiko daugiau skysčių nei įprastas menstruacinis paketas. Jie taip pat būna ilgesni ir platesni, kad būtų užtikrintas didesnis saugumas.
Dauguma įklotų po gimdymo yra pagaminti iš minkštos medžiagos, kuri švelniai amortizuoja. Tai ypač patogu, jei turite siūlių ar jaučiate tarpvietės skausmą po gimdymo. Be to, įklotai po gimdymo yra ne tik gerai sugeriantys, bet juos naudoti yra saugiau nei tamponus ar menstruacines taureles. Po gimdymo makštyje ar aplink ją gali būti žaizdelių ar įpjovimų, o naudojant tokias higienos priemones kaip tamponai ar menstruacinė taurelė, gali padidėti infekcijos tikimybė.
Kaip išsirinkti įklotus po gimdymo?
Po gimdymo kraujavimas gali būti išties gausus ir varginantis. Taigi, kad jaustumėtės saugiai, kai rūpinatės naujagimiu, jums reikia kokybiškų ir patogių įklotų po gimdymo. Štai keletas dalykų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį, renkantis pastaruosius:
Minkštumas. Įklotas po gimdymo turi būti itin minkštas ir švelnus odai, kadangi kurį laiką galite jausti skausmą ir jautrumą. Be to, jei turite siūlių, dar svarbiau, kad nebūtų trinties ir spaudimo.
Pralaidumas orui. Jūsų įklotai po gimdymo turi būti pralaidūs orui, kad šis galėtų laisvai cirkuliuoti makšties srityje. Laikydami šią vietą sausą, galite užkirsti kelią infekcijai ir paskatinti greitesnį gijimą.
Geras sugeriamumas. Kraujavimas iš makšties po gimdymo gali būti ypač gausus pirmosiomis dienomis. Todėl vertėtų rinktis tik specialius, pogimdyvinius įklotus, kurie yra specialiai pagaminti, kad sugertų stiprų kraujavimą. Tačiau dėl higienos vis tiek privalu juos keisti reguliariai, kas 3-4 valandas.
Lankstumas. Įklotai po gimdymo turi būti lankstūs ir prisitaikyti prie jūsų kūno gulint, sėdint, atsistojus ar einant, tam kad užtikrintai apsaugoti nuo pratekėjimo.
Apatiniai po gimdymo: kodėl reikalingi ir kaip išsirinkti?
Nesvarbu, ar gimdymas buvo natūralus, ar atlikta Cezario pjūvio operacija, vis tiek galite tikėtis kraujavimo po gimdymo, kuris gali trukti net keletą savaičių. Pirmasis laikas paprastai būna sunkiausias (kraujavimas labai panašius į menstruacijas, tačiau kiek gausesnis), todėl pasirūpinkite, kad jaustumėtės patogiai ir galėtumėte užsiimti įprasta veikla ir naujagimio priežiūra be diskomforto. Renkantis apatinius po gimdymo svarbu atsižvelgti į daugybę veiksnių, kad išsirinkti geriausią variantą.
Minkštumas. Apatiniai drabužiai po gimdymo turi būti švelnūs jūsų odai ir jautrioms vietoms, nes po gimdymo jos gali būti pažeistos. Tai ypač aktualu, jei jums buvo atliktas cezario pjūvis. Kad būtų lengviau atsigauti po operacijos, labai svarbu, kad apatiniai drabužiai nedirgintų ir nespaustų odos. Tuo tarpu mamoms, kurios pagimdė natūraliu būdu, taip pat svarbu minkštumo pojūtis aplink skaudamas vietas.
Pralaidumas orui. Svarbu, kad jūsų apatinis trikotažas po gimdymo būtų kvėpuojantis. Jei makšties sritis, siūlės ir pjūvio vietos bus sausos, išvengsite infekcijos ir paskatinsite greitesnį gijimą. Apatinis trikotažas po gimdymo būna kuriamas iš kokybiškų, orui pralaidžių medžiagų, kad leistų kvėpuoti ir pašalintų drėgmę iš kūno.
Lankstumas ir tamprumas. Jūsų kūnas po gimdymo gali imti sparčiai keistis. Todėl svarbu rinktis lanksčias ir tamprias jūsų kūno formą atitinkančias kelnaites, kurios užtikrins, kad visada jausitės gerai ir patogiai.
Dydis. Pasirinkite kiek didesnio dydžio kelnaites tam, kad naudojant įklotą jos nebūtų pernelyg prigludusios ir nespaustų jautrių vietų. Žinoma, nereikia įsigyti ir per didelių kelnaičių, kadangi tokiu atveju jos gali būti pernelyg laisvos ir kraujuojant galite patirti nemalonumų.
Medžiaga. Renkantis audinį apatiniams po gimdymo, labai svarbu, kad šis būtų elastingas ir pralaidus orui bei drėgmei, kad intymios vietos neprakaituotų. Taip pat medžiaga turėtų būti švelni, kad nedirgintų jautrios ir pažeidžiamos odos. Labai svarbu, kad kelnaitės būtų patogios ir nekeltų papildomo diskomforto jausmo.
Intymių vietų prausimas
Prausiant intymias vietas, kuomet siekiama palaikyti higieną po gimdymo, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Kasdien kruopščiai nusiprauskite šiltu vandeniu ryte ir vakare, taip pat po kiekvieno apsilankymo tualete. Plauti reikia pradėti nuo gaktos, tada – lytines lūpas, o tik pabaigoje – išangės sritį. Vandens srovė turi būti nukreipta iš priekio į galą, vengiant, kad ji nepatektų giliai į makštį. Nenaudokite prausimosi kempinių - plaukite švariomis rankomis. Po plovimo kūną reikia nusausinti tik intymiai higienai skirtu rankšluosčiu, medvilnine servetėle, arba vienkartiniu rankšluosčiu. Sausinant judesys turi būti atliekamas taip pat, iš priekio į galą. Prieš ir po plovimo reikia kruopščiai nusiplauti rankas.
Ko reikėtų vengti?
Per šį laikotarpį, kol jūsų organizmas atsistatys po gimdymo, higiena yra ypatingai svarbi, todėl neturėtumėte maudytis vonioje ir, žinoma, maudytis vandens telkiniuose ar lankytis baseine. Taip pat jūs neturėtumėte naudoti tamponų, menstruacinių taurelių ar dėvėti aptemptų, ypač sintetinių, apatinių. O skalbiant drabužius vertėtų naudoti švelnius skalbiklius.
Šaltiniai:
Lopez-Gonzalez DM, Kopparapu AK. Postpartum Care of the New Mother. 2022 Dec 11. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 33351433.
Sultan, Pervez; Carvalho, Brendan. Postpartum recovery: what does it take to get back to a baseline?. Current Opinion in Obstetrics and Gynecology 33(2):p 86-93, April 2021. | DOI: 10.1097/GCO.0000000000000684