Riebaluoti plaukai - 10 patarimų kaip su tuo kovoti
Riebaluoti plaukai – dažna problema, su kuria susiduria daugelis žmonių. Tai lemia padidėjęs galvos riebalinių liaukų aktyvumas. Per kelias valandas po plovimo plaukai vėl susiriebaluoja ir atrodo netvarkingi. Tačiau riebūs plaukai gali ilgiau išlikti švarūs, jei juos tinkamai prižiūrėsite. Taigi, ką daryti, jei turite riebius plaukus? Kviečiame kartu išsiaiškinti, kokios yra šios problemos priežastys ir kaip jos atsikratyti.
Kodėl plaukai greitai riebaluojasi?
Kaip jau supratote, dėl visko kaltos riebalinės liaukos. Kai jos dirba per intensyviai, ant odos išsiskiria daug riebalų. Dėl jų pertekliaus plaukai riebaluojasi, taip pat gali dirginti galvos odą bei paskatinti patologinių mikroorganizmų dauginimąsi. O tuomet gali atsirasti odos paraudimas, niežėjimas, pleiskanos ir nemalonus kvapas. Riebalinių liaukų veiklą didina įvairūs veiksniai. Dažniausiai:
Neteisinga priežiūra. Naudojate jums netinkamas priežiūros priemones, ant plaukų tepate per daug priemonės ar naudojate ją neteisingai.
Hormoniniai pokyčiai. Su šia problema dažniausiai susiduriama paauglystėje, nėštumo ar menopauzės metu. Tačiau hormoniniai pokyčiai gali atsirasti ir dėl streso ar kitų priežasčių.
Prasta mityba. Riebalinių liaukų veikla gali pakisti jei piktnaudžiaujate greitu maistu, riebiu, aštriu, keptu, marinuotu maistu bei alkoholiu.
Genetika. Didelis riebalinių liaukų aktyvumas taip pat gali būti jums genetiškai perduotas iš jūsų tėvų.
Nepalanki išorinė aplinka. Nešvarus oras, automobilių išmetamosios dujos ir karštis taip pat gali paskatinti greitesnį plaukų riebalavimąsi.
Padidėjusi oro drėgmė. Ilgai būnant drėgnoje aplinkoje suaktyvėja riebalinių liaukų veikla.
Dermatologinės ligos, kurios pasireiškia galvos odoje. Psoriazė, seborėjinis dermatitas ir kt. taip pat gali sukelti plaukų riebumą ir pleiskanų atsiradimą.
Plaukai taip pat gali riebaluotis dėl tam tikrų vaistų vartojimo. Su šia problema dažnai susiduria moterys, kurios ilgą laiką vartoja kontraceptines priemones.
Kaip prižiūrėti riebius plaukus?
Pasirinkite tinkamas plaukų priežiūros priemones
Pasirinkite šampūnus, kondicionierius ir plaukų kaukes, kurios skirtos būtent „riebiems plaukams“. Geriausias pasirinkimas yra naudoti to paties gamintojo ir tos pačios linijos produktus. Jie papildys ir sustiprins vienas kito poveikį. Taip pat visuomet atkreipkite dėmesį į priemonės sudėtį. Riebiems plaukams reikia lengvos tekstūros priemonių, be aliejų, silikonų ir parabenų. Reikėtų rinktis produktus, kurie neutralizuoja riebalų perteklių ir atkuria normalų odos balansą. Be to, riebius plaukus taip pat reikia drėkinti. Tad tarp jūsų plaukų priežiūros priemonių būtinai turėtų būti ir drėkinamoji plaukų kaukė.
Teisingai plaukite plaukus
Riebius plaukus reikia plauti šiltu arba vėsiu vandeniu ir švelniais judesiais. Nedidelį kiekį šampūno trinkite rankomis, kol šis suputos ir tik tuomet paskirstykite ant plaukų. Lengvais pirštų judesiais masažuokite galvos odą, kad paskatintumėte kraujotaką. Po to kruopščiai nuplaukite putas. Riebus plaukus rekomenduojama plauti du tris kartus per savaitę. Jei tai darysite dažniau, tik dar labiau paskatinsite riebalinių liaukų veiklą. Taip pat svarbu vengti per daug kondicionieriaus. Šią priemonę tepkite tik ant plaukų, maždaug nuo vidurio, venkite jo kontaktavimo su galvos oda, nes tai gali dar labiau apsunkinti plaukus. Bent kartą per sasvaitę naudokite plaukų kaukes, kurios reguliuoja riebalinių liaukų veiklą.
Nepamirškite apie galvos odos šveitimą
Reguliarus galvos odos šveitimas prailgins gaivumo pojūtį ir plaukai išliks švaresni ilgesnį laiką. Tai taip pat padės atsikratyti pleiskanų, niežėjimo ir riebios galvos odos. Tačiau itin svarbu, kad tai būtų specialios priemonės, skirtos galvos odos priežiūrai.
Naudokite sausą šampūną
Jei plaukus plauti reikia itin dažnai, nes išsiplovus ryte - vakare jie jau nešvarūs, galite išbandyti sausą šampūną. Pastarasis sugeria riebalų perteklių ir šiek tiek sausina odą. Jo dėka plaukai ilgiau išlieka švaresni ir jums nereikia jų taip dažnai plauti. Tačiau svarbu nepiktnaudžiauti šia priemone, kadangi per dažnas sauso šampūno naudojimas gali užkimšti poras.
Nenaudokite per daug formavimo priemonių
Venkite formavimo priemonių su „sunkiais“ ingredientais: silikonu, aliejais ir pan. Jie sunkiai nusiplauna, kaupiasi ant galvos odos paviršiaus ir tik paskatina greitesnį plaukų riebalavimąsi.
