Burnos higiena
Tinkama burnos higiena, tapusi kasdieniu įpročiu, leidžia džiaugtis dantų ir burnos sveikata, gaiviu burnos kvapu ir dailia šypsena. Iš plačios burnos higienos priemonių įvairovės, apimančios tiek dantų šepetėlius ir dantų pastas, tiek skirtingas papildomas dantų priežiūros ir burnos higienos priemones, išsirinksite tinkamiausius produktus, kurie užtikrins, kad dantų priežiūra taptų nesudėtinga ir sėkminga.
Kodėl tinkama dantų priežiūra ir teisinga burnos higiena turi tapti kasdieniu jūsų įpročiu?
Labai svarbu, kad dantų priežiūra ir burnos higiena taptų kasdieniu įpročiu, o kasdien naudojamos priemonės būtų parenkamos tinkamai. Tai yra vienas esminių dalykų, užtikrinančių ne tik dantų, burnos bet ir viso organizmo sveikatą. Taip pat tinkama dantų priežiūra užtikrina ir mūsų estetinę būklę – gaivų burnos kvapą ir žavią šypseną, kurios tikrai nesinori slėpti.
Nesirūpinant burnos higiena, neužtikrinant burnos ir dantų švaros ir nepašalinant atsiradusių apnašų, vystosi kariesas ir įvairios dantenų ligos. Na, o tai reiškia dantų gedimą, skausmą, nemalonų kvapą, varginančius apsilankymus pas odontologus. O blogiausiu atveju nepakankamas dėmesys burnos higienai gali baigtis net ir dantų netekimu.
Kaip išsirinkti dantų šepetėlį?
Dantų šepetėliai šiandien pasižymi itin plačia įvairove, todėl nesunku atrasti tokį, kuris geriausiai atitiks jūsų norus ir poreikius. Jei naudositės tinkamai, dantų priežiūrą ir švarą puikiai užtikrins tiek rankinis, tiek elektrinis dantų šepetėlis.
Dantų šepetėliai tarpusavyje skiriasi ne tik veikimo principu, bet ir kitais niuansais – galvutės dydžiu, rankenos ilgiu, šerelių kietumu ir pan. Jei dantys ir dantenos jautrūs, pažeidžiami, geriausias pasirinkimas – minkštas dantų šepetėlis.
Kadangi įvairūs dantų šepetukai gali atlikti skirtingas funkcijas ir būti pritaikomi skirtingoms situacijoms bei poreikiams, galbūt nuspręsite, kad geriausias variantas bus įsigyti keletą skirtingų dantų šepetėlių – taip bus užtikrinta maksimali dantų priežiūra.
Dantų šepetėliai vaikams ir kūdikiams
Burnos higiena ir dantų priežiūra – tai dalykas, kuriuo reikia rūpintis nuo pat vaikystės. Tiksliau, netgi nuo kūdikystės, t. y. pačio pirmojo dantuko. Patys pirmieji dantukai valomi specialiu, ant piršto užmaunamu silikoniniu šepetėliu, o atsiradus krūminiams dantims jau prireiks ir įprasto dantų šepetuko.
Kūdikiams ir vaikams skirti dantų šepetėliai turi būti minkštais arba labai minkštais šereliais ir maža galvute. Iš pradžių reikėtų naudoti įprastinį rankinį dantų šepetėlį. Maždaug nuo trejų metų arba šiek tiek vėliau, kai mažylis jau būna pajėgus naudotis sudėtingesniais prietaisais, puikus pasirinkimas yra elektrinis dantų šepetėlis vaikams, galintis dantų valymo procesą paversti paprastesniu, lengvesniu ir patrauklesniu.
Tinkamos dantų pastos pasirinkimas
Labai svarbu atsižvelgti į savo dantų, dantenų būklę, dantų priežiūros, mitybos įpročius ir pagal tai pasirinkti tinkamą dantų pastą. Dantų pastos turi saugoti dantis ir dantenas nuo žalingų veiksnių ir negali jų žaloti.
Balinamoji dantų pasta nuvalo dėmėtą paviršinį dantų emalio sluoksnį ir suteikia šviesinamąjį poveikį, tačiau ji negali būti naudojama nuolatos, nes kyla rizika, kad dantys taps jautrūs. Na, o jeigu jau susiduriate su dantų jautrumo problema, jums tiks dantų pasta jautriems dantims, kurioje yra priemonių, mažinančių jautrumą.
Jei turite dantenų problemų, prireiks antibakterinės ar gydomosios dantų pastos. O fluoridui jautriems ar alergiškiems žmonėms, taip pat neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus ar implantus, geriausias pasirinkimas yra dantų pasta be fluoro.
