Kraujospūdžio matuokliai
Kraujospūdžio matuoklių tipai
Kraujospūdžio matuokliai skiriasi vienas nuo kito savo dizainu, funkcionalumu, patogumu ir naudojimo paprastumu. O pagrinde matuokliai skirstomi į anaeroidinius (mechaninius) ir automatinius.
Aneroidinis (mechaninis) kraujospūdžio matuoklis
Norėdami išmatuoti kraujospūdį naudojant tokį matuoklį, turite rankiniu būdu pumpuoti orą į manžetę naudodami specialią pompą. O matavimo rezultatai bus matomi manometre. Šie matuokliai naudojami kartu su stetoskopu. Jie yra labai tikslūs ir dažniausiai yra naudojami medicinos specialistų, kadangi reikalauja tam tikrų įgūdžių ir praktikos. Matuojant kraujospūdį mechaniniu matuokliu manžetė yra tvirtinama ant žasto, o ant alkūnės – stetoskopas. Naudojant guminę pompą, oras pumpuojamas į manžetę ir lėtai išleidžiamas. Oro išleidimo laikotarpiu girdimas arterijos pulsavimas. Pulsacijos pradžioje fiksuojamas sistolinis (viršutinis) spaudimas, o pabaigoje – diastolinis (apatinis).
Aneroidiniai matuokliai yra pigesni. Be to, jie yra laikomi tikslesniais. Taip pat šie matuokliai nepriklauso nuo baterijų ar elektros tinklo ir yra patvarūs. Tačiau mechaninius matuoklius sudėtingiau naudoti. Norint teisingai išmatuoti kraujospūdį mechaniniu matuokliu, reikia tam tikrų įgūdžių. Jie taip pat netinka naudoti žmonėms su silpna klausa.
Renkantis mechaninį matuoklį visų pirma, turėtumėte atkreipti dėmesį į medžiagų, iš kurių pagamintas kraujospūdžio matuoklis, kokybę. Manžetė turi būti lygiais kraštais, be išsikišusių siūlų ar nesusiūtų dalių. Manžetės guminiai vamzdeliai turi būti minkšti, be įtrūkimų ir įbrėžimų. Stetoskopas turi būti kokybiškas, ir geriausia, jei kartu su juo būtų teikiamos atsarginės dalys, tokios kaip ausų kištukai ir membranos. Stetoskopo kojelės turi būti patogios ir nespausti ausų. Taip pat geriausia, jei manometras yra metaliniame arba guminiame korpuse bei su aiškiai matomu ciferblatu.
Automatinis kraujospūdžio matuoklis
Automatinio kraujospūdžio matuoklio manžetė pripučiama automatiškai, naudojant kompresorių. O tuomet elektroninis ekranas rodo kraujospūdžio ir pulso rodmenis. Be to, daugumoje modelių yra aritmijos indikatorius ir netgi balso pranešimai, neregiams bei silpnaregiams. Automatiniai matuokliai gali būti riešiniai. Jie patogūs, kompaktiški, o taip pat juos paprasta naudoti. Tačiau pastarieji gali būti mažiau tikslūs nei matuokliai, kurie matuoja kraujospūdį ant žasto. Riešinis kraujo spaudimo matuoklis idealiai tinka kelionėms ar žmonėms, kuriems reikia dažnai matuoti kraujospūdį. Tuo tarpu žastiniai kraujospūdžio matuokliai laikomi kone tiksliausiais ir patikimiausiais. Jie dažnai naudojami netgi medicinos įstaigose. Be to, automatinis kraujospūdžio matuoklis yra patogiausias savarankiškam naudojimui.
Juos itin paprasta naudoti, o taip pat yra matuoklių, kurie turi atmintį ir saugo informaciją apie pastaruosius matavimus. Be to, jie gali turėti ir daugiau papildomų funkcijų, pavyzdžiui, galimybę susieti su išmaniuoju įrenginiu. Tačiau šie kraujospūdžio matuokliai išsiskiria santykinai aukšta kaina, palyginti su mechaniniais matuokliais, o taip pat jie priklausomi nuo baterijų arba elektros tinklo.
Renkantis automatinį matuoklį, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas prietaiso valdymo patogumui, ekrano dydžiui ir aiškumui. Tai ypač svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, kurių regėjimas yra prastesnis. Taip pat būtų gerai atkreipti dėmesį į papildomas matuoklio funkcijas. Pavyzdžiui, Omron spaudimo matuoklis M7 Intelli IT turi teisingo manžetės uždėjimo sistemą - kraujo spaudimo matuoklis ekrane parodo, ar teisingai buvo uždėta manžetė, tam, kad būtų gauti tikslūs matavimo rezultatai. O žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, puikus pasirinkimas gali būti Microlife spaudimo matuoklis BP B3 Comfort PC, kuris turi funkciją apskaičiuoti vidutinę kraujospūdžio reikšmę iš paskutinių trijų matavimų.
Į ką atsižvelgti renkantis kraujospūdžio matuoklį?
Renkantis kraujospūdžio matuoklį, svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių, kurie užtikrins, kad prietaisas atitiks jūsų poreikius ir užtikrins tikslų kraujospūdžio matavimą.