Venkite dažno plaukų džiovintuvo naudojimo
Karštas oras nėra naudingas riebiems plaukams. Todėl geriau plaukus išdžiovinti natūraliai arba naudojant džiovintuvą pasirinkti šalto oro režimą.
Venkite streso ir greito maisto
Be galo svarbi tinkama ir subalansuota mityba. Valgykite daugiau daržovių, grūdų, vaisių. Venkite riebaus, kepto ir sūraus maisto. Pakankamai miegokite ir daugiau judėkite. Tai bus naudinga ne tik jūsų plaukams, bet ir bendrai sveikatai.
Nelieskite plaukų per dažnai
Dažnas plaukų lietimas rankomis taip pat skatina greitesnį jų riebalavimąsi, todėl stenkitės liesti plaukus kuo mažiau.
Vengti sunkių, riebių plaukų priežiūros priemonių
Plaukų aliejai ar kremai gali labiau apsunkinti plaukus ir paskatinti dar didesnį riebalavimąsi, todėl reikėtų vengti priemonių, kurių sudėtyje yra natūralių aliejų. O įvairūs aliejai plaukams taip pat nėra tinkamiausia priemonė, kurią reikėtų naudoti riebių plaukų savininkėms. Jie labiau tinkami naudoti, kuomet plaukai sausi ar pažeisti.
Reguliariai keisti pagalvės užvalkalus
Riebalai iš galvos odos gali kauptis ant pagalvių užvalkalų, todėl juos reguliariai keiskite, kad išvengtumėte papildomo plaukų riebalavimosi.
Kaip teisingai plauti riebius plaukus?
Plaukite plaukus šiltu arba vėsiu vandeniu. Karštas vanduo stimuliuoja riebalinių liaukų veiklą, todėl plaukai greičiau riebaluojasi. Tad rekomenduojama plauti plaukus šiltu ar šiek tiek vėsiu vandeniu, nes tai padeda susiaurinti poras ir sumažinti sebumo išsiskyrimą ir plaukai ilgiau išliks gaivūs.
Naudokite šampūną, kuris tinka jūsų plaukų tipui. Riebių plaukų plovimui naudokite šampūną, kuris ir yra skirtas riebiems plaukams, kadangi netinkama priežiūros priemonė gali dar labiau paskatinti riebalinių liaukų veiklą.
Netrinkite šampūno į galvos odą per stipriai, o masažuojamaisiais judesiais įtrinkite į šaknis ir tolygiai paskirstykite. Galvos masažas yra ne tik malonus, bet ir naudingas: stimuliuojate kraujotaką, o naudingieji naudojamo produkto komponentai aktyviau prasiskverbia į plauko folikulą.
Neplaukite plaukų kiekvieną dieną. Daugelis kenčiančių nuo riebių plaukų, juos plauna kasdien – tai yra bene pagrindinė klaida, kadangi dažnas šampūno naudojimas gali išsausinti galvos odą ir taip padidinti sebumo gamybą, o tuomet galvos oda taps dar riebesnė. Norėdami suteikti plaukams gaivumo, retkarčiais galite naudoti sausą šampūną.
Kokių ingredientų ieškoti priemonėse, skirtose riebiems plaukams?
Norint veiksmingai kovoti su riebiais plaukais, svarbu pasirinkti priemones su tam tinkamais ingredientais.
- - Salicilo rūgštis yra populiarus riebiai galvos odai skirtų produktų ingredientas. Ji padeda ištirpinti riebalų perteklių ir negyvas odos ląsteles, kurios gali užkimšti poras ir prisidėti prie riebaus blizgesio susidarymo. Be to, ji padeda normalizuoti riebalinių liaukų veiklą ir taip pagerinti bendrą galvos odos būklę.
- - Augaliniai ekstraktai, tokie kaip rozmarinas, mėtų ir arbatmedžio ekstraktas, dažnai naudojami riebiems plaukams skirtuose šampūnuose, nes jie gali reguliuoti riebalų gamybą ir turi antiseptinį poveikį. Rozmarino ekstraktas stimuliuoja galvos odos kraujotaką, o tai padeda pagerinti medžiagų apykaitą ir sumažinti riebumą. Mėtos turi vėsinantį poveikį, kuris padeda sumažinti sudirgimą. O arbatmedžio ekstraktas turi antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, kurios padeda kovoti su riebumu ir užkirsti kelią uždegimų vystymuisi.
- - Molis yra natūralus ingredientas, žinomas dėl savo sugeriamųjų savybių. Plaukų priežiūros priemonės su moliu padeda sugerti riebalų perteklių ir nešvarumus.
- - Cinkas yra dar vienas svarbus ingredientas, padedantis kovoti su riebiais plaukais. Jis reguliuoja riebalinių liaukų veiklą ir turi antiseptinių savybių.
- - Aktyvinta anglis turi savybę sugerti riebalų perteklių ir nešvarumus nuo galvos odos ir plaukų paviršiaus. Pastaroji efektyviai išvalo galvos odą ir suteikia plaukams gaivumo.
Šaltiniai:
- Madnani N, Khan K. Hair cosmetics. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2013 Sep-Oct;79(5):654-67. doi: 10.4103/0378-6323.116734. PMID: 23974582.
- Gray J. Hair care and hair care products. Clin Dermatol. 2001 Mar-Apr;19(2):227-36. doi: 10.1016/s0738-081x(00)00133-4. PMID: 11397601.
- Draelos ZD. The biology of hair care. Dermatol Clin. 2000 Oct;18(4):651-8. doi: 10.1016/s0733-8635(05)70216-3. PMID: 11059373.