Sausas kosulys vaikui - kaip gydyti?
Kosulys yra organizmo reakcija į įvairius dirgiklius. Sausą kosulį, taip pat žinomą kaip neproduktyvų kosulį, dažniausiai sukelia viršutinių kvėpavimo takų dirginimas. Tai gali sukelti daug įvairių dalykų, pradedant nuo kutenimo gerklėje dėl patekusios svetimkūnio iki alergijos, refliukso, astmos ar kitų veiksnių. Sausas kosulys gali pasireikšti savarankiškai arba su kitais simptomais, tokiais kaip karščiavimas ar nuovargis.
Kaip atpažinti sausą kosulį?
Jei norite atpažinti sausą kosulį, atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus:
- Kutenimo pojūtis gerklėje ir kvėpavimo takuose
- Kosulys užeina epizodais
Kas sukelia sausą kosulį vaikams?
Sausas kosulys vaikui, tiek vyresnio, tiek jaunesnio amžiaus gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Tačiau tikslią priežastį nustatyti padės gydytojas. Taigi, kokios gali būti sauso kosulio priežastys?
- Refliuksas, gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Skrandžio turinys patenka į stemplę, taip sukeldamas sausą, dirginantį kosulį.
- Sausą kosulį taip pat gali sukelti alergija. Ši atsiranda, kai jūsų imuninė sistema mano, kad pašalinės medžiagos (pavyzdžiui, žiedadulkės ar naminių gyvūnėlių plaukai) kelia grėsmę.
- Astma yra taip pat dažna sauso kosulio priežastis. Ši liga sukelia vaiko kvėpavimo takų paburkimą, kai juos veikia dirgiklis (dulkės, žiedadulkės ir kt.).
- Sausas kosulys taip pat dažnas Covid-19 simptomas.
- Sausą kosulį gali sukelti ir įvairūs aplinkoje esantys dirgikliai. Kai kurie vaikai yra ypač jautrūs aplinkos dirgikliams, tokiems kaip dulkės, automobilių išmetamosios dujos, dūmai, teršalai ir pelėsis.
- Dar viena sauso kosulio priežastis gali būti viršutinių kvėpavimo takų infekcija (peršalimas arba gripas). Kitos virusinės infekcijos, susijusios su sausu kosuliu, yra plaučių uždegimas ir bronchiolitas.
Žinoma, tai tik kelios galimos sauso kosulio priežastys, o dėl tikslios diagnozės ir gydymo būdo reikėtų kreiptis į gydytoją.
Patarimai, kaip gydyti sausą kosulį vaikams
Kas gali padėti palengvinti sausą kosulį?
- Įkvėpti šilto, drėgno oro. Įjunkite karštą vandenį vonios kambaryje ir uždarykite duris, kad jame susikauptu garų ir pasėdėkite su vaiku vonios kambaryje apie 20 minučių, kad jis pakvėpuotų šiltais garais.- Naudokite oro drėkintuvą. Jei oras jūsų namuose yra sausas, tai taip pat gali išsausinti jūsų vaiko kvėpavimo takus ir sukelti sausą kosulį. Tad galite pabandyti panaudoti oro drėkintuvą, kad sudrėkintumėte patalpoje esantį sausą orą. Be to, jei jūsų oro drėkintuvas turi aromaterapijos funkciją, galite įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus, pavyzdžiui, pipirmėčių arba eukalipto.
- Duokite vaikui gerti šiltų skysčių. Šilti skysčiai gali padėti sumažinti sudirgimą, jei jūsų vaikui skauda gerklę nuo kosulio.
- Naudokite inhaliatorių. Dar vienas veiksmingas būdas sauso kosulio gydymui yra inhaliacijos.
Kas yra inhaliacija?
