Kontaktinis dermatitas: simptomai ir gydymo būdai
Kontaktinis dermatitas — tai egzogeninės kilmės odos uždegimas, atsirandantis dėl kontakto su dirginančiomis medžiagomis, kurios sukelia alerginę reakciją. Alergenai kontaktuodami su oda prasiskverbia pro viršutinius odos sluoksnius ir, jei žmogus yra alergiškas, sukelia imuninių ląstelių, vadinamų T limfocitais, kaupimąsi kontakto vietoje. Būtent šios ląstelės alergeną atpažįsta kaip „svetimą“, prieš kurį reikia kovoti, organizmas prieš jį pradeda gaminti antikūnus, todėl kyla uždegiminė reakcija.
Kontaktinė alergija gali būti lėtinė arba ūminė. Ūminiam kontaktiniam dermatitui būdingas odos paraudimas ir patinimas, bėrimas mazgeliais, pūslėmis. Lėtinis kontaktinis dermatitas yra lengvesnės formos. Oda parausta mažiau, ant jos būna mažiau šašų ir pūslelių.
Norite pasitarti su dermatologu? Užsakyti
Kontaktinį dermatitą gali sukelti įvairūs dirgikliai
- METALAI IR BIŽUTERIJA: nikelis, chromas, kobaltas, gyvsidabris.
- KOSMETIKA: šampūnas, valikliai, muilas, dantų pasta, tualetinis vanduo, kvepalai, balzamai.
- KONSERVANTAI, DEZINFEKUOJAMOSIOS MEDŽIAGOS: parabenai, formaldehidas, katonas, Antifrizas, tirpikliai, insekticidai, antiseptiniai kremai.
- GUMOS ALERGENAI: daugelis gumos gaminių, antikorozinės medžiagos, gumos katalizatoriai, antifrizas, tepalai, odos klijai, insekticidai, pesticidai, lateksas.
- AUGALAI: chrizantemos, saulėgrąžos, ramunėlės, saulutės, raktažolės, narcizai, tulpės, nuodingosios gebenės, jazminai.
- VAISTAI: streptomicinas, bacitracinas, levomicetinas, furacilinas.
Kontaktinio dermatito simptomai
- Niežulys;
- Pigmentinės dėmės;
- Šašai;
- Odos paraudimas;
- Odos patinimas;
- Pūslelės ant odos;
- Odos pleiskanojimas;
- Odos šlapiavimas;
- Odos „deginimo“ pojūtis;
- Odos mazgeliai;
- Odos dirginimas;
- Odos įtrūkimai.
Vienas ryškiausių požymių, kad odos bėrimai yra sukelti kontaktinės alergijos yra tas, kad bėrimas atsiranda išskirtinai tik kontakto su alergenu vietoje. Jei kontaktas su alergenu nenutraukiamas, simptomai ima stiprėti, tinimas pasidaro ryškus, raudoni niežtintys spuogeliai ant kūno gali virsti skausmingomis, atviromis žaizdomis.
Kaip gydomas alerginis kontaktinis dermatitas?
Pagrindinis alerginio kontaktinio dermatito gydymas – pašalinti iš aplinkos alergeną. Todėl, rekomenduojama pirmiausia apsilankyti pas gydytoją ir atlikti reikiamus tyrimus. Kartais kontaktinės alergijos priežastis lengva nustatyti ir specifiniai alergenų tyrimai nereikalingi.
Kontaktinė alergija gydoma individualiai, priklausomai nuo situacijos ir alergijos pobūdžio. Jei kontaktas su alergenu buvo epizodinis, dermatitas baigiasi po 1-3 savaičių, atopinis kontaktinis dermatitas dažniausiai yra išgydomas per 3-5 savaites.
Kontaktinio dermatito gydymas apima keturis etapus:
- Alergeno šalinimas;
- Uždegimo slopinimas;
- Niežulio slopinimas;
- Epidermio atkūrimas.
Kontaktinis dermatitas gana stipriai pažeidžia odą, pakinta ir sutrinka jos gynybinės-apsauginės funkcijos. Todėl, labai svarbu atkurti epidermio funkciją. Šiam tikslui naudojami emoliantai, drėkinamieji hidrogeliniai kremai ir tepalai. Jei drėkinamųjų priemonių neužtenka, alerginis dermatitas gydomas antihistamininiais vaistais ar antibiotikais.
“Gintarinė vaistinė” internetinėje parduotuvėje rasite platų medikamentų odos uždegimams mažinti pasirinkimą už gerą kainą. Rinkdamiesi vaistus internetu būtinai pasitarkite su gydytoju ir susipažinkite su veikliąja vaisto medžiaga.