Slenka plaukai - ką daryti?

2024 m. spalio 7 d., pirmadienis

Plaukų slinkimas yra problema, su kuria bent kartą gyvenime susiduria daugelis žmonių. Tai gali būti natūralus procesas, susijęs su sezoniniais pokyčiais ar plaukų atsinaujinimu, tačiau dažnai tai tampa signalu apie rimtesnes organizmo problemas. O slenka plaukai tiek vyrams, tiek moterims, nepriklausomai nuo amžiaus. Taigi, aptarkime pagrindines plaukų slinkimo priežastis, gydymo galimybes ir būdus, kaip su šia problema kovoti ir išvengti jos ateityje.

Koks plaukų slinkimas yra normalus, o kada vertėtų sunerimti?

Plaukų slinkimas yra natūralus procesas, nes plaukų folikulai pereina per tris augimo ciklo fazes. Tad natūralu, kad kasdien netenkame apie 50-100 plaukų, ypač po šukavimo ar plovimo. Tai normali organizmo reakcija, nes paskutiniosios fazės metu plaukai iškrenta, kad jų vietoje užaugtų nauji. Tačiau jei pastebite, kad plaukai slenka didesniais kiekiais nei įprasta, atsiranda nuplikę ruožai, ar plaukai tampa itin trapūs ir ploni, tai gali būti ženklas, kad reikia sunerimti ir ieškoti problemos.


Reikėtų atkreipti dėmesį, jei plaukų slinkimas yra staigus, intensyvus arba tęsiasi ilgą laiką. Toks slinkimas gali būti susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, hormoniniais sutrikimais, netinkama mityba ar emociniu stresu. Taip pat plaukų slinkimas gali būti ženklas apie rimtesnes ligas, tokias kaip autoimuninės ligos, skydliaukės sutrikimai ar hormonų disbalansas, susijęs su menopauze, nėštumu ar kitomis būklėmis. Jei plaukai slenka plotais ar pastebimai sumažėja jų tankis, tai signalas, kad verta kreiptis į specialistą, kuris padės nustatyti priežastį ir rekomenduos tinkamą gydymą.

Kodėl slenka plaukai?

Plaukų slinkimo priežastys gali būti įvairios ir susijusios su sveikatos būkle, gyvenimo būdu, genetika ar išoriniais veiksniais. 


Hormonų pokyčiai. Hormonų disbalansas ko gero yra viena iš pagrindinių plaukų slinkimo priežasčių tiek vyrams, tiek moterims. Šie pokyčiai gali būti susiję su įvairiais gyvenimo etapais ir sveikatos būklėmis.


Stresas. Fizinė ir emocinė įtampa taip pat gali sukelti plaukų slinkimą.


Genetika. Genetika taip pat yra pakankamai dažna plaukų slinkimo priežastis tiek vyrams, tiek moterims. Jei šeimoje yra plikimo atvejų, tikėtina, kad tai gali paveikti ir jus.


Prasta mityba. Plaukų sveikatai nepaprastai svarbi tinkama mityba. Trūkstant tam tikrų maistinių medžiagų, plaukai gali pradėti slinkti. Geležies ar kitų vitaminų bei mineralų trūkumas dažnai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl moterys ar vyrai patiria plaukų slinkimą.


Sveikatos problemos. Tam tikros ligos ir būklės gali sukelti plaukų slinkimą. Pavyzdžiui, skydliaukės sutrikimai sukelia plaukų slinkimą, nes sutrikdo hormonų pusiausvyrą. Be to, plaukų būklę paveikti gali ir sunkios infekcijos ar lėtinės ligos.


Vaistai ir gydymo procedūros. Kai kurie vaistai ir medicininės procedūros taip pat gali sukelti plaukų slinkimą. Pavyzdžiui, chemoterapija, kuri žaloja plaukų folikulus, todėl daugelis pacientų laikinai netenka plaukų. Plaukų slinkimą gali sukelti ir vaistai nuo aukšto kraujospūdžio. O taip pat kai kurie hormoniniai preparatai, pavyzdžiui, vartojami kontraceptikai, gali sukelti hormoninius pokyčius, lemiančius plaukų slinkimą.


Kenksmingi plaukų priežiūros įpročiai. Dažnas plaukų formavimas ir netinkama priežiūra gali rimtai pakenkti plaukams. Plaukų dažai, cheminis tiesinimas ar garbanojimas gali pažeisti plaukus ir sukelti jų slinkimą. Taip pat dažnas plaukų tiesinimas, garbanojimas ar džiovinimas gali susilpninti plaukų struktūrą. Be to, paskatinti plaukų slinkimą gali ir per stiprios šukuosenos, tokios kaip kuodai ar kasos.