Inhaliacija yra kvėpavimo takų gydymo metodas, kuris apima vaistų įkvėpimą, naudojant inhaliatorių. Procedūros privalumai – greitas ir saugus vaisto patekimas tiesiai į uždegimo židinį. Inhaliacijos padeda susidoroti su kvėpavimo takų ligų simptomais, tokiais kaip sausas ir šlapias kosulys, bronchų spazmai, sloga, taip pat pagreitina gleivių pasišalinimą bei užkerta kelią įvairių komplikacijų atsiradimui. Be to, inhaliacijas galima atlikti, jei vienu metu pasireiškia keli simptomai, pavyzdžiui, kosulys ir sloga. Pagrindinė inhaliacijos kontraindikacija vaikams yra padidėjusi kūno temperatūra.
Inhaliacijos nauda esant sausam kosuliui
Inhaliatorius leidžia pristatyti visus reikalingus aktyvius komponentus tiesiai į kvėpavimo takus. Sergantis vaikas įkvepia mažytes vaistų daleles, aerozolio pavidalu, kurios prasiskverbia į plaučius ar bronchus. Šios procedūros dėka galima pašalinti kvėpavimo takų ligų simptomus. Inhaliacija turi nemažai kitų privalumų. Ji drėkina gleivines ir padeda atsikratyti kosulio, taip pat palengvina skreplių ir gleivių išsiskyrimą ir taip sausą kosulį paverčia produktyviu bei mažina gleivinių dirginimą, kuris provokuoja kosulį. Be to, inhaliatorius gali būti naudojamas ir kvėpavimo takų ligų profilaktikai.
Kokį inhaliatorių pasirinkti?
Vaikams patogiausias naudoti bus tinklinis nešiojamas inhaliatorius, kadangi jis turi daug neabejotinų pranašumų, palyginti su kitų tipų įrenginiais (kompresoriniais ar ultragarsiniais inhaliatoriais):
- tinklinis inhaliatorius veikimo metu nesunaikina jokių vaistų naudingų savybių (kaip, pavyzdžiui, ultragarsiniai prietaisai);- šio tipo inhaliatoriai gali būti naudojami su visais vaistais, išskyrus tuos, kurie yra aliejaus pagrindu.
- šie prietaisai veikia tyliai, praktiškai be garso, negąsdina ir neerzina vaiko, o dėl to gali būti naudojami netgi nakties metu. Vienas iš tokių yra inhaliatorius Evolu.
- tinkliniai inhaliatoriai yra nedidelio dydžio ir gali būti maitinami tiek iš baterijų, tiek iš elektros tinklo, tad prireikus visada galite pasiimti prietaisą su savimi arba atlikti inhaliaciją tiesiog patogiai sėdėdami namuose. Puikus pasirinkimas gali būti Herupa inhaliatorius.
Žinoma, jei jūsų vaikas nebijo prietaiso skleidžiamo garso ir naudoti inhaliatorių įjungus į tinklą bus patogu - galite rinktis ir kompresorinį inhaliatorių. Elektriniai inhaliatoriai gali būti naudojami su daugeliu vaistų. O ultragarsinį prietaisą galite rinktis tik žinodami ar jūsų turimi vaistai tinka inhaliacijoms naudojant šio tipo įrenginį. Be to, renkantis inhaliatorių vaikui vertėtų atkreipti dėmesį į specialiai vaikams sukurtus įvairių formų prietaisus, pavyzdžiui, kačiuko ar traukinuko formos. Įdomi įrenginio forma ir ryškios spalvos leidžia nukreipti mažylio dėmesį ir sudominti jį, o tai leis lengviau atlikti inhaliaciją.
Kaip tinkamai atlikti inhaliaciją vaikams naudojant inhaliatorių?
Prieš pradėdami inhaliaciją savo vaikui, būtinai perskaitykite savo prietaiso naudojimo instrukciją, kadangi ten gali būti svarbių niuansų. Be to, atminkite, kad tik gydytojas gali paskirti tinkamą gydymą, vaistą ir dozę. Inhaliacijai naudokite tik tam skirtus vaistus. Savarankiškas gydymas gali būti neveiksmingas ir netgi pavojingas.
