Kas yra konjunktyvitas? Kaip jį gydyti?
Konjunktyvitas - kas tai per liga ir kaip ją gydyti? Konjunktyvitas yra akies junginės uždegimas. Tai viena labiausiai paplitusių akių ligų pasaulyje: apie 30% pacientų kreipiasi į oftalmologus dėl junginės uždegimo. O konjunktyvito gydymas skiriasi priklausomai nuo to, kokia jo forma pacientas serga: bakterine, virusine ar alergine. Taigi, išsiaiškinkime pagrindines ligos priežastis ir simptomus, o svarbiausia - kaip gydyti.
Konjunktyvito simptomai
Konjunktyvito simptomai pirmiausia gali pasireikšti vienoje akyje ir palaipsniui pereiti į kitą arba gali paveikti abi akis vienu metu. Konjunktyvitui būdingi simptomai:
- akių paraudimas ir uždegimas;
- pūliai, dėl kurių blakstienos sulimpa (ypač pabudus);
- niežulys ir deginimas;
- ašarojimas;
- patinę akių vokai;
- laikinas regėjimo aštrumo sumažėjimas;
- bendras negalavimas, galvos skausmas;
- neryškus matymas;
- akių skausmas;
- padidėjusi kūno temperatūra;
- svetimkūnio pojūtis akyse;
- fotofobija (ypatingas jautrumas ir netolerancija šviesai).
Žinoma, konjunktyvito simptomai skiriasi priklausomai nuo jo tipo. Taigi, sergant bakteriniu konjunktyvitu, akyse atsiranda pūlingų išskyrų, o sergant virusiniu konjunktyvitu – išskyros skaidrios ir vandeningos. O alerginiam konjunktyvitui labiau būdingas ašarojimas ir akių paraudimas, o ne pūliai.
Konjunktyvito rūšys
Bakterinis konjunktyvitas
Tai bakterijų sukeltas akių junginės uždegimas. Šio tipo konjunktyvitu susergama tada, kai sutrinka pusiausvyra tarp normalios junginės floros ir patogeninių mikroorganizmų. Ligos eiga priklauso nuo bakterijų rūšies. Suaugusiems bakterinį konjunktyvitą dažniausiai sukelia stafilokokai. O vaikams dažniausi sukėlėjai yra Haemophilus influenzae ir pneumokokai. Tuo tarpu naujagimiams bakterinį konjunktyvitą gali sukelti gonokokai ar chlamidijos.
Virusinis konjunktyvitas
Pirmiausia uždegimas atsiranda vienoje akyje, o po kelių dienų ir antrojoje. Be pagrindinių simptomų, virusiniam konjunktyvitui taip pat būdingas viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, kūno temperatūros padidėjimas, pilkšvų plėvelių susidarymas ant junginės, papilių ir folikulų atsiradimas. Virusinis konjunktyvitas yra labai užkrečiamas ir perduodamas kosint, čiaudint, liečiant ir dalinantis įprastais namų apyvokos daiktais. Kuo anksčiau pradėsite gydymą, tuo lengviau ir greičiau pasveiksite. Todėl pajutus pirmuosius ligos požymius reikėtų kreiptis į gydytoją.
Alerginis konjunktyvitas
Alerginį konjunktyvitą lydi stipresnis ašarojimas, akių vokų niežėjimas ir patinimas. Alerginį konjunktyvitą gali sukelti žiedadulkės ir augalų sėklos, kosmetika, maisto alergenai, ilgą laiką vartojami vaistai, buitinė chemija. Alerginį konjunktyvitą taip pat gali sukelti ir kontaktiniai lęšiai. Tačiau pastaruoju metu kuriamos vis saugesnės medžiagos, iš kurių gaminami lęšiai. Tad jie vis rečiau sukelia alergiją pacientams.
