Intymumo ritmas: kaip keičiasi poreikiai su amžiumi?
Intymumo ir lytinių poreikių tema yra išties svarbi, nes ji glaudžiai susijusi su mūsų emocine būkle, savivertės jausmu ir tarpusavio santykiais. Tiesą sakant, intymumo reikšmė yra daug platesnė nei mano daugelis ir apima tiek emocinį ryšį, tiek pasitikėjimą ir artumą santykiuose. Kaip ir daugelis kitų žmogaus poreikių, intymumo norai ir galimybės kinta su amžiumi, o tame atsispindi tiek fiziologiniai, tiek psichologiniai pokyčiai. Mūsų amžius, gyvenimo patirtis, kūno pokyčiai ir santykiai daro didelę įtaką tam, kaip mes suvokiame ir išgyvename intymumą.
Jaunystėje intymumas dažnai būna audringas, kupinas atradimų ir eksperimentų. Vidutiniame amžiuje jis tampa gilesnis, orientuotas į emocinį ir dvasinį ryšį. O senatvėje – intymumas įgauna dar kitokią prasmę, tapdamas svarbiu emocinio komforto ir artumo šaltiniu. Vis dėlto, daugelis žmonių susiduria su iššūkiais bandydami prisitaikyti prie šių pokyčių. Ar tai fizinės sveikatos problemos, ar visuomenės stereotipai, intymumo tema dažnai yra ignoruojama arba yra tabu. Taigi, šis straipsnis skirtas atskleisti, kaip skirtingais gyvenimo etapais keičiasi intymumo poreikiai, kodėl šie pokyčiai yra natūralūs ir kaip juos priimti.
Intymumo poreikio pokyčiai
Intymumo poreikiai su amžiumi kinta dėl biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių, kurie veikia kiekvieną žmogaus gyvenimo etapą. Jaunystėje, kai hormonų lygis pasiekia piką, intymumas dažniausiai asocijuojamas su fizine trauka ir naujais atradimais. Šiame gyvenimo laikotarpyje vyrauja poreikis eksperimentuoti ir išbandyti savo ribas. O sklandžiam ir maloniam seksualiniam gyvenimui dažnai pasitelkiamos įvairios priemonės, pavyzdžiui, lubrikantai, sekso žaislai ir kt.
Vidutinio amžiaus žmonės, ypač turintys šeimas, dažnai susiduria su naujais intymumo iššūkiais: rutinos ir įsipareigojimų poveikiu santykiams. Šiuo metu intymumas tampa gilesnis, labiau orientuotas į emocinį ryšį, supratimą ir paramą. Fiziniai poreikiai gali mažėti arba įgauti kitokią formą, ypač dėl darbo streso, vaikų auginimo ar pirmųjų su amžiumi susijusių kūno pokyčių. Tad kiek kartų per savaitę reikia mylėtis, priklauso tik nuo asmeninių poreikių bei savijautos.
O vyresnio amžiaus žmonėms, intymumas įgyja dar kitokią prasmę. Sumažėję hormonų lygiai (pavyzdžiui, menopauzė ar testosterono sumažėjimas) gali mažinti fizinį potraukį, tačiau emocinis ir dvasinis artumas tampa svarbesni nei bet kada anksčiau. Šiuo etapu žmonės dažniau ieško paguodos, supratimo ir pasitikėjimo.
Kiek kartų reikia mylėtis pagal amžių?
Kiek kartų reikia mylėtis pagal amžių, yra individualus klausimas, priklausantis nuo daugybės veiksnių: fizinės ir emocinės sveikatos, santykių dinamikos, gyvenimo būdo ir asmeninių poreikių. Tačiau sveikatos specialistai pateikia tam tikras gaires, kurios padeda suvokti, kiek kartų mylėtis yra normalu tam tikrame gyvenimo etape.
Pavyzdžiui, jaunesni žmonės, tokie kaip dvidešimtmečiai, paprastai turi didesnį libido, todėl seksualinis aktyvumas gali būti dažnesnis – vidutiniškai 2–3 kartus per savaitę. Keturiasdešimtmečiai ir vyresni asmenys dažnai jaučia libido sumažėjimą dėl hormonų pokyčių, patiriamo streso ar įtempto darbo grafiko, todėl seksualinis aktyvumas gali sumažėti iki 1–2 kartų per savaitę ar dar rečiau. Tačiau svarbiausia yra ne konkretus skaičius, o abiejų partnerių pasitenkinimas ir ryšys. Jei seksualinis gyvenimas atitinka abiejų poreikius ir sustiprina tarpusavio artumą, tai sveika ir normalu, nepriklausomai nuo amžiaus. Tačiau reguliari seksualinė veikla yra naudinga sveikatai, nes gerina širdies veiklą, stiprina imuninę sistemą ir mažina stresą.
