Nuospaudos ant pėdų: kodėl atsiranda ir kaip jas pašalinti?
Nuospaudos – tai sustorėję epidermio sluoksniai, susidarantys ant rankų, pėdų ir nuolatinio spaudimo veikiamose vietose. Jas galima pašalinti naminėmis priemonėmis, tačiau kraštutiniais atvejais gali tekti kreiptis į specialistą ar net atlikti operaciją. Sužinokite, kaip atsikratyti nuospaudų ir į ką kreiptis, jeigu tradicinės priemonės nepadeda.
TRUMPAI
- Nuospaudos dažnai ignoruojamos, nes iš pradžių jos nėra skausmingos. Tačiau jų ignoruoti nevertėtų.
- Nuospaudos gali susidaryti ne tik ant pėdų.
- Įprastai nuospaudos gydomos naminėmis priemonėmis ir tepalais, kurių galima įsigyti vaistinėse. Tačiau kartais būtina kreiptis į gydytoją.
Kaip formuojasi nuospaudos?
Nuospaudos atsiranda ant odos tose vietose, kur ją nuolat trina audinys, avalynė ar koks nors daiktas. Jų atsiradimą galima vadinti savotiška organizmo gynybine reakcija, nes toje vietoje, kurioje kyla pavojus atsirasti skausmingai nuospaudai, susidaro sustorėjimas.
Taip yra todėl, kad šioje vietoje epidermis apmiršta, susidaro raginis sluoksnis, kuris nenusilupa, bet kaupiasi ir formuoja storą apsauginį sluoksnį. Ši sustiprėjusi oda vadinama nuospauda. Iš pradžių nuospaudos nesukelia didesnio diskomforto.
Problema yra negraži epidermio išvaizda toje vietoje, kurioje atsirado pakitimas. Tačiau ilgainiui negydomos nuospaudos gali sukelti didelį skausmą ir trūkinėti.
Kodėl formuojasi nuospaudos?
Labiausiai paplitusi nuospaudų atsiradimo vieta neabejotinai yra pėdos padikaulis. Pagrindinės nuospaudų atsiradimo priežastys:
- per ankšta avalynė, kuri spaudžia pėdas;
- aukštakulniai batai, kurie spaudžia priekinę pėdos dalį;
- per laisva avalynė, dėl kurios batai nuolat trinasi į epidermį;
- avalynė per plonais padais, dėl kurių pagrindas labiau spaudžia pėdą;
- vaikščiojimas basomis;
- avalynės avėjimas be kojinių;
- eisenos sutrikimai (pavyzdžiui, plokščiapėdystė);
- kaulų struktūros sutrikimai (pavyzdžiui plantarinis fascitas);
- negydomas reumatoidinis artritas;
- cukrinis diabetas, nutukimas, širdies ir kraujagyslių ligos, hipertirozė ir hipotirozė;
- per dažnas ir pernelyg intensyvus epidermio šalinimas trintuvu ar pemza.
Kur dažniausiai susidaro nuospaudos?
Nuospaudos susidarymo vietoje oda tampa sustorėjusi ir išgaubta. Paviršiuje ji gali būti įtrūkusi arba lygi, pilkos arba gelsvos spalvos, neryškiais kraštais.
Dažniausios vietos, kuriose atsiranda nuospaudų:
- po didžiuoju pėdos pirštu;
- ant kulno;
- ant pėdos pado;
- tarp rankos pirštų;
- ant rankos pirštų sąnarių.
Kaip atrodo pėdų nuospaudos?
Iš pradžių nuospaudos nesukelia jokių nepatogumų, tačiau laikui bėgant spaudžiant pradedamas jausti skausmas. Pažeistoje vietoje gali prasidėti uždegiminis procesas, dėl kurio gali būti sunku judėti.
