Pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis - kokios to priežastys?
Pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis – tai nemalonūs pojūčiai, su kuriais bent kartą gyvenime yra susidūręs kiekvienas. Šie simptomai ne tik trukdo kasdieniam gyvenimui, bet ir dažnai sukelia nerimą, ar už jų neslypi rimtesnės sveikatos problemos. Kodėl pilvas tarsi „pripūstas balionas“? Kas lemia šių nemalonių pojūčių atsiradimą? Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines pilvo pūtimo ir dujų kaupimosi priežastis, atskleisime, kaip tai susiję su mityba, gyvenimo būdu ir galimais sveikatos sutrikimais, bei pasidalinsime patarimais, kaip efektyviai sumažinti šiuos nemalonius simptomus.
Pilvo pūtimo ir dujų kaupimosi priežastys
Pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis – tai dažnas reiškinys, kuris gali kilti dėl įvairių priežasčių. Šie simptomai gali būti susiję su mityba, virškinimo sistemos veikla, gyvenimo būdu ar net tam tikromis ligomis. Aptarkime svarbiausias galimas priežastis:
Netinkama mityba. Raugėjimas ir pilvo pūtimas gali atsirasti ir dėl to, kad valgant nuryjame per daug oro. Pavyzdžiui, greitas valgymas, kalbėjimas valgant ar kramtomoji guma skatina oro prarijimą, kuris kaupiasi virškinimo trakte. Pilvo pūtimą taip pat sukelia ir dujas skatinantys maisto produktai, tokie kaip ankštiniai augalai, kryžmažiedės daržovės, gazuoti gėrimai bei produktai, turintys daug tirpiųjų skaidulų. Be to, šie nemalonūs simptomai gali pasireikšti ir esant tam tikrų maisto produktų netoleravimui, pavyzdžiui, laktozės bei glitimo.
Virškinimo sutrikimai. Pilvo pūtimą taip pat gali sukelti ir vidurių užkietėjimas. Apsunkintas tuštinimasis sukelia spaudimą žarnynui, o užsistovėjęs maistas gali fermentuotis ir sukelti dujų kaupimąsi. Be to, ir žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimas lemia per didelę dujų gamybą, nes „blogosios“ bakterijos pradeda dominuoti prieš „gerąsias“. Dar vienas virškinimo sutrikimas yra dispepsija, kurio metu gali pasireikšti raugėjimas ir pilvo pūtimas. Žinoma, padėti gali ir nereceptiniai vaistai nuo vidurių pūtimo, tačiau rimtesniais atvejais gali prireikti ir gydytojo konsultacijos.
Hormoniniai pokyčiai. Moterims pilvo pūtimas dažnai pasireiškia prieš menstruacijas arba jų metu dėl hormonų svyravimų. Progesteronas ir estrogenai gali lėtinti virškinimą, todėl kaupiasi dujos.
Stresas ir emocinė būsena. Psichologiniai veiksniai, kaip stresas ar nerimas, gali paveikti žarnyno veiklą. Nervų sistema, yra glaudžiai susijusi su virškinimu, tad esant stresui, sutrikdo normalią maisto judėjimo per žarnyną veiklą, dėl ko kaupiasi dujos.
Ligos ir patologinės būklės. Pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis gali būti ne tik fiziologinių ar mitybos įpročių pasekmė, bet ir rimtesnių ligų ar patologinių būklių simptomas. Pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromas tai lėtinė virškinimo sutrikimo būklė, kurią lydi pilvo pūtimas, skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. O Krono liga ir opinis kolitas tai žarnyno ligos, kurios sukelia lėtinį žarnyno uždegimą, pilvo skausmą, pūtimą ir kitus virškinimo sutrikimus. Sergant šiomis ligomis žarnyne dažnai kaupiasi dujos dėl sutrikusio maistinių medžiagų įsisavinimo ir netinkamos žarnyno bakterijų veiklos. Be to, pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi gali sukelti ir infekcijos bei parazitai. O taip pat ir kitos medicininės priežastys, pavyzdžiui, ascitas, navikai ar cistos.
Nepakankamas fizinis aktyvumas. Sėdimas gyvenimo būdas ir mažas fizinis aktyvumas lėtina žarnyno veiklą, todėl maistas ilgiau lieka virškinimo trakte, kur fermentuojamas bakterijų ir todėl ima kauptis dujos.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei pilvo pūtimas pasireiškia kartu su šiais simptomais, būtina pasitarti su gydytoju:
- Stiprus pilvo skausmas
- Kraujas išmatose
- Staigus svorio kritimas
- Ilgalaikis viduriavimas ar vidurių užkietėjimas
Kaip diagnozuojama problema?
