Nuovargis ir energijos stoka: kokius vitaminus rinktis?

2023 m. kovo 29 d., trečiadienis

Vitaminai nuo energijos trūkumo gali padėti organizmui kovoti su nuovargiu ir mieguistumu. Gyvybingumo ir psichologinės bei fizinės būklės atgavimas turėtų prasidėti nuo gyvenimo būdo patikrinimo ir, prireikus, laipsniško jo keitimo. Verta atkreipti dėmesį ir į dietą, miego kokybę ar fizinį aktyvumą, kartu pasirūpinti tinkama mityba. Patikrinkite, kurie vitaminai suteikia energijos ir padeda atsigauti kūnui ir protui.

 
Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

Vitaminai nuo nuovargio ir energijos stokos

Nuolatinis skubėjimas, stresas, išorinių dirgiklių poveikis, mūsų pajėgumų ribas viršijančių pareigų perteklius, netinkama mityba ar miego sutrikimai – tai tik kelios priežastys, lemiančios nuovargį ir energijos trūkumą.

Negana to, nuovargis ir kūno išsekimas dažnai tampa lėtinis. Pavyzdžiui, tokia liga kaip lėtinio nuovargio sindromas vystosi atskirai, yra nesusijusi su besitęsiančiomis organinės kilmės ligomis.

Nuolatinis išsekimo jausmas taip pat gali būti vienas iš konkrečios ligos simptomų, todėl jokiu būdu nenuvertinkite šios būklės ir kuo greičiau atpažinkite problemos šaltinį.

Pirmiausia verta išanalizuoti savo paros ritmą ir nustatyti, kiek laiko skiriame:

- darbui ar mokslui;

- eilinėms pareigoms;

- poilsiui ir miegui;

- atsipalaidavimui ir malonumams;

- televizoriaus žiūrėjimui;

- kompiuteriui ir telefonui;

- fiziniam aktyvumui;

- valgymui ir patiekalų sudėčiai.

Jeigu paaiškėja, kad gyvenimo būdas subalansuotas, mityba tinkama, bet vis dėlto nuovargio neatsikratote, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Priešingu atveju reikėtų imtis atitinkamų pokyčių, pradėti nuo tinkamo miego ir poilsio režimo, atnaujinti valgiaraštį.

Būtent suvartojamo maisto kokybė turi esminės įtakos aprūpinant organizmą reikalingais vitaminais ir mikroelementais. Ką reikėtų valgyti, kad sumažėtų nuovargis, o kada pastiprinimo ir energijos semtis iš vaistų ar maisto papildų?

Kokie vitaminai tinkami nuo nuovargio ir energijos trūkumo?

Ieškant vitaminų nuo nuovargio kasdienėje mityboje, verta atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

- ką valgome ir ko trūksta;

- kiek kartų ir kaip dažnai valgome;

- kokio didumo porcijas valgome.

Jeigu maisto racioną sudaro daugiausia sunkus ir riebus maistas, saldūs ir sūrūs užkandžiai, gazuoti gėrimai ar greitas maistas, organizmas tikrai negauna reikiamų maisto medžiagų. Valgymas paskubomis, nereguliariai, didelės porcijos vakarais taip pat nepalaiko jėgų, atvirkščiai, greičiau jų atima.

Juodoji arbata ar kava gali stimuliuoti, tačiau per dažnas jų vartojimas taip pat sukelia nuovargį.

Tad iš kur gauti energijai taip reikalingų vitaminų? Visų pirma vertėtų daugiau valgyti:

- daržovių ir vaisių;

- žuvų ir jūrų gėrybių;

- sveikųjų riebalų;

- riešutų ir grūdų;

- rupių grūdų košių;

- ankštinių augalų;

- viso grūdo produktų.

Taip pat nepamirškite gerti pakankamai vandens. Šiuo atveju geriausiai tiks negazuotas vanduo, pavyzdžiui, pagardintas citrinomis ar imbierais.

Pavargusiems žmonėms pirmiausia rekomenduojami šie elementai, mineralai ir vitaminai:

- vitaminas C – vienas geriausių antioksidantų, kurio tinkama koncentracija mažina mieguistumą ir nuovargį. Jo galima rasti juoduosiuose serbentuose, citrusiniuose vaisiuose, kiviuose, malpigijose, obuoliuose, kopūstuose, pomidoruose, paprikose, petražolėse, bulvėse, briuseliniuose kopūstuose ir špinatuose;

- B grupės vitaminai, įskaitant vitaminus B1, B2, B3, B5, B6, B12 ir folio rūgštį – jų trūkumas gali sukelti lėtinį nuovargį, dirglumą, silpnumą, koncentracijos susilpnėjimą ir nuotaikų kaitą. Jų randame ankštinių augalų sėklose, viso grūdo produktuose, riešutuose, kviečių sėlenose, apelsinuose ir kituose citrusiniuose vaisiuose, lapinėse daržovėse, mielėse, kiaušiniuose, jūros žuvyse, riebiame piene, mėsos produktuose, pavyzdžiui, kepenyse ar kalakutienoje;

