Repelentai nuo uodų: kaip veikia ir ar saugūs naudoti?
Repelentai – tai priemonės, atbaidančios gyvus organizmus, dažniausiai kandančius vabzdžius, pavyzdžiui uodus. Dažniausiai kyla abejonių dėl jų veiksmingumo ir saugumo, tačiau žinant, kaip veikia šios rūšies priemonės, galima optimizuoti jų veiksmingumą ir sumažinti jų keliamą riziką.
Repelentų nuo uodų rūšys
Repelentai nuo uodų gali būti dviejų rūšių:
- iš cheminių medžiagų, atbaidančių vabzdžius;
- iš natūralių medžiagų, turinčių vabzdžius atstumiantį kvapą.
Cheminiai preparatai yra labiau paplitę, nes jie paprastai laikomi veiksmingiausiais. Repelentai paprastai būna šių rūšių:
- purškalas arba aerozolis;
- kremas;
- pieštukas.
Didžiausio įrodyto veiksmingumo priemonė yra DEET (N,N-dietil-meta-toluamidas). Šios medžiagos koncentracija rinkoje esančiuose preparatuose labai skiriasi – nuo 3,5 iki daugiau kaip 50 proc. Šis cheminis junginys plačiai naudojamas kaip repelentas, nors gali atlikti ir insekticidinę funkciją. Viskas priklauso nuo koncentracijos ir naudojimo būdo. Populiariuose purškaluose ir kremuose nuo uodų jis veikia tik kaip repelentas, apsaugantis nuo įkandimų.
Panašaus veiksmingumo junginys yra ikaridinas.
Cheminių repelentų grupei taip pat priskiriamas IR3535 – jo naudojimas neturi rimto šalutinio poveikio, tačiau tyrimai rodo, kad jis yra mažiau veiksmingas nei dvi ankstesnės medžiagos.
Repelentų nuo uodų sudėtis
Šalia cheminių medžiagų yra daug natūralių medžiagų, pasižyminčiu uodus atbaidančiu poveikiu. Uodai nepakelia šių eterinių aliejų kvapo:
- citrinžolės;
- eukaliptų;
- gvazdikų;
- pačiulių.
Mažiau efektyvūs, tačiau taip pat atbaidantys kvapai:
- pipirmėčių;
- levandų;
- bazilikų;
- kedrų;
- pankolių;
- rozmarinų
- snapučių.
Natūralų naminį repelentą, kurio pagrindą sudaro vienas ar keli pirmiau minėti augalai, galima pasigaminti praskiedus jų aliejų kitame aliejuje (saulėgrąžų, sojų ar vynuogių kauliukų).
Cheminiai ar natūralūs repelentai turi skleisti vabzdžius atbaidantį kvapą. Pirmiau minėtos cheminės medžiagos taip pat gali turėti insekticidinį poveikį, tačiau tik esant didelei jų koncentracijai.
Repelentai nuo uodų: kaip juos saugiai naudoti?
Parduotuvėse ir vaistinėse parduodamos uodus atbaidančios priemonės dažniausiai gaminamos cheminių medžiagų, dažniausiai DEET, pagrindu. Šis junginys yra absorbuojamas per odą. Dėl šios priežasties jo negalima naudoti nėščioms moterims ir kūdikiams iki dviejų mėnesių amžiaus, taip pat nerekomenduojamas naudoti vaikams iki 12 metų.
Taip pat reikėtų vengti naudoti ant odos, jei ji:
- pažeista;
- sudirgusi;
- patepta kitais kremais, balzamais ar aliejais – per tokią odą cheminis junginys prasiskverbia daug greičiau.
Kaip naudoti uodus atbaidančias priemones, kad sumažintumėte jų neigiamą poveikį?
- Jei naudojate purškalą, geriau jį purkšti ant drabužių, o ne tiesiai ant odos. Tai nesumažins jo veiksmingumo, bet užtikrins, kad į organizmą jo pateks kur kas mažiau.
- Nenaudokite repelento dažniau nei du kartus per dieną. Didesnė dozė jau gali turėti toksinį poveikį.
- Jei naudojate ant sveikos odos, prieš tai nenaudokite jokių kitų kosmetikos priemonių.
- Nuplaukite repelentą nuo odos, kai tik jo poveikis tampa nebereikalingas (pavyzdžiui, grįžus namo).
- Nenaudokite jaunesniems nei 12 metų vaikams.
- Nenaudokite nėščioms moterims.
- Rinkitės mažesnės DEET koncentracijos preparatus – maždaug 3,5 proc.
Repelentai nuo atogrąžų kraštų uodų
Keliaujant į atogrąžų šalis ypač svarbu naudoti repelentus. Tenykščio uodo įkandimas gali turėti daug rimtesnių pasekmių nei mūsų klimato zonoje gyvenančio uodo įkandimas.
Šie vabzdžiai perneša rimtesnes ligas, pavyzdžiui:
- maliariją;
- geltonąjį drugį;
- Dengės karštligę.
Mūsų šalyje parduodami repelentai gali būti veiksmingi ir atogrąžų šalyse. Viskas priklauso nuo jų sudėtyje esančios medžiagos rūšies ir jos koncentracijos. Veiksmingiausi uodus atbaidantys preparatai yra tie, kurių sudėtyje yra 30–50 proc. DEET. Tuos, kurių koncentracija mažesnė, arba tuos, kurių sudėtyje yra mažiau efektyvių junginių, pavyzdžiui, IR3535, reikia naudoti dažniau, kad būtų užtikrintas panašus poveikis.
Būnant atogrąžų klimato zonoje reikia ypač rūpintis, kad išvengtumėte įkandimų.
Kaip dar galima apsisaugoti nuo uodų?
Repelentai nėra vienintelis veiksmingas būdas, padedantis apsisaugoti nuo uodų įkandimų. Yra ir kitų būdų, nors jie paprastai reikalauja daugiau pasiruošimo.
- Dėvėkite tinkamus drabužius, neleidžiančius uodams patekti ant odos, pavyzdžiui, neperšlampamus drabužius arba drabužius iš „Softshell“ tipo audinių.
- Namuose naudokite langų tinklelius nuo vabzdžių.
- Maudykitės prieš išeidami iš namų – uodus traukia žmogaus prakaite esanti pieno rūgštis.
- Venkite fizinio krūvio lauke – tai sumažina prakaitavimą ir anglies dioksido, kuris taip pat traukia uodus ir kurio pavargęs žmogus iškvepia daugiau, gamybą.
- Nenaudokite uodus traukiančių gėlių ir vaisių kvapų turinčių kvepalų ir kosmetikos priemonių.