Moters lytinės sveikatos priežiūros priemonės
Makšties sausumas ir niežėjimas: kodėl atsiranda ir kaip išvengti?
Makšties sausumas ir niežėjimas yra dažni intymios sveikatos sutrikimai, galintys sukelti nemalonius pojūčius ir nemenkai paveikti kasdienę moters savijautą. Sausumo priežastys dažnai yra susijusios su hormoniniais pokyčiais, kurie gali atsirasti įvairiais gyvenimo etapais, pavyzdžiui, menopauzės metu, po gimdymo ar vartojant hormoninius kontraceptikus. Be hormoninių priežasčių, sausumas gali atsirasti dėl ilgalaikio streso, tam tikrų vaistų vartojimo, taip pat dėl netinkamų higienos produktų, kurie trikdo makšties pH balansą.
Niežėjimas, savo ruožtu, dažnai atsiranda dėl bakterijų disbalanso, grybelinių infekcijų ar alerginių reakcijų į tam tikras chemines medžiagas esančias priežiūros priemonėse ar audinius. Be to, niežėjimas gali būti susijęs su sausumu, nes sausėjanti gleivinė tampa labiau pažeidžiama ir jautri išoriniams dirgikliams. Tačiau visoms šioms problemoms spręsti yra specialių priemonių. Pavyzdžiui, makšties grybelis nereceptiniais vaistais gali būti išgydomas tikrai labai efektyviai. Tačiau jei grybelinė infekcija kartojasi dažnai, verčiau kreipkitės į gydytoją.
Norint išvengti šių problemų, svarbu palaikyti tinkamą intymią higieną, naudojant švelnius intymios higienos prausiklius, kurie nedirgina gleivinės ir išlaiko natūralų pH lygį. Esant hormoniniams pokyčiams, rekomenduojama naudoti drėkinamuosius gelius arba lubrikantus, kurie padeda sumažinti sausumo pojūtį. Padėti palaikyti makšties mikrofloros balansą ir apsaugoti nuo infekcijų taip pat gali įvairios ovulės bei makšties tabletės. Jei simptomai išlieka ilgesnį laiką ar būklė pablogėja, visada verta kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli problema ir parinktas tinkamas gydymas.
Bakterinė vaginozė - kas tai ir kaip gydyti?
Bakterinė vaginozė yra viena iš dažniausiai pasitaikančių makšties infekcijų, kurią sukelia natūralios makšties mikrofloros disbalansas. Sveikoje makštyje vyrauja laktobakterijos, kurios palaiko rūgščią terpę ir apsaugo nuo kenksmingų mikroorganizmų. Tačiau kai šis balansas pažeidžiamas – dėl tokių veiksnių kaip per intensyvus intymios higienos priemonių vartojimas, antibiotikų vartojimas, lytinių partnerių kaita ar hormoniniai pokyčiai – kenksmingos bakterijos, tokios kaip Gardnerella vaginalis, pradeda dominuoti, sukeldamos bakterinę vaginozę.
Bakterinė vaginozė dažnai pasireiškia neįprastu makšties išskyrų kiekiu, kurios yra pilkšvos, vandeningos ir nemalonaus „žuvies“ kvapo. Kiti simptomai gali apimti niežėjimą, deginimą ar diskomfortą, ypač lytinių santykių metu, tačiau kartais bakterinė vaginozė kartais gali ir nesukelti akivaizdžių simptomų.
Kaip gydyti bakterinę vaginozę?
Iš tiesų bakterinę vaginozę galima visai nesunkiai gydyti naudojant nereceptines priemones. Tinkamą priemonę, pagal jus kankinančius simptomus, jums gali rekomenduoti vaistininkas. Nereceptinės priemonės nuo bakterinės vaginozės, pavyzdžiui, makšties tabletės ar ovulės, gali padėti normalizuoti gausias, pilkšvas išskyras bei numalšinti nemalonų kvapą. Be to, šios priemonės gali sutrikdyti blogųjų bakterijų, kurios ir sukelia bakterinę vaginozę, dauginimąsi bei paskatinti gerųjų bakterijų dauginimąsi. Žinoma, tam tikrais atvejais jūsų gydytojas gali skirti ir gydymą antibiotikais. Kita vertus, jei su bakterinės vaginozės simptomais susiduriate pirmą kartą, dėl tinkamo gydymo rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.
Siekiant sumažinti bakterinės vaginozės riziką ateityje, svarbu palaikyti tinkamą intymią higieną. Nenaudokite dezodorantų ir produktų, kurių sudėtyje yra kvapiųjų medžiagų, intymioje zonoje ir aplink ją, taip pat neplaukite makšties per dažnai. Tamponus ir įklotus keiskite kuo dažniau, kad išvengti bakterijų dauginimosi. O taip pat išsituštinus, popieriumi valykite nuo priekio link išangės, kad bakterijos nepatektų į makštį.
Makšties grybelis - gydymas
Makšties grybelis, dar vadinamas kandidoze, yra taip pat pakankamai dažna moterų sveikatos problema, sukeliama Candida genties grybelių. Grybelis makšties mikrofloroje sukelia tam tikrus pakitimus, dėl kurių ir susiduriama su tokiais simptomais kaip niežėjimas, deginimo pojūtis, baltos išskyros bei bendras diskomfortas. Gydomas makšties grybelis vaistais, kurie gali būti naudojami vietiškai (makšties žvakutės, ovulės, tepalai) arba vaistais, geriamais per burną. Esant lengvam atvejui, užtenka kelias dienas taikyti vietinį gydymą, o esant sunkesnei infekcijai gali prireikti ilgesnio vaistų kurso. Norint išvengti grybelinės infekcijos pasikartojimų, svarbu laikytis geros higienos, vengti sintetinių apatinių drabužių ir šiurkščių prausiklių, kurie gali sutrikdyti makšties mikroflorą.
