Nudegimas saulėje - ką daryti?
Vos tik prasidėjus šiltoms pavasario dienoms norisi rengtis vis lengviau ir džiaugtis saulės spinduliais. Šiltuoju metų laiku daugelis žmonių savaitgalius ir atostogas leidžia paplūdimyje, ir nemažai laiko skiria deginimuisi, manydami, kad saulės vonios naudingos sveikatai. Tačiau per stiprus ultravioletinių spindulių poveikis sveikatai neduoda jokios naudos. Atvirkščiai, ilgą laiką veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, pagreitėja odos fotosenėjimas, greičiau formuojasi raukšlės, o taip pat didėja ir dehidratacijos rizika. Kitas saulės poveikio pavojus yra odos nudegimas, kurį lydi skausmas, odos lupimasis ir bendros savijautos pablogėjimas.
Nudegimas saulėje - kas tai?
Nudegimas saulėje tai apsauginė organizmo reakcija į saulės skleidžiamus ultravioletinius spindulius. Kitaip tariant tai paraudimas, atsirandantis po pernelyg didelio ultravioletinių spindulių poveikio. Odos nudegimas šviesios odos žmogui gali atsirasti mažiau nei 15 minučių, kai tuo tarpu tamsesnės odos žmogus gali lengvai toleruoti tą patį ultravioletinių spindulių poveikį kelias valandas. Tačiau naudojant apsaugines priemones su SPF veidui bei kūnui, galite išvengti nemalonių pasekmių.
Ką daryti, jei jūsų oda nudegė saulėje?
Galite nudegti ne tik paplūdimyje, bet ir vaikštinėdami po miestą, dirbdami savo sode ir pan. Saulė pamažu kaitina odą ir galvą, ir žmogus ilgai nejaučia diskomforto, tačiau pastebi paraudimą, jaučia deginimo pojūtį, tempimą, kai oda jau stipriai apdegusi. Nedidelius nudegimus galima gydyti ir namuose, tačiau jei atsiranda vandeningų pūslių - būtinai reikia kreiptis į gydytoją.
Pastebėjus pirmuosius nudegimo ar perkaitimo saulėje požymius, reikia eiti į patalpą arba į pavėsį. Jei tai neįmanoma, atviras kūno vietas uždenkite drabužiais, rankšluosčiu arba storu audiniu. Taip pat labai svarbu papildyti skysčių trūkumą organizme. Gerkite švarų, vėsų vandenį arba šiltą, bet ne karštą arbatą. O kad sumažintumėte diskomfortą, odą patepkite kremu po saulės arba kitomis minkštinančiomis priemonėmis, pavyzdžiui, Pantenolio putomis, jei nėra pūslių ar atvirų žaizdų. Jei pažeidimas nedidelis, odai atsigauti po saulės nudegimo prireiks 3-5 dienų. Be to, kol jūsų odos būklė atsistatys - einant į lauką, veido kremas su SPF 50 turi būti jūsų geriausias draugas, kad dar labiau nepabloginti esamos situacijos.
Odos nudegimas saulėje - požymiai
Kad išvengtumėte gilių nudegimų būnant saulėje, turite periodiškai tikrinti, ar nėra nudegimo požymių. Pirmasis odos nudegimo požymis - paraudimas. Skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai gali būti nejaučiami. Jie pasirodo vėliau. Taip pat gali pasireikšti skausmingas odos deginimo pojūtis, odos niežėjimas, vandeningos odos pūslelės, dehidratacija, odos opos, galvos skausmas ir bendras silpnumas. O be to, gali pradėti luptis oda.
Pirmoji pagalba nudegus saulėje
Jei nudegėte saulėje, turite apsirengti drabužius, dengiančius nudegusias vietas ir eiti į pavėsį arba patalpą. O norėdami greitai atkurti pažeistą odą, užkirsti kelią pūslelių atsiradimui ir lupimuisi, patepkite ją priemonėmis nuo nudegimo su pantenoliu. Jei skausmas stiprus, galite vartoti nereceptinius vaistus nuo uždegimo, pavyzdžiui, ibuprofeną. O jei atsiranda patinimas, išgerkite antihistamininių vaistų ir patepkite odą antihistamininiu geliu. Be to, nepamirškite gerti daugiau vandens, kadangi tai padės išvengti dehidratacijos.
Norėdami sumažinti skausmą, dažnai maudykitės vėsioje vonioje ar duše (tačiau vanduo neturi būti ledinis). Kai tik išlipate iš vonios ar dušo, švelniai nusausinkite kūną rankšluosčiu, tačiau palikite šiek tiek vandens ant odos. Tada patepkite drėkinamuoju kremu - tai sumažins odos sausumą ir padės išvengti lupimosi. Naudokite drėkinamąjį kremą, losjoną ar emulsiją, kuriame yra alavijo. Pastarasis padeda nuraminti nudegusią odą. Taip pat nenaudokite muilo ar kvepalų, kadangi jie papildomai išsausins pažeistą odą.
