Laiko ir mokslinių tyrimų patikrinta veiklioji medžiaga – baltasis ichtiolas. Kuo jis ypatingas?

2024 m. gegužės 1 d., trečiadienis

Šiomis dienomis daug mokslinių tyrimų yra atliekama su odos priežiūros priemonėmis ir jų sudėtiniais ingredientais. Naujausios veikliosios medžiagos ar procedūros neretai padeda pasiekti geresnę įvairių odos būklių kontrolę, tačiau yra susijusios su didesne kaina, mažesniu saugumu ir didesne alergijų bei kitų nepageidaujamų reakcijų rizika. Todėl laiko patikrintos veikliosios medžiagos yra vis labiau tyrinėjamos ir svarstomos dar platesnės jų panaudojimo galimybės. Viena iš tokių medžiagų yra ichtiolas, veiksmingas įvairių dermatologinių sutrikimų gydyme. Jau daugiau nei šimtmetį jis yra naudojamas psoriazės, egzemos, seborėjinio dermatito, opų bei odos infekcijų priežiūrai ir tebėra naudinga bei aktuali vietinio veikimo veiklioji medžiaga.

Chemiškai ichtiolas yra medžiaga, išgaunama iš bituminių skalūnų alyvos, prie jos prijungiant sulfonilo grupę. Ypač didelis organiškai prijungtos sieros kiekis yra būtinas ichtiolo veiksmingumui. Ichtiolas priklauso bene geriausiai ištirtoms veikliosioms medžiagoms, kurios randamos gamtoje. Jo įvairiapusis veikimas ir gera tolerancija yra pagrįsti atitinkamais klinikiniais ir toksikologiniais tyrimais. Baltasis ichtiolas yra medžiaga, kuri puikiai pritaikoma kosmetikos pramonėje. Plaukų ir odos priežiūros srityje ši medžiaga įgijo svarbą visame pasaulyje dėl savo ypač plataus veikimo ir panaudojimo galimybių. 

Baltasis ichtiolas pagal Tarptautinę kosmetikos ingredientų nomenklatūrą (INCI) vadinamas Sodium Shale Oil Sulfonate ir yra natūralios kilmės kosmetinių priemonių ingredientas. Dėl plataus panaudojimo jis yra dažnai sutinkamas dermokosmetinių priemonių sudėtyje. Jau daug metų jis yra žinomas dėl priešbakterinių, priešgrybelinių, priešseborėjinių ir priešuždegiminių savybių. Ši itin gerai toleruojama natūralios kilmės medžiaga yra naudojama plaukų priežiūros priemonėse, skirtose kovoti su pleiskanomis, esant tokiems simptomams, kaip niežėjimas, odos paraudimas, perštėjimas, arba odos priežiūros priemonėse, esant dėmelėms, spuogeliams, įvairiems sudirgimams, paraudimui ir niežėjimui. 

Pleiskanos dažniausiai atsiranda kartu su nemaloniais simptomais, tokiais kaip odos paraudimas, niežėjimas ir riebi galvos oda bei plaukai. Baltasis ichtiolas tinka visapusiškai tokios galvos odos priežiūrai. Tai buvo įrodyta atliekant tyrimus, kuriuose jo veikimas buvo palygintas su gerai žinomais sintetiniais preparatais nuo pleiskanų – cinko piritionu ir piroktono olaminu[1]. Tyrimų rezultatai patvirtina – baltasis ichtiolas yra pranašesnis dėl savo daugiafunkciškumo, geros tolerancijos ir ilgalaikio naudojimo saugumo. Derinyje kartu su žinomais priešuždegiminiais ar priešgrybeliniais preparatais baltasis ichtiolas papildo jų veikimą, suteikia vertingų papildomų savybių, užtikrina išskirtinį poveikį kovojant su pleiskanomis[2]. Pastebimas greitesnis ir platesnis poveikis, sėkmingai pašalinami pleiskanų simptomai.