Nederėtų atlikti inhaliacijos iš karto po valgio arba po aktyvių žaidimų ar bet kokios kitos fizinės veiklos. Inhaliacija turi vykti vaikui esant ramybės būsenoje. Be to, jei ant vaiko drabužių yra kokių nors elementų, trukdančių jam laisvai kvėpuoti, nuimkite juos. Kvėpavimas turi būti laisvas. Inhaliacijai pasibaigus, išvalykite visas reikiamas prietaiso dalis ir išdžiovinkite.
Nuo kokio amžiaus vaikams galima naudoti inhaliatorių?
Inhaliatoriai gali būti naudojami vaikams nuo labai ankstyvo amžiaus. Pediatrai pataria tokius prietaisus naudoti net ir gydant kūdikius. Tačiau tokiu atveju reikia įsigyti inhaliatorių su patogiais priedais, kurie tiks mažiems vaikams. Tačiau visuomet galite įsigyti vaikiškas kaukes inhaliacijai atskirai nuo prietaiso.
Inhaliatoriaus priežiūros ypatybės
Kad jūsų inhaliatorius tinkamai veiktų ir tarnautų ilgai - svarbu jį prižiūrėti. Po kiekvieno naudojimo svarbu jį tinkamai išvalyti, kadangi priešingu atveju purkštuvo skylutės gali užsikimšti ir taip sumažės prietaiso efektyvumas. Be to, jei tinkamai neprižiūrėsite ir nevalysite inhaliatoriaus - tai gali sukelti bakterijų dauginimąsi.
Inhaliacijos metu kai kurios prietaiso dalys tiesiogiai liečiasi liečiasi su paciento gleivinėmis, todėl itin svarbu jį tinkamai valyti po kiekvieno naudojimo, o kartą per savaitę atlikti dezinfekciją pagal gamintojo instrukcijas. Kaip valyti inhaliatorių? Visų pirma reikia ištuštinti vaistų talpą, o dalis, kurios turėjo sąlytį su paciento gleivinėmis, tokias kaip kaukė ar kandiklis, išplaukite švariu vandeniu. Kruopštesniam valymui galite naudoti šepetėlį, tačiau jis turi būti naudojamas išskirtinai inhaliatoriaus valymui. Tuomet turite nusausinti išplautas prietaiso dalis. Tam naudokite popierinį rankšluostį ar švelnią šluostę, kuri nepalieka pūkelių.
Na, o be valymo po kiekvieno naudojimo, inhaliatorių reikia kartas nuo karto dezinfekuoti, pavyzdžiui kartą per savaitę, jei jis naudojamas kasdien. Dezinfekcijos metu yra sunaikinamos visos bakterijos ir prietaisą gali naudoti kitas šeimos narys. Dezinfekcija gali būti atliekama keliais būdais: verdančiame vandenyje, panardinus į jį reikiamas prietaiso dalis ir laikant apie penkias minutes arba cheminė dezinfekcija. Šis būdas atliekamas naudojant specialias priemones, kuomet dalys valomos tam tikru koncentruotu tirpalu.
Šaltiniai:
Lamas A, Ruiz de Valbuena M, Máiz L. Cough in children. Arch Bronconeumol. 2014 Jul;50(7):294-300. English, Spanish. doi: 10.1016/j.arbres.2013.09.011. Epub 2014 Feb 5. PMID: 24507905.
Gill PJ, Onakpoya IJ, Buchanan F, Birnie KA, Van den Bruel A. Treatments for cough and common cold in children. BMJ. 2024 Jan 25;384:e075306. doi: 10.1136/bmj-2023-075306. PMID: 38272497.
Shields MD, Doherty GM. Chronic cough in children. Paediatr Respir Rev. 2013 Jun;14(2):100-5; quiz 106, 137-8. doi: 10.1016/j.prrv.2012.05.002. Epub 2012 Jun 12. PMID: 23718990.
Goldman RD. Honey for treatment of cough in children. Can Fam Physician. 2014 Dec;60(12):1107-8, 1110. PMID: 25642485; PMCID: PMC4264806.
Martin AR, Finlay WH. Nebulizers for drug delivery to the lungs. Expert Opin Drug Deliv. 2015 Jun;12(6):889-900. doi: 10.1517/17425247.2015.995087. Epub 2014 Dec 23. PMID: 25534396.