Metų vaistininkas – šiaulietis Tadas Labanauskas
"Lietuvos metų vaistininko" rinkimus antrus metus organizavo farmacijos specialistams skirto žurnalo "Farmacija ir laikas" redakcija kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakultetu.
Pretendentus į apdovanojimus galėjo siūlyti visi vaistinių darbuotojai, o komisija motyvaciniame pokalbyje su kiekvienu iš jų vertino profesines kompetencijas, specialaus testo rezultatus bei asmenines savybes. Konkurso pirmajame etape daugiausia balų surinkusius 20 pretendentų vertino Tarptautinė ekspertų komisija, kuri po aktyvios diskusijos išrinko ir paskelbė Platininio, Auksinio ir Sidabrinio medalių laimėtojus. Apdovanojimai geriausiems šalies vaistininkams buvo įteikti Kauno rotušėje vykusioje iškilmingoje šventėje.
Aukščiausias apdovanojimas – Platininis medalis – buvo skirtas T. Labanauskui, dirbančiam "Gintarinės vaistinės" tinklo vaistinėje Šiauliuose. Lietuvos metų vaistininkas taip pat apdovanotas kelione į Tarptautinės farmacijos federacijos rengiamą pasaulinį kongresą, kuris kitais metais vyks Sevilijoje (Ispanija).
Tokio įvertinimo T. Labanauskas nusipelnė už puikiai atliktas specialaus testo užduotis, per pokalbį su vertinimo komisija metu jis užsirekomendavo kaip puikus specialistas, aukščiausio lygio farmacinių paslaugų teikėjas pacientams, gebantis greitai ir teisingai spręsti pasitaikančias klinikines situacijas, tinkamai įvertinti paciento sveikatos problemos rimtumą ir kita.
"Tikėjau, kad esu geras vaistininkas, bet nesitikėjau, kad galiu būti pats geriausias, – susitikime su Šiaulių vicemeru šypsodamasis sakė Metų vaistininkas. – Malonu atstovauti Šiauliams. Šis apdovanojimas verčia dar labiau stengtis. Dabar jau negaliu sau leisti kažko nežinoti."
Pasak T. Labanausko, Metų vaistininko titulas suteikė ir daugiau pasitikėjimo savimi, ir daugiau atsakomybės bei pareigų – iš LSMU Farmacijos fakulteto dekanės sulaukęs prašymo pravesti studentams motyvacinę paskaitą.
Paklaustas, ar dažnai darbe tenka spręsti neįprastas problemas, T. Labanauskas sako, kad jų pasitaiko neretai ir dauguma kyla iš nesusišnekėjimo tarp paciento ir gydytojo ar vaistininko.
"Ateina žmogus pas vaistininką ir klausia, ką jam gydytojas išrašė, nuo kokios ligos tie vaistai, ir kartais būna sunku atsakyti, nes tas pats vaistas gali būti skirtas kelioms ligoms gydyti. Nesinori išgąsdinti žmogaus, bet kartu reikia ir motyvuoti, kad jis vartotų paskirtus vaistus. Būna ir anekdotinių situacijų, kai paskirtas žvakutes žmogus sugeria ir skundžiasi, kad nepadėjo", – sako T. Labanauskas.
Metų vaistininką labiausiai liūdina tai, jog vaistininko profesija nuvertinama – vaistais jau prekiaujama prekybos centruose, degalinėse, greitai ir pačiose vaistinėse galbūt vaistininkų nebereikės, juos pakeis robotai, automatai.
"Norėtųsi, kad žmonės labiau pasitikėtų vaistininku. Gal kiti įsivaizduoja, kad vaistininko tikslas tik parduoti vaistus, bet taip nėra. Pavyzdžiui, mane labiausiai motyvuoja ir kas rytą energijos eiti į darbą suteikia tai, kad galiu padėti žmogui išspręsti jo sveikatos problemą. Smagu, kai padedi žmogui ir už tai sulauki padėkos. Tai yra geriausias įvertinimas", – sako vaistininkas.
Metų vaistininkas atskleidžia, kad daugiau nei prieš 20 metų rinkdamasis studijas net neplanavęs tapti vaistininku, tiesiog labai patiko chemija. T. Labanauskas nuolat tobulinasi, gilina profesines žinias, o sukaupta informacija dalinasi su kolegomis. Tado darbo stažas vaistinėje – daugiau kaip 15 metų, jis taip pat yra dirbęs ir Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje.
Artėjančių švenčių proga Metų vaistininkas visiems linki nepadauginti patiekalų ir gėrimų, maisto pasigaminti tik tiek, kiek reikia, kad nebūtų apsinuodijimų.
"O labiausiai norėtųsi palinkėti daugiau judėti ir būti gryname ore. Tai pirmi vaistai, kurie nieko nekainuoja", – sako Lietuvos metų vaistininkas.