Nemalonioji lūpų pūslelinė: simptomai ir gydymo priemonės

2023 m. gruodžio 4 d., pirmadienis

 

Pūslelinė yra nemaloni infekcinė liga, kurią sukelia dviejų tipų HSV virusas. Liga dažniausiai pasireiškia pūslelėmis ant lūpų. Ja serga vaikai ir paaugliai, suaugusieji rečiau susiduria su HSV. Kokie vaistai veiksmingi nuo pūslelinės ir ką daryti, kad liga nesikartotų?

 

Kas yra pūslelinė?

Pūslelinė yra infekcinė liga, kurią sukelia Herpes simplex virusas (HSV). Yra du viruso tipai – HSV1 ir HSV2. Pirmasis pasireiškia pūslelėmis, vėliau šašais ant lūpų ir burnos gleivinės. HSV2 sukelia lytinių organų pūslelinę.

Lūpų pūslelinė yra labai paplitusi liga. Ekspertų teigimu, iki 80 proc. žmonių gali būti užsikrėtę HSV virusu. Be to, žmogus yra viruso nešiotojas visą likusį gyvenimą. Lūpų pūslelinės simptomai paprastai pasireiškia ne iš karto po užsikrėtimo. Maždaug pusei užsikrėtusiųjų simptomų nebūna, o kitai pusei ligos simptomai pasireiškia susilpnėjusio imuniteto ir padidėjusio streso metu. Moterims dažnai pasireiškia menstruacijų metu. Taip pat verta žinoti, kad virusas suaktyvėja veikiamas karščio ir saulės spindulių.

 

Kokie yra lūpų pūslelinės simptomai?

Lūpų pūslelinė paprastai siejama su pūslelėmis ar šašais ant lūpų, tačiau tai nėra pirmieji ligos simptomai. Iš pradžių lūpų pūslelinė pasireiškia niežuliu, dilgčiojimu ir deginimu aplink burną, po to aplink lūpas arba burnoje atsiranda pūslės, pripildytos serozinio skysčio. Po kelių dienų pūslelės sutrūkinėja išleisdamos viduje esantį skystį. Tuomet lengva užkrėsti kitus žmones arba išplatinti ligą kitose vietose, nes seroziniame skystyje yra virusų.

Kitas ligos etapas yra žaizdelės, susidariusios po pūslelės trūkimo, džiūvimas ir šašo susiformavimas. Jo negalima draskyti, nes jo vietoje gali likti randas.

 

Kaip gydyti lūpų pūslelinę?

Reikia pabrėžti, kad lūpų pūslelinė yra liga, kuri praeis savaime, tačiau vaistinėse galima įsigyti preparatų, palengvinančių ligos simptomus ir pagreitinančių gijimo procesą. Naudojant specialius tepalus, pleistrus ar kremus, žaizdų gijimą burnos srityje galima pagreitinti dvigubai. Esant sunkiems ar pasikartojantiems simptomams, reikėtų vartoti geriamas tabletes, kurių sudėtyje yra acikloviro ar jo darinių.

 

Kremai nuo puslelinės

Veiksmingi kremai nuo pūslelinės yra tie, kurių sudėtyje yra antivirusinių medžiagų: acikloviro, denotiviro arba dokozanolo. Taip pat galite įsigyti dviejų komponentų kremų, kuriuose be antivirusinės medžiagos yra hidrokortizono, kuris turi uždegimo slopinamąjį poveikį. Gydytojai nerekomenduoja puslelinės gydyti tepalais su antibiotikais, nes jie gali be reikalo prailginti gijimo procesą.

 

Pleistrai nuo puslelinės

Vaistinėse taip pat galima įsigyti pleistrų nuo pūslelinės, kurie ne tik malšina niežulį ir mažina randų atsiradimo riziką, bet ir diskretiškai uždengia negražias pūsleles ar šašus bei apsaugo žaizdą nuo užteršimo. Hidrokoloidiniai pleistrai užtikrina drėgną žaizdos aplinką, todėl pagreitėja gijimo procesas, be to, jie sugeria eksudatą, todėl sumažėja viruso plitimo rizika.

Rinkoje yra nemažai produktų, kurie padeda greitai užgydyti pūslelinės simptomus. Pajutus pirmuosius simptomus, geriausia rinktis pleistrą, kuris dėl sudėtyje esančio acikloviro apsaugo nuo randų formavimosi ir mažina niežulį bei dilgčiojimą. Nematomi pleistrai sumažina infekcijos riziką, nes sudaro apsauginį barjerą nuo išorės veiksnių. Be to, jie užkerta kelią viruso perdavimui į kitas odos vietas ir apsaugo kitus asmenis nuo užsikrėtimo. Pleistrai yra dermatologiškai patikrinti, ant jų galima naudoti makiažą. Jei jums reikia pagalbos gydant pūslelinę, spauskite čia.

 

Naminės priemonės pūslelinei gydyti

Jei lūpų pūslelinės simptomai pasireiškė nors kartą, labai tikėtina, kad liga pasikartos. Norint tam pasipriešinti, svarbu stiprinti imuninę sistemą. Kasdienę mitybą papildykite citrusiniais vaisiais, juodaisiais serbentais ir paprikomis, kuriuose gausu vitamino C, bei menkių arba ryklių kepenų aliejais, kuriuose yra vitamino D. Gydytojai taip pat rekomenduoja vartoti liziną, kuris stabdo viruso plitimą. Jo yra mėsoje, pupelėse ir sojose.

Norint išvengti viruso plitimo, pažeistos vietos negalima liesti. Taip pat reikėtų imtis atsargumo priemonių, kad virusu neužkrėstumėte kitų: nesidalinkite su kitais savo lūpų dažais, veido rankšluosčiais ir stalo įrankiais. Taip pat reikėtų vengti bučiuotis su kitais žmonėmis, jei ant lūpų turite opelių.