Ar galima mylėtis kasdien?
Turėti lytinių santykiu kasdien ar net kelis kartus per dieną yra saugu, tačiau ne visiems to reikia. O kiek kartų galima mylėtis per dieną, priklauso nuo daugybės individualių veiksnių: fizinės būklės, amžiaus, libido, sveikatos būklės ir abiejų partnerių komforto. Nėra griežtai apibrėžto limito, kiek kartų per dieną žmogus gali mylėtis, jei jis ar ji jaučiasi gerai ir nėra jokio diskomforto. Jaunesni žmonės, turintys aukštą libido ir gerą fizinę sveikatą, gali mylėtis net kelis kartus per dieną – 2, 3 ar net daugiau kartų, priklausomai nuo energijos lygio ir abiejų partnerių noro. Tačiau dažnas seksas per trumpą laiką gali sukelti tam tikrų pasekmių, tokių kaip nuovargis, odos dirginimas ar diskomfortas lytinių organų srityje, todėl svarbu stebėti ir savo kūno siunčiamus signalus.
Be to, emocinis ryšys ir abipusis supratimas yra labai svarbūs, nes seksualinis gyvenimas turėtų būti malonus abiem pusėms, o ne tapti konkurencijos ar spaudimo šaltiniu. Jei vienas iš partnerių jaučia per didelį krūvį, svarbu apie tai atvirai kalbėtis ir rasti abiems priimtiną balansą. Tačiau fiziškai ir emociškai sveikiems suaugusiems asmenims net ir kelis kartus per dieną pasimėgauti intymumu nėra kenksminga, jei tai teikia džiaugsmo ir nesukelia fizinio diskomforto.
Fiziologiniai pokyčiai ir jų įtaka intymumui
Fiziologiniai pokyčiai, kurie vyksta su amžiumi, turi didžiulį poveikį žmogaus intymumo poreikiams. Hormonų lygio svyravimai, seksualinių funkcijų pasikeitimai ir bendras organizmo senėjimas gali turėti įtakos tiek vyrų, tiek moterų seksualiniam potraukiui, lytiniam aktyvumui ir poreikiams.
Moterims menopauzės laikotarpis – tai viena iš svarbiausių fiziologinių fazių, kuri lemia reikšmingus pokyčius. Menopauzė sukelia hormonų pusiausvyros pokyčius, ypač estrogeno sumažėjimą, kuris gali sukelti makšties sausumą, o tuo pačiu ir diskomfortą lytinių santykių metu. Dėl to kai kurios moterys patiria mažesnį lytinį potraukį ir gali susidurti su fizinėmis kliūtimis, trukdančiomis mėgautis intymumu. Be to, menopauzė taip pat gali sukelti nuotaikos svyravimus, kurie gali paveikti lytinį potraukį ir intymumo poreikį. Tačiau daugelis moterų po menopauzės vis tiek išlaiko sveiką intymų gyvenimą, kai sugeba prisitaikyti prie fiziologinių pokyčių, naudojant įvairias priemones seksualinei sveikatai palaikyti, pavyzdžiui, lubrikantus, drėkinančius gelius, o taip pat maisto papildus ir kt.
Vyrams, peržengusiems vidutinį amžių, taip pat gali pasireikšti pokyčiai seksualinėje funkcijoje. Dažniausiai tai susiję su testosterono lygio mažėjimu, kuris gali paveikti lytinį potraukį, erekcijos funkciją ir bendrą energijos lygį. Vyrai gali susidurti su erekcijos sutrikimais, sumažėjusiu lytiniu potraukiu ir kitais sveikatos sutrikimais, kurie gali pabloginti jų seksualinę funkciją. Nepaisant to, vyresniame amžiuje intymumo poreikiai vis tiek gali išlikti, tačiau jie gali būti susiję ne tik su fiziniu pasitenkinimu, bet ir su emociniu ryšiu su partneriu.