Konjunktyvito išsivystymo rizikos veiksniai
Dažniausi rizikos veiksniai, galintys prisidėti prie akių uždegimo išsivystymo, yra susilpnėjusi imuninė sistema, asmens higienos nepaisymas ir akių operacijos. Itin dažnos konjunktyvito atsiradimo priežastys taip pat yra bendrai naudojamų veido ir rankų rankšluosčių, makiažo šepetėlių naudojimas bei kontaktinių lęšių nešiojimas. Kontaktiniai lęšiai – nesilaikant lęšių nešiojimo taisyklių, gali sukelti akies junginės uždegimą. Taip pat konjunktyvitą gali sukelti kosmetikos ir priežiūros priemonių su kvapikliais ir dažikliais naudojimas, įvairios akių ligos ir sužalojimai, neseniai atlikta akių operacija, pavyzdžiui, lazerinė regėjimo korekcija, cheminės medžiagos, pavyzdžiui, chloruotas baseino vanduo, taip pat įvairūs svetimkūniai, patekę į akis.
Kas atsitiks, jei konjunktyvitas nebus gydomas?
Konjunktyvitas gali būti išgydytas gana greitai. Tačiau uždelsus arba pradėjus savarankiškai vartoti netinkamus akių lašus - gali atsirasti komplikacijų. Dažniausiai negydomas konjunktyvitas sukelia kitas akių ligas, tokias kaip: keratitas, blefaritas, uveitas ar endoftalmitas. Negydomas konjunktyvitas taip pat sukelia ilgalaikį diskomfortą. Gali pasireikšti lėtinis akių dirginimas, regėjimo pablogėjimas, sausų akių sindromas. Be to, gali būti nuolat jaučiamas akių nuovargis.
Kaip diagnozuojamas konjunktyvitas?
Konjunktyvitą gali diagnozuoti gydytojas oftalmologas apžiūros metu. Dažniausiai pakanka tik išoriškai apžiūrėti akis. Tačiau jei gydytojas įtaria virusinį konjunktyvitą, tuomet gali būti atliekamas specialus diagnostinis testas. O susidūrus su sunkesniu konjunktyvitu ar jam nebūdingais simptomais - gydytojas gali paimti pasėlį išsamesniam tyrimui. Taigi, norint tikslios diagnozės - kreipkitės į gydytoją. Jokiu būdu nepradėkite savarankiško gydymo.
Konjunktyvitas - kaip gydyti?
Nėra universalaus gydymo, kadangi kiekvienas konjunktyvito tipas gydomas skirtingai. Bakterinei infekcijai gydyti gydytojas dažniausiai skiria antibiotikų lašus. O jei konjunktyvito gydymas neveiksmingas, tuomet specialistas parenka kitą veikliąją medžiagą. Itin svarbu laikytis gydytojo nurodymų, kadangi jis individualiai skiria lašų skaičių ir vaisto vartojimo trukmę.
Sergant virusiniu konjunktyvitu, taip pat skiriami vaistai lašų ar tepalų pavidalu. Be to, siekiant palengvinti simptomus, gydytojas gali rekomenduoti specialius kompresus ir laikytis tam tikrų higienos taisyklių, nes ši liga yra labai užkrečiama.
O alerginio konjunktyvito gydymui gali būti skiriami antialerginiai akių lašai, antihistamininiai vaistai bei drėkinamieji akių lašai, pavyzdžiui, OCULOCIN VITAL. Jei simptomai yra sunkūs ir gydymas neveiksmingas, gydytojas gali skirti stipresnius vaistus. Be to, dauguma vaistų, skirtų konjunktyvito gydymui parduodami tik turint gydytojo receptą.
Kaip apsisaugoti nuo konjunktyvito?
Konjunktyvito profilaktikoje ypatingas dėmesys skiriamas higienai ir akių sveikatos priežiūrai, kadangi būtent tai padės išvengti infekcijos perdavimo ir plitimo. Štai keletas rekomendacijų:
- Laikykitės higienos: dažnai ir kruopščiai plaukite rankas su muilu bei naudokite antiseptiką.
- Naudokite asmenines higienos priemones: rankšluostį, kosmetiką (pavyzdžiui, blakstienų tušą).
- Venkite per didelės akių įtampos.
- Nelieskite akių rankomis (ypač nešvariomis).
- Prižiūrėkite akinius nuo saulės ir receptinius akinius naudojant specialias priemones.
- Užtikrinkite tinkamą kontaktinių lęšių priežiūrą.
