Skrepliai gerklėje – iš kur atsiranda ir kaip su jais kovoti? Vaistai ir naminio gydymo būdai

2022 m. lapkričio 4 d., penktadienis

Skrepliai gerklėje dažniausiai siejami su viršutinių kvėpavimo takų infekcija, tačiau tai gali būti ir kitų ligų simptomas. Nuo jų dažnai kenčia rūkantys žmonės, kartais – astma segantys žmonės. Tačiau tai dar ne viskas – sužinokite, kokių dar esama gerklės skreplių atsiradimo priežasčių ir kaip jų atsikratyti. 

 

TRUMPAI

  • Skrepliai gerklėje – tai išskyros iš nosies arba sinusų, kurios nuteka galine gerklės sienele. Dažniausiai jie asocijuojasi su peršalimu, tačiau tai gali būti ir rūkančių žmonių gleivinės reakcija arba astma sergančių žmonių šalutinis inhaliuojamų steroidų poveikis.
  • Jeigu skreplių atsiranda nerūkančių žmonių gerklėje arba tų, kurie neserga astma ar peršalimu, tai gali būti kitos ligos simptomas. Dažniausiai tai yra laringofaringinis refliuksas arba lėtinis sinusitas.
  • Daugeliu atveju skrepliai gerklėje išnyks išgydžius viršutinių kvėpavimo takų infekcijas ir metus rūkyti. Kitais atvejais reikėtų taikyti gydytojo rekomenduojamą gydymą – pavyzdžiui, nedelsiant pradėjus gerti vaistažolių arbatą.

 

Reikia gydytojo patarimo? Kreiptis

TURINYS

 

Pagrindinės skreplių atsiradimo gerklėje priežastys

Skrepliai gerklėje – tai būdingas peršalimo ar kvėpavimo takų infekcijos simptomas. Skrepliai yra tirštos išskyros, kurios atiteka galine gerklės sienele – atsiradę iš nosies ar sinusų, jie sukelia užkimimą ir krenkštimą.   

Kai kurie pacientai turi bėdų su nuolatiniu užkimimu ir skrepliais gerklėje, nors neserga jokia infekcija. Gydytojai tai vadina lėtinio išskyrų nutekėjimo galine gerklės sienele sindromu, trumpiau vadinamu PNDS.

Skrepliais gerklėje, neturint slogos ar kitų virusinę ar bakterinę infekciją rodančių simptomų, dažnai skundžiasi rūkantys žmonės. Kūnas natūraliai apsisaugo nuo dirginančios cigarečių dervos ir gamina išskyras gerklei drėkinti.   

Skrepliais gerklėje taip pat dažnai skundžiasi astma sergantys asmenys, ypač tie, kurie vartoja inhaliacinius steroidus, skirtus bronchams praretinti. Šalutinis šių vaistų poveikis yra padidėjęs gleivių išsiskyrimas.    

Paprastai PNDS, jeigu jis nesusijęs su kitomis sveikatos būklėmis, yra tinkamai neįvertinamas. Tačiau verta žinoti, kad šis ne itin pastebimas simptomas gali slėpti pavojingas ligas, kurias būtina gydyti. Kokias?

 

Kitos skreplių gerklėje atsiradimo priežastys

Nuolatinis skreplių gerklėje susidarymas, kuris nėra ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomas, šalutinis inhaliuojamų steroidų poveikis ar rūkančio žmogaus organizmo gynybinė reakcija, gali rodyti šias ligas:  

  • gastrofaringinį refliuksą;
  • lėtinį sinusitą;
  • autoimunines ligas;
  • smegenų skysčio nutekėjimą;
  • psichogeninę disfoniją.

 

Skreplių atsiradimas gerklėje ir gerklų refliuksas

Laringofaringinis refliuksas yra susirgimas, kai skrandžio turinys grįžta į gerklę. Paprastai tokią būklę sukelia netinkama apatinio stemplės sfinkterio, kuris turėtų neleisti maistui sugrįžti, veikla. Dėl to maistas patenka į stemplę, o kartais ir aukščiau, t. y. į gerklę kartu su rūgštinėmis dirginančiomis skrandžio sultimis.     