Sezoniniai pokyčiai. Kai kuriems žmonėms plaukų slinkimas gali būti sezoninis. Pavyzdžiui, rudenį ir žiemą kai kurie žmonės patiria padidėjusį plaukų slinkimą. Tačiau tai laikinas reiškinys, kuris praeina savaime.


Amžius. Su amžiumi plaukų slinkimas tampa intensyvesnis tiek vyrams, tiek moterims, todėl kad senstant, plaukų augimo ciklas tampa lėtesnis. Tad vyresniame amžiuje daugelis žmonių pastebi, kad jų plaukai tampa plonesni ir mažiau tankūs.

Kaip spręsti plaukų slinkimo problemą?

Spręsti plaukų slinkimo problemą reikia atsižvelgiant į jos priežastis. Kiekvienas atvejis gali būti unikalus, todėl svarbu ne tik ieškoti efektyvių priemonių, bet ir kreiptis į specialistus, jei problema tęsiasi ilgą laiką. 

Konsultacija su gydytoju

Jei plaukų slinkimas trunka ilgą laiką arba tampa intensyvus, pirmas žingsnis turėtų būti konsultacija su sveikatos specialistu. Gydytojas gali padėti nustatyti tikslią plaukų slinkimo priežastį ir pasiūlyti tinkamą gydymą. 

Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai

Plaukų sveikata yra išties glaudžiai susijusi su mityba ir gyvenimo būdu. O tinkami pokyčiai gali ne tik sumažinti plaukų slinkimą, bet ir pagerinti bendrą organizmo būklę. Plaukų augimui būtini vitaminai ir mineralai, todėl svarbu, kad kasdienė mityba būtų turtinga maistingųjų medžiagų. Ypač svarbūs yra:

Geležis, cinkas ir selenas, biotinas ir kiti B grupės vitaminai, taip pat vitaminas D bei omega-3 riebalų rūgštys. Be to, nepamirškite ir reguliaraus fizinio aktyvumo bei vengti streso.

Plaukų priežiūros patarimai

Tinkama plaukų priežiūra gali padėti išvengti jų pažeidimų ir slinkimo:

Švelnios plaukų priežiūros priemonės. Venkite šiurkščios sudėties šampūnų su sulfatais ar parabenais. Naudokite švelnius, natūralios sudėties šampūnus ir kondicionierius, pritaikytus jūsų plaukų tipui.

Venkite karštų formavimo priemonių. Dažnas plaukų tiesinimas, garbanojimas ar džiovinimas gali pakenkti plaukų struktūrai ir prisidėti prie jų slinkimo. Jei naudojate formavimo prietaisus, visada naudokite apsaugines priemones plaukams nuo šilumos poveikio arba pasistenkite apriboti šių prietaisų naudojimą.

Galvos odos masažas. Reguliarus galvos odos masažas gali pagerinti kraujo cirkuliaciją, kas padeda maistinėms medžiagoms geriau pasiekti plaukų folikulus. Tam puikiai tinka natūralūs aliejai, tokie kaip kokosų, argano ar ricinos aliejus. Masažą galite atlikti pirštais, švelniais sukamaisiais judesiais arba specialiais masažo įrankiais.

Medicininiai plaukų slinkimo gydymo būdai

Jei plaukų slinkimas yra stiprus ir natūralios priemonės nepadeda, gali būti naudingi įvairūs medicininiai gydymo būdai:

Preparatai nuo plaukų slinkimo. Vienas populiariausių vietinių tirpalų, padedančių plaukams augti yra Minoksidilis. Jis taikomas tiesiai ant galvos odos ir naudojamas tiek vyrams, tiek moterims. Nors rezultatai gali pasireikšti tik po kelių mėnesių, minoksidilis efektyviai stimuliuoja plaukų augimą.

Lazerinė terapija. Lazerio šviesa gali efektyviai stimuliuoti plaukų folikulus ir padidinti plaukų tankumą. 

Hormonų terapija. Jei plaukų slinkimą sukelia hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, menopauzės metu, gydytojai gali rekomenduoti vartoti hormoninius preparatus. Moterims gali būti skiriami estrogenai arba progesteronai, kurie gali padėti subalansuoti hormonų lygį ir sumažinti plaukų slinkimą.


Svarbu pažymėti, kad efektyvus plaukų slinkimo gydymas priklauso nuo teisingos diagnozės ir individualių poreikių. Kai kuriems žmonėms gali padėti paprasti gyvenimo būdo pokyčiai, kitiems prireiks medicininės intervencijos, todėl svarbiausia yra rasti jums tinkamiausią sprendimą.

Kokias priežiūros priemones rinktis, kai slenka plaukai?

Kai plaukai pradeda slinkti, labai svarbu pasirinkti tinkamas plaukų priežiūros priemones, kurios padės sumažinti slinkimą ir stiprinti plaukus.