Būkite ypač atsargūs ir stenkitės apsaugoti nudegusią odą, kol ji gyja. Būdami lauke dėvėkite kūną dengiančius drabužius. Geriausiai tinka stori audiniai. Norėdami patikrinti jų tankį, laikykite audinį prie ryškios šviesos šaltinio – neturėtumėte matyti jokios šviesos.
Taip pat galite apvynioti ledo paketą drėgnu skudurėliu ir priglausti prie nudegusios vietos. Tai sugers dalį šilumos iš jūsų odos, todėl kraujagyslių sienelės susitrauks ir sumažės patinimas. Tačiau jei nudegė didelis odos plotas, pasireiškia karščiavimas, pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ar padažnėja pulsas, nedelsiant kreipkitės į gydymo įstaigą arba kvieskite greitąją pagalbą. Be to, jokiu būdu nedėkite ledo tiesiai ant odos (apvyniokite skudurėliu ar rankšluosčiu).
Liaudiški metodai, galintys padėti nuo nudegimo saulėje
Pirmoji pagalba nudegus dėl ultravioletinių spindulių turėtų būti suteikta kuo greičiau. Tačiau namų vaistinėlėje ne visada yra reikiamų tepalų. Laimei, juos galima pakeisti tam tikromis liaudiškomis priemonėmis. Jei šiek tiek pakilo kūno temperatūra, ant kaktos galite uždėti vėsų kompresą. O nudegusiai odai atvėsinti ir nuraminti galima pasidaryti marlės kompresą iš vėsios žaliosios arbatos, ramunėlių ar medetkų nuoviro. Taip pat efektyvi priemonė sumažinti deginimo pojūtį bei niežulį yra kopūstas. Ant nudegusios kūno vietos galite uždėti iš kopūstų lapų pagamintą tyrę. Taip pat norėdami sudrėkinti nudegusias vietas, galite patepti odą alavijo lapais.
Ko nedaryti nudegus saulėje?
Komplikacijos nuo saulės nudegimo dažnai atsiranda dėl netinkamo gydymo. Tad, kad jie kuo greičiau praeitų be pasekmių, nedėkite ledo tiesiai ant nudegusių vietų ir nesimaudykite po lediniu dušu. Nedurkite pūslių adata ar kitais aštriais daiktais, kadangi tai padidina infekcijos riziką. Nevalykite odos alkoholio turinčiais tirpalais, nes ją reikia drėkinti, o alkoholis ją išsausina, o tai tik paskatins lupimąsi. Netepkite nudegusių vietų alyvuogių, saulėgrąžų ar kitais augaliniais aliejais, kadangi tuomet susidaro riebi plėvelė, kuri trukdo normaliai oro apykaitai ir natūraliam odos vėsinimui.
Taip pat jei ant odos atsiranda pūslių, yra žaizdelių ar spuogų - netepkite ant jos rauginto pieno produktų. Šiuo metu odą reikia suminkštinti, drėkinti ir apsaugoti nuo ultravioletinių spindulių kremu nuo saulės ar storais drabužiais, taip pat nenaudokite šveitiklių, nedėvėkite šiurkščių drabužių, nesilankykite pirtyje ir nesimaudykite karštose voniose.
Kaip išsirinkti kosmetikos gaminį, kuris apsaugotų nuo ultravioletinių spindulių?
Kremas nuo saulės gali turėti skirtingą apsaugos lygį. Jis žymimas raidėmis SPF (Sun Protection Factor) su įvairiais skaičiais. Pasivaikščiojimui po miestą giedrą pavasario dieną užtenka kremo su SPF 10-15. O turintiems šviesią odą, linkusią į strazdanas, geriau naudoti kosmetiką, kuri suteikia stipresnę apsaugą (SPF 20-30). Vykdami atostogauti į karštesnio klimato regioną, pasiimkite priemonę su SPF 50 veidui, pavyzdžiui, AVENE SUN apsauginį kremą su spalva bei nepamirškite ir apsauginės priemonės kūnui, pavyzdžiui, AVENE apsauginį losjoną nuo saulės su mineraliniais filtrais. O mažiesiems atostogautojams puikiai tinka BIODERMA PHOTODERM PEDIATRICS arba bet koks kitas mineralinis kremas nuo saulės vaikams.
