Veido odos priežiūra vaikams: Kaip prižiūrėti pavasarį?
Rūpinimasis savo vaiko oda yra be galo svarbus procesas, kadangi vaikų oda yra ypač jautri. Ji yra daug plonesnė nei suaugusiųjų. Be to, vaikų imuninė sistema taip pat nėra visiškai išsivysčiusi, todėl jų oda nėra pakankamai stipri, kad galėtų susidoroti su daugybe aplinkoje esančių dirgiklių ir žalingų veiksnių poveikiu. Todėl labai svarbu rinktis tinkamas ir saugias priemones vaikų odos priežiūrai.
Veido odos priežiūra vaikams pavasario sezonu - kas svarbiausia?
Svarbiausias patarimas, kurį reikia atsiminti vaiko odos priežiūros rutinoje, yra reguliarus odos drėkinimas. Drėkinkite vaiko odą po maudynių, taip pat prieš ir po buvimo lauke. Vaikų oda yra gležna ir jautri, o pereinamasis laikotarpis tarp sezonų (ypač tarp žiemos ir pavasario) gali turėti žalingą poveikį. Drėkinamosios priemonės naudojimas yra itin svarbus, todėl kad vienas žalingiausių padarinių, kuriuos sukelia orų permainos, yra odos išsausėjimas. Veido kremai vaikams turi būti saugios bei natūralios sudėties, kad nedirgintų jautrios jų odos.
Be reguliaraus odos drėkinimo, kitas svarbus dalykas, kurį turite žinoti, yra tai, kad jūsų vaiko oda turi būti visada apsaugota nuo saulės. Juk dažniausiai pavasaris visiems šeimos nariams reiškia daugiau laiko lauke. Po ilgos, šaltos žiemos visi norės pabūti saulėje ir mėgautis šiltesniu oru. Tačiau šiuo metu ultravioletiniai saulės spinduliai yra ypač stiprūs, todėl turėtumėte imtis papildomų veiksmų, kad apsaugotumėte jautresnę vaiko odą, be to, nepamirškite apsaugoti ir savosios. Kita vertus, svarbu ir riboti laiką, praleidžiamą saulėje.
Po ilgos dienos lauke reikėtų kruopščiai nuplauti veido odą. Tam puikiai tinka švelnūs aliejiniai, geliniai prausikliai arba muilas. Kai veido oda išvalyta nuo susikaupusių nešvarumų ir prakaito, ją būtina vėl sudrėkinti. Be to, svarbu nepamiršti, kad vaikų odos priežiūrai turėtumėte naudoti tik specialiai vaikams skirtą kosmetiką.
Veido odos priežiūra vaikams - ką turi žinoti tėvai?
Rinkitės tik specialią, vaikams skirtą kosmetiką. Parduotuvių lentynose yra daugybė muilų, kremų, losjonų ir kitų odos priežiūros priemonių vaikams. Tačiau norint užtikrinti tinkamą ir saugią vaiko odos priežiūrą, svarbu vengti kosmetikos, kurioje yra kenksmingų medžiagų, tokių kaip sulfatai ir parabenai. Reikia rinktis priemones skirtas būtent vaikams. Taigi, svarbu išmokti skaityti pateiktą informaciją ant kosmetikos gaminio pakuotės bei nagrinėti produktų sudėtis.
Kaip plauti veidą? Paprastas muilas gali sausinti odą, todėl geriausia naudoti veido prausiklį, kuris yra švelnus, bet efektyviai pašalina nešvarumų ir riebalų perteklių nuo veido odos. Be tinkamo prausiklio, svarbu atkreipti dėmesį ir į vandens temperatūrą. Nors daugelis žmonių mano, kad norint švariai nusiprausti reikalingas karštas vanduo, bet iš tiesų geriau naudoti drungną vandenį. Karštas vanduo gali sutrikdyti natūralų odos barjerą.
Reguliariai drėkinkite vaiko odą. Labai svarbu drėkinti savo vaiko odą, kad užtikrinti sveiką jos būklę. O vasaros mėnesiais oda gali dar labiau išsausėti dėl sūraus vandens ir saulės poveikio, ypač jei daug laiko praleidžiate paplūdimyje ar gamtoje. Taigi, norint išlaikyti sveiką vaiko odą, būtina nuplauti per dieną susikaupusius nešvarumus nuo odos ir tuomet patepti drėkinamuoju kremu.
Pasirūpinkite, kad vaikas gertų pakankamai vandens. Nors daugelis vaikų nemėgsta gerti vandens, tai yra būtina. Tai padės ne tik palaikyti gerą odos būklę, bet ir bendrą sveikatą. Turite įsitikinti, kad jūsų vaikas geria pakankamai vandens, o ypač šiltuoju metų laiku. Na, o jeigu jūsų vaikas nemėgsta gerti vandens, galite pridėti vaisių, kad suteiktumėte jam skonio.
Atkreipkite dėmesį į metų laikus. Žiemą vaikai mėgsta žaisti lauke bei voliotis sniege, todėl labai svarbu tinkamai apsaugoti jų odą. Visada uždenkite rankas ir patepkite veidą riebesniu apsauginiu kremu, kad apsaugotumėte nuo nušalimo. Pavasario ir vasaros mėnesiais viskas yra šiek tiek sudėtingiau. Tai yra metų laikai, kuomet saulės spinduliuotė būna stipriausi, todėl labai svarbu savo vaikams visada naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Renkantis produktą svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad SPF būtų 30 ar daugiau. Be to, jis turi apsaugoti nuo UVA ir UVB spindulių. Siekiant maksimalios apsaugos nuo saulės, geriausia apsauginį kremą tepti likus maždaug 30 minučių iki vaikui išeinant į lauką.