- Kasmet apsilankykite pas specialistą akių patikrinimui.
- Galite naudoti NAVIBLEF DAILY CARE putas akių vokams, kurios veiksmingai pašalina nuo akių vokų perteklinę sekreciją, žiedadulkes ir pleiskanas, kurios padidina dirginimo ir užsikrėtimo tam tikromis bakterijomis riziką.
Be to, turėtumėte nustoti nešioti kontaktinius lęšius, kai pasireiškia pirmieji konjunktyvito simptomai kontaktiniai lęšiai ir jų dėklas turėtų būti pakeičiami naujais. O naują lęšių porą naudokite tik visiškai pasveikę.
Dažniausiai užduodami klausimai apie konjunktyvitą: DUK
Kaip sužinoti, ar man konjunktyvitas?
Gana sunku savarankiškai nustatyti konjunktyvitą, kadangi jis turi panašių simptomų kaip ir kitos akių ligos: pavyzdžiui, keratitas ar blefaritas. Todėl jei vargina nemalonūs pojūčiai, tokie kaip paraudimas, deginimas ir niežėjimas akyse, svetimkūnio pojūtis, ašarojimas ar pūlingos išskyros, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Kaip gydyti konjunktyvitą?
Jokiu būdu nebandykite gydyti konjunktyvito savarankiškai. Šią ligą sukelia įvairūs sukėlėjai – bakterijos, virusai, grybeliai ar alergenai, kuriuos nustatyti gali tik gydytojas. O neteisingas gydymas gali tik pabloginti situaciją. Tad jei turite konjunktyvitui būdingų simptomų, kreipkitės į specialistą, kuris nustatys tinkamą gydymą. Be to, jei pasireiškė konjunktyvitas vaikui, jokiu būdu nepradėkite gydymo liaudiškais metodais. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją apžiūrai bei gydymo nustatymui.
Konjunktyvitas - vaistai, kuriuos galima nusipirkti?
Pirkite vaistus nuo konjunktyvito tik pagal gydytojo receptą. Ir stenkitės vengti analogų, jei specialistas jų nenurodė rekomendacijose, kadangi neteisingas gydymas gali sukelti komplikacijų. Taip pat jei gydytojas leido, galite įsigyti drėkinamųjų akių lašų, kad sumažinti diskomforto pojūtį.
Ar konjunktyvitas praeina savaime?
Virusinis ir alerginis konjunktyvitas gali praeiti savaime. Tačiau negydant liga dažnai paūmėja ir gali būti pažeidžiama akies struktūra: ragena, junginė ar vokai. Tuo tarpu bakterinis ar grybelinis konjunktyvitas savaime nepraeina ir reikalauja gydymo.
Kiek dienų trunka konjunktyvito gydymas?
Gydymo trukmė priklauso nuo ligos tipo ir jos priežasčių. Tinkamai gydant, bakterinis konjunktyvitas įprastai praeina per 5-7 dienas, o virusinis konjunktyvitas gali trukti nuo 1 iki 2 savaičių. Be to, daugeliui kyla klausimas - ar konjunktyvitas užkrečiamas? Taip, virusų bei bakterijų sukeltas konjunktyvitas yra užkrečiamas. Ir gan nesunkiai. Tad sergant bakterine ar virusine jo forma reikėtų vengti kontakto su žmonėmis.
Šaltiniai:
- Alfonso SA, Fawley JD, Alexa Lu X. Conjunctivitis. Prim Care. 2015 Sep;42(3):325-45. doi: 10.1016/j.pop.2015.05.001. Epub 2015 Jul 29. PMID: 26319341.
- Fisher MC. Conjunctivitis in children. Pediatr Clin North Am. 1987 Dec;34(6):1447-56. doi: 10.1016/s0031-3955(16)36367-2. PMID: 3317240.
- Villegas BV, Benitez-Del-Castillo JM. Current Knowledge in Allergic Conjunctivitis. Turk J Ophthalmol. 2021 Feb 25;51(1):45-54. doi: 10.4274/tjo.galenos.2020.11456. PMID: 33631915; PMCID: PMC7931656.