O jei ketinate daug laiko praleisti vandenyje, naudokite vandeniui atsparų gaminį. Apsauginį kremą nuo saulės reikia pasitepti likus maždaug 20 minučių prieš išeinant iš namų. Norėdami gerai atrodyti karštomis dienomis ir išvengti ankstyvųjų raukšlių atsiradimo, rinkitės vitaminų ir antioksidantų turinčius produktus. Jie saugo ne tik nuo ultravioletinių spindulių, bet ir rūpinasi oda.
Kaip išsirinkti kosmetiką, tinkamą po deginimosi saulėje?
Kad jūsų oda greitai atsigautų po saulės vonių ir atrodytų gražiai bei gaiviai, naudokite specialias priemones po saulės. Šiose priemonėse yra medžiagų, kurios papildo vandens atsargas ląstelėse, o taip pat raminančių ir minkštinančių ingredientų, kurie neleidžia odai luptis. Patogu naudoti produktus purškiklių pavidalu, pavyzdžiui, FILLERINA SUN BEAUTY purškiamą apsauginę emulsiją veidui ir kūnui. Keliais papurškimais galėsite tolygiai užtepti produktą ant odos. Kosmetika po deginimosi taip pat gali būti skirta įvairių tipų odai. Riebiai odai reikalinga lengvesnė tekstūra, o sausai – didelis hialurono rūgšties kiekis, tuo tarpu jautriai odai - alavijų ekstraktas ir kiti augaliniai ekstraktai, galintys nuraminti odą.
Apsauga nuo saulės nudegimo
Norėdami, kad jūsų įdegis atrodytų gražiai ir išvengtumėte nudegimų, turite dozuoti buvimą saulėje. Geriausias laikas degintis yra iki 10-11 val. ir po 16-17 val. Stenkitės neišeiti į saulę nuo 11 iki 16 val. Kad apsaugotumėte veidą ir kūną nuo tiesioginių saulės spindulių, dėvėkite plačias skrybėles ar kitus galvos apdangalus bei tepkite odą apsauginiu kremu nuo saulės. Taip pat nepamirškite akių apsaugos - akiniai nuo saulės padės apsaugoti akis nuo UV spindulių galimos žalos ir taip pat padės sulėtinti raukšlių susidarymą akių kampučiuose.
Karštomis dienomis apsirenkite laisvais, šviesiais drabužiais iš natūralių audinių. Jie gerai atspindi ultravioletinius spindulius ir leidžia cirkuliuoti orui. Jei turite gležną, šviesią odą, linkusią nudegti, būtinai prisidenkite pečius ir nugarą, rinkitės sukneles, marškinius bei palaidines ilgomis rankovėmis.
Gerkite daugiau vandens bei atsisakykite saldžių gazuotų gėrimų ir kavos, kadangi jie skatina drėgmės praradimą. O organizmui jo reikia, kad išsiskirtų prakaitas ir natūraliai vėsintų odą. Reguliariai patepkite atviras kūno vietas kremu nuo saulės, net jei saulėtą dieną jums reikia tik trumpam pasivaikščioti lauke. O paplūdimyje atnaujinkite kremą ir po maudynių.
Kiek ilgai skauda odą po saulės nudegimo?
Skausmas dėl nudegimo saulėje pasireiškia maždaug per 6 valandas ir pasiekia piką maždaug po 24 valandų. Ir įprastai jis išnyksta per 48 valandas. Jei skausmas pernelyg intensyvus ir trukdo miegoti, ar užsiimti įprasta veikla, galite pamėginti sumažinti jį nereceptiniais skausmą malšinančiais vaistais.
Šaltiniai:
- Sogbe M, Blanco-Di Matteo A, Di Frisco IM, Del Pozo JL. Sunburn despite sunscreen. Enferm Infecc Microbiol Clin (Engl Ed). 2023 Jun-Jul;41(6):373-374. doi: 10.1016/j.eimce.2022.12.011. Epub 2023 Jan 7. PMID: 36624029.
- Monseau AJ, Reed ZM, Langley KJ, Onks C. Sunburn, Thermal, and Chemical Injuries to the Skin. Prim Care. 2015 Dec;42(4):591-605. doi: 10.1016/j.pop.2015.07.003. Epub 2015 Oct 14. PMID: 26612374.
- Groves GA. Sunburn and its prevention. Australas J Dermatol. 1980 Dec;21(3):115-41. doi: 10.1111/j.1440-0960.1980.tb00156.x. PMID: 7016109.
- Dowd MD. Treatment and Prevention of Pediatric Sunburn. Pediatr Ann. 2019 Jun 1;48(6):e213-e214. doi: 10.3928/19382359-20190520-02. PMID: 31185109.
- Prevention and treatment of sunburn. Med Lett Drugs Ther. 2004 Jun 7;46(1184):45-6. PMID: 15184807.