Miego apnėja: ką reikia žinoti apie šį miego sutrikimą?
Geras ir kokybiškas miegas yra labai svarbus šiuolaikinio sveiko žmogaus gyvenimo faktorius. Tačiau kartais užklumpa nelaukti miego sutrikimai, tokie kaip miego apnėja, dėl kurios gali kentėti ne tik pats žmogus, bet ir šalia jo miegantys, nes pasireiškia kitas kokybišką miegą gadinantis veiksnys – knarkimas. Kas yra miego apnėja ir ką reikia žinoti apie šį miego sutrikimą?
Miego apnėja – kas tai?
Apnėja graikų kalboje reiškia „nekvėpuojantis“. Tai yra miego sutrikimai naktį, kai dėl įvairių priežasčių gali sustoti žmogaus kvėpavimas. Neišsigąskite, kvėpavimas sustoja dažniausiai trumpam laikui – nuo 10 iki 30 sekundžių, o retais atvejais iki poros minučių. Miego apnėjos metu žmogus dažnai pabunda tam, kad tęstų kvėpavimą, tačiau vėliau ryte to visiškai neprisimena. Tuo metu žmogaus kraujyje mažėja deguonies. Dažniausiai miego apnėja pasireiškia žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu, turi didelį kraujospūdį bei viršsvorį. Šis miego sutrikimas gali pasireikšti nepriklausomai nuo amžiaus, nustatyta, kad vyrus miego apnėja kamuoja dažniau nei moteris.
Miego apnėjos simptomai
Šio miego sutrikimo metu suprastėja širdies veikla, nes kraujyje ima trūkti deguonies, paveikiama ir centrinė nervų sistema. Jeigu jus kamuoja miego apnėja, nubudę galite jausti šiuos simptomus:
nuovargis;
išdžiūvusi burna;
ryklės skausmas;
sunku sutelkti dėmesį;
pablogėjusi atmintis;
galvos skausmas.
Kamuojant miego apnėjai, pasireiškia ir kitas nemalonus veiksnys – knarkimas, kuris labiausiai trukdo ne šio miego sutrikimo kamuojamam žmogui, bet miegantiems šalia. Knarkimas – tai paprasčiausia oro vibracija, atsirandanti kai gerklės plyšelis labai susiaurėja ir oras vos vos praeina į plaučius.
Miego apnėjos rūšys
Miego apnėja gali būti trijų rūšių ir visų jų simptomai bei priežastys nežymiai skiriasi.
Obstrukcinė miego apnėja
Obstrukcinė miego apnėja – tai miego sutrikimas, kai kvėpavimas gali užsiblokuoti keliose kvėpavimo takų vietose. Tai lemia mūsų fizinė sandara. Tarkime, viršsvorio turinčio žmogaus kaklo sritis yra sunkesnė negu įprasta, o miego metu visas kūnas atsipalaiduoja, tad natūralu, jog suglebęs kūno audinys užspaudžia ryklę, pro kurią nebegali praeiti oras. Štai tuomet sutrinka kvėpavimas. Taip pat šis ligos variantas būdingas iš prigimties turintiems siaurą gerklę.
Užsiblokavus kvėpavimui, žmogaus smegenys patiria sudirginimą, todėl miegantysis trumpam nubunda (nors ryte to visiškai neprisimena) ir vėl įsitempę gerklės raumenys leidžia orui praeiti į plaučius, tuomet žmogus vėl krenta į miegą. Tai per naktį gali kartotis keliasdešimt kartų. Dabar galite įsivaizduoti, kodėl miego apnėja sergantys žmonės jaučiasi nuolatos pavargę ir mieguisti.
Centrinė miego apnėja
Centrine apnėja serga daug mažiau žmonių ir knarkimas nėra jos simptomas. Sergant centrine miego apnėja smegenų dalis, atsakinga už kvėpavimą, sutrinka ir nebesiunčia signalų kvėpuoti. Taigi nors viršutiniai kvėpavimo takai ir būna atviri, kvėpavimas sustoja. Ši apnėjos rūšis visiškai nesusijusi su žmogaus fiziologinėmis savybėmis. Centrinė miego apnėja gali pasireikšti patyrus insultą.
Mišraus tipo miego apnėja
Žmogui patiriant tiek centrinę, tiek obstrukcinę miego apnėją, galima sakyti, jog pasireiškia mišraus tipo apnėja.
Miego apnėjos gydymas bei kaip atsikratyti knarkimo
Norint kokybiškai miegoti, labai svarbus tinkamas miego sutrikimų gydymas. Jeigu jus kamuoja švelni miego apnėja, šio miego sutrikimo, o tuo pačiu ir knarkimo atsikratyti galima keičiant gyvenimo įpročius: stengtis miegoti ant šono ir eiti miegoti tuo pačiu metu, vėdinti kambarį, nepersivalgyti prieš miegą, plauti nosį bei išbandyti eterinius aliejus (tepti ant krūtinės). Taip pat vengti alkoholio, rūkymo, miego tablečių vartojimo.
Jeigu miego apnėja jau išsivysčiusi kiek sunkesne forma, gydytojui patarus, gali būti skiriamos specialios miego kaukės arba paskiriamas CPAP metodas (specialaus prietaiso pagalba į kvėpavimo takus yra pučiamas kambario oras ir palaikomas nuolatinis teigiamas slėgis kvėpavimo takuose). Kartais atliekamos nosies pertvaros operacijos. Svarbu imtis priemonių, kurios skatintų miego apnėjos pasitraukimą iš jūsų gyvenimo. Negydomas šis sutrikimas labai pavojingas žmonėms, kurie dirba vairuotojais ar užsiima kita veikla, reikalaujančia didelio susikaupimo ir dėmesio palaikymo.