Kad pilvo pūtimas būtų efektyviai gydomas, pirmiausia svarbu nustatyti tikslią jo priežastį. Diagnostika padeda atskirti įprastas priežastis nuo patologinių būklių, kurios reikalauja specifinio gydymo. Visų pirma, gydytojas išsiaiškina, kaip dažnai ir kokiomis aplinkybėmis pasireiškia pilvo pūtimas, kokie maisto produktai ar įpročiai tai lemia. Tuomet gali būti atliekami tyrimai, pavyzdžiui, kraujo, išmatų ar instrumentiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, endoskopija, kolonoskopija ar kompiuterinė tomografija, kurie padeda išsiaiškinti, ar yra struktūrinių pokyčių, uždegimų ar navikų.
Gydymo galimybės
Dažniausiai gydymas apima mitybos korekciją. Iš raciono pašalinami maisto produktai, kurie gali sukelti vidurių pūtimą, tokie kaip ankštiniai, laktozė ar glitimas. Taip pat gali būti padidinamas skaidulų kiekis mityboje (jei problema susijusi su vidurių užkietėjimu). Gydymui taip pat gali būti skiriami probiotikai, kurie padeda atkurti žarnyno mikroflorą bei nereceptiniai vaistai nuo pilvo pūtimo, pavyzdžiui, simetikonas. Be to, naudinga gali būti ir reguliari mankšta, kuri pagerina žarnyno judrumą. O jei pilvo pūtimas susijęs su stresu ar emocine būsena, gali padėti streso valdymo technikos, meditacija ar psichologo konsultacijos.
Prevencija ir patarimai
Pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi galima sumažinti arba visiškai jo išvengti keičiant kasdienius įpročius ir atidžiau prižiūrint mitybą bei gyvenimo būdą.
Sveiki mitybos įpročiai. Venkite persivalgymo – mažiau maisto vienu metu sumažina žarnyno apkrovą. Vartokite mažiau gazuotų gėrimų ir dirbtinių saldiklių. Maistą kramtykite iš lėto ir kruopščiai, kad sumažintumėte oro nurijimą. Venkite greito maisto ir apdorotų produktų vartojimo.
Probleminių produktų identifikavimas. Veskite maisto žurnalą, kuriame žymėkite, kurie produktai sukelia pūtimą. Eksperimentuokite su eliminacine dieta (pavyzdžiui, kurį laiką nevalgykite laktozės ar glitimo turinčių produktų ir stebėkite, kaip reaguoja organizmas).
Reguliari fizinė veikla. Fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, kasdienė mankšta ar lengvas vaikščiojimas po valgio, skatina žarnyno peristaltiką ir mažina dujų kaupimąsi.
Streso valdymas. Praktikuokite stresą mažinančius metodus, tokius kaip gilus kvėpavimas, joga ar meditacija. Užtikrinkite tinkamą poilsį ir kokybišką miegą.
Probiotikų vartojimas. Probiotikai gali padėti palaikyti sveiką žarnyno mikrobiotą, ypač jei pūtimas susijęs su disbioze.
Prižiūrint mitybą, palaikant fizinį aktyvumą ir rūpinantis savo emocine būkle, pilvo pūtimo ir dujų kaupimosi problemos dažnai gali būti suvaldytos ar visiškai išspręstos. Tačiau jei simptomai yra nuolatiniai ar sunkėja, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli priežastis ir pritaikytas tinkamas gydymas.
Šaltiniai:
- Zhang L, Sizar O, Higginbotham K. Meteorism. 2022 Oct 17. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 28613601.
- Houghton LA, Whorwell PJ. Towards a better understanding of abdominal bloating and distension in functional gastrointestinal disorders. Neurogastroenterol Motil. 2005 Aug;17(4):500-11. doi: 10.1111/j.1365-2982.2005.00666.x. PMID: 16078938.
- Lasser RB, Bond JH, Levitt MD. The role of intestinal gas in functional abdominal pain. N Engl J Med. 1975 Sep 11;293(11):524-6. doi: 10.1056/NEJM197509112931103. PMID: 1152877.