-10% papildoma nuolaida krepšeliui. Rinkitės >> čia

Pirmieji saulės spinduliai: ką reikia žinoti?

2018 m. vasario 6 d., antradienis

Laiko leidimas gryname ore naudingas fizinei ir psichinei žmogaus sveikatai palaikyti, tačiau pernelyg ilgas buvimas saulėje gali tapti pavojingų odos pokyčių priežastimi. Specialistai atkreipia dėmesį, kad pavasariniai spinduliai yra pavojingiausi, todėl turite pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės. 

Pavojingiausias metų laikas lepintis saule

 

„Pirmieji saulės spinduliai pavasarį gali pažeisti ne tik odos epidermį, bet ir dermos sluoksnį. Pavasarinė saulė yra pavojingesnė dėl aštresnio spindulių kritimo kampo. Žmogaus sveikatai pavojingiausi UVB ultravioletiniai spinduliai. Be to, pavasarį oda yra kur kas jautresnė“,– sako „Gintarinės vaistinės“ vedėja-farmacininkė Edita Stankevičiūtė.

 

UV reikšmė ir odos tipai

Ultravioletiniai spinduliai (UV) yra patys svarbiausi, kalbant apie saulės poveikį žmogaus sveikatai. Dėl didesnio UV spindulių poveikio epidermyje ir jo sluoksniuose, šie spinduliai siejami daugiau su odos nudegimais. Kas yra UV indeksas? Pagal UV saulės spindulių kiekio (intensyvumo) indeksą nustatoma kiek laiko, galima būti saulėje tam tikroje vietoje, tam tikrą dieną. Tai taip pat lemia odos tipas. 

Vaistininkų teigimu, pagal odos tipą galima spręsti, kokį laiko tarpą galima praleisti saulėje. Specialistai atkreipia dėmesį, kad saulės spinduliai pavojingiausi šviesią (I ir II odos tipo) turintiems, vaikams ir senoliams. Šiems žmonės kyla didesnė rizika susirgti alergija saulei ir su ja susijusiomis ligomis.

 

„Oda pagal jautrumą saulei skirstoma į keturis odos tipus. I-ojo ir II-ojo odos tipo žmonės ypatingai turėtų pasisaugoti pirmųjų saulės spindulių. I-ajam odos tipui priskiriami žmonės turintys blyškią, strazdanotą odą, rusvus ar šviesius plaukus, mėlynas arba žalias akis. Jie itin sunkiai įdega, dažniausiai raudonai. II-ojo tipo oda yra taip pat jautri, saulėje galima būti ne ilgiau nei 20 min “, – teigia E. Stankevičiūtė.

 

UV spinduliuotės poveikio nereikėtų sieti su kūno įkaitimu

Kasmet sveikatos specialistai šiltuoju sezonu ragina gyventojus saugotis ne tik UV spindulių keliamos grėsmės, bet ir viso kūno perkaitimo ir saulės smūgio. Šilumą mums neša infraraudonieji spinduliai, o UV poveikis pastebimas tik po kelių valandų. Lygiai taip pat nereikėtų apsigauti, jeigu kūną vėsina lengvas vėjelis – UV vis tiek jus veikia.

Kuo rizikuojate nesaikingai būdami lauke šviečiant kaitriai saulei?

  1. Fotodermatozės – tai odos ligos, kurias sukelia UV spinduliai. Fotodermatozė yra alergijos saulei sukeltos ligos. Žmonės gali būti alergiški ne tik dulkėms ar maisto produktas, bet ir saulei Dažniausios fotodermatozės yra fototoksinis dermatitas, polimorfinė šviesos dermatozė, fotoalerginis dermatitas, saulės dilgėlinė. Žmonėms, kuriems pasireiškia bėrimai, agresyvūs nudegimai saulėje ir kitos alerginės reakcijos, būtina naudoti ypač stiprią apsaugą nuo saulės.
  2. Fototoksinis dermatitas – tai saulės spindulių ir cheminių medžiagų sukelta uždegiminė odos reakcija: oda parausta, patinsta, gali atsirasti pūslelės ar pūslės. Polimorfinė šviesos dermatozei būdingi odos bėrimai atvirose saulei kūno vietose, kurie atsiranda po kelių valandų ar keleto dienų. Saulės dilgėlinė – bėrimai nuo saulės raudonomis dėmėmis ir pūslėmis.
  3. Saulės spinduliai sukelia fibroblastų ir kolageno, kuris atsakingas už odos stangrumą ir elastingumą, nykimą. Dėl to oda ne tik praranda grožį ir sensta anksčiau laiko, bet gali vystytis odos ligos, kaip aktitinės ar seborėjinės keratozės, formuotis pigmentinės dėmės.
  4. Stipresnis (iki pūslių) nudegimas saulėje gali išprovokuoti nudegimo vietoje odos ligas ir po 10-15 metų, – gali atsirasti pigmentinės dėmes. Metams bėgant, žmonėms, kurie mėgo ilgai lepintis saulės spinduliais, gali pasireikšti priešlaikinis odos senėjimas – fotosenėjimas: odos išsausėjimas, daugybė smulkių bei gilių raukšlių, išsiplėtę kapiliarai, pigmentinės dėmės.

