Noro virusas: simptomai ir gydymas
Noro virusas – tai virškinamojo trakto virusinė infekcinė liga. Žiemą-pavasarį Lietuvoje ir kitose vidutinio klimato šalyse suaktyvėja viduriavimą sukeliantys žarnyno virusai, todėl susergama norovirusine infekcija, kuri dar vadinama „žiemos vėmimų liga“ arba „skrandžio gripu“. Šiuo virusu užsikrėsti gali visų amžiaus grupių asmenys, todėl noro virusas pasireiškia tiek kūdikiams, tiek pagyvenusiems žmonėms, kurių nusilpusi imuninė sistema. Vis tik didžiausias sergamumas pastebimas vaikams iki 9 metų.
Reikalinga konsultacija su gydytoju? Užsakyti
Užsikrėtimas norovirusine infekcija
Iš visų infekcinių ligų, sukeliančių viduriavimą, noro virusas yra pati dažniausia. Noro virusu žmogus gali užsikrėsti keletą kartų, vadinasi vieną kartą susirgus imunitetas šiam virusui nesusidaro. Pirmieji ligos simptomai pasireiškia po užsikrėtimo praėjus 12—48 valandoms. Norovirusai stebėtinai atsparūs temperatūros svyravimams (atsparumas 60–70 laipsnių temperatūrai bei atšalimams) ir net kai kuriems dezinfekantams.
Protrūkių metu norovirusai gali plisti keliais būdais: protrūkio pradžioje užsikrečiama per maistą, vėliau infekcijos plinta ligonių šeimose. Žmogus gali užsikrėsti norovirusine infekcija nuo tiesioginio sąlyčio su kitu sergančiuoju, per maistą (ypač termiškai neapdorotą), orą, užterštus daiktus (ir fekalijas). Taip pat svarbu atidžiai rinktis geriamą vandenį ir maudantis viešuose baseinuose vengti vandens patekimo į burną.
Noro viruso simptomai
Užsikrėtimas noro virusu dažnai yra lyginamas su roto virusu, tačiau pastarasis pasireiškia daug sunkesniais simptomais: stipriau karščiuojama, liga trunka ilgiau. Noro viruso simptomai dažniausiai praeina po 24-60 valandų.
- Vėmimas;
- vandeningas viduriavimas;
- pykinimas;
- raumenų bei sąnarių skausmai;
- pilvo, galvos ir raumenų skausmai;
- bendras negalavimas;
- karščiavimas.
Rimtesni simptomai: vėmimas tulžimi, krauju, viduriavimas su krauju, sąmonės sutrikimai, aukšta temperatūra.
Noro viruso gydymas
Noro viruso inkubacinis periodas (laikas, nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo) trunka nuo 12 valandų iki 2 dienų. Jei būklė nesunkėja, virusas yra gydomas namuose, tačiau jeigu simptomai nepraeina per 3 dienas ar liga suintensyvėja, reikėtų apsilankyti pas gydytoją.
Kaip ir kiti virusai, norovirusai negydomi su antibiotikais ar priešvirusiniais vaistais, todėl pagrindinis gydymas yra simptomų palengvinimas:
- ypatingai svarbu palaikyti tinkamą skysčių kiekį organizme, jog nekiltų dehidratacijos pavojus;
- vartokite papildus (kalis, magnis) ar kitus preparatus, kurie atstato elektrolitų balansą organizme;
- venkite aštraus ar saldaus maisto, pieno produktų ar kito maisto, kuris gali sudirginti organizmą.
Mūsų internetinėje parduotuvėje rasite platų nereceptinių medikamentų pasirinkimą už gerą kainą. Rinkdamiesi papildus imunitetui stiprinti ar vaistus nuo viduriavimo internetu būtinai perskaitykite informacinį lapelį ir susipažinkite su veikliąja medžiaga.
Norintiems išvengti infekcinių ligų
- Visuomet plautis rankas su muilu prieš gaminant maistą ir po maisto gaminimo (galima užsikrėsti ir per sąlytį su virusu užkrėstu maistu).
- Visuomet plautis rankas grįžus namo iš viešų vietų, apsilankius tualete.
- Kelionėse naudokite rankų dezinfekcinį skystį.
- Vandenį gerkite tik iš patikimų šaltinių.
- Profilaktiškai vėdinkite patalpas.
- Plaukite daržoves, vaisius, moliuskus bei kiaušinius.
- Chloru dezinfekuokite patalynę, aplinkos daiktus, paviršius ar kitus sergančiojo suteptus daiktus.
- Valikliais su chloru dezinfekuokite tualetą, kurį naudoja žmogus užsikrėtęs noro virusu.