Mėnesinių skausmas - kaip jo atsikratyti?

2024 m. spalio 28 d., pirmadienis

Mėnesinių skausmas, dar vadinamas dismenorėja, yra dažna problema, su kuria susiduria dauguma moterų. Nors mėnesinės yra natūrali ir neišvengiama moters gyvenimo dalis, daugelis susiduria su nemaloniais simptomais, tokiais kaip pilvo spazmai, apatinės nugaros dalies skausmai, pykinimas ar net galvos svaigimas. Kai kurioms moterims šie simptomai yra lengvi ir beveik nepastebimi, tačiau kitoms jie gali būti tokie stiprūs, kad trukdo kasdieninei veiklai ir gyvenimo kokybei. Bet laimei, yra daugybė būdų juos sumažinti arba visai pašalinti.

Mėnesinių skausmo priežastys

Mėnesinių skausmas atsiranda dėl natūralių procesų, vykstančių moters organizme menstruacijų metu. Pagrindinė šio skausmo priežastis yra gimdos raumenų susitraukimai, kuriuos sukelia prostaglandinai – į hormonus panašios medžiagos. Šie susitraukimai padeda atsidalinti ir pasišalinti gimdos gleivinei, tačiau kartu sukelia skausmą ir diskomfortą. Kuo daugiau prostaglandinų organizme, tuo stipresni gali būti skausmai. Skausmas dažniausiai pasireiškia prieš prasidedant mėnesinėms arba pačioje jų pradžioje ir paprastai sumažėja per kelias dienas. 


Kai kuriais atvejais, skausmas gali būti susijęs ir su kitomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip endometriozė, gimdos miomos ar uždegiminiai procesai dubens srityje. Tokios būklės dažnai reikalauja medicininės pagalbos. Taigi, nors mėnesinių skausmas dažnai yra natūralus organizmo atsakas, svarbu atkreipti dėmesį į jo intensyvumą ir trukmę, nes tai gali rodyti ir rimtesnes sveikatos problemas.

Simptomai, pasireiškiantys menstruacijų metu

Mėnesinių skausmas dažniausiai pasireiškia pilvo apačioje ir gali būti lydimas kitų simptomų, tokių kaip skausmas apatinėje nugaros dalyje, dubens srityje ar netgi šlaunyse. Dažnai moterys patiria spazmus, kurie gali būti įvairaus intensyvumo – nuo lengvo diskomforto iki stipraus, varginančio skausmo. Kiti dažni simptomai yra pykinimas, galvos skausmas, viduriavimas ar netgi svaigulys. Nors šie simptomai daugeliui moterų yra įprasti, svarbu atkreipti dėmesį jei skausmas tampa per stiprus ar simptomai užsitęsia per ilgą laiką. 


Jeigu mėnesinių skausmai trukdo kasdieniam gyvenimui, nepadeda vaistai nuo skausmo arba jei nepakeliamas skausmas trunka ilgiau nei keletą dienų, reikėtų kreiptis į gydytoją. Taip pat būtina ieškoti medicininės pagalbos, jei skausmai ir kiti nemalonūs simptomai kamuoja ne tik mėnesinių metu. Tokie simptomai gali būti ženklas, kad organizme vyksta kiti procesai, pavyzdžiui, endometriozė, gimdos miomos ar uždegiminiai procesai, kuriems gali prireikti specialaus gydymo.

Kaip atsikratyti mėnesinių skausmo? 

Mėnesinių skausmas gali būti varginantis, tačiau yra daug būdų, kaip jį sumažinti arba visiškai pašalinti. Yra nemažai efektyvių metodų, tokių kaip natūralios priemonės, gyvenimo būdo pokyčiai, ar medicininės priemonės, jei tokių prireikia. 

Natūralios priemonės

Šiluma yra vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų sumažinti mėnesinių skausmą. Uždedant šildymo pagalvėlę ar karšto vandens butelį ant pilvo srities, galima atpalaiduoti gimdos raumenis ir sumažinti spazmus. Šilta vonia taip pat gali veiksmingai palengvinti skausmą ir suteikti kūnui atokvėpį. Tačiau neturėtumėte eiti į karštą vonią. 


Švelnus pilvo srities masažas taip pat gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir spazmus. Masažuojant pilvą sukamaisiais judesiais, naudojant šiltą aliejų ar eterinius aliejus, tokius kaip levandos ar ramunėlės, galima palengvinti diskomfortą ir pagerinti kraujotaką. Mėnesinių skausmus dažnai gali sustiprinti stresas, todėl atsipalaidavimo technikos, tokios kaip kvėpavimo pratimai, joga ar meditacija, gali būti labai veiksmingos. Šios technikos ne tik padeda nusiraminti, bet ir sumažina prostaglandinų lygį organizme, o tai gali sumažinti skausmo intensyvumą.