Nuolat stebėkite savo vaiko odos būklę. Be galo svarbu, kad tėvai reguliariai stebėtų savo vaiko odos būklę ir laiku reaguotų į problemų požymius, tokius kaip odos sausumas, paraudimas ar bėrimas.
Tinkama priežiūra esant odos ligoms. Neretai pasitaikanti odos liga vaikams - atopinis dermatitas. Ši būklė pasižymi odos sausumu, paraudimu ar niežėjimu. Taigi, be galo svarbu suprasti, kad tai yra lėtinė būklė, kurią sunku visiškai išgydyti, tačiau jos simptomus galima efektyviai kontroliuoti ir palengvinti. Tokiu atveju svarbu kreiptis į gydytoją dermatologą. Jis padės nustatyti tinkamą odos priežiūra, kuri atitinka vaiko individualius poreikius ir ligos simptomus. Tai gali apimti specialių odos priežiūros produktų, kurie yra skirti atopiniam dermatitui, naudojimą. Tokie produktai dažnai būna be kvapų, be alergenų ir stipriai drėkinantys, kad padėtų sumažinti odos sausumą ir niežėjimą.
Pagrindinės veido odos priežiūros priemonės vaikams
Tiesa sakant, vaikų odos priežiūros rutina neturi būti labai brangi ar sudėtinga. Dažniausiai vaikų odos priežiūrai užtenka vos 3 produktų. Taigi, kokių?
Prausiklis – valo odą nuo susikaupusių nešvarumų bei prakaito.
Drėkinamoji priemonė (kremas ar losjonas) – vaikų oda linkusi greičiau prarasti drėgmę, o išsausėjusi oda yra labiau pažeidžiama ir sudirginama. Taigi, svarbu reguliariai tepti odą drėkinamuoju kremu ar losjonu, ypač tose vietose, kurios linkusios išsausėti.
Apsauga nuo saulės – priemonės, skirtos apsaugoti odą nuo žalingų ultravioletinių spindulių poveikio.
Kenksmingi ingredientai vaikų odos priežiūros priemonėse
Saugokitės kūdikių gaminiuose esančių kenksmingų ingredientų. Prieš pirkdami ir pradedami naudodami produktus savo vaikui, visada perskaitykite ingredientų sąrašą. Atkreipkite dėmesį, kad turite pasirinkti švelnias vaikų odos priežiūros priemones, kadangi kaip jau žinote, jų oda yra plonesnė, todėl ji yra labiau pažeidžiama kenksmingų ingredientų. Norėdami atrasti tinkamiausius ir saugiausius produktus savo vaikui, galite pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Tačiau pasirinkdami priemones patys, stenkitės vengti produktų, kurių sudėtyje yra:
- Kvapiklių- Parabenų
- Sintetinių dažiklių
- Formaldehido
- Natrio laurilo sulfato (SLS) bei natrio laureto sulfato (SLES)
Laikykitės odos priežiūros rutinos
Kasdien prauskite vaiko veido odą specialiu švelniu prausikliu arba muilu. O iš karto po švaros procedūrų užtepkite drėkinamąjį kremą ar losjoną. Ypatingą dėmesį atkreipkite į labiau išsausėjusias ar pažeistas vietas. Apsauginiu kremu nuo saulės patepkite 20–30 minučių prieš išeinant į lauką (maždaug tiek laiko praeina, kol kremas nuo saulės ima veikti). Nepamirškite apsauginio kremo tepti kas 2 valandas arba po vandens procedūrų. Leiskite kremui nuo saulės visiškai įsigerti. Be to, venkite akių srities ir delnų, nes vaikai linkę trinti akis arba kišti pirštus į burną. Nepamirškite, kad rutina labai svarbu. Tepkite drėkinamąją priemonę net jei jūsų vaiko oda neatrodo sausa, o apsaugos nuo saulės priemones naudokite net tada, kai lauke debesuota.
Svarbi ir tinkama mityba
Be vaikų odos priežiūros rutinos, nepamirškite ir pasirūpinti jų oda iš vidaus. Subalansuota mityba aprūpina jūsų vaiką būtinomis maistinėmis medžiagomis, kurios palaiko sveiką odos būklę. Taip pat, geriant daug vandens, kūnas bus pakankamai hidratuotas. Tai padeda užtikrinti gerą odos ląstelių veiklą.
Šaltiniai:
Fernandes JD, Machado MC, Oliveira ZN. Children and newborn skin care and prevention. An Bras Dermatol. 2011 Jan-Feb;86(1):102-10. English, Portuguese. doi: 10.1590/s0365-05962011000100014. PMID: 21437530.
Johnson E, Hunt R. Infant skin care: updates and recommendations. Curr Opin Pediatr. 2019 Aug;31(4):476-481. doi: 10.1097/MOP.0000000000000791. PMID: 31188166.
Dyer JA. Newborn skin care. Semin Perinatol. 2013 Feb;37(1):3-7. doi: 10.1053/j.semperi.2012.11.008. PMID: 23419756.