Sausa rankų oda: priežastys ir kaip ją prižiūrėti
Rankų oda dažniausiai išsausėja dėl netinkamos priežiūros. Odos būklei įtakos gali turėti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, saulė, sausas oras, plovikliai, taip pat alergijos ar sisteminės ligos. Sužinokite, ką naudoti norint atsikratyti šios problemos.
TRUMPAI
- Sausą rankų odą lemia įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, netinkama priežiūra.
- Sausų rankų nereikėtų ignoruoti, nes tai gali būti įvairių ligų simptomas.
- Vienas geriausių būdų sumažinti rankų odos sausumą yra kremų naudojimas, tačiau ne mažiau populiarios ir naminės priemonės.
Kodėl išsausėja rankų oda?
Rankų oda pasižymi ypatingu jautrumu išorės veiksnių poveikiui.
Taip yra todėl, kad šioje vietoje epidermio sluoksnis yra gerokai plonesnis nei kitose kūno vietose. Rankų odoje nėra riebalinių liaukų, atsakingų už epidermio drėkinimą ir apsaugą.
Be to, rankų odos struktūroje gausu prakaito liaukų, todėl epidermis greičiau praranda vandenį ir sausėja. Gerai žinoma, kad dėl nepakankamo odos drėkinimo oda tampa mažiau stangri ir elastinga, anksčiau prasideda senėjimo procesai, taigi atsiranda raukšlės.
Rankų, ypač vaikų, sausumui įtakos turi vitaminų A ir E trūkumas, nes jie yra atsakingi už odos sveikatą. Taip pat svarbu užtikrinti pakankamą vitamino B5 kiekį organizme. Dėl jo trūkumo oda gali pradėti skilinėti. Taip pat pasitaiko, kad odą sausina kosmetika, kuri netinka vaikui pagal amžių.
Sausos, šiurkščios ir pažeistos rankos yra vienas pirmųjų požymių, rodančių, kad šios kūno dalies priežiūra buvo apleista arba visiškai ignoruojama.
Dažnai už sausos rankų odos problemų slypi dermatologinės ligos, taip pat alergijos ar AD (atopinis dermatitas).
Jei šį mažą natūralų apsauginį barjerą ir rankų epidermio lipidinį sluoksnį papildomai veikia agresyvūs plovikliai, alergenai ar nepalankios oro sąlygos (pavyzdžiui, saulė ar šaltis), labai tikėtina, kad rankų oda išsausės.
Kitos sausų rankų priežastys
Labai sausą, pažeistą ir sutrūkinėjusią rankų odą gali lemti keletas veiksnių. Vienas iš jų – pirmiau minėtos oro sąlygos (ypač žiemą). Jei rankas veikia intensyvūs saulės spinduliai, stiprus šaltis ar lietus, oda gali pradėti sausėti, parausti, niežtėti (tiek iš vidinės, tiek iš išorinės pusės) ir sudirgti. Todėl ypač rudens ir žiemos sezonu patartina mūvėti pirštines, kurios saugo nuo šalčio ir drėgmės ir švelniai apgaubia epidermį iš vidaus.
Antroji sausos rankų odos priežastis – ploviklių, cheminių medžiagų ir valymo priemonių, kurių sudėtyje yra sausinančių ingredientų (pavyzdžiui, alkoholio), naudojimas. Todėl svarbu naudoti tinkamas apsaugines pirštines plaunant indus, skalbiant ir atliekant kitus buities bei sodo darbus.
Kartais rankų sausumą kelia rimtesnės priežastys: dermatologinės ligos, alergijos ir kitos ligos, pavyzdžiui, diabetas, endokrininės sistemos sutrikimai, skydliaukės ligos ar inkstų problemos.
Tokią būklę taip pat gali lemti darbo pobūdis, buvimas sausose, kondicionuojamose patalpose, netinkama ar nepakankama priežiūra. Net netinkamas rankų kremas ar muilas ar per karštas vanduo.
Nėštumo metu organizmas negamina tiek daug riebalų, kaip visada, todėl šiuo laikotarpiu rankos gali būti sausesnės.
Naminės priemonės sausoms rankoms
Gerai, kad tokiu atveju galima pasitelkti išbandytas namines priemones. Naudojant produktus iš šaldytuvo, taip pat žoleles, galima pasigaminti šveitiklių ir kaukių rankų odai.
Populiari kaukė suskilinėjusioms, sausoms rankoms yra linų sėmenų kaukė. Verdančiu vandeniu užpilkite 3 valgomuosius šaukštus sėmenų, atvėsinkite, užtepkite ant rankų odos ir uždenkite plėvele bei rankšluosčiu. Maždaug po 15 minučių nuovirą galima nuplauti.