Sveika saulės dozė

Specialistų teigimu, saulės spindulių nereikėtų bijoti. Ypatingai norint turėti sveikus ir stiprius kaulus, dantis ir imunitetą, vitaminas D (kurio šaltinis yra saulė) organizmui yra būtinas, tačiau, anot specialistų, labai svarbu nepersistengti.

 

„Oda, veikiama saulės, gamina vitamino D tik 0,5 val. Vitamino D perteklinis kiekis paverčiamas į neaktyvias formas, todėl vitamino D atsargų sukaupti organizmui nepavyks. Žmogui natūraliai sveikiausia vitamino D porcija pasigamina tada, kai jis pabūna saulėje tiek, kad jo oda vos paraustų. Saulėje būti saugiausia 0,5-1 val. iki 11 val. ryto ir po 15 val. po pietų“, – sako E. Stankevičiūtė.

 

Pasirinkite tinkamas apsaugos nuo saulės priemonės

„Gintarinės vaistinės“ farmacininkė priduria, kad kiekvienas iš mūsų turėtume turėti dvi nuo salės apsaugančias priemones: vieną ne mažesniu kaip SPF 25 – pirmosioms deginimosi dienoms ir SPF 15, kai oda jau apsipratusi su saule, šiek tiek yra įdegusi. Labai svarbu atsakingai pažiūrėti į apsaugą nuo saulės. Kremus ir kitas priemones reikia rinktis pagal savo odą, ypač jei turite tam tikrų odos ligų. Svarbu atminti, kad norint kokybiškos apsaugos nuo saulės reikia kelių skirtingų kremų: kūnui, veidui ir, ką daugelis pamiršta, atskiro kremo po deginimosi.

 

„Kremai, pieneliai, aliejai, purškikliai, kurių sudėtyje yra UV filtrai, saugantys žmogaus odą nuo nudegimą sukeliančių UVB spindulių, poveikio ir žymimos SPF. Apsaugos priemonės nuo saulės visiškai veiksmingos pirmąsias 2 valandas, joms praėjus – apsauga mažėja. Todėl reikėtų kas 2 valandas pakartotinai panaudoti apsauginę priemonę. Apsaugą rinktis reikėtų atsižvelgiant į odos tipą ir laiką ketinamą praleisti saulėje“, – pataria E. Stankevičiūtė.

 

Kurioms kūno vietoms reikia daugiau apsaugos?

Daugiau apsaugos reikia veido odai, lūpoms ir akims. Veido ir lūpų oda yra jautresnė ir greičiau išsausėja. „Į vaistinę dažnai užsuka moterys, besiskundžiančios dėl odos išsausėjimo, sudirgimo, pleiskanojimo. Dažniausiai tai pasekmė ultravioletinių spindulių poveikio dėl per ilgo mėgavimosi pavasarine saule, todėl oda išsausėjo, neteko drėgmės, susidarė laisvieji radikalai, kurie paveikė odos ląsteles“, – pabrėžė „Gintarinės vaistinės“ specialistė.

Skirtingiems odos tipas ir kūno vietoms tinkamas apsaugos priemones rasite „Gintarinės vaistinės“ saulės kosmetikos asortimente. Čia galėsite išsirinkti įvairaus SPF stiprumo kremus nuo saulės suaugusiems ir vaikams.

Akys taip pat jautrios saulės poveikiui. Nepriekaištingą apsaugą nuo žalingų UV spindulių gali užtikrinti ne tik saulės akiniai. Ieškodami tinkamų akinių nuo saulės, atkreipkite dėmesį į E-SPF indeksą. Lęšio E-SPF indeksas nusako, kiek kartų geresnę apsaugą nuo UV spindulių užtikrina konkretus akinių lęšis, lyginant su sąlygomis, kai akies nepridengia joks lęšis.

 

Leisdami laiką saulėje mėgaukitės jos teigiamu poveikiu, tačiau nepamirškite ir grėsmės sveikatai. Pasirūpinę tinkama apsauga pagal odos tipą, poreikius ir metų laiką be nerimo mėgausitės saulės spinduliais. Nepamirškite, kad pavojingiausias metų laikas lepintis saule yra pavasaris. Ypatingą dėmesį skirkite veido, lūpų ir akių apsaugai. Net ir naudojant tinkamą apsaugą, saulėje laiką leiskite saikingai.