Nuospaudos neturi branduolių ir nespaudžia nervų galūnių. Dėl šios priežasties sustorėjusioje vietoje ilgą laiką nėra jokio skausmo. Nepaisant to, verta reaguoti nedelsiant. Pakitimo vietoje oda tampa neelastinga, todėl lengviau įtrūksta.
Žaizdos, ypač ant pėdų, yra puiki terpė daugintis įvairioms bakterijoms, grybeliams ir virusams, o atsiradusios infekcijos yra pagrindinė diskomforto vaikštant priežastis. Taigi kaip gydyti pėdų nuospaudas?
Kaip pašalinti nuospaudas naminiais būdais?
Naminės priemonės ypač gerai tinka tiems, kurie ką tik pastebėjo, kad ant odos atsirado nuospaudų. Pradiniame etape nuospaudas galima lengvai pašalinti naudojant kiekvienuose namuose turimas priemones. Pirmasis žingsnis, žinoma, yra prevencija ir veiksnio, kuris sukelia spaudimą ar trina odą, vengimas.
Jei nuospaudų atsirado ant pėdų, gerai jas išmirkykite šiltame muiluotame vandenyje ir tada švelniai pemza nutrinkite negyvą odą. Svarbu nepersistengti, nes procedūra gali sukelti priešingą poveikį. Pėdų šveitiklis taip pat puikiai tinka šalinti negyvas epidermio ląsteles. Po procedūros gausiai patepkite pėdas drėkinamuoju kremu.
Naudingi ir virtuvėje esantys produktai. Ankstyvosiose stadijose nuospaudoms šalinti puikiai tinka česnakų ir alyvuogių aliejaus pasta. Tiesiog sumaišykite sutrintą česnako skiltelę su šaukštu alyvuogių aliejaus ir užtepkite ant pažeistos vietos.
Kovoje su nuospaudomis padeda ir valgomoji soda. Ištirpinkite 3 valgomuosius šaukštus valgomosios sodos dubenyje su vandeniu ir gautame tirpale mirkykite kojas apie 30 minučių.
Preparatai nuo nuospaudų: kas gali padėti?
Pagalbos ir priemonių nuo nuospaudų galite kreiptis ir į vaistinę. Kartais reikia tinkamo preparato.
Galima įsigyti be recepto parduodamų pleistrų, kurie klijuojami ant nuospaudų ant kulnų. Jų sudėtyje yra salicilo rūgšties, kuri išsiskiria tam tikrą laiką. Tokie pleistrai taip pat suteikia sumažina skausmą ar diskomfortą vaikštant.
Taip pat galima įsigyti tepalų ir kremų. Jų, kaip ir pleistrų, sudėtyje yra salicilo rūgšties, jie pasižymi stipriu vietiniu poveikiu ir drėkina odą.
Kada verta kreiptis į gydytoją?
Daugeliu atvejų nuospaudų gydymą pirmiausia sudaro nuospaudų atsiradimo priežasties pašalinimas – patogūs, prigludę batai arba pirštinių dėvėjimas dirbant sunkų fizinį darbą padės išspręsti problemą. Tačiau, kai nuospauda tampa skausminga arba prasideda uždegimas, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Jei konsultuojamasi su podiatru, labai tikėtina, kad jis rekomenduos naudoti tinkamus batų įdėklus arba ortopedinius įtvarus. Šios priemonės sumažins spaudimą pažeistoms vietoms ir suteiks tinkamą amortizaciją. Podiatras taip pat gali pašalinti nuospaudas, atlikdamas operaciją.
Sunkiausiais atvejais taikomas chirurginis gydymas. Chirurgas specialiu prietaisu pašalina išorinį sustorėjusį epidermio sluoksnį.
Draudžiama savarankiškai išpjauti sustorėjusią odą. Tai ypač taikoma žmonėms, sergantiems diabetu, neuropatija arba širdies ir kraujagyslių ligomis.
ŠALTINIS
Adamski Z, Kaszuba W. Dermatologia dla kosmetologów. Elsevier Urban & Partner, Vroclavas 2010.