Matuoklio tipas
Elektroniniai (automatiniai) matuokliai yra patogiausi naudoti, nes automatiškai pripučia manžetę ir nustato kraujospūdį. Tikslesni yra žastiniai matuokliai, tačiau galite rinktis ir riešinius matuoklius, kadangi pastarieji yra patogesni ir juos galite nešiotis su savimi, kadangi jie neužima daug vietos. Tačiau jie gali būti mažiau tikslūs, ypač jei matuojama netinkamai. Tad labai svarbu laikytis gamintojo nurodymų dėl riešo padėties. Taip pat galite rinktis mechaninį (aneroidinį) matuoklį. Tačiau norint išmatuoti kraujospūdį tokiu prietaisu reikia tam tikrų įgūdžių. O vyresnio amžiaus žmonėms rinkitės automatinį žastinį kraujospūdžio matuoklį.
Tikslumas
Pasirinkite matuoklį, kuris yra patikrintas ir sertifikuotas pagal tarptautinius standartus. Be to, tikslumas gali skirtis tarp skirtingų gamintojų ir modelių, todėl galite perskaityti atsiliepimus ir pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku prieš įsigyjant matuoklį.
Naudojimo paprastumas
Didelis ekranas yra būtinas renkantis matuoklį vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi duomenys turi būti aiškūs ir lengvai įskaitomi. Taip pat svarbu pasirinkti prietaisą su paprastu valdymu.
Atminties funkcija
Gebėjimas išsaugoti kelis matavimus yra naudinga funkcija, jei reikia stebėti kraujospūdį ilgesnį laiką, o kai kurie modeliai leidžia išsaugoti duomenis net keliems vartotojams.
Papildomos funkcijos
Kai kurie matuokliai turi prieširdžių virpėjimo bei aritmijų aptikimo funkcija. O be to, naudinga papildoma funkcija yra vidutinio kraujospūdžio skaičiavimas. Kai kurie prietaisai automatiškai skaičiuoja vidutinę kraujospūdžio reikšmę iš kelių matavimų. Taip pat dar viena naudinga funkcija gali būti ryšys su išmaniaisiais įrenginiais, kuomet yra galimybė sinchronizuoti duomenis su mobiliuoju telefonu ar kompiuteriu.
Kainos
Iš tiesų, kraujospūdžio matuoklių kaina labai skiriasi. Pigesni modeliai gali pasiūlyti pagrindines funkcijas, o brangesni gali turėti papildomų funkcijų ir didesnį tikslumą.
Garantija
Patikrinkite, ar kraujo spaudimo aparatas turi garantiją.
Kraujospūdžio matuoklio pasirinkimas priklauso nuo jūsų asmeninių poreikių, naudojimo dažnumo, tikslumo reikalavimų ir biudžeto. Atsižvelkite į šiuos veiksnius, kad pasirinktumėte prietaisą, kuris geriausiai atitinka jūsų sveikatos priežiūros poreikius. Jei turite abejonių, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kuris gali padėti pasirinkti tinkamiausią variantą.
Kas gali sukelti rodmenų nukrypimus?
Netikslūs rodmenys gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Dažniausiai tai gali būti pernelyg laisva manžetės fiksacija, matavimo taisyklių pažeidimai, žarnų ir pompos pažeidimai. Taip pat gali kilti ir rimtesnių problemų, susijusių su elektroniniais ir mechaniniais įrenginio komponentais. Tad prieš nešdami kraujospūdžio matuoklį į techninės priežiūros centrą, įsitikinkite, kad laikotės visų kraujospūdžio matavimo taisyklių:
- Matuokite kraujospūdį ramioje, tylioje aplinkoje ir nesijaudinkite, kvėpuokite tolygiai;
- Matuokite kraujospūdį ramybės būsenoje, pusvalandį prieš tai nerūkykite, negerkite alkoholio ir kitų kraujospūdį didinančių gerimų;
- Matuodami kraujospūdį nelenkite galūnių ties sąnariais ir jų nesukryžiuokite;
- Atidžiai perskaitykite manžetės pritvirtinimo prie rankos instrukcijas.
Kraujospūdžio matuoklių priežiūra
Norint užtikrinti matuoklio tikslumą ir ilgaamžiškumą, svarbu reguliariai tikrinti jo būklę, pakeisti baterijas, jei reikia, ir laikytis gamintojo rekomendacijų dėl kalibravimo. Be to, mechaniniai matuokliai gali reikalauti dažnesnio kalibravimo nei elektroniniai.
Kaip sukalibruoti kraujospūdžio matuoklį namuose?
Kaip taisyklė, nauji kokybiški įrenginiai veikia nepriekaištingai. Tačiau vėliau, po tam tikro naudojimo laiko, vartotojui gali kilti abejonių dėl rodiklių tikslumo. Tokiu atveju svarbu turėti galimybę patikrinti įrenginio tikslumą ir jį atitinkamai sureguliuoti. Tai galima padaryti padedant specialistui arba savarankiškai. Norint sukalibruoti įrenginį naudokitės gamintojo rekomendacijomis, jei jos yra pateiktos instrukcijose. Tačiau jei tokių nėra, nerekomenduojama imtis veiksmų patiems, nes galite sugadinti įrenginį. Bus paprasčiau ir patikimiau kreiptis į oficialų aptarnavimo centrą, kur kvalifikuoti specialistai profesionalia įranga patikrins, suremontuos ir sureguliuos jūsų spaudimo matuoklį. Jei įrenginiui vis dar galioja garantija, taisymas ar pakeitimas jums bus nemokamas.