Kuo skiriasi burnos skalavimo skysčiai?
Reikėtų neužmiršti ir dar vienos svarbios burnos higienos priemonės – burnos skalavimo skysčio. Burnos skalavimo skystis gali būti ir kasdienė priemonė, kuri užtikrins gaivų burnos kvapą ir neleis formuotis apnašoms. Jeigu jūsų dantys reikalauja ypatingos priežiūros – jums bus reikalingas specialus dantų skalavimo skystis, kuris naudojamas po procedūrų ar operacijų.
Atsižvelgiant į poreikius, galima rinktis skirtingus dantų skalavimo skysčius. Tarkime, dantų skalavimo priemonė su fluoru pasižymi antibakteriniu poveikiu ir tinka esant didelei karieso rizikai. Dantų skalavimo skystis be alkoholio tiks kasdienei priežiūrai ir užtikrins, kad burnos gleivinė nebūtų dirginama ir džiovinama. Po operacijų, implantacijų ir kitų sudėtingesnių procedūrų reikalinga skalavimo priemonė su specialiomis medžiagomis.
Irigatoriai, tarpdančių šepetėliai ir kitos tarpdančių priežiūros priemonės
Tarpdančių valymas – nepaprastai svarbi burnos higienos dalis, mat būtent tarpdančiuose labiausiai linkusios kauptis minkštosios apnašos, vėliau virstančios kietosiomis. Šiam procesui pasitelkiamos specialios priemonės – irigatoriai, tarpdančių šepetėliai, dantų siūlai ir panašiai.
Irigatoriai – tai prietaisai, purškiantys siaurą ir stiprią aukšto slėgio vandens srovę ir tokiu būdu išvalantys dantenas ir tarpdančius bei pašalinantys visas apnašas, maisto likučius ir bakterijas. Tai tikrai puiki investicija, norint užtikrinti, kad burnos higiena rūpinamasi tinkamai.
Tarpdančių šepetėliai ir siūlai taip pat kruopščiai išvalo tarpdančius bei sunkiai prieinamas vietas, pašalindami iš jų apnašas ir maisto likučius, ir yra neatsiejama dantų priežiūros sudedamoji dalis.
Ypatingo dėmesio reikalaujanti dantų plokštelių, breketų ir protezų priežiūra
Kai kuriais atvejais, kai situacija būna sudėtingesnė, tampa būtina ypatingo dėmesio reikalaujanti kasdienė burnos ertmės priežiūra ir tam yra įvairių priemonių, padedančių pasiekti aukščiausią rezultatą.
Tarkime, dantų plokštelę vakare reikia nuplauti su kietu šepetėliu ir pamerkti į specialų dantų plokštelių priežiūrai skirtą skystį. Jei fiksuoti dantų protezai nesilaiko tvirtai, pagelbės dantų protezų klijai. Na, o nešiojant breketus reikia dažniau valyti dantis – po kiekvieno valgymo ir užkandžiavimo. Nešiojant breketus, naudojami specialiai tokiai priežiūrai pritaikyti šepetėliai ir dantų pasta, be to, ypatingas dėmesys skiriamas tarpdančių valymui.
Kaip naudojamas burnos kvapo gaiviklis?
Burnos gaivikliai yra puiki priemonė, tam tikrose situacijose galinti tapti tikra išgelbėtoja. Burnos kvapo gaiviklis yra veiksmingas kramtomosios gumos pakaitalas, galintis dar efektyviau ir greičiau užtikrinti malonų burnos kvapą. Burnos kvapo gaiviklis iš karto atgaivina burną, pašalina nemalonius kvapus ir suteikia gaivų aromatą. Jis gali ypač praversti suvalgius aštraus kvapo maisto, pavartojus alkoholio ar tabako produktų ir norint atsikratyti šių nemalonių kvapų.
Burnos gaivikliai paprastai būna mažuose flakonėliuose, todėl juos labai patogu turėti su savimi ir prireikus panaudoti – tereikia flakonėlį nukreipti į burną, papurkšti ir džiaugtis maloniu burnos kvapu.
Tinkama burnos higiena - ką žinoti svarbiausia?