Nors per mėnesines daug moterų linkusios ilsėtis, lengva fizinė veikla gali iš tikrųjų padėti sumažinti skausmus. Reguliarus judėjimas, pavyzdžiui, vaikščiojimas, tempimo pratimai ar joga, skatina kraujotaką ir padeda atpalaiduoti raumenis. Pratimai taip pat skatina endorfinų – natūralių organizmo „laimės hormonų“ – gamybą, kurie veikia kaip natūralūs skausmo malšintojai. Be to, kai kurios žolelės ir maisto papildai taip pat gali padėti sumažinti mėnesinių skausmą. Pavyzdžiui, imbieras turi priešuždegiminių savybių ir gali padėti sumažinti spazmus. O ramunėlės gali būti naudingos dėl savo raminančio poveikio. Magnio papildai gali padėti sumažinti raumenų spazmus, o omega-3 riebalų rūgštys, randamos žuvyje ir riešutuose, turi priešuždegiminį poveikį.

Gyvenimo būdo pokyčiai

Atminkite, kad tinkama mityba gali turėti didelį poveikį jūsų savijautai mėnesinių metu. Vartojant maisto produktus, turinčius daug omega-3 riebalų rūgščių (pavyzdžiui, žuvį, riešutus), magnio (žaliąsias daržoves, riešutus) ir kalcio (pieno produktus, lapines daržoves), galima sumažinti uždegimą ir raumenų spazmus. Taip pat patartina vengti perdirbto maisto, per daug cukraus ir druskos, nes jie gali skatinti vandens kaupimąsi organizme ir padidinti diskomfortą. O taip pat svarbu gerti pakankamai vandens. Tinkama hidratacija gali padėti sumažinti pilvo pūtimą ir skysčių kaupimąsi organizme, o tai sumažins spaudimą ir diskomfortą pilvo srityje.

Vaistinės priemonės

Vienas iš populiariausių ir veiksmingiausių būdų malšinti mėnesinių skausmą yra nereceptiniai skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas. Tačiau dažnai moterys vartoja ir kontraceptines priemones, tokias kaip tabletės ar spiralės, kurios gali padėti reguliuoti mėnesinių ciklą ir sumažinti skausmą. Tai yra ilgalaikis sprendimas, tačiau jis gali būti labai veiksmingas moterims, kurios kenčia nuo stiprių mėnesinių skausmų. Šį būdą turėtumėte aptarti su ginekologu.

Kiti medicininiai sprendimai

Jei mėnesinių skausmas yra susijęs su rimtesnėmis sveikatos problemomis, tokiomis kaip endometriozė ar gimdos miomos, gydytojas gali rekomenduoti specialų gydymą, pavyzdžiui, hormoninę terapiją arba chirurginį gydymą. Tai gali padėti išspręsti pagrindinę skausmo priežastį ir suteikia ilgalaikį palengvėjimą.

Higiena menstruacijų metu

Tinkama higiena menstruacijų metu yra labai svarbi ne tik dėl komforto, bet ir dėl sveikatos. Reguliarus ir tinkamas higieninių priemonių, tokių kaip paketai, tamponai ar menstruacinės taurelės, keitimas padeda išvengti bakterijų kaupimosi ir nemalonaus kvapo. Įklotus ir tamponus rekomenduojama keisti kas 4-6 valandas, o menstruacinę taurelę išplauti bent kas 8-12 valandų, priklausomai nuo kraujavimo intensyvumo. O tam, kad išvengti papildomo sudirgimo bei užtikrinti maksimalų komfortą mėnesinių metu - rinkitės kokybiškas ir ekologiškas higienos priemones.


Taip pat labai svarbu kasdien plauti intymią sritį šiltu vandeniu ir švelniu, specialiai intymiai higienai skirtu prausikliu, kurio sudėtyje nėra stiprių kvapiklių ar kitų cheminių medžiagų, kurios gali sudirginti jautrią odą. Taip pat nenaudokite intymios higienos produktų, kurie gali suardyti natūralią makšties mikroflorą. Higienos procedūroms turėtų būti naudojamas specialus intymios higienos prausiklis. Be to, svarbu dėvėti kvėpuojančius apatinius, pagamintus iš natūralių audinių, tokių kaip medvilnė, kurie leidžia odai kvėpuoti ir jaustis komfortiškai. Menstruacijų metu moters organizmas yra jautresnis infekcijoms, todėl švara yra pagrindinis būdas išvengti sveikatos problemų, tokių kaip makšties infekcijos ar odos sudirginimas.