- geležis – atlikdama audinių aprūpinimo deguonimi funkciją, ji gali neutralizuoti vangumą ir nuovargį. Šio elemento šaltinis visų pirma yra gyvūninės kilmės produktai, įskaitant raudoną mėsą, pavyzdžiui, kepenis, taip pat žuvys, nesmulkinti grūdai, džiovinti vaisiai (abrikosai ir slyvos), juodieji serbentai, avižiniai dribsniai, sėklos, kauliukai, riešutai, kakava, burokėliai, žalios daržovės (petražolės, špinatai ir brokoliai);

- magnis – didesnių jo dozių gali prireikti sportininkams, nuolatinį stresą patiriantiems žmonėms, vartojantiems daug kavos, arbatos ar alkoholio. Norint papildyti šio elemento atsargas, reikia valgyti moliūgų sėklų, kviečių sėlenų, kakavos, ankštinių augalų, riešutų, miežių ir grikių kruopų, žirnių, rudųjų ryžių, bananų ar špinatų;

- vitaminas D – turi įtakos raumenų veiklos efektyvumui, atsparumui, bet kartu ir energijos išteklių didinimui. Pagrindinis jo šaltinis – saulės šviesa, tačiau šio vitamino galima rasti riebiose žuvyse, menkių kepenyse, aliejuje ir kiaušinių tryniuose.

Tinkamas vitaminų ir mineralų lygis yra be galo svarbus, todėl jų pritrūkus būtina nedelsiant papildyti. Be subalansuotos mitybos, galima vartoti preparatus, padedančius užpildyti trūkumus. Svarbu, kad dozės būtų koreguojamos pagal amžių ir individualius poreikius. 

 

Ką vartoti esant nuolatiniam nuovargiui ir energijos trūkumui?

Net ir iš gerai sudaryto valgiaraščio ne visada gausime tiek, kiek reikia, vitaminų, mineralinių druskų ir maistinių medžiagų. Tada galima rinktis patikrintus ir rekomenduojamus maisto papildus arba vaistus nuo nuovargio.

Dauguma tokių preparatų yra minėtų vitaminų ir elementų deriniai, tai yra vitaminas C, B grupės vitaminai, vitaminas D, geležis, magnis, cinkas ar įvairūs augaliniai ekstraktai.

Kad paskatintume organizmą veikti, nuovargį malšinančiuose preparatuose rasime šių augalų:

ženšenių;

- gvaraninių paulinijų;

- ginkmedžių;

- gudobelių.

Šių augalų ekstraktai ne tik padeda kovoti su nuovargiu ir mieguistumu, bet ir gerina koncentraciją, atmintį, protinę veiklą, padeda sumažinti stresą.

Vitaminų nuo mieguistumo ir energijos stokos esama įvairiausių formulių, formų ar dozių. Iš populiariausių galima paminėti tabletes nuo nuovargio ir energijos trūkumo, bet dar yra:

- kapsulės;

- geriamieji skysčiai;

- milteliai suspensijai ruošti;

- sirupai;

- šnypščiosios tabletės;

- čiulpiamosios pastilės;

- energijos suteikiančios arbatos ir vaistažolės.

Kam skirti vitaminai nuo nuovargio ir energijos stokos?

Vitaminų, skirtų nuovargiui ir energijos trūkumui šalinti, pasirinkimas turėtų būti pritaikytas pagal kiekvieno žmogaus individualius poreikius. Skirtingus energijos poreikius gali turėti:

- moterys;

- vyrai;

- vaikai;

- jaunimas;

- senjorai.

Todėl rinkoje netrūksta produktų, skirtų tikslinėms grupėms. Nesunkiai rasime vitaminų nuo nuovargio vyrams, taip pat priemonių įvairaus amžiaus moterims, vyresnio amžiaus žmonėms, moksleiviams ir studentams ar patiems jauniausiesiems.

Be lyties ir amžiaus, nuovargio lygis priklauso ir nuo jau minėto gyvenimo būdo, įskaitant fizinį aktyvumą, darbo pobūdį, išorinių veiksnių poveikį ir, žinoma, mitybą. Būtent ji dažniausiai siejama su vitaminų ar maistinių elementų trūkumu.

Todėl sportininkui ir sėsliai gyvenančiam asmeniui gali prireikti skirtingos sudėties ir dozės vitaminų, kad gautų energijos.

Mitybos raciono pakeitimas neturėtų pakenkti, tačiau, kol pradėsime vartoti konkrečius energijos suteikiančius vitaminus, pravartu pasitikrinti, kiek jų yra organizme. Ypatingą dėmesį preparatų parinkimui turėtų skirti vaikai ir nėščios moterys. Tokiais atvejais verta kreiptis į specialistus.

LITERATŪRA

  1. Ciborowska H., Rudnicka A. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL Wydawnictwo Lekarskie,wyd. 4, Varšuva, 2019.