Kita natūrali priemonė sausoms rankoms – šveitiklis iš kavos (tiksliau, kavos tirščių) ar rupios druskos arba cukraus, sumaišyto su nedideliu kiekiu alyvuogių aliejaus. Taip pat galima įlašinti kelis lašus citrinų sulčių. Viską įmasažuokite į rankų odą. Po kelių minučių šveitiklį reikėtų nuplauti, o po to rankų odą palepinti drėkinamuoju kremu.
Sausoms rankoms taip pat galima naudoti bulvių kompresą. Išvirkite dvi bulves su lupenomis, jas nulupkite, minkštimą sutrinkite, įdėkite kiaušinio trynį ir du valgomuosius šaukštus šilto pieno. Paruoštą mišinį tepkite ant rankų, laikykite 10 minučių, tada nuplaukite ir tepkite kremą.
Sausų rankų kaukėms taip pat naudojamas medus. Įmasažuokite jį į rankų odą ir palikite 10 minučių. Panašiai naudojamas alavijas – perpjaukite lapą, kad išgautumėte minkštimą.
Kokosų aliejus, ricinos aliejus arba vazelinas naudojami šiek tiek kitaip. Viena ar kita priemone patepkite sausas rankas, užsimaukite medvilnines pirštines ir palikite per naktį arba kuo ilgiau.
Galima alyvuogių aliejuje mirkyti delnus. Geriausia aliejų truputį pašildyti ir įpilti šiek tiek citrinų sulčių. Šį mišinį taip pat įtrinkite į odą ir užsimaukite medvilnines pirštines.
Kokį kremą naudoti sausoms rankoms?
Tiek gydant egzemą, tiek jautrią atopinę odą reikėtų rinktis produktus, kurie padeda atkurti natūralų epidermio apsauginį barjerą. Jautriai odai, linkusiai į dirginimą, svarbiausia yra tinkama priežiūra. Dėl aliejinių savybių emolientai drėkina, malšina niežulį ir kitus sudirgimus bei atkuria natūralią odos apsauginę funkciją. Be to, jie suteikia sveiką išvaizdą net sausai odai.
Kur įsigyti ir kokį kremą pasirinkti sausoms rankoms? Vaistinėse, kosmetikos ir natūralių priežiūros priemonių parduotuvėse galima įsigyti įvairių kosmetikos priemonių, tinkamų sausai odai drėkinti.
Rinkdamiesi konkretų produktą vadovaukitės principu, kad kuo trumpesnis produkto ingredientų sąrašas ir kuo daugiau natūralių komponentų, tuo geriau.
Gerame sausų rankų kreme turėtų būti:
- vitaminų (A, E ir C);
- aliejaus, glicerino arba parafino;
- taukmedžių sviesto;
- bičių vaško;
- vertingų mineralų;
- hialurono rūgšties arba karbamido;
- alantoino arba pantenolio.
Šie komponentai maitina, lygina, drėkina, tinkamai apsaugo ir riebalais papildo rankų odą.
Kremą labai sausoms rankoms reikėtų naudoti bent du kartus per dieną: ryte ir vakare, o geriausia po kiekvieno rankų plovimo.
Jį reikia kruopščiai įmasažuoti į viršutinės ir vidinės rankų pusės odą, pirštus, nagus ir tarpupirščius.
Ką dar galima naudoti sausoms rankoms?
Kosmetologės rekomenduoja nakčiai užsimauti specialias medvilnines pirštines, prieš tai patepus rankų odą riebiu kremu ar kitu maitinamuoju bei drėkinamuoju preparatu.
Kartais tokios specialios pirštinės parduodamos kartu su priežiūros priemone. Kitas būdas rūpintis rankų oda – saugoti ją nuo saulės ir šalčio. Vasarą rankas reikėtų tepti apsauginiais kremais nuo saulės, rudenį ir žiemą reikėtų mūvėti pirštines ir rankas tepti riebiais kremais. Dirbant buities, sodo ar fizinius darbus būtinai mūvėti apsaugines pirštines.
Kiekvieną dieną, pavyzdžiui, vakare ar net važiuojant autobusu į darbą, verta pasimasažuoti rankas.
Be to, retkarčiais verta apsilankyti grožio ar kosmetologijos salone. SPA salonai siūlo įvairias rankų priežiūros paslaugas, įskaitant parafino voneles ar jauninamąją mezoterapiją.
ŠALTINIS
Martini Marie, Kosmetologija ir odos farmakologija, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, I, ISBN 9788320045482.