Patarimai ir strategijos, kaip išlaikyti sveiką intymų gyvenimą vyresniame amžiuje
Vyresniame amžiuje išlaikyti sveiką intymų gyvenimą gali būti iššūkis dėl įvairių fiziologinių ir psichologinių pokyčių, tačiau tai visiškai įmanoma ir net labai svarbu gerai savijautai. Štai keletas patarimų ir strategijų, kurios padės išlaikyti intymumą ir stiprinti santykius:
Atviras bendravimas su partneriu. Tiek jaunimui, tiek vyresniame amžiuje labai svarbu išlaikyti atvirą ir nuoširdų bendravimą su partneriu apie lytinius poreikius, lūkesčius ir galimas problemas. Tai gali padėti išvengti nesusipratimų ir padėti ieškoti sprendimų, kaip išlaikyti pasitenkinimą intymiais santykiais.
Emocinis artumas. Nors fizinis intymumas gali pasikeisti, emocinis ryšys dažnai tampa svarbesnis. Bendras laiko leidimas, meilės išraiškos, pasitikėjimas ir rūpestis vienas kitu – tai yra pagrindiniai veiksniai, kurie padeda išlaikyti stiprų ryšį ir intymumą vyresniame amžiuje.
Sveikatos palaikymas. Palaikyti gerą fizinę sveikatą yra svarbu intymumo kokybei. Reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba ir rūpinimasis savo sveikata gali padėti išlaikyti seksualinę sveikatą ir bendrą energijos lygį, kuris būtinas norint mėgautis aktyviu ir sveiku intymiu gyvenimu.
Seksualinės sveikatos palaikymas. Jei atsiranda problemų, susijusių su seksualine funkcija, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Naudingos gali būti įvairios medicininės priemonės, pavyzdžiui, įvairios moters lytinės sveikatos priežiūros priemonės, hormonų terapija, lubrikantai ar kiti būdai, gali padėti išspręsti daugelį fizinių kliūčių, kurios trukdo aktyviam intymiam gyvenimui.
Prezervatyvai - kokius pasirinkti?
Renkantis prezervatyvus, visų pirma, svarbus dydis. Per maži prezervatyvai gali būti nepatogūs ir lengviau plyšti, o per dideli gali nuslysti, todėl būtina pasirinkti tinkamą dydį. Antra, medžiaga – dauguma prezervatyvų gaminami iš latekso, tačiau jei esate alergiški lateksui, rinkitės alternatyvas, tokias kaip poliuretanas ar poliizoprenas. Trečia, tekstūra ir savybės – vieni prezervatyvai gali būti lygūs, kiti tekstūruoti, su grioveliais ar iškilimais, kad suteiktų daugiau pojūčių. Taip pat galite rasti prezervatyvų su papildomu lubrikantu, šildančiu ar šaldančiu efektu, kurie gali paįvairinti pojūčius.
Taip pat svarbu atsižvelgti į prezervatyvo storį. Plonesni prezervatyvai suteikia natūralesnį pojūtį, tačiau yra tokie pat saugūs kaip ir standartiniai, jei naudojami tinkamai. Bet yra ir tokių prezervatyvų, kurie skirti ilgiau trunkančiai sueičiai. Galiausiai, svarbu atsižvelgti į asmeninius poreikius ir išbandyti kelis skirtingus variantus, kad rastumėte jums ir jūsų partneriui labiausiai tinkantį sprendimą. Tinkamai pasirinkti prezervatyvai gali ne tik apsaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir lytiškai plintančių infekcijų, bet ir užtikrinti komfortą bei malonumą.
Šaltiniai:
- Scheinkman M, Iasenza S, Ludwig K, Cronin T, Lemor S, Papp P. Sexual intimacy and aging: An integrative framework to promote intimacy resilience in couple therapy. Fam Process. 2022 Jun;61(2):456-475. doi: 10.1111/famp.12767. Epub 2022 Mar 27. PMID: 35342945.
- Heath H. Sexuality and sexual intimacy in later life. Nurs Older People. 2019 Jan 24;31(1):40-48. doi: 10.7748/nop.2019.e1102. PMID: 31468922.
- Garrett D. Psychosocial barriers to sexual intimacy for older people. Br J Nurs. 2014 Mar 27-Apr 9;23(6):327-31. doi: 10.12968/bjon.2014.23.6.327. PMID: 24690929.
- Camacho ME, Reyes-Ortiz CA. Sexual dysfunction in the elderly: age or disease? Int J Impot Res. 2005 Dec;17 Suppl 1:S52-6. doi: 10.1038/sj.ijir.3901429. PMID: 16391544.
- Byron P. Friendship, sexual intimacy and young people's negotiations of sexual health. Cult Health Sex. 2017 Apr;19(4):486-500. doi: 10.1080/13691058.2016.1239133. Epub 2016 Oct 13. PMID: 27733102.