Švelnūs šampūnai plaukams be sulfatų

Sulfatai, esantys daugelyje šampūnų, gali sausinti galvos odą ir pažeisti plaukus. Rinkitės šampūnus be sulfatų, kurie yra švelnesni galvos odai ir plaukams. Švelnios formulės padės išlaikyti natūralią odos drėgmę ir apsaugoti plaukus nuo pažeidimo.

Stiprinamieji šampūnai ir kondicionieriai su biotinu

Biotinas (vitaminas B7) yra svarbus plaukų augimui ir stiprinimui. Pasirinkite šampūnus ir kondicionierius, kurių sudėtyje yra biotino, keratino arba kitų plaukus stiprinančių ingredientų. Jie padės sumažinti plaukų trapumą ir tuo pačiu skatins naujų plaukų augimą.

Produktai su kofeinu

Kofeinas gali pagerinti kraujotaką galvos odoje, taip skatindamas plaukų folikulų veiklą. Plaukų šampūnai, kaukės ar serumai su kofeinu gali padėti stiprinti plaukų šaknis ir taip skatinti plaukų augimą.

Natūralūs aliejai

Argano aliejus. Turtingas antioksidantų, vitaminų E ir riebiųjų rūgščių, padeda drėkinti galvos odą, stiprinti plaukus ir apsaugoti juos nuo pažeidimų.

Kokosų aliejus. Puikiai drėkina plaukus ir galvos odą, aprūpina plaukus reikalingomis medžiagomis bei apsaugo juos nuo lūžinėjimo.

Ricinos aliejus. Ypač efektyvus galvos odos masažams, jis gali padėti pagerinti kraujotaką ir skatinti plaukų augimą.

Serumai ir ampulės nuo plaukų slinkimo

Specialūs serumai ir ampulės, sukurti kovoti su plaukų slinkimu, taip pat gali būti efektyvi priemonė. Jie dažnai turi ingredientų, tokių kaip minoksidilis, augalų ekstraktai arba vitaminų kompleksai, kurie stimuliuoja plaukų folikulus ir mažina plaukų slinkimą.

Galvos odos šveitikliai

Galvos odos sveikata yra be galo svarbi plaukų augimui, todėl svarbu reguliariai pašalinti negyvas odos ląsteles ir riebalų perteklių. Tačiau svarbu rinktis švelnius galvos odos šveitiklius, kurie padeda valyti odą ir gerina kraujotaką, skatindami plaukų augimą.

Plaukų kaukės

Drėkinamosios ir stiprinamosios plaukų kaukės gali padėti atstatyti pažeistus plaukus ir užkirsti kelią jų slinkimui. Rinkitės kaukes, kurių sudėtyje yra keratino, šilko proteinų, kolageno arba natūralių aliejų, kurie stiprina plaukus ir skatina jų sveiką augimą.

Apsauginės priemonės nuo karščio poveikio

Dažnas plaukų formavimas karštomis priemonėmis gali dar labiau pakenkti slenkantiems plaukams. Naudokite apsaugines plaukų priemones nuo karščio, tokias kaip purškalai ar serumai, kurie apsaugo plaukus nuo šilumos poveikio ir lūžinėjimo.

Vitaminų papildai plaukams

Jei plaukų slinkimas yra susijęs su mitybos trūkumais, vertėtų vartoti vitaminus ir papildų kompleksus, skirtus plaukams. Papildai, kurių sudėtyje yra biotino, vitaminų B, C, D, cinko ir omega-3 riebalų rūgščių, gali padėti iš vidaus stiprinti plaukus ir skatinti jų augimą.

Šaltiniai:

  • Shapiro J, et al. Evaluation and diagnosis of hair loss. https://www.uptodate.com/contents/search.
  • American Academy of Family Physicians. Hair Loss (https://familydoctor.org/condition/hair-loss/).
  • U.S. National Library of Medicine. Hair Loss (https://medlineplus.gov/hairloss.html).
  • Vañó-Galván S, Camacho F. New Treatments for Hair Loss. Actas Dermosifiliogr. 2017 Apr;108(3):221-228. English, Spanish. doi: 10.1016/j.ad.2016.11.010. Epub 2017 Jan 3. PMID: 28061966.
  • Lourith N, Kanlayavattanakul M. Hair loss and herbs for treatment. J Cosmet Dermatol. 2013 Sep;12(3):210-22. doi: 10.1111/jocd.12051. PMID: 23992163.
  • Mounsey AL, Reed SW. Diagnosing and treating hair loss. Am Fam Physician. 2009 Aug 15;80(4):356-62. PMID: 19678603.

Siūlomi produktai

Klorane
19,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Klorane
13,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Apivita
10,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()