Baltasis ichtiolas taip pat plačiai naudojamas priemonių nuo spuogų sudėtyje. Jis padeda slopinti aktyvią odos riebalinių liaukų veiklą, mažina uždegimą. Tyrime su 101 žmogumi praėjus 6 savaičių laikotarpiui beveik 80% atvejų, vartojant kremą, kurio sudėtyje buvo 1% baltojo ichtiolo, buvo galima pastebėti pagerėjusią spuoguotos odos būklę[3].

Baltasis ichtiolas gali padėti su tokiais procesais, kaip odos paraudimas ir niežėjimas. Toks priešuždegiminis baltojo ichtiolo poveikis buvo patvirtintas atliekant UVB eritemos testą[4]. Tyrimo metu kremas, kuriame yra 4% baltojo ichtiolo, buvo lyginamas su baziniu kremu, kurio sudėtyje nėra aktyviųjų medžiagų ir su gydomąja priemone, kurios sudėtyje yra 0,5% hidrokortizono. Buvo nustatyta, jog tepalas su baltuoju ichtiolu, kurio koncentracija yra 4%, turi panašų į 0,5% hidrokortizono tepalo priešuždegiminį poveikį. Taip pat nustatyta, kad 4% baltojo ichtiolo kremas yra efektyvesnis nei kremas be veikliųjų medžiagų, gydant lengvą ar vidutinio sunkumo atopinę egzemą ir yra gerai toleruojamas[5]. Taigi, baltasis ichtiolas yra vertingas gydomųjų odos priemonių priedas ir į jį turėtų būti ypač atsižvelgiama, kai ieškoma efektyvių vietinių hormoninių tepalų alternatyvų.

Moksliniais tyrimais buvo patvirtinta, kad baltasis ichtiolas pasižymi priešbakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis. Baltasis ichtiolas slopina tokių mikroorganizmų augimą, kaip Propionibacterium acnes, odos infekcijas sukeliančių Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa bei grybelių, dalyvaujančių seborėjinio dermatito, įvairiaspalvės dedervinės ir kitų odos ligų patogenezėje, tokių kaip  Pityrosporum spp., Candida albicans [6].

Gera baltojo ichtiolo tolerancija buvo patikrinta atliekant daugybę toksikologinių tyrimų. Ši medžiaga yra gerai toleruojama tiek trumpalaikio, tiek ilgalaikio vartojimo metu. Nėra nustatyta jokių teratogeninių, mutageninių ar kancerogeninių baltojo ichtiolo savybių [7]

Baltasis ichtiolas yra plačiai naudojamas Vitella ir Mediket priemonių sudėtyje. Išbandykite ir įsitikinkite dešimtmečius patirties sukaupusios medžiagos – baltojo ichtiolo veiksmingumu patys!

 

[1] Gayko G. Sulfonate d’huile de schiste sodique contre les pellicules. Sulfonate Huile Schiste Sodique Contre Pellicules. 2003 m.;(170):73–81. 

[2] Gayko G., kiti. The use of a pale type of ICHTHYOL® in cosmetic dermatology. Clin Dermatol 8 4. 2006 m.;243–7. 

[3] Reinhard S., Warnecke J. Pale Sulfonated Shale Oil for the local treatment of Acne Vulgaris (engl. translation). Allg. 1995 m.;17:1882–6. 

[4] Warnecke J., Wendt A. Anti-inflammatory action of pale sulfonated shale oil (ICHTHYOL pale) in UVB erythema test. Inflamm Res. 1998 m. vasario 1 d.;47(2):75–8. 

[5] Korting H.C., Schöllmann C., Cholcha W., Wolff L. Efficacy and tolerability of pale sulfonated shale oil cream 4% in the treatment of mild to moderate atopic eczema in children: a multicentre, randomized vehicle-controlled trial. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2010 m.;24(10):1176–82. 

[6] Wendt A. Pale Sulfonated Shale Oil - for natural skin care, Parfüm. Kosmetik. 1994 m.;75:22–5. 

[7] Cholcha W., Leuschner J., Leuschner F. The tolerability of pale sulfonated shale oil following local and systemic administration. Arzneimittelforschung. 1994 m. vasario 1 d.;44(2):170–7.