Ratilai po akimis: Gydytis namuose ar kreiptis į specialistą?
Ratilai po akimis – gana varginanti estetinė ir ne tik problema. Neretai jie yra ligos simptomas, todėl jei jie ilgą laiką neišnyksta, juos lydi kiti negalavimai, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Esama daug būdų – profesionalių ir naminių – atsikratyti ratilų po akimis. Tačiau pirmiausia būtina išsiaiškinti, kodėl oda po akimis tamsėja.
Ratilų po akimis atsiradimo priežasčių gali būti daug. Dėl tamsesnės odos po akimis visas veidas atrodo pavargęs. Ratilai po akimis atsiranda tiek moterims, tiek vyrams, nepriklausomai nuo jų amžiaus, tačiau tampa labiau pastebimi sulaukus 40 metų. Patartina juos maskuoti ar netgi šalinti profesionaliuose estetinės medicinos specialistų kabinetuose, kad veidas kuo ilgiau atrodytų sveikas.
Ratilai po akimis
Ratilų po akimis atsiradimo priežastis gali būti liga, tačiau ne visada. Dažnai jie atsiranda dėl nuovargio, neišsimiegojimo ar po sunkios dienos ir visada neigiamai veikia savijautą. Deja, už pavargusį veidą ar liūdnas akis neretai tenka dėkoti ratilams – juk beveik kiekvienam svarbu švytinti išvaizda. Tai problema, su kuria susiduria žmonės, nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties. Tačiau labiau ji paliečia moteris.
Ratilai po akimis brandžiame amžiuje daugumai moterų yra senėjimo ir tam tikro patrauklumo praradimo ženklas. Su šia problema dažniausiai susiduria žmonės, turintys šviesią, taigi ir ploną, odą.
Medicinoje išskiriami 3 ratilų tipai:
- pigmentiniai – susidaro dėl tamsaus pigmento kaupimosi apatinio voko ir po juo esančioje odoje;
- kraujagysliniai – sudaryti iš smulkių kraujagyslių, matomų per ploną odą aplink akis;
- susiję su poodinio audinio atrofija – metams bėgant, vadinamosios riebalinės pagalvėlės po akimis susitraukia, o skruosto audiniai pastebimai nusileidžia. Taip atsiranda duobutės, o ant jų krentanti šviesa sukuria vadinamąsias šešėlio zonas. Susidaro įspūdis, kad po akimis yra ryškūs ratilai.
Ratilų po akimis priežastys
Pagrindinė daugumos ratilų po akimis priežastis yra specifinė šios veido srities odos sandara. Šis odos fragmentas yra ploniausias ir beveik neturi riebalinio audinio. Gydytojai pabrėžia, kad žmonės, turintys polinkį į ratilų susidarymą šioje vietoje, turėtų nusiteikti tam, kad su amžiumi problema didės. Deja, senėjimo procesai labai prisideda prie tokių paakių odos pakitimų ryškėjimo.
Štai svarbiausios ratilų po akimis atsiradimo priežastys:
- genetinės – kiekvienas žmogus iš tėvų paveldi kraujagyslių išsidėstymą, o kartu ir polinkį į ratilų susidarymą. Jei tėvai ar seneliai susidūrė su ratilų po akimis problema, labai tikėtina, kad jų palikuoniai irgi ją turės;
- įtemptas gyvenimo būdas ir žalingi įpročiai – nuolatinis stresas ar miego trūkumas yra „idealūs“ veiksniai tokiems odos aplink akis pakitimams atsirasti. Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu ar gausus kavos vartojimas yra veiksniai, dėl kurių ratilai po akimis susidaro greičiau;
- ligos – ratilai gali atsirasti dėl ligų. Jais itin dažnai skundžiasi alergiški, sergantys inkstų ligomis ar nusilpusią kraujagyslių sistemą turintys žmonės. Šį negalavimą neretai sukelia skydliaukė ar parazitinė infekcija. Tokiais atvejais ligonį visada lydi kiti negalavimai (pilvo ar galvos skausmai), dėl kurių būtina nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju;
- pernelyg ilgas buvimas saulėkaitoje;
- senėjimo procesai – amžiui bėgant, oda silpnėja ir labiau suglemba, kartu pasimato kraujagyslės, paakių oda tampa mėlyna ar net violetine.
- tam tikrų vaistų, ypač kraujagysles plečiančių, vartojimas. Dėl tokių atvejų taip pat reikia pasikonsultuoti su gydytoju.
Jeigu ratilai po akimis yra konkrečiam žmogui ir jo išvaizdai būdinga savybė, dėl jų nereikėtų nerimauti. Tokią būseną gydytojai apibūdina kaip kosmetinę problemą.
Kremai nuo ratilų po akimis
Veiksmingas kremas nuo tamsių ratilų po akimis turi atitikti kelis reikalavimus.
Pirma, jo sudėtyje turi būti augalų ekstraktų. Šie elementai gerina mikrokraujotaką ir apsaugo nuo kraujagyslių plėtimosi. Jie taip pat malšina epidermio dirginimą ir pagerina kolageno, atsakančio už tinkamą stangrumą, stimuliavimą.
Patartina, kad kremo sudėtis būtų papildyta jūrų dumblių arba žaliosios arbatos ekstraktu. Šios sudedamosios dalys pasižymi dideliu antioksidaciniu poveikiu, apsaugo nuo kenksmingų UV spindulių padarinių ir taip lėtina senėjimo procesą.