Priežiūros priemonės moterų lytinei sveikatai palaikyti
Susidūrus su tam tikromis lytinės sveikatos problemomis, moteris neretai bijo kreiptis į gydytoją ir jaučiasi nemaloniai. Bet laimei, yra nemažai specializuotų, nereceptinių priemonių, kurios padeda drėkinti, apsaugoti nuo sausumo makšties gleivinę bei kovoti su infekcijomis. Kalbame apie tokias priemones kaip kremai, geliai, ovulės, makšties tabletės ar tepalas nuo makšties niežėjimo, skirtas atkurti makšties mikrofloros balansą ir sumažinti nemalonius simptomus.
Drėkinantys kremai, tepalai, geliai ir aliejai
Drėkinantys kremai, tepalai, geliai ir aliejai yra specialiai sukurti siekiant sumažinti makšties sausumą ir pagerinti moters komfortą. Šios priemonės ne tik suteikia momentinį drėkinimą, bet ir padeda apsaugoti gleivinę nuo papildomų pažeidimų.
Kremai ir tepalai. Šie produktai dažnai turi ilgalaikį poveikį ir padeda atstatyti makšties gleivinės drėgmės pusiausvyrą. Kremai ir tepalai su drėkinančiomis medžiagomis, tokiais kaip hialurono rūgštis ar pantenolis, gali sumažinti sausumą ir diskomfortą. Tepalas nuo makšties niežėjimo bei sausumo dažnai būna tirštesnės konsistencijos ir tinka naudoti tiek kaip prevencinė priemonė nuo sausumo, tiek intymiems santykiams palengvinti.
Geliai. Geliai paprastai turi lengvesnę tekstūrą ir suteikia greitą, malonų drėkinimą. Jie dažnai naudojami ne tik kasdieninei priežiūrai, bet ir kaip lubrikantai lytinių santykių metu, padedantys sumažinti skausmą, atsirandantį dėl sausumo. Geliai su natūraliais ingredientais, tokiais kaip alavijas ar ramunėlės, turi papildomų raminančių savybių, kurios mažina dirginimą ir uždegimą.
Aliejai. Natūralūs augaliniai aliejai efektyviai drėkina ir maitina ir ramina gleivinę. Aliejai pasižymi drėkinamuoju, emolientiniu poveikiu bei regeneruojančiomis savybėmis. Be to, aliejus ne tik mažina sausumą ir sudirgimą išorinių lytinių organų srityje bei kitus nemalonius simptomus, bet ir tinka naudoti po plaukų pašalinimo procedūrų odos nuraminimui, o taip pat efektyviai švelnina bei minkština odą.
Ovulės ir makšties tabletės
Makšties ovulės ir tabletės yra gydomosios priemonės, dažniausiai skirtos ne tik makšties sausumui mažinti, bet ir kovoti su bakterinėmis infekcijomis. Šių priemonių sudėtyje yra aktyvių ingredientų, kurie atkuria makšties mikroflorą, padeda kovoti su uždegimais ir sumažina niežėjimą.
Makšties ovulės. Ovulės yra patogios naudoti ir dažnai naudojamos kovoti su makšties sausumu. Jos gali būti hormoninės - tokios kurių sudėtyje yra moteriškojo hormono estrogeno arba nehormoninės. Pastarųjų sudėtyje galite rasti tokių ingredientų kaip hialurono ar pieno rūgštys, kurios padeda atkurti gleivinės drėgmės balansą. Hormoninės ovulės dažniausiai rekomenduojamos moterims, kurios patiria sausumą dėl menopauzės, kai natūrali estrogeno gamyba smarkiai sumažėja. Tuo tarpu nehormoninės ovulės gali būti naudojamos kasdienės priežiūros tikslais.
Makšties tabletės. Šios tabletės skirtos kovoti su bakterijų sukeltomis infekcijomis, kurios dažnai sukelia niežėjimą ir dirginimą. Antibakterinės tabletės padeda atkurti makšties mikrofloros balansą, mažina uždegimą ir pašalina infekcijos sukėlėjus. Šios priemonės padeda atkurti įprastą rūgštingumą makštyje bei normalizuoja makšties išskyras. Be to, makšties tabletės gali būti naudojamos tiek bakterinės vaginozės ir jos sukeliamų nemalonių simptomų gydymui, tiek prevencijai. Šios tabletės veiksmingai mažina makšties gleivinės tempimą bei sausumą.
Kaip naudoti lytinės sveikatos priežiūros priemones?
Kremai, aliejai ir kiti vaistai nuo lytinių organų niežėjimo įprastai naudojami išoriškai, tačiau gali būti naudojami ir į vidų (įspaudžiami į makštį), pagal poreikį, ypač prieš lytinius santykius ar esant dideliam diskomfortui dėl sausumo. O ovulės ir tabletės paprastai įterpiamos į makštį prieš einant miegoti, kad priemonė turėtų pakankamai laiko veikti be trikdžių.
Reguliarus tokių priemonių naudojimas padeda užtikrinti sveiką makšties aplinką, apsaugo nuo sausumo ir niežėjimo bei sumažina riziką susirgti infekcijomis. Vis dėlto, jei simptomai nepraeina arba yra pasikartojantys, svarbu pasitarti su gydytoju, kad būtų nustatyta tiksli priežastis ir pritaikytas individualus gydymo planas.