Mėnesinių skausmo prevencija

Palaikykite aktyvų gyvenimo būdą - svarbi reguliari fizinė veikla. Ji gali būti bet kokia – nuo ​​jogos ir pilateso iki plaukimo ir šokių. Taip pat praleiskite daugiau laiko lauke ir pakankamai miegokite. Be to, labai svarbu į savo racioną įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu kalcio (varškė, sūris, jūros gėrybės) ir magnio (grikiai, petražolės, špinatai, juodasis šokoladas). Taip pat stenkitės valgyti mažiau aštraus ir kepto maisto, negerkite kavos ir stiprios arbatos. Atsisakykite žalingų įpročių. Stenkitės neperšalti bei venkite stresinių situacijų. O kartą per šešis mėnesius apsilankykite pas ginekologą, net jei nejaučiate jokių nemalonių simptomų, kadangi bet kokią ligą daug lengviau išgydyti pradinėje stadijoje. O be to, daugelis procesų moters organizme ilgą laiką gali vykti be jokių simptomų. Todėl reguliarus patikrinimas gali padėti išvengti tam tikrų ligų. 

Kokiais atvejais reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją?

  • - Skausmas toks stiprus, kad turiu visą dieną gulėti lovoje.
  • - Nepakeliamas skausmas tęsiasi ilgiau nei dvi dienas.
  • - Mėnesinių skausmas atsirado neseniai, nors anksčiau mėnesinės buvo neskausmingos.
  • - Jūsų mėnesinės yra sunkesnės nei įprastai arba trunka daug ilgiau.
  • - Vartojate kontraceptikus, bet stiprus skausmas vis tiek vargina.
  • - Skausmą malšinantys vaistai jums nepadeda.

Šaltiniai:

  • Yonglitthipagon P, Muansiangsai S, Wongkhumngern W, Donpunha W, Chanavirut R, Siritaratiwat W, Mato L, Eungpinichpong W, Janyacharoen T. Effect of yoga on the menstrual pain, physical fitness, and quality of life of young women with primary dysmenorrhea. J Bodyw Mov Ther. 2017 Oct;21(4):840-846. doi: 10.1016/j.jbmt.2017.01.014. Epub 2017 Feb 7. PMID: 29037637.
  • Sachedina A, Todd N. Dysmenorrhea, Endometriosis and Chronic Pelvic Pain in Adolescents. J Clin Res Pediatr Endocrinol. 2020 Feb 6;12(Suppl 1):7-17. doi: 10.4274/jcrpe.galenos.2019.2019.S0217. PMID: 32041388; PMCID: PMC7053437.
  • Guimarães I, Póvoa AM. Primary Dysmenorrhea: Assessment and Treatment. Rev Bras Ginecol Obstet. 2020 Aug;42(8):501-507. doi: 10.1055/s-0040-1712131. Epub 2020 Jun 19. PMID: 32559803; PMCID: PMC10309238.
  • Iacovides S, Avidon I, Baker FC. What we know about primary dysmenorrhea today: a critical review. Hum Reprod Update. 2015 Nov-Dec;21(6):762-78. doi: 10.1093/humupd/dmv039. Epub 2015 Sep 7. PMID: 26346058.
  • McKenna KA, Fogleman CD. Dysmenorrhea. Am Fam Physician. 2021 Aug 1;104(2):164-170. PMID: 34383437.
  • Osayande AS, Mehulic S. Diagnosis and initial management of dysmenorrhea. Am Fam Physician. 2014 Mar 1;89(5):341-6. PMID: 24695505.
  • Kannan P, Claydon LS. Some physiotherapy treatments may relieve menstrual pain in women with primary dysmenorrhea: a systematic review. J Physiother. 2014 Mar;60(1):13-21. doi: 10.1016/j.jphys.2013.12.003. Epub 2014 Apr 24. PMID: 24856936.

Siūlomi produktai

GENIAL DAY, menstruacinė taurelė, L paveikslėlis
-25%
+Gentle Day nosinaitės už 1 ct.
Gentle day
26,24€ 34,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
CLARICYCLE, maisto papildas esant skausmingoms menstruacijoms, 40 tablečių paveikslėlis
-35%
Claricycle
10,20€ 15,69€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Dressed in Green Menstruacinės kelnaitės aukštu liemeniu, Mod. Nr. O187323, L dydis
-20%
Dressed in Green
23,92€ 29,90€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()