Maisto turinio sugrąžinimo į gerklę pasekmė – įvairūs negalavimai, įskaitant rėmenį. Kur kas mažiau kalbama apie skreplius gerklėje esant gerklų refliuksui, tačiau tai neabejotinai vienas šios ligos simptomų.

 

Skrepliai gerklėje ir lėtinis sinusitas

Skrepliai gerklėje kartu su kvėpavimo sutrikimais gali rodyti lėtinį sinusitą. Dauguma otolaringologų mano, kad pagrindinė PNDS priežastis yra lėtinis paranalinių sinusų gleivinės uždegimas (Janczewski, 2010 m.).      

Pagal European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps (EPOS) klasifikaciją, lėtinis paranalinių sinusų uždegimas diagnozuojamas, kai simptomai išlieka ilgiau nei 12 savaičių ir, taikant įprastinį gydymą, nepalengvėja. Dominuojantis susirgimo simptomas gali būti skreplių pojūtis gerklėje.   

Lėtinis sinusitas dažniausiai atsiranda dėl netinkamai gydomo ūminio virusinio uždegimo, taip pat dėl nepastebėtos alergijos, anatominių defektų (nosies pertvaros iškrypimas), dantų ligų.

 

Kaip atsikratyti skreplių gerklėje?

Nuolatiniai skrepliai gerklėje ir krenkštimas gali apsunkinti gyvenimą. Laimė, esama būdų, kaip pašalinti šį simptomą. Kaipgi atsikratyti gerklės skreplių? Viskas priklauso nuo tokios būklės priežasties. Jeigu tankių išskyrų gerklėje priežastis yra kvėpavimo takų infekcija, kreipkitės į gydytoją, kuris parinks tinkamus vaistus.      

Esant nuolatiniam užkimimui ir skrepliams nuolat susidarant rūkančio žmogaus gerklėje, veiksmingiausias būdas juos pašalinti – kova su priklausomybe. Jeigu skreplių gerklėje atsiranda dėl šalutinio steroidų vartojimo poveikio, pacientas gali paprašyti gydytojo pakeisti preparatą arba paskirti vaistą, kuris numalšintų gerklę dirginančius gumulus.   

Refliuksą lydinčių skreplių gerklėje gydymas kitoks. Terapija dažniausiai vyksta dviem būdais – pacientas vartoja farmakologinius preparatus ir laikosi skrandžio rūgšties sekreciją mažinančios dietos. Lėtinis sinusitas taip pat gydomas farmakologiškai, o jeigu nepagerėja – chirurginiu būdu. Taikoma funkcinė intranazalinė mikrochirurgija.

 

Vaistai nuo skreplių gerklėje

Kalbant apie vaistus nuo gerklės skreplių, kuriuos sukelia ryklės refliuksas, dažniausiai vartojami antacidiniai vaistai, tai yra protonų siurblio    inhibitoriai. Kartais gydytojai papildomai skiria histamino H2 receptorių blokatorių grupės vaistų. 

Lėtinio sinusito gydymas vaistais:

  • antibiotikų terapija;
  • dekongestantų taikymas nosies gleivinei ir sinusams;
  • mukolitinių vaistų vartojimas;
  • gydymas vaistais nuo uždegimo.

 

Naminės skreplių išskaidymo priemonės

Renkantis naminius skreplių išskaidymo būdus lemiamą vaidmenį vaidina negalavimo priežastis. Vienas iš naminių skrandžio ir ryklės refliukso gydymo būdų yra dieta, kai iš meniu pašalinami skrandžio sulčių gamybą skatinantys maisto produktai:   

  • kava;
  • arbata;
  • gazuoti gėrimai;
  • alkoholis;
  • citrusiniai vaisiai ir sultys;
  • pomidorai;
  • aštrūs prieskoniai;
  • riebus maistas;
  • šokoladas;
  • žemės riešutai. 

Naudingos gali būti vaistažolių, ypač imbierų arbatos. Veiksminga naminė priemonė sinusito simptomams palengvinti yra sinusų skalavimas druskos tirpalu arba kvėpavimas vandens garais.