Labai svarbi sudedamoji paakių kremų, kovojančių su ratilais, dalis yra kofeinas. Jis gerokai sumažina patinimą po akimis ir pačius ratilus. Paprastai kremai, kurių sudėtyje yra kofeino, pasižymi gana greitu poveikiu. Jie taip pat yra skirti vandens kaupimuisi stabdyti. Tam tinka tik tokie preparatai, kurie didina kraujagyslių aplink akis pralaidumą ir kartu neleidžia kauptis vandeniui. Tad verta patikrinti, ar konkretus kremas mažina patinimą, o tai yra nepaprastai svarbu šalinant skystį iš srities aplink akis.
Kad specialus paakiams su ratilais skirtas kremas duotų norimų rezultatų, jis turi būti naudojamas reguliariai, geriausia ryte ir vakare. Tepant kremą, taip pat galima alikti švelnų masažą aplink akis. Be to, kremą reikia tepti labai švelniai, netempiant odos. Paakiams skirtą preparatą patartina lengvai įtrinti.
Procedūros nuo ratilų po akimis
Kaip pašalinti ratilus po akimis? Deja, tai negalavimas, varginantis daug žmonių. Jie yra ne tik nuovargio, bet ir tam tikrų ligų požymis. Labai dažnai ratilai būna nulemti genetiškai ir juos sunku užmaskuoti net kruopščiausiai atliktu makiažu. Tokiu atveju gelbsti profesionalios procedūros.
Ką naudoti nuo ratilų po akimis?
Mezoterapija – atliekama, įšvirkščiant atitinkamą preparatą į sritį aplink akis. Pastaruoju metu labai išpopuliarėjo adatinė mezoterapija, kuriai naudojamos ritmiškai duriamos adatos ir kuri suteikia pacientui didesnį komfortą procedūros metu.
Procedūra su trombocitais ir plazma – atlikdamas šią procedūrą, gydytojas išgauna trombocitais papildytą plazmą iš paciento kraujo. Taip gautas fibrinas stimuliuoja odos atkūrimą, pašalina ratilus ir net patinimą.
Frakciniai lazeriai – lazeriu atliekama procedūra šveičia odą ir stipriai stimuliuoja jos atsinaujinimą.
Hialurono rūgštis – laikoma užpildu, leidžiančiu pašalinti ratilus po akimis. Šis preparatas geba sulaikyti vandenį, tad oda atrodo jaunesnė.
Dėl visų šitų estetinės medicinos procedūrų oda aplink akis tampa stangri ir sudrėkinta, todėl išnyksta pajuodusių paakių problema. Tokių procedūrų efektai išlieka ilgą laiką, o ratilai po akimis pasidaro mažiau matomi. Tačiau reikėtų turėti omenyje, kad sprendimą dėl tokios procedūros tipo ir formos priima gydytojas.
Naminiai būdai, padedantys atsikratyti ratilų po akimis
Kaip pašalinti ratilus po akimis? Norint kuo veiksmingiau kovoti su šia problema, reikia laikytis sveiko gyvenimo būdo – rūpintis poilsio ir miego režimu, vengti streso, valgyti maistą, kuriame gausu (ypač žalių) daržovių ir vaisių. Taip pat verta kasdien naudotis paprastais naminiais ir natūraliais būdais, skirtais šiems varginantiems pakitimams akių srityje stabdyti.
Veiksmingiausiems naminiams metodams priskiriami:
- šalto pieno kompresai – tokius kompresus patartina laikyti keliolika minučių ant užmerktų vokų. Tokia paprasta procedūra tikrai suteiks palengvėjimą ir sumažins ratilus;
- juodosios arba žaliosios arbatos kompresai – arbatos kompresai yra naudingi, pirmiausia, dėl jų sudėtyje esančio teino. Ši sudedamoji dalis pasižymi stipriu sutraukiamuoju poveikiu kraujagyslėms srityje aplink akis. Arbata suvilgytus tamponus ant akių patartina laikyti 20–30 minučių;
- šaltų agurkų kompresai – supjaustytus griežinėliais šviežius agurkus kuriam laikui palikti šaldiklyje, po to juos laikyti uždėtus ant akių net iki pusvalandžio. Agurkuose yra antioksidantų ir flavonoidų, kurie sumažina paraudimą, patinimą ir bet kokį paakių odos dirginimą. Puikiai sumažina ratilus srityje aplink akis;
- bulvių kompresai – žalių bulvių griežinėlius pirmiausia reikia atvėsinti šaldytuve arba šaldiklyje. Žalias bulves taip pat galima sutarkuoti, įvynioti į marlę, atvėsinti šaldytuve ir uždėti ant akių. Bulvių sudėtyje esančios medžiagos pasižymi stipriu sutraukiamuoju poveikiu ir veiksmingai pašalina vandens perteklių iš paakių odos;
- suplaktas vištų kiaušinių baltymas – taip paruoštą masę galima švelniai užtepti ant paakių odos. Kai baltymas išdžiūsta, jis turi įtempiamąjį poveikį ir sumažina bet kokį uždegimą. Kartu sušvelnina ratilus po akimis.
Taip pat galima naudoti kosmetikos priemones, skirtas dėmėms po akimis maskuoti. Padeda fluidai, maskuokliai ar odos spalvą išlyginantys kremai. Svarbi taisyklė – visada naudoti vienu tonu šviesesnį nei makiažo pagrindas paakių maskuoklį. Tai puikus būdas pašviesinti ratilus po akimis.
Bibliografija
- Gołębiewska „Piękna strefa oczu”, Polska Kosmetologia i Kosmetyka, 2014 r.,