Tinkama burnos higiena pirmiausiai reiškia reguliarumą. Svarbu, jog dantis valytumėte kiekvieną dieną ryte ir vakare. Be to, geriausia, jei procesas trunka bent 2-3 minutes. Kita vertus, ne ką mažiau svarbu įsigyti ir tinkamas priemones. Tai - dantų šepetėlis, pasta, tarpdančių siūlas, liežuvio valiklis bei skalavimo skystis. Geriausia, jog nepraleistumėte nei vienos iš šių priemonių. Tinkamai naudojamos, pastarosios gali apsaugoti nuo dantų ėduonies, skylučių bei panašaus tipo problemų. Prasti įpročiai ir netinkama higiena dažnai sukelia blogą burnos kvapą, įvairias ligas bei skausmą. Tad, nenuostabu, jog dauguma asmenų nori to išvengti. Visgi, dažnai manoma, kad svarbi tik pačių dantų higiena. Be jokios abejonės - tai netiesa. Norint tinkamai išvalyti burnos ertmę, reikėtų pasirūpinti ir dantenomis bei liežuviu. Būtent ant pastarojo susikaupia nemažai apnašų, todėl verta įsigyti specialų valiklį, kuris padėtų jomis atsikratyti. Be to, kaip jau minėjome, svarbu nepamiršti ir dantenų. Pastarąsias galima valyti šepetėliu, tačiau pasistenkite tai daryti švelniai, kad jų nepažeistumėte.
Kaip teisingai valyti dantis?
Be jokios abejonės, kokybiškos burnos higienos priemonės yra viena iš svarbiausių priežiūros rutinos dalių. Kita vertus, jeigu nemokėsite tinkamai jomis naudotis, greičiausiai nesulauksite itin daug naudos. Galėtų atrodyti, kad dantis geba valyti kiekvienas. Visgi, pastebima, jog dauguma žmonių tai daro netinkamai. Tad, kaip reikėtų teisingai išsivalyti dantis? Kaip jau minėjome kiek anksčiau, svarbu tai daryti tiek ryte, tiek vakare. Be to, pats procesas turėtų trukti keletą minučių. Dantis geriausia valyti sukamaisiais judesiais ir švelniai. Taipogi, vertėtų nepamiršti tarpdančiams skirtų priemonių. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, svarbu atsargiai pavalyti ir dantenas. Be to, nepamirškite pašalinti apnašų, kurios yra susidarę ant liežuvio. Galiausiai, procesą patariama užbaigti kokybišku skalavimo skysčiu. Tai prisidės prie papildomo gaivumo pojūčio.
Geriausios burnos higienos priemonės
Geriausios burnos higienos priemonės kiekvienam žmogui gali reikšti skirtingus dalykus. Visgi, renkantis tinkamą šepetėlį, svarbu atsižvelgti į minkštus šerelius. Tuo tarpu, kokybiška dantų pasta turėtų būti su fluoru. Pastarasis apsaugos nuo karieso, kuris vis dar išlieka ganėtinai dažna problema tiek jaunų, tiek vyresnių asmenų tarpe. Kalbant apie tarpdančių priežiūrą, populiariausiu variantu būtų galima įvardinti siūlus. Tai - klasikinė ir patogi priemonė, padedanti pašalinti įstrigusius maisto likučius. Tuo tarpu, renkantis skalavimo skystį, pravartu atsižvelgti į pastarojo sudėtį. Svarbu, kad ten esančios medžiagos gebėtų kovoti su bakterijomis. Galiausiai, nepamirškite liežuvio valiklio. Šią kūno dalį reikėtų išvalyti ir kiek giliau bei arčiau gomurio. Tad, svarbu pasirinkti išties patogų produktą, kuris nesukeltų springimo reflekso.
Burnos higienos priemonių nauda
Kokybiškos burnos higienos priemonės yra itin svarbios tam, jog apsisaugotumėte nuo daugybės dantų ligų. Pirmiausiai, pastarosios gali padėti išvengti ėduonies, dantenų uždegimo, skylučių. Be to, prasta priežiūros rutina dažnai paskatina blogo kvapo atsiradimą. Tai - nemaža problema, sukelianti įvairių nepatogumų. Kai kurie žmonės ne tik jaučiasi prasčiau, tačiau net ima privengti socialinio kontakto su kitais asmenimis. Taigi, tokios problemos sprendimo verčiau neatidėliokite.
Visgi, svarbu nepamiršti ir apie dar vieną dalyką - tai profesionalią burnos higieną. Pastarąją rekomenduojama atlikti maždaug 2 kartus per metus. Kita vertus, kartais odontologas gali paprašyti užsukti dažniau. Viskas priklauso nuo Jūsų dantų jautrumo bei esamos situacijos. Bet kokiu atveju, profesionali burnos higiena gali apsaugoti nuo anksčiau jau minėtų problemų. Tad, verčiau pastarosios neatidėliokite.